Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
KURTULUŞ SAVAŞI KURTULUŞ SAVAŞI terimi -_-
tarafından 30.7.2003 tarihinde eklendi
KURTULUŞ SAVAŞI sizce ne demek,
KURTULUŞ SAVAŞI size neyi çağrıştırıyor?
"KURTULUŞ SAVAŞI" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

<< önceki sayfa
Sayfa: 1 2 3
sonraki sayfa >>
BayanEYLÜL ÖLÜMLE.. Offline
EYLÜL ÖLÜMLERİ
Bayan, 38
İstanbul
0 person liked.
0 person did not like.
Et tırnaktan ayrılır mı? Etin tırnaktan ayrıldıgı zamanlar...Yavrum mu vatanım mı? sorusunu bile sormadan askerine mermi yetişirmek için yavrusunun üstündekini mermiye örten anaların oldugu zaman....Ordunun bir çift çoraba,çarıga muhtaç oldugu,askerin cephede kuru ekmekle karnını doyuramadıgı zamanlar..Halktan bir ignr,yoplu ignenin bile zorunluluktan istendigi zamanlar..Vatan için(dönmemek üzere) oglunun eline kına yakan yüreklerimizin daglandıgı zamanlar......Onurlarıyla yapmışlarlar onurlarıyla ölmüşler ve vatanlarının,memleketlerinin şerefini kurtarmışlar bize gelecek bırakmışlar...PEKİ BİRİLERİNİN MANDASINDA OLMAK İÇİN Mİ? YOKSA HER HAFTA ŞEHİT HABERİ ALMAK İÇİN Mİ BUNLAR YAPILDI? KURTULUŞ SAVAŞI; ; ; MİLLİ MÜCADELE NİYE YAPILDI? ? ? (24.10.2007 00:17)
(bakınız: zaman, savaş, soru, şehit, vatan, emek, kurt, gelecek, halk, yürek)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayBasayev_34 Offline
Basayev_34
Bay, 29
İstanbul
Kurtuluş Savaşı dünyadaki en haklı en ahlaklı en kutsal savaştır.
Kurtuluş Savaşı emperyalizm ve yamaklarını dize getiren savaştır.
Kurtuluş Savaşı müslümanların ve mazlumların umut ışığıdır.
Kurtuluş Savaşı bir milletin yeniden doğumudur.
(16.10.2006 23:20)
(bakınız: dünya, umut, savaş, ahlak, emperyalizm, müslüman, kurt, millet, doğu, yeni)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayöööööööööööö Offline
öööööööööööö
x
kurtuluş savaşı bir milletin adi insanlara karşı nasıl yeter dediğinin yaralı aslanın son hamlesinin ne kadar kuvvetli olduğunun Türk milletinin cefakar bir millet olduğunun batının emperyalist domuz olduğunun silah ve cephanenin herşey demek olmadığının imanın asıl kimde olduğunu Türk bileğinin savaşla bükülemiyeceğinin bir kanıtıdır. (7.8.2006 16:55)
(bakınız: insan, türk, savaş, yara, esin, iman, insanlar, emek, kurt, lara)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayoumar2006 Offline
oumar2006
x
Erzincan
2. kurtuluş savaşına az kaldı.Ama başımıza büyük önder lazım Ben olsaydım çoktan çıkarmıştım savaşı.savaşın ismide PUŞ İN THE TÜRKİYE savaşı olurdu.Çünkü puş şimdi PUŞ İN THE IRAQ ta. ve yakında türkiyede OLACAK.Ömrümüz yeterse görürüz.Açalım gözümüzü.
puş: bush
in:ingiltere
the: the
.
(26.3.2006 00:12)
(bakınız: türk, büyü, şimdi, savaş, türkiye, kurt, yeter, çünkü, ingiltere, mide)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayperls Offline
perls
x, 50
Ankara
...

Sen Süleymaniyelisin oğlum Ahmet,
sana tek başına verilmiştir üç numrolu kamyonet.
Hem, hani bir koyun varmış,
kendi bacağından asılan bir koyun.
Süleymaniyeli şöför Ahmet
soyun...
Soyundu.
Ceket, külot, pantol, don, gömlek ve kalpak
ve kırmızı kuşak,
Ahmet'i postallarının üstünden çırılçıplak
bırakarak
dış lastiğin içine girdiler,
şişirdiler.

Bu şarkı nihaventtir.
Deniz kıyısında bir şehir...
Beyaz başörtüsü...

