Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
KONYA BOZKIR KARACAHİSAR KÖYÜ KONYA BOZKIR KARACAHİSAR KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
KONYA BOZKIR KARACAHİSAR KÖYÜ sizce ne demek,
KONYA BOZKIR KARACAHİSAR KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"KONYA BOZKIR KARACAHİSAR KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
0 person liked.
0 person did not like.
Karacahisar, Bozkır

Karacahisar, Konya ilinin Bozkır ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Yaşam tarzı, konuşma dili, örf ve adetleri Anadolu'ya göç eden Türkmen boylarına benzemektedir. Karacahisar ismi köyün güneyinde bulunan hisar kalıntılarından gelmektedir.Köy tarihini çok eskilere dayandığı söylenmektedir.Bu yargıyı destekleyen durum ise köyde birçok kalıntıların çıkıyor olması.

Karacahisar Köyü’nün adı eskiden beri aynı idi. Adı değişikliğe hiç uğramamıştır. Bu köyümüz önceden Medreseleri ile tanınan, bir çok Âlimin yetiştiği bir köy olarak bilinmektedir. Oğuz Türkleriyle beraber Anadolu’ya; Karluklar, Kalaçlar, Çiğiller, Uygurlar, Kınıklılar, Kıpçaklar, Ağaçeriler, Kırgızlar, Kazaklar, Özbekler, Başkurtlar, Yağmalılar, Tahsinler ve daha sonraki devirlerde Türk İlleri’nden türlü Türk Boyları ve Türkmenler de gelmişlerdir. Özbekler’den bir boy da Bozkır Karacahisar Köyü’nden olanlardır. Karacahisar Güzellemesi: “Çarşamba başına gelip yurt kurmuşlar. Medresesiyle namlı Karacahisar.”

Coğrafya

Köy Bozkırın en yüksekteki yerleşim birimidir. Doğusundan devam edildiği takdirde torosların eşiğine gidilmekte.devamında antalyaya ulaşılır,batısında Sorkun kasabası , Dere Kasabası ile Çağlayan Kasabası Güneyinde ise sarıot yaylaşı bulunmaktadır. Bozkır ilçesinin en uç köyüdür ve Antalya ili ile sınır komşusudur. Karacahisar köyü çok dağlık bi bölgedir.Tarım alanları kısıtlıdr.Çarşamba çayının doğduğu yerdir.ve köye hayat verir.

Ulaşım

Konya iline 140 km, Bozkır ilçesine 22 km uzaklıktadır. Bozkır ilçesinden köye tek yol olup Sorkun kasabasından 2 ayrı yolla ulaşılmaktadır.Köye cuma günleri dışında toplu ulaşım aracı bulmak oldukça zordur.

İklim

Karacahisar Köyü konum olarak Akdeniz bölgesinde yer almaktadır. Toros Dağları geçit vermediği için tipik İç Anadolu iklimi yaşanmaktadır, yazları sıcak ve kurak, kışları ise soğuk ve karlı geçmektedir.

Nüfus

KARACAHİSARA DAİR

KİM KİMDİR?

