Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
KÜRT TARİHİ KÜRT TARİHİ terimi Masum Doğu...
tarafından 7.3.2007 tarihinde eklendi
KÜRT TARİHİ sizce ne demek,
KÜRT TARİHİ size neyi çağrıştırıyor?
"KÜRT TARİHİ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

<< önceki sayfa
Sayfa: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 14
sonraki sayfa >>
Baykine-em? Offline
kine-em?
x
İzmir
1 person liked.
0 person did not like.
kürtler var ve olucak da kabullenilsin yada kabul edilmesin onca yıl birlikte yaşandı ve yaşanıcak... (10.7.2009 14:05)
(bakınız: kürt, esin, birlik)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayan^berika Offline
^berika
Bayan, 35
Bursa
varmı öyle bir tarih? ? ben duymadım nerede savaşmışlar nerede kan dökmüşler nerede bayrakları? nereden gelmişler belli değil ama nereye gittikleri belli (9.7.2009 21:55)
(bakınız: savaş, tarih, bayrak, nereye, adım)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baysarikayali Offline
sarikayali
x
mrh arkadaslar neyi niye paylasamiyoruz bu memleket bizim kurduyle laziyla cerkesiyle hepsiyle benim kardasim yillardir ayni seyleri söyleyip durdular onun icin bizim devlet hepgeri kaldi devir degisti gencler siz 1500 2000 yil öncesini tartisiyorsunuz bu yuzyilda yapmayin ilerisi icin ne yapariz fikir yok sen su sun bu sunu birakin gelecege bakin bu arada bende kurtd um ama turkiye cumhuriyeti vatandasiyim ve gurur duyuyorum memleketten uzak olunca insan anliyor (9.7.2009 17:20)
(bakınız: insan, cumhuriyet, vatan, arda, devlet, bira, esin, yorum, uzak, kurt)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayadanalioglu Offline
adanalioglu
x
Selahattin eyyubi yalanı
Selahattin Eyyubi hakkında bilgi edinilebilecek kaynaklar Selahattin Eyyubi'nin ırkı ile ilgili farklı bilgiler vermektedir. Selahattin Eyyubi'nin Arap veya Kürt bilinmesinin sebebi Arap ve Kürt tarihçilerin ulu şahsiyetlere sahip çıkabilmek gayesiyle gerçekleri saptırmasıdır. Kürt tarihini yazan Şerefhan Bidlisi Şerefname'de Selahattin Eyyubi'nin Kürt olduğunu yazar. Bunun sebebi bellidir; tarihi ve kahramanı olmayan bir topluluk için bir tarih uydurup bir kahraman yaratma kaygısı. Çoğu kaynak da Eyyubiler'i kuran hanedanın Kürt hanedanı olduğunu zaman içinde önce Türkleşip sonra da Araplaştıklarını söyler. Ama bunu söyleyen kaynakların referans aldıkları kaynaklar ya Kürt'ün yazdığı uyduruk Şerefname ya da hilekar Arap tarihçilerinin yazmış olduğu kitaplardır.


Atsız Ata'mız Selahattin Eyyubi'nin babasının Arap annesinin Kürt olduğunu yazar. Türkçüler tarafından ağırlıklı kabul gören görüş bu yönde olmakla birlikte Eyyubi'nin Türk olduğunu yazan ansiklopediler ve kitapların varlığı da bizleri bir kez daha düşünmeye sevk etmektedir.


Selahattin Eyyubi'nin Türk olduğunu söyleyen kaynaklar bunun böyle olduğunu ispat edebilmek için ortaya tartışılamaz kanıtlar koymaktadırlar. Selahattin Eyyubi'nin babası Necmeddin Eyyüb'ün Selçuklular döneminde önemli yararlılıklar göstermiş olan Türkmen oymaklarından birinin mensubu olması bu kanıtlardan birisidir(Kürtler ise Necmeddin Eyyubi'nin Selçuklu ordusuna paralı asker olarak katıldığı şeklinde bir uydurmayla dayanaksız tezlerini punduna uydurma yoluna gitmişlerdir) . Selahattin Eyyubi'nin Türk olduğunu gösteren diğer bir kanıt ise Eyyubi'nin aile fertlerinin adlarının Türk adı olmasıdır ki bunun aksini iddia eden hiç bir kaynak olmadığı gibi Kürt tarihçi Şerefhan Bidlisi bile yazdığı kitapta bu adları vermiştir. Bununla birlikte o dönemlerde o şartlarda bir Arap'ın ya da Kürt'ün bir Türk adı almasına da Eyyubi'nin Kürt veya Arap olduğunu iddia edenler bu gerçeği inkar etme veya saptırma noktasında mantıklı bir açıklama getiremezler. Selahattin Eyyubi'nin kardeşlerinden dördünün adları: TuranŞah Tuğtekin Şehinşah (Şahinşah) Tacilmülük Buri (Börü) 'dür. Selahattin Eyyubi'nin gerek kendisinin gerekse kardeşlerinin eşleri de Türk'tür.

