Antoloji.com Şiir c Kitap Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 Cinsel
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
MELAMET HIRKASI MELAMET HIRKASI terimi blekket
tarafından 24.01.2006 tarihinde eklendi
MELAMET HIRKASI sizce ne demek,
MELAMET HIRKASI size neyi çağrıştırıyor?
"MELAMET HIRKASI" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

Sayfa: 1 2 3
sonraki sayfa >>
BayTekin İpek Offline
Tekin İpek
Bay, 41
2 person liked.
0 person did not like.
Melamet ağır bir sorumluluk hissi veren bir anlayışı ihya eden yapı taşıdır (01.03.2015 15:02)
(bakınız: soru, sorumluluk, anlayış, eren, ihya, ağır, lulu, melamet, lame, uluk)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayİbrahim Ceyh.. Offline
İbrahim Ceyhun Falay
Bay, 35
İstanbul
Kızıma

kızım söyle ben sana baba mıyım
kızım aşkım her şeyim söyle
yolunu açan mıyım
kızım aşkım
hayata bakışım incilen yüreğin
benle yok oluyor mu
kızım hayat varlığım güzelligim
hayatına ayna oluyor muyum
kızım canımın canı ömrüne ömür kattığım
ömrüm ömrüne ışık tutuyor mu
ömrümü sersem canını yanmaktan korur muyum
canım kızım senin canın yanmasın
benimkini yak canın yanmasın
ömrüm senin olsun

İbrahim Ceyhun Falay
(28.02.2015 22:55)
(bakınız: hayat, baba, güzel, ayna, ömür, canım, incil, ışık, beni, söyle)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BaySevgili Anim.. Offline
Sevgili Animus
x, 26
bi de depresyon hırkası var.onu giyip, burnunuzu çekerek elinizde kahveyle, sessizce diğer odaları dolaşıyosunuz. dönüş hep aynı yeredir (23.02.2015 21:23)
(bakınız: kahve, depresyon, sessiz, dönüş, erek, yosun, sessizce, sunu, aynı, hırka)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayKadir Yıldız.. Offline
Kadir Yıldız 5
Bay, 29
İstanbul
peki bildiğimiz hırkadaki mecaz anlamını nasıl bir ilişki ile kullanmışlar? açıklayacak var mı? merak ediyorum da.. (27.01.2015 15:02)
(bakınız: anlam, yorum, merak, nasıl, adak, ilişki, mecaz, peki, hırka, kada)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayanGönül Bağ Offline
Gönül Bağ
Bayan, 42
Konya
Melamet fırkası nefsi köreltmek için giyinilen bi hırka..Dergahlarda vardı nefis terbiyesi..Aylarca oruç tutmak,gururu ezmek için ayak işleri yapmak gibi (01.12.2014 11:06)
(bakınız: arda, oruç, gibi, gurur, nefis, nefs, nefis terbiyesi, dergah, ayak, için)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayNUSRET ORHAN Offline
NUSRET ORHAN
Bay, 58
İzmir
Melamet hırkaateşten bir gömlektir. Giymesi nefse zor gelir. (24.11.2014 13:57)
(bakınız: ateş, nefs, gömlek, hırka, teşt, melamet, lame)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayBirdunya Ki Offline
Birdunya Ki
Bay
İstanbul
üstünüze giyerseniz İnsanlığınız üşümez.. (30.04.2014 09:45)
(bakınız: insan, seni, yersen, anlı)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayTurgay Tansel Offline
Turgay Tansel
Bay, 43
Ankara
Melanet gibi bir şey, yani büründüğün kimlik, insanların seni gördüğü hal. (01.03.2014 01:30)
(bakınız: insan, insanlar, gibi, seni, düğün, kimlik, yani, anlar, melanet)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayHüseyin Kürş.. Offline
Hüseyin Kürşat Türkan
x
Melâmet Hırkası
Melâmilik; 'Ben hiçim Allah var' demektir. Melâmi nefsini yenendir. Eskiden Anadolu' da tarikat şeyhleri gurur ve kibire kapılınca onlara muhalif olarak kurulmuş bir tarikattir melâmilik. Melâmilik tüm dünya nimetlerinden vazgeçerek, kendini kınayıp kınatarak, her türlü şan şöhret itibardan ve mevkiden vazgeçerek yaşamayı seçmek ve bu yoldan geçerek olgunlaşmaya çalışmak yoludur.
Melâmilik varılacak nokta değil, o noktaya varmak için geçilen kapıdır. Melâmet hırkası ise; ibadet de gizli kabahat de/inanç da formatında bir anlayışa meyil vermislerdi. Dışardan gözlemlendiğinde kimsenin, bu anlayışa bağlı insanların Allah yolunda bir yaşam sürdüklerini anlaması mümkün değildi. Zira, böylesi bir imaj için kendilerince hal ve hareketler geliştirmişlerdi. Misal, yasak emirleri yapar görünmek gibi. İşte melâmet hırkası da kendini gizlemek için giyildiği varsayılan imgesel bir hırkadır.
(22.01.2014 14:48)
(bakınız: insan, çile, dünya, anlam, özlem, yaşam, arda, tarikat, insanlar, emek)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baymetesin Offline
metesin
Bay, 75
Edirne
Melâmet, Melâmîlik…