N.H.R.
(11.3.2006 13:56)
(bakınız: başörtüsü, deniz, kalp, oyun, ahmet, şehir, kırmızı, beyaz, sıla, kara)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayangrkm Offline
grkm
Bayan, 27
Mustafa Kemal........ (11.1.2006 21:29)
(bakınız: mustafa, usta, mustafa kemal)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baykırgızistanb.. Offline
kırgızistanbozkırındabirbozkurt
Bay, 31
İstanbul
bir ulusun herşeye rağmen ben varım daha bitmedim diyerek emperyalist düşmanlarına attığı tokat tokatı atan lider için bknz. Atatürk buraya anlam yazılamadığından bknz. lider (25.3.2005 13:29)
(bakınız: türk, yazı, düşman, lider, ulus)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baybaysiyah Offline
baysiyah
x
Ankara
yeniden yapmak gerek (2.8.2004 10:45)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baykara han Offline
kara han
x
İstanbul
İstiklal savaşımızın en önemli aşaması BÜYÜK TAARRUZ ve BAŞKOMUTANLIK (Dumlupunar) MEYDAN MUHAREBESİ:

Sakarya Savaşı'ndan sonra, kamuoyunda ve TBMM'nde taarruz için sabırsızlık baş göstermişti. Gazi Mustafa Kemal Paşa, 4 Mart 1922'de Büyük Millet Meclisi'nin gizli bir toplantısında endişe ve huzursuzluk duyanlara açıklamalar yapmıştı.

'Ordumuzun kararı, taarruzdur. Fakat bu taarruzu tehir ediyoruz. Sebebi, hazırlığımızı tamamen bitirmeye biraz daha zaman lazımdır. Yarım hazırlıkla, yarım tedbirlerle yapılacak taarruz, hiç taarruz etmemekten çok daha kötüdür' diyerek bir taraftan zihinlerdeki şüpheyi bertaraf etmeye çalışırken, diğer taraftan da orduyu son zaferi sağlayacak bir taarruz için hazırlıyordu. Haziran 1922 ortalarında, Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Paşa, taarruza geçmek kararını almıştı. Asıl amaç, yok edici bir meydan savaşı yapmak, düşmanı çabuk ve kesin bir sonuç alacak şekilde vurmaktı. Mustafa Kemal Paşa, ordu birlikleri arasında bir futbol maçı organize edilmesi bahanesiyle ordu komutanlarını Akşehir'e davet etti. Böylece Yunanlıların ve İşgal Devletlerinin dikkatleri çekilmeyecekti. 28 Temmuz gecesini, komutanlarla genel taarruz hakkında konuşarak geçirdi ve gereken direktifleri verdi. Mustafa Kemal Paşa, daha sonra 20 Ağustos 1922'de Ankara'dan Akşehir'e giderek, 26 Ağustos 1922 Cumartesi sabahı düşmana taarruz emrini verdi. Çok gizli bir şekilde yürütülen bu olayları kamuoyundan saklamak maksadıyla, 21 Ağustos'da Çankaya köşkünde bir çay daveti verileceği gazete ve ajanslara bildirilmişti.

26 Ağustos sabahı Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, yanında Genelkurmay Başkanı Fevzi Paşa(Çakmak) , Batı Cephesi Komutanı İsmet Paşa (İnönü) ile birlikte muharebeyi idare etmek üzere Kocatepe'deki yerini aldı. Büyük taarruz burada başladı. Topçuların sabah saat 4:30'da taciz ateşi ile başlayan harekat, saat 5:00'de önemli noktalara yoğun topçu ateşi ile devam etti. Piyadelerimiz, Sabah 6:00'da Tınaztepe'ye hücum mesafesine yaklaşarak, tel örgüleri aşıp, Yunan askerini süngü hücumu ile temizledikten sonra, Tınaztepe'yi ele geçirdiler. Bundan sonra, saat 9:00'da Belentepe, daha sonra Kalecik-Sivrisi düşmandan temizlendi. Taarruzun birinci günü, sıklet merkezindeki 1. Ordu Birlikleri, Büyük Kaleciktepe'den Çiğiltepe'ye kadar onbeş kilometrelik bir bölgede düşmanın birinci hat mevzilerini ele geçird. 5. Süvari Kolordusu düşman gerilerindeki ulaştırma kollarına başarılı taarruzlarda bulundu. 2. Ordu da cephede tespit görevini aksatmadan sürdürdü.

26 Ağustos günü Türk Ordusunun Büyük Taarruz'u, Genelkurmay Başkanlığı'nca TBMM'ne bildirildi. Bu haber Meclis'i coşturdu ve heyecanlı gösterilere vesile oldu.

27 Ağustos Pazar sabahı gün ağarırken, Türk Ordusu bütün cephelerde yeniden taarruza geçti. Bu taarruzlar çoğunlukla süngü hücumlarıyla ve insan üstü çabalarla gerçekleştirildi. 27 Ağustos saat 18:00'de, Afyon 8. Tümen tarafından kurtarıldı. Afyon kurtuluşun şanlı ve şerefli müjdesi olmuştu. Başkomutanlık karargahı ile Batı Cephesi Komutanlığı karargahı Afyon'a taşındı.

