Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
MANİSA SALİHLİ YEŞİLOVA KÖYÜ MANİSA SALİHLİ YEŞİLOVA KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
MANİSA SALİHLİ YEŞİLOVA KÖYÜ sizce ne demek,
MANİSA SALİHLİ YEŞİLOVA KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"MANİSA SALİHLİ YEŞİLOVA KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
0 person liked.
0 person did not like.
Yeşilova, Salihli

Yeşilova, Manisa ilinin Salihli ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Salihli Yeşilova, atalari Yavuz Sultan Selim Han'ının Mercidabık Ridaniye seferleri sonrası geri Anadoluya dönüş yolunda Suriye bölgesinden padişahla birlikte göç eden türk aileleridir. Salihli Yesilova köyünün kökleri ortaasya Türk menşelidir. 1040 yılı dolayında, Türklerin Oğuz ulusuna mensup olan Selçuk oğulları İran'ı ele geçirerek güçlü bir imparatorluk kurdular. 1071 yılında Selçuklular Bizans İmparatorluğu'nu ağır bir yenilgiye uğratarak, Anadolu, Suriye ve Kafkaslar'da çok sayıda Türk beyliğinin ortaya çıkmasına zemin hazırladılar. Ancak Türklerin kitle halinde Anadolu'ya yerleşmesi daha çok 13. yüzyılda, Moğol yayılmasının doğurduğu zincirleme tepkiler sonucunda gerçekleşti. Bügün, Türkiye Cumhuriyeti, Ege bölgesinde Manisa, Salihlinin dogusunda beş köy, Yeşilova, Yeni Mahelle,Torunlu, Mevlütlü, Hacılı köyleri ayni atalari olan, kardeş köylerdir. Bu köyler arasinda yakin akrabalık bulunmaktadir. Yine diğer Salihlinin tüm Hacı Bektaş Veli kültürüne dayalı köyleri ile evliliklerinden dolayı büyük akrabalıkları bulunmaktadir. Beş kardeş köy, yörük halinde gelip yerleşmiştir, beşide ayri yerleşim alannı seçmişler. Şuanki yerleşim yerlerine,Yeşilovalılar sonradan taşınmışlar, şuanki yeri köylü mera olarak kullanıyormuş, havyanlar otlanıyormuş. Çok büyük sayıda büyük ve kücük baş hayvan besleniyormuş. Eski yerlerini,ismi ile Ulaşlı yeri, ilk oturum yerlerini zamanla terk etmişler, eski yerleşim yerleri ormanlık düz arazi olduğundan tehlikeli olmuş, havyanları zarar gördüğünden, köylü, açik düz ve yeşil ovaya yerleşmiş, sonuçta yeni yer daha uygun gelmiş. Isminide buradan almiş, yer düz ve yeşil oldugundan Yeşilova adı verilir. Eski mevki Ulaşlı yeri, zamanla hakkı aranmadığından dolayı Faik Beyin çifligine geçmiş. Osmanlı döneminde dedeler şehit düşünce, kimse Ulaşlı yerlerinin tapusunu araştırmamış. Yeşilova köyü, nüfüsunun büyük bir bölümünü Salihli merkezine ve Almanya ya göç vermiştir.Yakin tarihte Salihli Yeşilovalılar Türkiyenin ve Dünyanin her tarafina yerleşmiştir.Salihli merkezine göçen Yeşilovalılar, büyük bir nüfus teşkil etmektedir ve Salihlide büyük yatırımları ve ekonomik, sosyal ve kültürel ağırlıkları bulunmaktadır.

Kültür

Yeşilova köyü birinci dünya savaşinda çok sayida Dumlupinar ve Çanakkale de şehit vermiş ve gazi olarak köyde hayatını sonuna kadar yamışlarla doludur. Yakin tarihten, Kore ve Kibris gazileri vardir. Salihli Yeşilova köyü Haci Bektaş Veli dergahına bağlıdır. Bektaşilik, 1.Şeriat 2.Tarikat 3.marifet 4.hakikat kapıları 40 makam üzere olmaktır. Çagdaş Türkiye Cumhuriyetin ilkelerine bağli bir köydür.

Yeşilova köyü Türk geleneklerinin uygulandığı bir yerleşim birimidir.Kına geceleri ile Türk evlenme geleneği yoğun bir şekilde devam ettirilmektedir. Törenlerde geleneksel harmandalı oyunu oynanır, ayrıca seğmenler vardır. Bayramlarda köyün mezarligi ziyaret edilir, ilginçtir tatlı vb. yenir. Köyde Balaban sülalesinden sekiz kardeşten, iki ilginç kardeş farlı yaşam sürdürmüştür, birisi köyün rahmetli köy hocası, Mehmet Balaban,lakabi Yeni Mehmet, tüm doğan ve ölenlerin doğum tarihleri ve benzeri konuları eski ve yeni yazıda not defterine kayıt geçmiştir. Diğeri onun kardeşi, Bektaş Balaban, lakabi ile Ihsan Pehlivan,renkli bir yaşam sürmüştür, köye rüzgarlı dinamo trafo baglatmiş, rüzgardan elektrik enerjisi üretilip, gramafon dinlemiş.

Coğrafya

Manisa iline 90 km, Salihli ilçesine 18 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Mevsiminde çekirgeler öter ve elektrik direklerinde leylekler yuva yapar.

Nüfus

Ekonomi

Köyün ekonomisi modern tarım, hayvancılık, organize sanayi, esnaflık ve çok sayıdaki memuriyete dayalıdır. Salihli Yeşilova da köy kooperatifi 1933 yılında kurulmuştur. Köy birlik ve beraberlik ruhunu yaşatmaktadır. Genelde Yeşilovalıların refah düzeyleri yüksek ve geleneksel varlıklı ve görgülü ailelerdir. Şüphesiz tüm Türkiye köyleri gibi Salihli Yeşilova köyüde büyük ölçüde göç verdiğinden ve Türk ekonomisinin zayıf seyirinden dolayi istenilen derecede gelişmemiştir. Geleneksel köylerin evleri büyük havlulu, damlı, ambarlı, iki dönüm arazi üzerine kurulu idi, içinde kesiği, yani evin ihtiyacı için ekim dikim yaplırdı, damında büyük baş hayvan, koyun, kuzu , horoz, tavuk bulunurdu. Böylece et ve süt ürüleri ve meyve sebze köylünün kendi üretiminde olup, bol ve taze olarak tüketilirdi. Aynı şekilde herkes kendi buğday, arpa ve darısından ununu hazırlardı, ekmek evin fırınında yapılırdı. Bu eski düzen tabiki eskisi gibi yaşatılmıyor. Işte bu organik tarim ve lokal üretim yok oluyor. Tüm Yeşilovalıların hem bireysel olarak hem de birlik olarak ileriye dönük köylerine daha fazla sahip çikmaları gerekiyor. Şüphesiz bu tüm Türkler için geçerli, Türkler herşeylerine daha fazla sahip çikmalı, öncelikle, ailerine, işlerine, eşlerine, çocuklarina, evlerine, köylerine ve tüm herşeylerine ve Türkiye Cumhuriyetine.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2004 - Hasan Satmaz
> 1999 -
> 1994 - Mustafa Kaya
> 1989 - Kadir Çetin
> 1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu Ve ana okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi vardır ancak ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde bir adet Cafer Balaban Camii bulunmaktadir.

Dış bağlantılar

* Yerelnet

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: MANİSA SALİHLİ YEŞİLOVA KÖYÜ NEDİR? manisa salihli yeşilova köyü ne zaman?

Antoloji.com
26.2.2017 08:28:09  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]