Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
MEDYEN MEDYEN terimi kurgudünya
tarafından 11.5.2006 tarihinde eklendi
MEDYEN sizce ne demek,
MEDYEN size neyi çağrıştırıyor?
"MEDYEN" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayKargaşa Offline
Kargaşa
Bay, 33
Kocaeli
4 person liked.
1 person did not like.
Kur'ân-ı Kerim'de Hz. Şuayb (a.s) 'in kavmini tevhide davet ettiği yer olarak adı geçen şehir.

Kur'ân-ı Kerim'de Medyen kelimesi on kere geçer. Yüce Allah Medyen halkına kardeşleri Şuaybı gönderdiği (el-A'râf, 7/85; Hûd 11/84; el-Ankebût, 29/36) . Hz. Şuayb onlara Allah'a kulluk etmeleri,ahirete inanmaları ve bozgunculuk yapmamaları (el-Ankebût, 29/36) , ölçüye-tartıya dikkat etmeleri, inananları yoldan çıkarmamaları, helâl kâra kanaat etmelerini bildirdi. Kavminin ileri gelenleri ona, daha önce yumuşak huylu ve akıllı bir insan iken kendilerini niçin babalarının taptığı şeylerden vazgeçirmeye çalışıp mallarına diledikleri gibi tasarruftan alıkoymak istediğini sordular. Hz. Şuayb, kendisinin Rabbi tarafından görevlendirildiğini, onlara teklif ettiği şeyleri, kendisinin de yapmadığını, böylelikle onların hallerini düzeltmeye çalıştığını ifade etti. Medyen halkı, bu söylediklerini anlayamadıklarını ileri sürüp küçümser sözler sarfederek onu tehdit ettiler, onun kendilerinden bir üstünlüğü bulunmadığını ileri sürdüler. Hz. Şuayb onlara; 'Allah'tan daha mı üstünsünüz ki onu unuttunuz' deyip onları Rabbine havale etti ve başlarına gelecek FELAKETi beklemelerini de ilave etti. Bunun üzerine onu ve inananları ya şehri terketmeleri veya dinlerine dönmeleri yolunda uyardılar. İnananlar bunlara kulak asmadılar. 'Rabbimiz gerçeği açığa çıkarır' diye beklediler. İnanmayanlar, onlara eğer Şuayb'e uyarlarsa ziyana uğrayacaklarını söylediklerinde o KORKUNÇ SES ve SARSINTI geldi. Medyenliler sanki yurtlarında hiç oturmamış gibi oldular, diz üstü çökekaldılar. Hz. Şuayb ve INANANLAR yüce Allah'ın rahmetiyle kurtuldular (el-A'râf, 7/85,93; Hud, 11/84-95) . Hz. Şuayb, 'Ey kavmim dedi ben size Rabbi'min gönderdiği gerçekleri duyurdum ve size öğüt verdim' (el-A'râf, 7/93) .

Hz. Şuayb, onları Nuh, Salih ve Lût kavimlerinin başına gelenlerle uyardıysa da Medyen halkı dinlemedi (Hûd, 11/89) . Peygamberleri açık deliller getirdiği halde Âd ve Semûd kavimleri, Nuh, İbrahim ve Lût kavimlerinin başına gelenler Medyen halkını da yakalamış, şehirleri başları üstünde ters dönmüştür.
(12.5.2006 19:18)
(bakınız: insan, baba, korku, deli, gerçek, akıl, araf, kardeş, kelime, ahiret)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayMai Eflatun Offline
Mai Eflatun
x
Arabistan'da bir yer adı..peygamberleri sinesinde barındırmış topraklardandır..Şuayb (a.s.) bu topraklardaki halkı tevhide davetle görevlendirilmişti.. (12.5.2006 12:57)
(bakınız: arda, esin, toprak, peygamber, halk, amber, tevhid, davet)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: MEDYEN NEDİR? medyen ne zaman?

Antoloji.com
24.2.2017 18:13:23  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]