Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
MANİSA ALAŞEHİR SUBAŞI KÖYÜ MANİSA ALAŞEHİR SUBAŞI KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
MANİSA ALAŞEHİR SUBAŞI KÖYÜ sizce ne demek,
MANİSA ALAŞEHİR SUBAŞI KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"MANİSA ALAŞEHİR SUBAŞI KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
0 person liked.
0 person did not like.
Subaşı, Alaşehir

Subaşı, Manisa ilinin Alaşehir ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

köyü kuranların ali paşa olduğu rivayet edilir.adınında sulak ve pınarlarının çok olması dolayısıyla buradan deldiği söylenir.köy merkezinde ev yapımı sırasında yapılan kazı çalışmaları sırasında mermerden sütün altlıkları payeler çıkmıştır.eski mezarlıktaki yapılan mezar taşları sarıklı insan başları ve osmanlıca yazılar bulunmaktadır.mezarlığın batı kısmında tarla çalışmaları sırasında bizans ve roma dönemine ait bakır ve altın sikkeler.süs ve takı eşyaları bulunmuştur.köyün bütün çevresindede arazi çalışmaları sırasında küçüklü büyüklü bir çok küpler çıkmıştır. bunlrın büyüklüğü genelde 50,100,250,500 kg ağırlığındaki arpa,buğday,pekmez v.b küpleri bulunmuştur.bu küpler o dönemin insanlarının yiyecek ve içecek deposu olarak kullanılmaktaydı.bunun yanı sıra bir çok roma dönemine ait takı eşyasıyla beraber gömülmüş roma dönemine ait mezarlar bulunmuştur.bir rivayete göre 2009 yılı itibariyle eski mezarlığın ortasındaki tepede altın madeninden yapılma çocuk beşiğinin olduğu ve tepeden beşik sesi geldiği söylenmekte olup bir çok defineci tarafından yapılan kaçak kazılar sonucunda bir şey çıkmadığı anlaşılmış olup tepenin eski bir furın olduğu yanmış ateş kiremitlerinden anlaşılmıştır.bir rivayete görede köyün kuzey batı kısmında bataklık üzerinden su yolu geçmekteydi bu su yolunun üzerindende insanların ulaşım yolu bulunmaktaymış,gelin almaktan galen bir düğün alayının trajik olarak,gelin atıyla ve düğün alayından bir çok kişi burada batmış bataklık içine çekip ölmüşler.ondan sonra buranın adı gelin azmakğı olarak anılmaya başlamıştır.burası yüzeysel suların çekilmesi ve D.S.İ nin yapmış olduğu kurutma kanalıyla gelin azmağı kurumuştur.azmakgın alt kısmındki kumu köylüler tarafından talan edilmiş olup derin çukurluklar oluşmuş olup doğal örtüsü bozulmuştur. kurutma kanallarının yapılmasıyla yüzeysel suların çekilmesiyle çoraklaşmış olan bir çok arazi işlenir hale gelmiştir.sular ve bataklık çekilmeden önce çamuru ve bataklığı çok seven canlı olan yüzlerce mandavardı. suların kaybolmasıyla beraber mandaların nesli tükenmiştir.köylünün ek geliri olarak ekon0mik olarak büyük katkı sağlamaktaydı.köyün kuzey tarafında yeşilyur yolu üzerinde köye 1000 mt mesafede alaşehir çayına varmadan önce 100mtkala bağlıcayolunun döndüğü yerde bir doğal gölep varmış bu gölün hikayesi at ile gölün kenarında geçen bir kişi başka birisi tarafından atı ürkütmesinden at üstündeki kişiyle beraber gölep içine girerek üstündeki kişi boğulmuş ve ölmüştür.bundan dolayı bu gölün ismine gatilgölep denmiştir.suların çekilmesiyle burasıda kurumuş toprak ile doldurulup üzerinden yol geçmektedir.