28 Ağustos Pazartesi ve 29 Ağustos Salı günleri, başarılı geçen taarruz harekatı ile düşmanın 5. Tümeninin çevrilmesi ile sonuçlandı. 29 Ağustos gecesi durum değerlendirmesi yapan komutanlar, hemen harekete geçerek muharebenin süratle sonuçlandırılmasını gerekli buldular. Düşmanın çekilme yollarının kesilmesi ve düşmanı çarpışmaya zorlayarak, tamamen teslim olmalarını sağlama yolunda karar aldılar. Karar süratli ve düzenli bir şekilde gerçekleştirildi. 30 Ağustos 1922 Çarşamba günü taarruz harekatı Türk Ordusunun kesin zaferi ile sonuçlandı. Büyük Taarruz'un son safhası askeri tarihimize Başkomutan Meydan Muharebesi olarak geçmiştir.

30 Ağustos 1922 Başkomutan Meydan Muharebesi sonunda, düşman ordusunun büyük kısmı dört taraftan sarılarak, Dumlupınar'da Gazi Mustafa Kemal Paşa'nın ateş hatları arasında bizzat idare ettiği savaşta tamamen yok edilmiş veya esir edilmişti. Böylece tasarlanan kesin sonuç beş gün içinde elde edilmiş ve hazırlanan plan tam başarı ile uygulanmıştı. 30 Ağustos 1922'nin gurur verici zaferi ile Mustafa Kemal, kaçabilen düşmanın takip edilmesini ve üç koldan Ege'ye doğru ilerlemesini uygun buldu. 'Ordular ilk hedefiniz Akdeniz'dir. İleri' diyerek, tarihi emrini 1 Eylül 1922'de verdi. Yunanlılar, İzmir'e doğru kaçmaktaydı. Başta Yunan Ordusu Başkomutanı Trikopis olmak üzere çok sayıda esir ele geçirilmişti.

Ordumuz bu muharebede, on beş günde 400 kilometre katederek, 9 Eylül 1922 sabahı İzmir'e girdi. Sabuncu Bel'den geçen 2. Süvari Tümeni, Mersinli yolu ile İzmir'e doğru akarken, bunun solunda 1. Tümen de Kadife Kale'ye doğru yürüyordu. Bu Tümenin 2. Alayı Tuzluoğlu Fabrikası'ndan geçerek Kordonboyu'na ulaştı. Yüzbaşı Şeref Bey Hükümet Konağına, 5. Süvari Tümenimizin öncüsü Yüzbaşı Zeki Bey Kumandanlık dairesine, 4. Alay Komutanı Reşat Bey de Kadife Kale'ye bayrağımızı çektiler.

İzmir'de askerlerimiz coşku içinde karşılandılar ve çiçek yağmuruna tutuldular. Süvarilerimizin Kordon boyundan geçişi çok görkemli idi. Kurtuluş zaferinin Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Paşa, İzmir'in kurtuluşunu Belkahve'den seyretti. Türk Ordusunun, 400 kilometrelik bir mesafeyi savaşarak katedip İzmir'e ulaşması içerde ve dışarda hayret ve takdir uyandırdı.

Büyük Türk zaferi karşısında endişeye düşen ve o anda da İstanbul ve Çanakkale Boğazlarını işgal altında bulunduran İtilaf Devletleri, savaşı durdurmayı ve Türklerin haklı isteklerini yerine getirmeyi kendi çıkarlarına uygun buldular. Lord Kinross'a göre,'İngiltere, ciddi bir krizle karşı karşıya bulunduğunu anlamaya başlıyor. Halk, Türklerle yeni bir savaştan korkuyordu'. 11 Ekim 1922'de imzalanan Mudanya Ateşkes Antlaşması'yla, silahlı çatışma durdurulduğu gibi, Edirne dahil Trakya'nın da Türkiye'ye bırakılacağı ve bir ay içerisinde Yunanlılar tarafından boşaltılacağı kabul edildi. Anadolu'da Yunan politikasını yürüten İngiltere Başbakanı Lloyd George, bu gelişmeler üzerine istifa etti.
(29.7.2004 13:16)
(bakınız: aşk, istanbul, insan, zaman, ben, türk, gece, büyü, yağmur, korku)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baykara han Offline
kara han
x
İstanbul
En ince detaylarıyla, belgeleriyle, tarafsızca anlatan kitap
'Milli Kurtuluş Tarihi' (Doğan Avcıoğlu) 4 cilt - Tekin Yayınevi
(8.6.2004 15:40)
(bakınız: kitap, araf, nev, kurt, doğa, kin, doğan avcıoğlu)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
<< önceki sayfa
Sayfa: 1 2 3
sonraki sayfa >>

"KURTULUŞ SAVAŞI" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

DİKKAT: YAZDIĞINIZ YAZI EDİTÖRLERİMİZ TARAFINDAN OKUNDUKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR

Bir terime aynı gün içinde en fazla 5 adet anlam yazabilirsiniz.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: KURTULUŞ SAVAŞI NEDİR? kurtuluş savaşı ne zaman?

Antoloji.com
23.2.2017 08:02:21  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]