Selahattin Eyyubi'nin durumuna benzer bir durum; Cebeli Tarık Boğazı'na adını veren Endelüs'ü fetheden ünlü Emevi emiri Tarık Bin Ziyad için de geçerlidir. Tarık Bin Ziyad da Arap olarak gösterilir oysa Ziyad'ın soyu Hazar Türkleri'ne dayanır ve Hazar Türkleri'nden Afrikaya göç etmiş olan Berber Oymağındandır. Ziyad'ın Arap bilinmesinin sebebi de tarihi tahrif etmekle nam salmış Arap tarihçilerin her büyük kişiyi ve olayı kendilerine maledebilmek için gerçekleri saptırmalarıdır.
(7.7.2009 09:05)
(bakınız: kürt, çile, zaman, anne, türk, para, yalan, baba, büyü, gerçek)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayadanalioglu Offline
adanalioglu
x
TÜRK-KÜRT BULUŞMASI
'Etnisist' tarihçiliğin Kürtçü versiyonu, Doğu Anadolu'nun otantik Kürt yurdu olduğunu, Türklerin 1071'den itibaren gelip 'işgal' ettiğini yazarlar; tarihe 'buluşma' gözüyle değil, 'çatışma' gözüyle bakarlar.

Halbuki antik Kürtlerin orijinal yurdu, Van Gölü'nün epeyce aşağısında ve Batı İran'da dağlık Carduchi coğrafyasıdır. Brownson bunun haritasını da yayımlamıştır. Sultan Sencer'in kurdurduğu 'Kürdistan' eyaleti de aynı coğrafyanın bugünkü Hemedan yöresinde idi.

BİZANS'A KARŞI TÜRK-KÜRT İTTİFAKI
Doğu Anadolu o çağlarda Roma ve Bizans toprağıydı, Ermeni, Süryani, Rum ve Diyarbekir yöresinde de Hıristiyan Arap kabileleri vardı.
Abbasi Halife ordularının fetihleriyle birlikte Güneydoğu'ya Müslüman Arap ve Kürt aşiretlerinin, ardından Türkmen aşiretlerinin girişi başladı.

1071'de Malazgirt'te Alparslan'ın ordusunda 10 bin gönüllü Kürdün bulunması, Bizans'a karşı bu 'buluşma'nın simgesidir.

12. yüzyılda bile Urfa ve çevresinde Haçlı Kontluğu'nun kurulması, bölge nüfusunda Hıristiyan unsurların önemini gösterir. Selçuklu-Türkmen fetihleri Doğu Anadolu'yu 'Turcomania' haline getirirken, Kürtler de Fırat'ın doğusuna yayılmışlardır...

NÜFUS HAREKETLERİ
Tarihsel süreçte Türkmenler Ege'ye yürürken Eyyubiler döneminde Fırat'ın doğusuna Kürt göçü hızlandı. Osmanlı-Safevi çatışmasında da Anadolu'ya İran'dan Sünni Kürt göçü, Anadolu'dan İran'a Alevi Türkmen göçü oldu.
Bölgedeki Kürt nüfusu, etnik milliyetçilerin iddia ettiği gibi, antik Hurriler ve Mitannilerin devamı olarak değil, İslam fetihleri ile Selçuklu ve Osmanlı tarihlerindeki bu süreçlerde oluşmuştur. Asırlar içinde çok karışmışlar, yaylalarda Kürtleşmişler, ova ve şehirlerde Türkleşmişlerdir.

Kürt tarihinin en önemli kaynaklarından Şerefname'de Oğuz Han'ın Hz. Peygamber'e gönderdiği elçinin Kürt olduğu yazılıdır. Bu elbette bir efsaneydi ama nasıl bir kültürel kaynaşma olduğunu gösteren bir simgedir.

Etnik milliyetçilerin 'otantik yurt' ve 'işgal' iddiaları tamamen kurgudur fakat doğrusu anlatılmadığında etnik milliyetçiliği besleyen bir efsanedir

ne güzel uydurulmuş değilmi
(7.7.2009 09:02)
(bakınız: kürt, çile, türk, nedir, güzel, bugün, alevi, osmanlı, ayna, gönül)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayadanalioglu Offline
adanalioglu
x
Kürt tarihçi Şeref Han`ın 1597 yılında yazdığı Şerefname isimli eseri