Kültür

Köyün gelenek olarak köyün içinde doğal taştan yapılmış olan meyit taşı varmış,ölen birisi olduğunda cenaze bu taşın üstüne bırakılarak cenaze namazı kılınırmış.aynı zamanda köyün insanları bayramlarda bu meyit taşının olduğu yerde toplanıp bayram yaparlarmış.ayrıca bayramlarda köy ilkokulunun bahçesinde kurulan salıncaklarda sallanan bekar kişilere diğer arkadaşları tarafından küçük sopalarla ayaklarından vururlar ne zaman sevdiği kişinin adını söylerse vurma işini son verirlermiş.yağmur yağmadığı zaman genç erkeler kendi araların toplanıp içlerinden bir kişiye çobanların giymiş oldugu yün dokuma kepenek giydilerek her evede bir şeyler istemeye giderler evlerden kimisi yumurta kimisi para,yağ v.b bir şeyler verirler,kepenege giyen kişi başta gider yağcı kızı yağ ister veremezsen su ister diyerek tekerleme söyler.her ev bir şeyler versede vermesede üzerinde kepenek olan kişinin üzerine bir kova su döker yağmurun yağması için.düğünlere çalğı olara darbukacıcümbüşçü getirtilir getirtmeyenler,evdeki tepsiyle veya tencere çalğı olarak kullanılırdı.ayrıca türkücü şarkıcı getirtilir.içkiliyapılan düğünlerde muhakkak oryantalve türkücü getirtilirdi.bekar olan kızlar en yeni elbiselerini giyer düğüne giderler,düğünler kızlar için beğenilme kendini gösterme tanışma yeridir.onun için en güzel elbiselerini giyerler.düğünlerde çember oluşturarak harmandalı oynarlar,sepetçioğlu,demirciler,ana oyunlardı.düğün cuma günü başlayıp pazar günü sona erer.şimdi bazen bir güne inebiliyor ekonomik şartlar ağırlaştığı için. 2009 iti bariyle her çeşit hareketli oyunlar org çalarak veya oyun havası c.d çalarla oynanıyor. Yemekler:Topalak aşı

Coğrafya

Manisa iline 124 km, Alaşehir ilçesine 17 km uzaklıktadır.izmir iline 120 km dir. doğusunda alaşehir çayı2 km bağlıcaköyü,güneyinde hacıaliler köyü 3 km ve ortahan mahallesi,batısında2 km üzümlüköyü,kuzey batısında 3 km sobran köyü,kuzeyinde 3km yeşilyurtkasabası,bulunmaktadır.köyümüzün denizden yükseklği 110 mt dir. güneyinde ve doğusunda uysal dağları,kuzeyinde bozdağlar bulunmaktadır.denizli,ödemiş yolunu eşme,uşak yolunu bağlayan yol üzerinde olup etrafındaki bütün köylerle asfalt yolla bağlıdır.yollarında çıkmaz yolu yoktur.yolları ulaşım için modern ve düzenlidir.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

köyün nüfusu sıkı bir şekilde aile planlaması uygulandığı için nüfusu gün geçtikçe azalmaktadır.doğum oranı,ölüm oranından azdır.bilinçli bir şekilde nüfus planlaması yapılmaktadır.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.tarımda, tarım ve köy işleri bakanlığının ilaç kalıntısını en az düzeyde üreterek ,ihracatlık olarak iç piyasa ve şaraplık için mükemmel tatta ve renkte sultaniye yaş ve kuru üzüm yetiştirilmektedir.hayvancılık hayvanların otlama alanların yerine bağ dikildiği için otlanma yeri kalmadığı için ve yemlerinde pahalı olmasından dolayı kaybolmak üzeredir.süt fiyatlarınında hayvan üreticilerine tatmin etmediğinden dolayı,hayvancılık yok denecek kadar azalmıştır.köylü süt ve süt ürünlerini genelde hazır almakta veye alamamaktadır.tarım arazilerinin sulamasını afşar barajından ve sulama birliğinin sulama pompalarından sulanmakta olup sulama suyu sıkıntısı çekmemektedir.yeraltı su potansiyeli yeterli oldugu için fazla sorun yaşamamaktadır.sulama suyu sulamaya elverişli olup bor madeni yoktur.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2004 - Mustafa Kelekoğlu
> 1999 - HÜSEYİN AYVAZ
> 1994 - Mustafa Kelekoğlu
> 1989 - Mustafa kelekoğlu
> 1984 -İbrahim Yılmaz

Altyapı bilgileri

kanalizasyonu vardır.ayrıca yagmur suyu için kanaleti bulunmaktadır.içme suyu için iki adet hidraforlu derin kuyu su pompası bulunmaktadır.köyün içme suyu otomatik olarak bütün evlere su pompalanmaktadır.köyün merkezi döşeme taş olan kilit taşlarıyla döşenmiş olup,diğer mahelle ve çevre köyleri asfalt kaplamadır.

Dış bağlantılar

* Yerelnet

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: MANİSA ALAŞEHİR SUBAŞI KÖYÜ NEDİR? manisa alaşehir subaşı köyü ne zaman?

Antoloji.com
23.2.2017 17:00:06  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]