Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
MARDİN NUSAYBİN BAKACIK KÖYÜ MARDİN NUSAYBİN BAKACIK KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
MARDİN NUSAYBİN BAKACIK KÖYÜ sizce ne demek,
MARDİN NUSAYBİN BAKACIK KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"MARDİN NUSAYBİN BAKACIK KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
0 person liked.
0 person did not like.
Bakacık, Nusaybin

Bakacık, Mardin ilinin Nusaybin ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. BakacıkKöyü-SapanlıKöyü-TekağaçKöyü-DeğirmencikKöyü-ArpalıKöyü bu köyler hepsi bir muhtarlıktı Değirmencik Köyünden Sülayman Karaca muhtardı 1947 yıllında Nusaybin ilçesinin DurucaKöyü sakinleri BakacıkKöyünü 44.000 TL ye Midyatli Selime Hoca ve Savurlu Haci Bahattin den satınaldılar.44 Hisseye böldüler 44 hisseden 4 ü Hüseyin Ayyıldız-4 ü İbrahim Deniz-4 ü Salih Şahin-4 ü Ali Demir,Mehmet Akbaş,ve Yusuf Gökçe-4 ü İbrahim Gürbüz,Ali Gürbüz,Ahmet Gürbüz,ve Yusuf Güneş-4 ü Ahmet Bilge ve Sabri Bilge-2 si Hüseyin Er-2 si Zahir Parlak-2 si Şeyh Hüseyin Ayyıldız-2 si Murat Karakoyun-2 si Süleyman Deniz-2 si Hasso Turgut,Hüseyin Turgut,ve Farhan Serbest-2 si Sait Ak,Emin Kuş,ve Behiya Ayyıldız-2 si İsa Çetin ve Osman Aygün-2 si Abdullah Akcan ve Yusuf Çakır-2 si Mehmet Başak,Halef Kılıç,Aziz Altaş,Halil Altaş ve Süleyman Barış.1947 yıllında köyden hisse alıp sonra satıp köyden göçen ailelar 1- İsa Fidan,2-Arif Fidan,3-M.NuriBavarneli,4-Abdulhalim Kılıç,5-Abdullatif Kılıç. Köyün Tahmini 9.000 dönüm arazisi vardır 7.000 dönümü tarım arazisidır geriya kalan taşlık,dere,yollar ve köyün yeri gibi yerlerdır.1950 Seçiminde Değirmencikve Arpalı1969 seçiminde TekağaçKöyleri muhtarlıkten ayrıldılar Muhtarların İsimleri sırasile 1-Hüseyin Ayyıldız,2 Ali Demir,3 İsa Fidan,Vekil Süleyman Deniz,4 Abbas Deniz,5 Sabri Özdemir,6 Nayif barış,ve 7 Mehmet Selim Kılıç 1995 yıllına kader olan muhtarlardır.Merkezi bir köydü 1965 yıllınde ilkokul yapıldı komşu köylerdan sapanlı,TekağaçYazyurdu,Çamurluköylerinden öğrenciler yayan yağmurda ,çamurda okula gelirlerdi 1968 yıllınde köyde sağlık evi yapıldı 02.10.1968 tarihinde kadesro çalışması tamamlandı 1966-1970 yıllararası köyün 1500 metre güneyide ipekyolu yapıldı Nusaybin ilçesin den cizre ilçesine 95 kilometrelik yol yaptılar 1972 yıllınde Nusaybin den Beyazsu şebekesı köye bağladılar Nüfusu 1000 kişi cıvarındadı merkezi bir köydü her zaman 5 Bakkaliye dükkanı 3 Erkek ve 4 Bayan terzi mevcuttu bir su Değirmeni ve iki Deng taşı birde tarihi Camisi vardı geçmişte Derseyde adile Kilise olarak hizmet vermiş 1950 yıllınden beri Camii olarak hizmet veriyor 08.03.1986 günü köye elektirik bağlandı bir elektirikli Değirmen köyde yapıldı birde kaynak Atölyesi açıldı köye tek hatlı Tellefon santralı kuruldu 30.06.1995 günü köyden herkes göçtü yalınız Hüseyin ve samya Turgut birgün sonra göçtüler.sapanlı mezrasınde 30 kişi yaşamaktadır.Yazan ve kaynak Murat Turgut köy sakinlarıden.

