Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
MANİSA SARIGÖL ALEMŞAHLI KÖYÜ MANİSA SARIGÖL ALEMŞAHLI KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
MANİSA SARIGÖL ALEMŞAHLI KÖYÜ sizce ne demek,
MANİSA SARIGÖL ALEMŞAHLI KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"MANİSA SARIGÖL ALEMŞAHLI KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayÖzer Şen Offline
Özer Şen
x
0 person liked.
0 person did not like.
Alemşahlı köyünün geçmişi ile yeralan bilgide yanlışlık vardır. Köye arabistan tarafından gelen kisilerce o ad verilmesi gibi bir ihtimal yoktur.Alemşallı denmesinin nedeni de ağız farkıdır. Köyün araştırmasını yapan ve bu sayfaya yazan sayın şahıs yalan bilgi vermektesiniz. Köyümüz tam bir türkmen köyüdür. Yörüklerin giydiği şalvarı siz arabistan kökenli insan yaptınız. Sizi büyük bir esefle kınıyorum. Ben o köyün insanıyım. Gelin tekrar araştıralım. Kullandığımız dilden gelenekten gerçekten benim haklı oldugumu anlayacaksınız. Mugla üniversitesi türk dili ve edebiyatı öğrencisı Özer şen (10.3.2012 02:52)
(bakınız: insan, türk, yalan, büyü, gerçek, edebiyat, araf, neden, bilgi, üniversite)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
Alemşahlı, Sarıgöl

Alemşahlı, Manisa ilinin Sarıgöl ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün kesin kuruluş tarihi bilinmemektedir.Yıldırım Bayazit döneminde Aydına bağlı olduğu ,Yıldırım Bayazit ile Tumur;u 1402 yapyığı savaştan sonra Timur egemenliğinde bulunan Alaşehire bağlandığı bazı belgelerden bilinmektedir.Ancak Alemşahlı köyünde yerleşim:Lidyalılar zamanında olduğu bazı yer altı kaynaklarından ve Asar denen bölgede tarihi kalıntıların bulunuşundan anlaşılmaktadır.Alemşahlı:Lidya,Roma ve Bizans uygarlıklarının yaşandığı varlıklarını sürdürdüğü dönemlerde yerleşim yeri olarak bulunmaktaymış.Alemşahlı ve çevresinde bu üç uyğarlığa ait kalıntılar bulunmaktadır.Bu bilgilerin yanında.başka bir rivayate göre:Alemşal giyisiler giyen üç kişinin bu bölgeye gelipte yerleşmesi bu köyün ilk kurucularından olduğu söylenilmekte.Şal giyisilerini o döneme ait arabistan kökenli insanların kullandığını düşünürsek,Alemşahlının ilk kurucularının arabistan kökenli olduğunu söylüye biliriz.Köyün ilk adı Alemşallı olduğu bilinmekte.Bu isim daha sonra değişikliğe uğrayarak Alemşahlı olarak kullanılmaktadır.Bu gün resmi kayıtlarda da Alemşahlı olarak gecmektedir.Köydeki bazı yaşlılar:Hörü nineHasan ARIZiya ULU,AZER,Hasan KOCAMAN,Süleyman ÇERİT,Mehnet MİTİTAŞ,İsmail KIRLIBu kişiler köyün adını kullanırken Alemşallı diye kullanırlardı.Buda yukarıda bahsettiğimiz rivayeti biraz olsun doğrular durumda. Bu bilgiler 1979 yılında yaptığım köy inceleme dsyasından alınarak yazılmıştır. Alim GÜRKAN

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Manisa iline 158 km, Sarıgöl ilçesine 17 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2009 - Ahmet KOCAMAN
> 2004 - Ahmet Kocaman
> 1999 - Ahmet Kocaman
> 1994 - Ali CERİT
> 1989 - Ali CERİT
> 1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. alemşahlı köyünde cok güzel bir piknik alanı bulunmaktadır

Dış bağlantılar

* Alemşahlı Köyü

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: MANİSA SARIGÖL ALEMŞAHLI KÖYÜ NEDİR? manisa sarıgöl alemşahlı köyü ne zaman?

Antoloji.com
27.2.2017 18:50:55  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]