Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
LENİN LENİN terimi ehakalmaz
tarafından 17.12.2002 tarihinde eklendi
LENİN sizce ne demek,
LENİN size neyi çağrıştırıyor?
"LENİN" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

Sayfa: 1 2 3 4 5 7
sonraki sayfa >>
BayKadir Yıldız.. Offline
Kadir Yıldız 5
Bay, 31
İstanbul
0 person liked.
1 person did not like.
john lennon var bir de.. ama o şarkıcıdır. lenin ise tam orrrrrr... garip bir halde anlayamadığım ve insanlara hizmet etmek yerine zarar veren iğrenç bir ideolojiyi temsille kalmamış uygulamış gariban adam.. (28.2.2015 15:06)
(bakınız: insan, adam, insanlar, lara, garip, şarkı, ve insan, ideoloji, zara, john lennon)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayanLibertarian .. Offline
Libertarian Emma
Bayan
İstanbul
'Öldü Lenin' isimli şiir Nazım Hikmet'in şiiridir. Belirtmeyi unutmuşum,
sorry.
(16.1.2010 17:27)
(bakınız: nazım hikmet, şiir, isim, hikmet, nazım)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayanLibertarian .. Offline
Libertarian Emma
Bayan
İstanbul
USTAMIZIN ÖLÜMÜ

Bir haberim var size
Telgraf direklerinin demir saçlarını titreten bir haber
Fakat en büyük tehlike
Kıramaz birbirine kenetlenen kolların zincirini
Kenetlenin
Öldü Lenin! ...
(15.1.2010 17:20)
(bakınız: ölüm, büyü, kene, usta, emir, inci, haber, büyük, demir, incir)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayLuci Lucifer Offline
Luci Lucifer
x, 27
Komünistler bir çift sözüm var size
İster devlet başında olun, ister zindanda
İster sıra neferi, ister parti katibi.
Lenin girebilmeli, her zaman, her mekanda
İşinize, evinize, bütün ömrümüze
Kendi işi, öz evi, kendi ömrüymüş gibi