Coğrafya

Mardin iline 92 km, Nusaybin ilçesine 35 km uzaklıktadır. Bakacık Köyü Mardin İlinin 92 Km Doğusunda,Nusaybin İlçesinin 35 Km Doğusunda,Girmeli Nahyesinin 15 Km Doğusunda,ve İpekyolunun 1500 metre Kuzeyindedir.37.959999 enlemi ve 37.43 boylamı Kordinatlarında yer alır.Nusaybin ilçesinden Cizre ilçesine giderken beyaz taşların bittiği ve siyah taşların başladığı derenin kenarına bir tepeye kurulmuştur.Suriye Devleti sınırı köyün 4 Km güneyinden geçer.Tori Abidin dağının,Bagok bölgesinin Dahlamazi Mevkinin Hırbıhe Cınata harabelerinin 6 Km güneyinde kalır.Sapanlı mezrası bu dağın güney yamacına kurulmuştur.Mezraya bağlı Aşağı Mıtvene ve Yukarı Mıtvene adında 2 tarihi mağara köyü vardır,kış aylarında hayvanlara kişlak olarak kulanılıyor.köyün güneyide Çamurlu köyü, doğusunda Yazyurdu ve Değirmencik köyleri,kuzayınde Sapanlı Mezrası, Batısında Tekağaç ve Söğütlü köyleri yer alır.Köyde kaynak su vardır.Ayrıca Borangeh suyu Köyden geçer.Kışın Tori Abidin dağına yağan yağmurlar Besta şıkek deresile köyden geçer bu su büyük sel oluşturur.Köyün arazilerini besta şıkek deresi ikiye böler köyde belirli bölgelere verilen isimler şunlardır Kuzeyda Şıhare Ali derveşa,Besta niska,Besta Şıkek,Doğuda Şıhare Ase,Arde Maraha,Şıhare Kolika,Şıhara Kasıbeleke,Güneyda Helina Lege,Kazıke,Şıhare Gırebiya,Bırcık,Kaniya Cılfıka,Gola Tahti,Gola Kevir,Aşke Harabe,Batıda Besta Aker,Ağkonke,Gırke Mıriya.1966 yıllına kader ipekyolu yoktu Nusaybin-Cizre yolu köyden geçerdi köyle ipekyolu arasında yeni yol yapıldı 4 tane patika eskiyol iptal oldu 1-Gengerloke ve Gürkaynak,2-Çamerloke,3-İkiztepe ve 4-Söğütlü köylerı dir köy eski tarihi ipekyolu üzerinde idi konaklama için şimdiki camiyi han olarak kulanmışlar.Bu yörede süryani,Yezidi ve İslam dinina mensüp insanlar yaşarlardı Yezidilardan 14 köy Dasıka Aşireti 1900 yıllarda ırakın Şingal dağına göçtüler bir kaç hane Değirmencikköyünda kaldılar süryanilerda 1970 yılından başlayarak önceleri İstanbul daha sonraları Avrupa ülkelerina göçtüler Yahudi dinina mensup Nusaybin merkez da bir aile yaşardı gürcü adında başkada duymadım oda İsraile göçtü. Doğuda köyle Cizre ilçesi arası 60 Km bölümdeki topraklar siyahtır yağmur suyunu çeker ve doğal kaynak suyu oluşur,Batıda köyle Nusaybin ilçesi arasında kalan 35 Km bölümdeki topraklar kırmızıdır yağmur suyunu çekmez o nedenle doğal kaynak suyu oluşturmaz.Ancak 10 metre derinlikte koyulardan su çıkar.Köyle Cizre arasınde kalan siyah topraktan petrol çıkarılıyor.Köyle nusaybin arasında kalan kırmızı topraklardan petrol çıkmıyor.Kaynak Murat Turgut.

