Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
MARDİN KIZILTEPE GÖLLÜ KÖYÜ MARDİN KIZILTEPE GÖLLÜ KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
MARDİN KIZILTEPE GÖLLÜ KÖYÜ sizce ne demek,
MARDİN KIZILTEPE GÖLLÜ KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"MARDİN KIZILTEPE GÖLLÜ KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
0 person liked.
0 person did not like.
Göllü, Kızıltepe

Göllü, Mardin ilinin Kızıltepe ilçesine bağlı bir köydür.

Köyün adı köy içinde kalan göletten gelir. Göl doğal değildir. İnsanlar tarafından yapılmiş, içinden çıkardıkları taşları da bina yapımında kullanmışlardır. Köy içinde yapılan kazılarda çıkan kesilmiş taşlar bunu göstermektedir. Ayrıca köyün güneyinde kazılar sonucu ortaya çıkan yeraltı mezarlığıvardır. Köyün çok eski bir yerleşim yeri olduğu açıktır. Ancak yerleşim yeri tam höyüğün üzerinde kurulduğu için eski yapılaşma hakkında pek fazla bir bilgiye ulaşılamamaktadır. Göl içinde 6 kuyu vardır. Bu kuyular tek parça kayayı yuvarlak bir şekilde oyarak yapmişlardır. Bunların derinliği 5-6 metre olup dibi kenarlara doğru açılarak ağız kısmı çap olarak 1,5 metre iken dipten 4-5 metre genişlemektedir. Ayrıca köyün her tarafında buna benzer kuyular vardır. Yaklaşık 30 civarında kuyu ortaya çıkarılmiştır. Köy 1940'lı yıllarda Selmê köyünden göçen Şeyh Hasan oğulları tarafından kurulmuştur. Şeyh Hasan oğullarından Heci Mecit komşu köyü Medê köyünü kurarken, kardeşlerden Eyyo, Hello, Abdi, Osman, Muhettin köye gelerek Göllü köyünü kurmuşlardır. Köye gelirken harabe bir yapıyla karşılamişlardır. Bölgede buna benzer harabeler çokça olduğu için, bölgede bu yöreye "HIRBA" adını vermişlerdir. Köyde çoğunlukta bulunan aşiret, 'Emmer Êşî diye bilinen seyyid soylu bir ailedir. Becirmanlı Seyyid BİLAL soyundan geldiği ve 250 sene önce Becirman'dan Mardin Ovasına göçtükleri bilinmektedir. Mardin bölgesinde bulunan diğer seyyid soylu ailelerle birleşerek Şeyhan Aşiretini oluştumuşlardır.

Kültür

Köyün gelenek ve görenekleri diğer kızıltepe ovası gelenekleriyle aynıdır.

Coğrafya

Mardin iline 65 km, Kızıltepe ilçesine 40 km uzaklıktadır. Köy ilçenin güney-batısına düşmektedir. Arazi düzlüktür.

İklim

Köyün iklimi, [[Türkiye'de karasal İklimi|Karasal iklim ile Akdeniz iklimi arasında geçiş iklimi özelliklerini gösterir. Yazlar sıcak ve kurak geçerken, kış ayları ılık ve yağışlıdır. Yağışlar genellikle yağmur şeklindedir.

Nüfus

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ancak son yıllarda sulu tarım yönteminin yaygınlaşması sebebiyle tarım ekonomide oldukça öne geçmiştir. Köyde; buğday, arpa, mercimek, mısır ve pamuk tarımı yapılmaktadır. Bunun yanında zeytin yetiştiriciliği de köyde son yıllarda yapılmaya başlanmıştır. Köyde 1960'lı yıllara kadar hayvancılık en önemli geçim kaynağıyken, otlak sıkıntısının yaşanması, büyük koyun sürülerinin beslenmesine engel oluşturmuştur. Bugün köyde sadece büyükbaş besi hayvanları beslenmektedir. Köylüler, bu hayvanları ekonomik kaygıdan çok, kendi gıda ihtiyaçlarını karşılamak için beslemektedir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2009 - Abdulhamit Taş
> 2004 - Abdulhamit Taş
> 1999 - A.Hamit TAŞ.
> 1994 - Şeyhmus KARADAŞ.
> 1989 -
> 1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ve kullanılmasının yanısıra yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol şose olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

* Yerelnet

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: MARDİN KIZILTEPE GÖLLÜ KÖYÜ NEDİR? mardin kızıltepe göllü köyü ne zaman?

Antoloji.com
20.2.2017 23:02:21  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]