der nâzım.
(14.9.2009 14:56)
(bakınız: zaman, komünist, devlet, gibi, aman, zindan, evin, mekan, nefer, müze)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bay1944 Offline
1944
Bay, 73
Türkiye
Lenin'ı aşağılayanlara bir sorum var. 1917 rus devrimi yapımasaydı.ulusal kurtuluş savaşı kazanılırmıydı? Şayet Lenin Türtiye'ye para ve silah yardımı yapmasaydı.Bizim Rus düşmanlığımız A.B.D kucağına oturmamıza neden oldu. (25.4.2009 00:14)
(bakınız: para, devrim, savaş, a.b.d, soru, neden, evrim, kurt, lara, düşman)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayNUSRET ORHAN Offline
NUSRET ORHAN
Bay, 60
İzmir
LENİN
1917 Bolşevik devriminin lideriydi. 7 sene ülkenin bütün iplerini elinde bulundurdu, astığı astık, kestiği kestik olan, onbinlerce muhalifi türlü yollarla ortadan kaldıran Lenin,hastalandığında, Moskova’nın 60 kilometre güneyinde bulunan dinlenme evinde kalmaktaydı. Attığı çığlıklar civarda yaşayanların tüylerini ürpertiyordu.
Ateist ve materyalist dünya görüşünü benimseyen, Kainatın sahibini inkar eden ve bu inkarını da resmi ideoloji haline getiren, iktidarın gücüne güvenerek firavunlaşan Lenin, gözle görünmeyen mikropların esiri olmuştu. 1902 de sürgündeyken kaptığı frengi hastalığının ardından1922 de beyin kanaması geçirmişti. Sık sık felç inmeye başlamış, daha sonra sara hastalığına ve damar sertliği ile migrene yakalanmıştı.Daha sonra delirmeye, şuurunu kaybetmeye başladı. Çığlık ata ata tamamen delirmiş vaziyette 24 Ocak 1924 tarihinde ölmüştü.
(23.1.2009 10:22)
(bakınız: ateist, dünya, deli, devrim, tarih, arda, güven, evrim, tamam, beyin)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayağlayan mezar Offline
ağlayan mezar
Bay, 30
İstanbul
lenin bir liderdir kabul ediyorum aynı marks gibi ama liderlik herşeye çözüm deyil eyer bir lider sadece içinde bulunduğu durum için fikir üretiyorsa o sadece sevilen biridir ki lenin artık günümüzde bir şey ifade etmiyor yenilik gerekiyor ve yenileniyorda sanırım ama bunun adı lenin de deyil marks ta deyil mao da deyil bunun adı yani kişi deyil halk (30.12.2008 14:34)
(bakınız: yorum, artık, gibi, sade, herşey, halk, sevi, lider, sadece, yeni)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayokan-20 Offline
okan-20
x
BEN ÖNCELİKLE YUKARIDAKİ İMAMHATİPLİ KARDEŞİMİN YAZDIKLARINA AYNEN KATILIYOTUM FAKAT LENİN BİR LİDERDİR O ZAMAN İÇİN YAPMASI GEREKENLER BUNLARMI DİYE DÜŞÜNÜYORUM FAKAT BİR GERÇEK VAR ÇAĞ DIŞI BİRİ YAPTIKLARI İNSAN MİDESİNİN ALCAĞAI ŞEYLER DEYİL. LENİN DÖNEMİNDE RUSYADA FUTBOL HIZLA İLERLİYOR AŞIRI BİR MERAK VAR NEYSE BAZI YETKİLİLER LENİNE SİZ NASIL BÖYLE BİR YÖNETİM KURUP HALKI SİNDİRDİNİZ DİYE SORUYO LENİNİN VERDİYİ CEVABA BAKIN :) BİRAZ GÜÇ BİRAZ ZEKA HALKIM BENİ YENİLMEZ GÖRDÜ HEP FAKA T ASIL OLAN BU DEYİL RUSYA O YILLAR FUTBOLU AŞIRI SEVİYORUM HER MUHİTE BİR SAHA YAPTIRDIK HALK TAMAMEN FUTBOLA ADAPTE OLDU ÖYLEKİ ARTIK NASIL YÖNETİLDİKLERİNİ BİLE UNUTTULAR :) :) (5.12.2008 17:36)
(bakınız: insan, zaman, gerçek, soru, kardeş, futbol, bira, esin, yorum, zeka)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayratat Offline
ratat
Bay, 42
Türkiye
aslen rus degil bir yahudi (ratat) (2.12.2008 00:46)
(bakınız: yahudi)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayThaelmann Offline
Thaelmann
x, 34
Ekim Devrimi: Kaldığı yerden komünizme

Ekim Devrimi: Kaldığı yerden komünizme
Bir masal gibi inanılmaz derecede güzel, zamansız ve mekansız başlayan bir anlatı değildi o. Dünyanın tüm sömürücü sınıfları için bir karabasan ve dünyanın tüm sömürülen sınıf ve ezilen halkları için kolları sıvamaya çağıran, kurtuluşun yolunu gösteren bir ayağa kalkıştı. Yüzyılların ezilmişliğinden, horlanmışlığından, boyun eğdirilmişliğinden, kör cahilliğinden silkinip bendini yıkarak patlamalı bir akışla özgürleşerek düzlediler devrimin yolunu.

Devrimden söz ediyoruz. Ve elbette ki düz değildi yolu. Her devrim en sert dönemeçtir toplumların yaşamında. Var olan egemenlik ilişkilerini yıkarak baş aşağı eder tüm toplumsal ölçüleri. Rus işçi ve köylüleri de kendi güçleriyle yolunu açtıkları devrim kavgasından, hız kesen bir yenilgi de yaşasalar zaferle çıkmayı başardılar.

Rusya‘nın uçsuz bucaksız topraklarında, savaşın yıkıcılığıyla karşı karşıya gelip, Çarlığın baskıcı, mutlak otoritesi altında kapitalizmin fabrika cehennemlerine düşen köylü yığınları, işçileşerek en köhnemiş kurumlarıyla sallayıp sarstı toplumu.