Nüfus

Not: SAPANLI(FİSKİNE MEZRASINDA 30 KİŞİYAŞAMAKTADIR.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde ilk sırada tarım geliyor çünkü 8.000 dönüm ekilebilecek arazinin yanısıra SapanlıMezrasının yarısı TekağaçKöyün bir bölümü Çilesizköyüne bağlı, MağaracıkMezrasının Arde Adüle kısmını ekerler toplam 12.000 dönüm tarlanın susuz kısmında başta kırmızı Mercimek,Buğday,Arpa,Nohut,Kızın,Şölik,Baçik,Karanohut,Karpuz,kavun,Acur,Şımamok,Borangeh deresinden gelen su ile sulu kısmında Domates,Patlıcan,Biber,Fasülye,Salatalık,Kabak,Bamya,Bağ kısmında Üzüm,Elma,Nar,Şaftali,Ayva,Kayısı,Erik,Dut,Kavak vb. 1970 yıllından sonra bağ kısmı özeliğini kayıp etti 1970 yıllına kadar pirinç sonraki yıllarda Pamuk ekilirdi.Hayvancılık ikinci geçim kaynağıdır. 14 sürü koyun ve keçi her sürüde 200 tane ayrıca 200 tane inek ,boğa vardır. Yük taşıması için 80 tane merkeb çift sürmesi için 60 çift katır, at ve öküz vardı son yıllarda traktör aldılar tarım modernleşti. Verim arttı arıca son yıllarda kamyon aldılar ırak ülkesine yük götürüyorlar 1980 yıllından önce Suriye ülkesinin sınırını geçerek burdan koyun ve tütün götürürlerdi ordan çay ve elbise getirirlerdi.Merkezi bir köydü komşu köylerden bakkala,terziye,değirmene,Okula,sağlık evine gelirlerdi. Kışın Siirt ilinin Eruh ve Pervar'i ilçelerinden köçerler Kocadağve Pazarkışlaklarına gelirlerdi.Ayrıca Midyat ilçesinin Köçane,Denvanke,kavnase,Bacıne,kabileleri yezidi köyleriden kışın Değirmencikköyünün Arpalımezrasinin Kalaçedasıka nin Yükarı Şüşaniya,Aşağı Şüşaniye,Geliye kelıhe,Zirike,Yükarı Mitvene,Aşağı Mitvene ve Çilesizköyüne bağlı MağaracıkMezrasinin Peleşüve ve Hastuve kışlaklarına gelirlerdı kışın köyden saman,arpa ve buğday alırlardı. Gelirken yanlarınden bir yük odun getirip satarlardı. Bu parayla alışveriş yaparlardı ,köyde her zaman ekonomi canlıydı.Yazan ve kaynak Murat TURGUT.Köy sakinlerinden

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2009 - Şükrü ÖZDEMİR SAPANLIMezrası
> 2004 - M.Salih ÖZDEMİR SAPANLIMezrası
> 1999 - Yok
> 1994 - M.Selim KILIÇ
> 1989 - Nayif BARIŞ
> 1984 - Nayif BARIŞ

Altyapı bilgileri

Köyde ilkokul 1965 yıllından beri vardır. Köye içme suyu şebekesi1972 yıllında Nusaybin Beyazsu Şebekesi bağlandı.kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentası Tek hatlı telefon santralı vardı. Sağlık ocağı ve sağlık evi 1968 yıllından beri vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol Şozaolup ayrıca Midyat ilçesina kestirmeden köyden Mişavül köyü yolunu takip ederek Besta Aker,Lodıka Şevıti,Şıkeftıke Nıkarine,Segelik,Çala Rame,Şıkera hoke,Çala Haci Hüso, Benika Rahba,Derpuve,Baminmine ve Derik köyünden İdil Midyat karayoluyla birleşir, bir Patika yoludur.Diğer komşu köylere şoza yolu vardır. Köyde elektrik 08.03.1986 günü köye bağlandı ve sabit telefon vardır.Yazan ve kaynak Murat Turgut köy sakinlerinden.

Dış bağlantılar

* Yerelnet

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: MARDİN NUSAYBİN BAKACIK KÖYÜ NEDİR? mardin nusaybin bakacık köyü ne zaman?

Antoloji.com
27.2.2017 18:47:32  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]