Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
MARDİN DERİK BOYAKLI KÖYÜ MARDİN DERİK BOYAKLI KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
MARDİN DERİK BOYAKLI KÖYÜ sizce ne demek,
MARDİN DERİK BOYAKLI KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"MARDİN DERİK BOYAKLI KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
0 person liked.
0 person did not like.
Boyaklı, Derik

Boyaklı, Mardin ilinin Derik ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Kızıla Şen adiyle anılan köyün eski çağ tarihi hakkında fazla bilgi bulunmamakla beraber yapılan kazılarda, antik çağ insanlarına ait mezarlar ve insan iskeletlerine rastlanmıştır. Roma, Bizans, Fars, Akkoyunlu, Selçuklu ve Osmanlı hakimiyetini yaşamış olan köy, Ermeniler'le meskûn idi.

Hemen yanında, Kızıl Harabe köyü, FERMANDAN önce mamur ve çeşitli sanatlardan anlayan insanlardan oluşmaktaydı. Kızıla Şen adıyla bilinen Boyaklı köyünde, yirmi sene önce Der denilen kilise ve üstünde haç bulunmaktaydı. Kilisede Bizans ve Roma döneminden kalma yazılar bulunmaktadır.

Şeyh Said İsyanı sırasında köy herhangi bir olaya karışmadığı halde olumsuz etkilenmiş, köydekiler köyü terkedıp kaçmak zorunda kalmişlardır.

Köyün geçim kaynağı buğday ve mercimek olmakla beraber, kuyuların açılmasiyle beraber pamuk ekimi yapılmaktadır. Derik'in en büyük köylerinden olan Boyaklı'da eskiden beri değirmen olması nedeniyle diğer köylerin uğrak yeri olmuştur. Köy eskiden Diyarbakır'a bağlıyken daha sonra Mardin vilayetıne bağlanmıştır.

Köyün başlıca komşuları: Haboşi, Remok, Hanika, arkasında Meşkina, Hırbe Heriye, Kendal ve Kızıla Harabe gibi nahiyelerdir.

Köyün camii ve okulu yenilenmiştir. Köy; az da olsa genişlemektedir.

Kültür

Yemekleri; düğünlerde, kazanlarla pirinç üzerınde parça parça et yapılır. Meftune, etli bulgur da bilinen yemeklerindendir. Lep şeviti, pelul gibi tatlılar yapılmaktadır. Bazlama denılen naneşkeva, nane hılati yapılmakta olup, düğün ve ziyafetlerde saçta kıpkırmızı yapılarak pişirilen goşte sele, meşhur et yemeklerindendir. Böyle zamanlarda cömert davranılır. Konu komşu bayram eder. Bulgur taş dibeklerde ezilerek bulgur yapılır.

Deve meşke eskiden lezetıne doyum olmayan içecekler arasındaydı. Eskiden buğdaydan yapılan kavut denılen yemekte yöreye has bir yemek olarak yaygın yapılırdı. Eskiden bulgur pilavı koyun yağıyla yapıldığı için çok lezetli olup kokusu dışarıdan bile duyulurdu kızılli -------------

Coğrafya

Mardin iline 58 km, Derik ilçesine 22 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Yazları sıcak ve kurak, Kışları az yağışlı ve çok soğuk değildir.

Nüfus

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2004 - faruk kızıl
> 1999
> 1994 - i.ö
> 1989 - ibrahim öngörür

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi vardır ancak PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

* Yerelnet

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: MARDİN DERİK BOYAKLI KÖYÜ NEDİR? mardin derik boyaklı köyü ne zaman?

Antoloji.com
28.2.2017 13:24:34  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]