Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
MANİSA RECEPLİ KÖYÜ MANİSA RECEPLİ KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
MANİSA RECEPLİ KÖYÜ sizce ne demek,
MANİSA RECEPLİ KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"MANİSA RECEPLİ KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
0 person liked.
0 person did not like.
Recepli, Manisa

Recepli, Manisa ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Recepli adı hakkında: 16. yüzyılın ilk yarısında Halep bölgesinde yaşayan Avşarlar Köpekli, Gündüzlü ve Avşar olmak üzere üç obaya ayrılmıştı. Bunlardan Avşar obasının başında Recep, Bahri ve Küçük Minnet adında üç kethüda bulunuyordu. Recep beyin soyundan gelenler Recepli Avşarı, Bahri beyin soyundan gelenler ise Bahrili Avşarı olarak tanınmıştır. Recep ve oğulları öyle ün salmıştı ki 17. yüzyılda Avşarlar çoğunlukla Recepli Avşarı diye anıldılar. Recepliler, Osmanlı iskan siyaseti sonucu Anadolu'nun bir çok bölgesine yerleşmişlerdir.Ayrıca eski mezarlıkta kitabeler bulunmakta olup osmanlı döneminde o yörenin tımar sisteminde yer almıştır.

Kültür

Köyün gelenek olarak her yıl Mayıs ayının içinde geniş bir katılımla köy mezarlığı civarında yağmur duası yapılır. Yemek kültürü olarak düğünlerde yöresel yemekler Türklerin has yemeği keşkek yapılmaktadır.

Köy halkı daha önceleri el sanatları olan halı ve kilimler dokumakta idiler. Hatta köye halı ve kilim dokuma kursları için bina inşaa edilmişti. Yetkililerin ilgisizliği yüzünden kapanmıştır.

Coğrafya

Manisa merkezine 40 km. uzaklıktadır.

Recepli köyünün yaylaları; Koca yayla ve Sakalı yayla, Kızılçukur, Bostanlık yaylalarıdır. Bostanlık'', daha önceleri eski yerleşim merkezi olup burada bulunan köy dağılmiş ve şimdi bulunduğu yere iskan edilmiştir.

Köyün tam karşısında, güneydoğusunda Karşıyaka yer almaktadır. Yine güneydoğusunda mezarlık ile köy arasında, Öteyüz diye anılan bir yer vardır. Burada ılık akan bir şifalı su vardır. Köylüler buraya hamam da derler. Mezarın kuzeyinde, bayram yeri denilen düz bir arazi vardır. Burası baharda çimenlik olur. Köy gençleri burada top oynarlar.

Köyün hemen ön tarafından bir dere geçer. Bu derenin üst tarafında motorla çalışan bir değirmen vardır. Bu derenin kenarlarında küçük bahçeler vardır. Buralarda ceviz ağaçları, kavaklar, çınar ağaçları bulunmaktadır.

Recepli köyü ve çevresinde eski yerleşim birimleri bulunmaktadır. Bazı kişiler tarafından buralarda antiklara rastlandığı söylenmekte hatta bunlardan faydalananların olduğu tahmin edilmektedir. Burada büyük bir altından kazanın bulunduğu ve yine tarihte dikiliden gelen geminin altınlarının Recepli köyünün kuzeyinde bulunan bir dağda gömülü olduğu söylenmektedir. Yine Soma'dan gelen kömür rezervinin uzantısının burada olduğu tahmin edilmektedir.

Köyün kendine has, esrarengiz yapısı olduğu ve dualı bir köy olduğu, burada bulunan zatın âlim bir zat olduğu, hatta eren olduğu, kendine has marifetleri olduğu, kerametlerinin bulunduğu halk arasında anlatılır. Memleketin dört bir ucundan devamlı ziyaretçileri gelir ve ziyaretçiler bu muhterem zata ziyarette bulunurlar. Bu zatın vesilesiyle Allah'a dua ederler.

Köy, dağ turizmi için elverişli bir alan teşkil eder. Köy; tipik ege köyü olup, kültürlerin birleştiği bir yer olan Anadolu kültürünü içinde barındırır. İyonya, Frigya, Lidya, Hitit hatta Babil gibi...

Köylüler antep fıstığı aşılamaktadır ve zeytin dikmektedirler.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisinde olmasına rağmen karasal iklime yakındır.

Nüfus

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Tarım alanlarının kısıtlı olması nedeni ile köy nüfusunun yarıdan fazlası bahar ve yaz dönemlerinde Gediz ve Bakırçay havzalarına inmektedirler.Tarımı bu havzalarda icra etmektedirler. Bunun yanı sıra köydeki genç nüfus şehir merkezindeki fabrikalarda çalıçmak üzere hergün servis ulaşımı ile gidip gelerek geçimini aylık olarak temin etmektedir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2009 - Cavit ERDAŞ
> 2004 - Cavit ERDAŞ
> 1999 - Ahmet Ali AKTAY
> 1994 - Ahmet Ali AKTAY
> 1989 - Ali BİLGE
> 1984 - Ali BİLGE

Altyapı

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi Vardır. Kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. [[Sağlık evi] ]var ebe hemşiresi vardır ve görevinin başındadır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynakça

Dış bağlantılar

* Yerelnet

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: MANİSA RECEPLİ KÖYÜ NEDİR? manisa recepli köyü ne zaman?

Antoloji.com
24.2.2017 18:13:11  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]