Muhammet Kudsi Bozkıri, Miladi 1784 yılında Bozkır’ın Aliçerçi Köyü’nde dünyaya gelmiştir. İlim sahibi bir aileye mensup olan Memiş Efendi’nin şerefli nesepleri İsa’nın oğlu Mustafa Mustafa’nın oğlu Muhammed, muhterem annelerinin adı Halime’dir. Meşrebi Muhammed, Mezhebi Hanefi, Mesleği Nakşidir. İlk tahsilini Bozkır’ın Karacahisar Köyü’nde akrabalarından Şeyh İbrahim isimli zattan, aynı zamanda Şeyh İbrahim’in oğlu ve Hadimi Hazretleri’nin çırağı Muhammed Efendi isimli zattan ilim tahsil etmişlerdir. Daha sonra Kayseri’de ilim tahsil ederek izin aldı. Buradan da Tarhala adıyla bilinen yerde tahsil etmek için izin alarak ayrıldı. Eğitimini Hadim’de sürdürdü. Daha sonra Alaiye de Hadis-i Şerif tahsil ederek icazet aldı. Bütün fenlerde nadir bir alim olup, Karacahisar’a yerleşerek evlenmiş ve çeşitli ilimleri yaymaya başlamıştı. Bu esnada Mevlana Halidi Bağdadi Hazretleri’ni ziyaretten dönerken Hadim’e uğrayan ve oradan da Karacahisar’a uğrayan Ödemişli Hasan Kudsi Efendi beş altı gün Karacahisar’da kaldı. Ve Memiş Efendi’ye Halidi Bağdadi Hazretleri’nin sohbetlerine devam etme izni verdi. Ders verme iznini aldıktan sonra kendisinde Halidi Bağdadi Hazretleri’ni görme arzusu hasıl oldu. Şam’a giderek hazreti ziyaret etti. 40 gün Şam’da kalarak efendi hazretlerinin sohbetlerinde bulundu. Daha sonra Halidi Bağdadi Hazretleri’nden ders almış olarak Bozkır’ın Karacahisar Köyü’ne döndü. Sonra bölgede kendisini çekemeyenlerin çoğalması üzerine şahsına defalarca kendisine suikast düzenlenmiş, tüfekle kendisini öldürme esnasında iken manevi bir el ile tüfek başka bir cihete yön değiştirmiştir… Karacahisar’dan aynı kazanın Hocaköyü’ne hicret etmiştir. Bu köyde 17 yıl irşad ve müderrislik görevini yürütmüştür. Hocaköyü’nde de hasedçilerin ve kendisini çekemeyenlerin çoğalması üzerine Seydişehir’e gittiler. Orada da beş ay kaldıktan sonra, “Kendisine efendim buraya gelecektiniz de beni niye görevlendirdiniz?” gibi bir söz işitmesi üzerine aynı kazanın Çavuş isimli nahiyesine hicret etti. Zira bu nahiyede kardeşi İsa Efendi ve onun çocukları bulunmakta idi.

Bozkır ve Hocaköy ahalisi yaptıklarından büyük pişmanlık duyarak 500 kişilik bir heyetle özür dilemeye geldi… Çavuşlular Memiş Efendi’ye olan saygı ve hürmetlerinden dolayı kendisine davette bulunmuşlardı. Yukarıdaki kalabalık bu köye çıktılar. Fakat Memiş Efendi, Bozkır veya Hocaköy’üne dönmesinin mümkün olmadığını belirterek iki üç saat Teheccüt namazını eda etti, “Bizim hicretimiz dünyaya ait değildir Cenab-ı Maşuk’tan başka bir yere hicret etmiyoruz” dediler. Böyle bir konuşma yaptıktan sonra ilahi emre uyarak 1269 yılında Muharrem ayının 13’üncü günü 71 yaşında Hakk’ın rahmetine kavuştu. Türbesi hergün binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir

Ekonomi

Karacahisar köyü coğrafi yapısı gereği hem sanayi hem de tarımsal yönden oldukça fakirdir.Köylüler geçimini temin etmek için arayışlara girmiştir.Köyde okuma çağı bitmiş olan tüm gençler gurbete gitmektedirler.Özellikle İstanbul ve Alanya bölgesine yerleşmiştir.Köyde sürekli yaşanlar ise kısıtlı olan tarım alanlarını ekmektedir.Yaz aylarında köy erkekleri Bursaya şeftali,ıspartaya elma toplamaya gitmektedir.Köyde yaşayanlar ise başta patates, elma, üzüm, buğday vb.kiraz çok çeşitli tarım ürünleri ve küçük ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapmaktadır. Burda göçün ana nedeni,coğrafi yapının daha fazlasına izin vermemesidir.Yaz aylarında çarşamba çayının doğduğu bölgeye çok fazla yerli turist gelmektedir.Fakat köylü burdan ticari bir gelir elde edememektedir.

Muhtarlık

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 1994 - Niyazi YİĞİT

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır.Fakat taşımalı sisteme geçildiğinden bu yana kullanılmamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yolTOPRAKTIR VE ÇOK BOZUKTUR...AHMET YURDAKUL ARACILIĞIYLA ASFALT ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTIR.. olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Baz istasyonu bulunmayan köyde Çağlayan mevkiinde bulunan baz istasyonlarından Turkcell ve Vodafone aboneleri faydalanabilmektedir.

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: KONYA BOZKIR KARACAHİSAR KÖYÜ NEDİR? konya bozkır karacahisar köyü ne zaman?

Antoloji.com
20.2.2017 23:04:05  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]