Devrim yapmak; toplumun bağrında taşıdığı tüm çelişkileri, yüzü yeni bir topluma dönük mücadele içinde devrimcileşerek çözebilecek bir sınıf, bu sınıfın her adımında devrimci politika ve taktikleriyle önünde ve içinde olarak o en belirleyici devrim günlerinde bütünleşip önderleşerek nihai hedefe götürecek bir parti; işte devrim, işte iktidar, işte Ekim Devrimi.

“Her grev, devrimin binlerce başından birinin görünmesidir” der, sınıf düşmanı önsezileriyle Rusya İçişleri Bakanı. Onu doğrularcasına 1905′ te grevlerle birlikte yükselir barikatlar. Kendiliğinden gelişen kitlesel grevler bolşeviklerin sosyalizm propagandasıyla birleşerek “Kahrolsun Otokrasi! ” sloganıyla politik greve dönüşür. Devrimin sadece başı değil kendisi de görünmüştür artık. Sömürülen yığınların devrimci ayağa kalkışları içinden, bin yıllık köhnemiş Çarlık düzenine karşı yepyeni bir iktidar yön vermektedir geleceğin sovyetlerine. 1905′ te fabrikalardan, atölyelerden, evlerden, kışlalardan devrim yapmak için sokağa taşan kitlelerin devrimci enerjisi, önderlik edecek parti yokluğunda boşa düşer.

Yenildiler. Ama dövüşerek alınan bu yenilgi, proletarya ve emekçilerin yeniden ayağa kalkma düşünü ve azmini güçlendirdi sadece. 1917′ de, sadece çarlıktan da değil, gerici Kerenski Hükümeti’nden de çekip aldılar kendilerinin olanı: İKTİDARI!

26 Ekim sabahı devrime uyandı Rusya. İşçi, köylü ve emekçiler zaferlerini kutluyordu. Tüfeklerden havaya sıkılan neşeli mermi seslerine yeni iktidarın yeni sahiplerinin sesi karışıyordu. “Kolları sıva şefim, şehir barut kokuyor.” Yapılacak çok iş vardı. Nasıl devrimci bir atılganlıkla savaşıldıysa, nasıl devrimde öncü rol oynayıp tüm halkı örgütlemenin eşsiz örneklerinden, sovyetleri yarattılarsa, sosyalizmi inşa ederken de aynı yaratıcılık ve kahramanlıkla öne atıldılar.

Ekim Devrimi: İşçi sınıfını iktidara taşıyan devrim. Her şey Aurora zırhlısının Kışlık Sarayı hedefleyen top atışlarıyla başlamadı elbet. Tarihin ileriye akışı Paris Komünü‘nden (1871) sonra ikinci kez sosyalizmin zorunluluğunu devrimle ortaya koydu. İşçi sınıfı burjuvazinin iktidarını, kapitalizmi ilk kez yenilgiye uğratarak sosyalizmin gerçekleşebileceğini tüm açıklığıyla ortaya serdi.

Tarih, gelecek üzerine sorulabilecek tüm soruları yanıtlıyor. Biz onun hareketini ve geleceğin nasıl biçimlenmesi gerektiğini biliyoruz. Yönümüz açık. Devrimler ve karşıdevrimlerle yol alıyoruz geleceğe. Devrim düşmanlarından da öğreniyoruz. Devrimin binlerce başı varmış. Onaylamamak ne mümkün. Biz hangisini tuttuk ellerimizle?

Ekim Sosyalist Devrimi’ne ulaşılıncaya kadar işçi sınıfı ve emekçi kitleler hangi dönüşümleri yaşadılar? Bolşevik Parti hangi aşamalardan geçerek geniş kitlelere önderlik edebilecek yeni tipte bir partiyi örgütledi ve iktidarı burjuvaziden söküp aldı?