Melâmetin hırkası tamam da, ya melâmet ne demek ola ki? .. Arapça bu kavramın kökeninde gene Arapça “levm” sözü yatmaktadır. Levm, kınama ve kötüleme demek oluyor. Buradan Melâmet’e varıyoruz. O ise; azar, ayıplama, kınama veyâ sitem anlamındadır. Kısaca, Ülke geçmişimizde böyle bir tarîkat vardır. Mensuplarına Melâmî, tarîkatın kendisineyse Melâmîlik denmiştir. Melâmet kezâ bunun aynıdır. Belli-başlı özellikleri alçak gönüllülük, dünyâ malında gözü olmamak ve kanaatkâr davranmalarıyla kendilerini toplumdan saklamalarıdır. Başkalarının yanında bulunurken, kendi aralarında rumuz ve işâretlerle anlaşmışlardır.
Burada, bizden önce konuya ilişkin hayli bilgi verilmiştir ki, bunları tekrâr etmenin bir anlamı olmayacaktır. Bizim Melâmîlik hakkında hem bir yakınlığımız, hem de bir hâtıramız bulunmaktadır. Onlara değinmek isteriz. Şöyle… Trakya’nın antik ve târihî ilçesi şirin Vize, bizim doğum yerimiz olup, memleketimizdir. Aynı Vize’yse, Cumhûriyet’imizin bütün tarîkatlarla birlikte kapattığı Melâmîliğin herhâlde son merkezidir. Tanınmış Melâmî şeyhi ve şâir “Vizevî Kaygusuz Âlî Alâattin” de adının önündeki ekten anlaşılacağı gibi Vizelidir. Daha az tanınmış Vizeli başka şeyhler vardır. Tarîkatın son şeyhi “Şeyh Bâlî Efendi” kezâ Vizelidir ve soyu Ora’da yaşamaya devâm etmektedir.. Yakınlık dediğimiz husus budur, bu kadardır.
Hâtıramıza gelince… Yirmibeş-otuz yıl önce bir cenâze için Kuşadası’na gitmiştik. Uzun ve tabiatıyla o kadar yorucu bir yolculuğun sonunda cenâze namazına ancak ermiştik. Vardığımız Merkez Camiinde, namaz vaktini beklerken oturacak bir yer arıyorduk. O kadar bankın içinden karşıdaki birinde yer görmüştük. Hemen oraya yöneldik. Bizim şimdiki çağımızı yaşayan iki amcadan izin isteyip, yanlarına iliştik. Merhaba ve hâl-hatırdan sonra, belli olan yabancılığımız karşısında amcalar nereli olduğumuzu, cenâzeyle ilgimizi sormuşlardı. Vize’yi söyledik. Fakat bilemediler. Neyse… Biz de onların birini Rumeli’ne, diğeriniyse, Arap melezi gibi görsek de Ora’ya yakıştırmıştık. İlgi çekicidir ki aynen de öyleymişler! Arap’a benzettiğimizin babası Osmanlı subayı olarak Aydın’dan Libya’ya gitmişmiş. Orada evlendiği Arap kızı da melez amcanın annesi oluyormuş! Bu iki tahminimize bayağı bir şaşırmışlardı. Ancak, biraz sonra daha fazla şaşıracaklardı!
Amcalar, sözü fazla uzatmadan bir konuya yoğunlaşmış, bize onu anlatmaya çalışıyorlardı. Fakat üstü kapalı bir üslûpla! Dikkatimizi çeken husus anlatılanın Melâmî felsefesine benzerliğiydi. Ne var ki… Bu durum, aradan geçen uzun yıllar sonra Melâmîlikle ancak bir benzerlikten ibâret olabilirdi. Sizin şu anlattığınız Melâmîliğe benziyor, diyecek olmuştuk ki… Ağzımızdan Melâmî sözü çıktığı anda birbirlerine bakışmışlar ve Arap melezi amca, “bana bak çocuk şimdi tokadı çakarım ha! ” deyivermişti. Fakat her ikisi de şaşkın bir hâlde gülümsüyorlardı. O, tokat, denilenin ise şaka olduğu besbelliydi.
Sonra iyice bize döndüler. Şimdi anlat bakalım, sen kimsin? Melâmîliği nereden biliyorsun? gibi sorular yönelttiler. Vizeli olduğumu söylemiştim ya… diyecek olduk. Fakat bundan bir şey çıkaramamışlardı. Belli ki Melâmilik târihini bilmiyorlardı. Sonra, Vize’yle Melâmîlik bağlantısını naklettik. Şaşkınlıkları daha da artmıştı. Hiç ummadıkları genç bir adam neler anlatmaktaydı. Bu kere bizi aralarına aldılar. Sevgi ve şaşkınlıkla sarılıyor ve sıkıştırıyorlardı. Onlar için, bu devirdeki inanılmaz bir kişiydik biz.
Artık namaz vakti de gelmişti. Namaz sonrası karşılıklı adresler ve telefonlar aldık. Bir süre de böyle haberleştik. Sonrasını hatırlayamıyoruz.
Amcaların bizde bıraktıkları intibâ, kendilerinin tam da o felsefenin müritleri olduklarıydı. Bugün için hayatta olmaları çok zayıf ihtimâldir ki, ruhları şâd olsun! diyoruz.
Bunu buraya niye mi yazdık? Elbette ki, Melâmîliğin bölük-pörçük dahi olsa bugün hâlâ yaşadığını anlatmak için! Evet… Örgütlü olmasa bile, Melâmîlik birilerinin gönüllerinde hâlâ daha yaşamaktadır.

Mete Esin
(02.03.2012 23:31)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Sayfa: 1 2 3
sonraki sayfa >>

"MELAMET HIRKASI" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

DİKKAT: YAZDIĞINIZ YAZI EDİTÖRLERİMİZ TARAFINDAN OKUNDUKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR

Bir terime aynı gün içinde en fazla 5 adet anlam yazabilirsiniz.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2015. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: MELAMET HIRKASI NEDİR? melamet hırkası ne zaman?

Antoloji.com
20.04.2015 03:48:24  #.234#
  » Şiir  » Kitap  » Nedir  » Gruplar  » Bilgi Yarışması  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim   » Seçim  
[Hata Bildir]