Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
KOCAELİ KANDIRA SUCUALİ KÖYÜ KOCAELİ KANDIRA SUCUALİ KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
KOCAELİ KANDIRA SUCUALİ KÖYÜ sizce ne demek,
KOCAELİ KANDIRA SUCUALİ KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"KOCAELİ KANDIRA SUCUALİ KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
0 person liked.
0 person did not like.
Sucuali, Kandıra

Sucuali Köyü, Kocaeli'nin Kandıra İlçesine bağlı 30 haneli bir köydür.

Tek köy olarak muhtarlık statüsüne sahip köy, Kandıranın en gelişmiş ve modern köylerinden bir tanesidir. Köy yaşamında modern çizgilerin yer aldığı köyde 3 sokak bulunmaktadır. Köy sakinlerinden bir çok kişi ilde tanınmış kariyer yapmış kişilerdir. Köyün başlıca özelliği Kandıra İlçesinde tek olarak köy statüsüne sahip tek köydür. Birçok köy kendisine bağlı alt mahalle köyleri olmasına rağmen Sucuali köyü bu bağlamda örnek köy olmuştur. Köy'ün geçmişi hakkında birçok var sayım olmakla birlikte köy yakınlarında bulunan bir tepecikte eski dönemlerden kalma Rum evlerinin kalıntılarına rastlanmakta bu konuda köy halkından duyumlar alınmaktadır. Rum bölgesinde geçmiş yıllarda birçok hazine avcısı tarafından kazı yapılmış v kazılardan sonuçlar alındığı duyumu aalınmıştır. Köy'ün İzmit-Kandıra-Adapazarı yönünde ana yol üzerinde oluşu ise önemini daha da artırmış bölgenin en gelişmiş köyü haline getirmiştir. Bölgede asfalt yol bakımından en modern yola sahip olan bir yola sahiptir. Bölge öğrencilerine bakan ortalama 20 köyden taşımalı öğretim yapılan köy okulu köy sınırları içerisindedir. Köy okulunun adı Kırkarmut Şehit Er Ahsen Budak İlköğretim Okulu olup, 400 civarında öğrenci öğrenim görmektedir. Yaklaşık 20 köye bakan köy sağlık ocağıda Sucuali köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Köy SAğlık ocağının adı Sinanlı Bilallı SAğlık Ocağıdır. Yaklaşık 40 köye bakan Tarım ve Kredi Kooperatifi'de köy sınırları içerisindedir. Her anlamda modern çizgilere sahip köy halkının sıcak kanlılığı ve birlikte hareketi ile bu gün Kandırada sayılı köyler arasındadır.

'''Köyde başlıca isim yapmış kişiler

* Orhan ERSÖZ
* Cavit ŞEN
* Ersin ERSÖZ
* İlyas ALAK
* Mehmet ŞEN (''Akbank İzmit Şube Emeklisi.
* İlyas ŞEN

... Muharrem Er.... AZA

* '''İlyas ALAK..... AZA
* '''Hayati Adıyaman
* Serkan ERSÖZ

.....Sucuali KÖYÜ Yeni: Muhtarı..İrfan AK...

Fotoğraflar

Resim:Koy_1.JPG|Köy Üst Taraftan Giriş Eski Sucuali İlkokulu Önü Resim:Koy_2.JPG|Köy Kuşbakışı Görüntüsü Resim:Koy_3.JPG|Köy Kuşbakışı Görüntüsü Resim:Koy_4.JPG|Köy Düğünü, Düğün SAhibinin Evinin Önü Resim:Koy_13.JPG|Köy Düğünü, Düğün SAhibinin Evinin Önü Resim:Koy_7.JPG|Köy SAğlık Ocağının Ön Görünümü Resim:Koy_8.JPG|Köy SAğlık Ocağının Personel Lojmanı Resim:Koy_9.JPG|Köy İlköğretim Okulu Resim:Koy_10.JPG|Köy İlköğretim Okulu Bahçesi Resim:Koy_11.JPG|Köy İlköğretim Okulu A ve B Blok Resim:Koy_12.JPG|Köy İlköğretim Okulu Personel Lojmanı Resim:Koy_14.JPG|Köy İlköğretim Okulu A

Tarihi

Köyün adı kurtuluş yılları sonrasında Suculuk yapan bir gencin köyden bir kıza sevdalanması ve kızın ailesi tarafından kızın sucuya verilmemesidir. Sucu sevdiğini alamayınca köyden uzaklaşırken "Bu köy büyümesin gelişmesin bir adım ileri gitmesin" demiştir ve ah etmiştir... Buradan bahisle; sucunun ahının kaldığı düşüncesiyle köyün adı on yıllardır "SUCAHLI" olarak kalmış, 90'ncı yılların sonunda köy halkının ortak imzasıyla köyün adı "SUCUALİ" olarak değiştirilmiştir.

Kültür

Köyün yerleşik bir kültürü yoktur. Çeşitli kültürel yapya sahiptir. Köyde Gürcü, manav anlayışı vardır. 1 Gürcü aile ve 32 Manavhane bulunmaktadır. Tek Gürcü aile olan ailenin en büyüğü köyün muhtarıdır. Bu bağlamda demokratik ve aptik bir yapıya sahiptir. Yemek kültüründe çeşitlilik göze çarpmaktadır, Türk yemeklerinin tamamına sahip zengin bir mutfağa sahiptir. Tek eşlilik mevcuttur ve aile çocuk ortalaması 2 dir.

Coğrafya

Kocaeli iline 25 km, Kandıra ilçesine 17 km uzaklıktadır. Genelde düz bir alana kurulmuş olan köy, hafif yamaç bir yerdedir. deniz seviyesinden yüksekliği ortalama 85 metredir. Genelinde tarım alanları mevcuttur. Ormanlık arzi meşe ve palamut ağaçlarından oluşmaktadır. dar alanda köy sayısının fazla olması köyün en gelişmiş köy olmasında etkilidir. Kuzeyinde Kırkarmut Köyü-Duraklı Mahallesi, Güneyinde Sinalı-Bilallı Köyü- Tatarlar köyü, Batısında Kırkarmut Köyü, Doğusunda Töngelli Köyü bulunmaktadır. Güneyinde Sucuali Köyü Deresi Kuzeyinde İzmit-Kandıra D100 Karayolu bulunmaktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Ancak yağış oranı ormanlık alanın çok fazla olmamasından dolayı Kandıra geneline oranla azdır.

Nüfus

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Ancak son yıllarda fındıkçılık ömnem kazanmıstır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2009 - İrfan AK
> 2004 - Fikret Ersöz
> 1999 - Fikret ERSÖZ
> 1994 -
> 1989 -
> 1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır . Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde 24 Kesintisiz Internet ağı mevcut olup, Alt yapı şebekesi kanalizasyon ve İçme suyu şebekesi bulunmaktadır.

Dış bağlantılar

*

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: KOCAELİ KANDIRA SUCUALİ KÖYÜ NEDİR? kocaeli kandıra sucuali köyü ne zaman?

Antoloji.com
25.2.2017 03:06:15  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]