Ekim Devrimi deneyiminin tanığıyız. İşçi sınıfı ve emekçi kitlelerin bir kez kendi kaderlerini ele almaya başlayınca devrimci yaratıcılıkta sınır tanımadıklarını biliyoruz. Ama yine bu sınır tanımazlığın devrimin o en kritik anlarında yalnız, yönsüz, hedefsiz kaldığında iktidarı fethedemeyeceğini, kurtuluşun gerçekleşmeyeceğini de birçok başka devrim (Almanya, İtalya…) örneğinden biliyoruz.

Ekim Devrimi’ni, o kritik günlerin her anına, kavgasını da vererek büyük bir inat ve kararlılıkla yön çizen bilinç ve iradeden, kısaca Lenin’den ve Parti’den öğrenmeliyiz. Yepyeni anlamlar çıkaran Ekim Devrimi’nin gözleriyle dalmalıyız yaşama; genel doğrularla değil o doğruları yaşamın akışına egemen kılacak somut hedefler için, M-L’yi yaratıcı bir tarzda çağa ve ülkemize uyarlayıp “eylem kılavuzu” olarak kullanmayı öğrenmek için, yenilgilerden ders çıkarıp zaferlerden sarhoş olmamak için, her koşulda proletaryanın çıkarlarının, devrimin geleceğinin kararlı, ısrarlı savunucusu olmak için, öngörü, yaratıcılık, iktidar bilinci ve tutkusuyla sosyalizmi zafere taşımak için… her devrimci kendinde Ekim Devrimi’ni yaşatmalı.

Ayaklanma günlerinde “Devrimin kurtuluşunun, açlığa karşı çarenin, toprağın köylülere devrinin kendilerine bağlı olduğunu bilerek fırsatların kaçmasına izin veren devrimciler en büyük cinayeti işlemiş olacaklardır” der Lenin. Bugüne dair bir çırpıda cinayet sebebi olabilecek pek çok şey sayabiliriz. Devrim öngünlerinde olmasak da fethedilecek iktidarlar var ve tarih ağır aksak da olsa ilerleyişini sürdürüyor. Her ne pahasına olursa olsun emperyalizmin işini bitirecek olan o ışıklı yolu bir kez daha açmak için uğruna savaşılacak ve kazanılacak olan bir dünya var önümüzde. Emperyalist kapitalizme karşı savaşı başlatan ve sosyalist devrimler çağını açan Ekim Devrimi, emperyalist kapitalist boyunduruktan kurtuluşun yolunu gösteren canlı bir örnek olarak dünyanın işçi, emekçi ve ezilen halklarına yol göstermeye devam ediyor. Dünya ekonomisinin kriz içinde debelenip, emperyalistlerin yağma savaşlarını başlattıkları, işçi sınıfı, emekçiler ve ezilen halkların dünya çapında yoksullaştığı, aç kaldığı, işsizliğe ve kıyımlara mahkum olduğu koşullarda tüm dengeleri sarsacak- kendi dengelerini yaratacak bir çağ dönümü alttan alta eşelemekte kapitalizmin çürümüş toprağını.

Latin Amerika’da sınıfsal güç dengelerini zorlayan işçi, işsiz ve köylü yığınları, Avrupa’da genel grevlerle hareketlenen işçiler… Tarih ilerliyor, dünyanın sömürülenleri yolunu arıyor, yeni Ekim devrimleri yıldızlar kadar uzak - yıldızlar kadar yakın parlamakta başımızın üstünde.

Tarihin derinliklerine gömülmüş, biten bir şey yok. Şarkımız sürüyor!
(11.8.2007 11:45)
(bakınız: çile, zaman, komünizm, sosyalizm, dünya, güzel, gerçek, devrim, cehennem, savaş)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Sayfa: 1 2 3 4 5 7
sonraki sayfa >>

"LENİN" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

DİKKAT: YAZDIĞINIZ YAZI EDİTÖRLERİMİZ TARAFINDAN OKUNDUKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR

Bir terime aynı gün içinde en fazla 5 adet anlam yazabilirsiniz.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: LENİN KİMDİR? lenin kimdir?

Antoloji.com
20.2.2017 23:02:35  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]