Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
MEVLEVİLİK MEVLEVİLİK terimi kara han
tarafından 11.3.2004 tarihinde eklendi
MEVLEVİLİK sizce ne demek,
MEVLEVİLİK size neyi çağrıştırıyor?
"MEVLEVİLİK" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayDoKuZ_SaFaK Offline
DoKuZ_SaFaK
x
0 person liked.
0 person did not like.
Ebedi_Saadet Arkadasım.Acaba Mevlana'nın Hayatını Okudun mu? Hic Kimse Oynayıp Dönmuyor.Ayrıca Mevlana Bir Cekic Sesiyle Bile Sema Ediyordu..Eger Hayatını OkursaN Bunu Goreceksın..Ltfn Bilerek Yorum Yapalım.. (7.2.2009 14:29)
(bakınız: hayat, mevlana, yorum, acaba, ordu, ayıp, sema, saadet, mevla, erek)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayanYALNIZLIK YA.. Offline
YALNIZLIK YA DA  SARDUNYALAR AÇARKEN...
Bayan, 34
Samsun
EBEDİ SAADET RUMUZLU KARDEŞİMİN DEDİĞİNE ÇOK KATILMIYORUM.SEMAZENLERİN YAPTIĞI SİMGESEL BİR DÖNÜŞ.DÜNYANIN DÖNÜŞÜNÜ HAKTAN ALIP HALKA VERMEYİ ÇOK İYİ BİLMİYORUM AMA BUNUN GİBİ SİMGELERİ İFADE EDİYOR.AÇIKCASI BANA ALLAH AŞKINI ONUN AŞKIYLA KENDİNDEN GEÇMEYİ HATIRLATIYOR. (26.3.2008 16:25)
(bakınız: dünya, kardeş, yorum, bilmiyorum, gibi, halk, sema, halka, saadet, imge)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayebedi saadet Offline
ebedi saadet
Bay, 38
Bursa
Mevlevîlik, cahillerin eline düştüğünden, bunlar ney’i çalgı sanarak, ney, dümbelek gibi şeyler çalmaya, dönmeye başlamışlar. İbadete, İslam dininin yasak ettiği çirkin şeyler karıştırmışlardır. Hz. Mevlana, bırakın ney çalmayı, oynayıp dönmeyi, yüksek sesle zikir bile yapmadı. Nitekim Mesnevî’sinde diyor ki:

Pes zî cân kün, vasl-ı Canan-râ taleb
Bî leb-ü gâm mîgû nâm-ı rab.

Manası şudur:
O halde, Canana kavuşmayı, cân-u gönülden iste
Dudağını oynatmadan, Rabbinin ismini kalbinden söyle.

Bugün, bu tasavvuf üstadının türbesine sonradan konan çalgı âletlerini görenler, işin gerçeğini bilmeyenler, bu mübarek zatın çalgı çaldığını, bu aletlerin onun olduğunu zannetmektedirler. O hakikat güneşini yakından tanıyanlar, bunlara elbette itibar etmez. Zaten bu büyükler, şüpheli şeylerden kaçtıkları gibi, mubahları bile sınırlı ve ölçülü kullanmışlardır.

Talebelerine de buyurdu ki:
“Ey bizi sevenler! Sevgili Peygamberimizin gittiği Ehl-i sünnet yolundan yürüyüp, bu yolu ihyâ etmeli. Allahü teâlânın sevdiği ameller, ibadetler ile, helâl yollardan çoluk-çocuğunun ihtiyaçlarını kazanarak, râzı olunan kullar zümresine dâhil olmalı. Hep helâli istemelidir. Söylediklerimiz, dinlediklerimiz, düşündüklerimiz hep helâl olmalı. Her hareketimizi Peygamber efendimizin hâl ve hareketlerine uydurmalıyız. Herkes, bir sanata sahip olmalı ve din ilimlerini iyi öğrenmelidir. Bunu özellikle istiyorum. Bizim yolumuzda olanlara, kıyamet günü yardımcı olur, yüzlerinin ak olmasına çalışırız. Ancak, edebe riâyet etmeyenler ve Ehl-i sünnet yoluna muhalefet edenler, kıyamet günü bizi göremez.”
(29.10.2006 13:13)
(bakınız: sevgi, anne, mevlana, büyü, bugün, sevgili, gönül, cahil, islam, arda)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baykutb-u irşad Offline
kutb-u irşad
x
Bektaşi nin küfrü ve Mevlevi nin kibri olmasaydı... (6.5.2006 01:28)
(bakınız: masa)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baykara han Offline
kara han
x
İstanbul
Mevlana Celaleddin Rumi'nin (d. 1184 Belh, Horasan-ö. 1273 Konya) düşünceleri çevresinde kurulan tarikat. Babasının düşüncelerini sistemleştirdiği ve tarikat biçiminde örgütlendirdiği için Mevlana'nın oğlu SULTAN VELED(ö. 1312) Mevlevilik'in ASIL KURUCUSU ve ikinci piri sayılır.

Mevlana'nın hayatı boyunca tarikatlara özgü birtakım kurallara uymadığı, kendisine bağlananlar için özel kurallar koymadığı bilinmektedir. Sözgelimi kendisine bağlananlar için ne bir giriş töreni düzenler, ne de belli bir zikir öngörürdü. Diğer tarikatlar gibi özel giysilerle ayrılma yoluna da gitmemişti. Bilinen başlıca uygulaması müridliğe kabul edilenlerin saç, sakal, bıyık ve kaşlarından birkaç kıl kesmek, kendisine halifelik verilenlere de bugün hırka denilen geniş kollu, yakasız, önü açık bir giysi olan fereci giydirmek, halkı aydınlatma görevini simgelemek üzere bir çerağ vermekti. Mevlevilik'in başlıca kurallarından birisi olan semayı da yalnızca aşk ve cezbe için yardımcı bir öğe sayardı. Ancak oğlu SULTAN VELED, halifeliği döneminde Mevlana'nın düşüncelerini temel olarak Mevleviliği kendine özgü kuralları, törenleri olan bir tarikat durumuna getirdi.
(15.3.2004 17:06)
(bakınız: aşk, hayat, mevlana, baba, din, düş, yol, düşünce, tarikat, dil)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: MEVLEVİLİK NEDİR? mevlevilik ne zaman?

Antoloji.com
20.2.2017 05:11:46  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]