`Hazret-i Muhammed`in peygamberliğinin ünü ufuklara yayıldığı, İslamiyet`in çağrı sesinin yankısı dünyanın her tarafına yansıdığı, ülkelerin kralları ve memleketlerin iklimlerin sultanları bu yeni görünümle ilgilenip, bu yüce Efendi`nin önünde eğilmek ve O`na bütün içtenlik ve coşkuluklarıyla itaatlerini sunmak şerefini kazanmak istedikleri zaman; o sırada Türkistan`ın en büyük hükümdarlarından bir olan Oğuz Han, Medine-i Münevvere`de bulunan, peygamberlerin övüncü ve yaratılmışların Efendisi`ne bir heyet gönderdi. Bu heyetin başında da Kürt büyüklerinden ve ileri gelenlerinden Buğduz adlı bir kişi vardı...`

utanmana gerek yok
(6.7.2009 16:06)
(bakınız: kürt, zaman, türk, dünya, büyü, araf, muhammed, tarih, islam, yara)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baylawékürd Offline
lawékürd
Bay, 31
güzel, kardeşim ben senin gibi vikipedya türü şeylerle ilgilenmiyorum araştırıp gelip ondan sonra yazıyorum. Bence sende öyle yap. Ayrıca ben çalıp oynamıyorum. Benim soyum da karışık değil herşey gün gibi ortada. hakında cilt,cilt kitaplar yazılıyor benim kalkıp hepsini burda anlatacak halim yok. ben yazarım sizde çürütürsünüz bu kadar basit. Ama çürütme demogojiyle olmaz. o soylediğin atatürkle ilgili yazıda alıntıydı bana ait değildi(zaten altına yazmıştım) o yazıda bütün kaynaklar sıralanmış git kontrol et. (6.7.2009 15:48)
(bakınız: türk, güzel, kitap, ayna, kardeş, yorum, bence, gibi, hepsi, ışık)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayadanalioglu Offline
adanalioglu
x
lawékürd kardeşim ne güzel kendin çalıp kendin oynmışsın yazılarında herhalde kendi soyunun çok karışık olduğu zoruna gidiyor türk kelimesi herhalde sana küfür gibi geliyor yok dillerinin içinde 9000 tne rumca kelime var diye ne biliyorsun o kelimelerin türkçeden etkilenmediğini sen anca kendi kendini avutursun. aç wikipediyi italyada ilk çağlarda yaşamış o milletin genetik yapısı kime benziyor öğren oyle atmasyonla olmuyor koçum atatürküde hafife alma benki sen onun torunusun (6.7.2009 15:10)
(bakınız: türk, güzel, yaşam, kardeş, arda, türkü, kelime, oyun, türkçe, kelimeler)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baylawékürd Offline
lawékürd
Bay, 31
bende size şunu söylüyorum. türkçe 13 farklı dilden etkilenmiş. ve türkçede -M- ile başlayan kelime yoktur(gidin kime sorarsanız sorun) nerdenmi biliyorum çünkü edebiyat bölümünde okuyorum. bu yazdıklarım bir kaç basit örnek. ayrıca o eski tarihçilerle ilgili söylenenlerle ilgili geçen gün elime bir kaynak geçti ve orda kürt tarihiyle ilgilenen bütün tarihçileri bir bir açıklıyor. fırsat bulursam yazarım. (4.6.2009 18:50)
(bakınız: ölüm, kürt, çile, türk, edebiyat, ayna, soru, tarih, kelime, yorum)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayberk21 Offline
berk21
x
alın size bir örnek daha şimdi. dilleri nedir? derlerki hint-avrupa dilinin bir kolu. kardeşler arkadaşlar. ben şimdi ingilizce türkçe ve fransızca bir karışım yapayım ve ortaya suup bunu kendi ailemden başlayarak herkese öğretmeye başlayayım. iki gün sonrada kendime benim 5000 yıllık bir tarihim var dedirteyim. yok böyle birşey. dilleri türkçe farsça ve arapça kelimelerden oluşan bir dil. yaklaşık 3000 türkçe kelime var. madem 5000 yıllık bir tarihleri var neden kendi dilleri yerine karma dil kullanıyorlar? neden hiç savaşmamışlar? neden hiç kürt devleti kurulmamış? nerelerdelermiş o kadar savaş varken. her zamanki gibi dağlarda mı? (31.5.2009 17:47)
(bakınız: kürt, zaman, türk, nedir, şimdi, savaş, arkadaş, neden, tarih, kardeş)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
<< önceki sayfa
Sayfa: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 14
sonraki sayfa >>

"KÜRT TARİHİ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

DİKKAT: YAZDIĞINIZ YAZI EDİTÖRLERİMİZ TARAFINDAN OKUNDUKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR

Bir terime aynı gün içinde en fazla 5 adet anlam yazabilirsiniz.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: KÜRT TARİHİ NEDİR? kürt tarihi ne zaman?

Antoloji.com
25.2.2017 00:40:45  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]