Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
MİSAK-I MİLLİ MİSAK-I MİLLİ terimi kara han
tarafından 17.6.2004 tarihinde eklendi
MİSAK-I MİLLİ sizce ne demek,
MİSAK-I MİLLİ size neyi çağrıştırıyor?
"MİSAK-I MİLLİ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

<< önceki sayfa
Sayfa: 1 2 3
sonraki sayfa >>
Bayeksenx Offline
eksenx
x, 30
1 person liked.
0 person did not like.
ayrıca milli bir fantaziden ibaret olduğunu var sayabilmemiz için istiklal harbinde maddi cihetle sebeplerin hepsini alt edip,,bağımsızlı hiç bir gücün müdahalesini kabul etmeden gerçekleştiren insanları ve yaptıklarını görmezlikten gelmemiz gerekir.. (8.12.2008 17:09)
(bakınız: insan, gerçek, esin, insanlar, hepsi, daha, sebep, için, erek, gerek)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayeksenx Offline
eksenx
x, 30
misakı milli ne demektir? sorusu ile misakı milli size neyi çağrıştırıyor soruları birbirinden çok farklı olduğu gibi...bu sorunun 'bizce' si yoktur..

sorunun cevabına gelince ' büyük and,yemin' kelime anlamıdır.mahiyetine ve evveliyatına bakacak olursak anadolnun işgali sonrası atatürk ve atatürk gibi mandater yönetime karşı bir gurup vatanperverin vilson prensiplerini baz alarak oluşturdukları anadolunun ilhak ve işgaline karşı oluşturulan program,izlenilecek yol,yön,takip edilecek politikalar bütünü..yani sadece anavatan sınrlarının belirlenmesinden ibaret değildir..esas özü itibari ile; hiç bir gücün müdahalesine kapalı,bağımsız,kendi kaderini kendi tayin edebilen,sınırları belli bir ülke yaratmanın ta kendisidir....belirlenen sınırlar bu yeminin sadece bir parçasıdır..
(7.12.2008 23:07)
(bakınız: türk, büyü, anlam, kader, soru, vatan, yara, kelime, esin, emek)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baymubeyy Offline
mubeyy
Bay, 36
Sakarya
Eksik çizilmiş milli sınırlarımız:D

musul kerkuk oniki adalar selanik harici kalan milli sınırlarımız...
(30.11.2008 19:22)
(bakınız: sela, eksik, kalan, sınırlar, usûl, sınır, adalar, selanik, oniki ada, adala)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayMr. Grey Offline
Mr. Grey
Bay, 40
Samsun
fantaziya milli... (30.11.2008 15:47)
(bakınız: ziya, fanta)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baymostro Offline
mostro
x
misakı milli:milli ant(yemin) demektir bu da çok önemlidir (13.11.2008 16:50)
(bakınız: emek, demek, yemin, misak)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayOFLi HOCA Offline
OFLi HOCA
Bay, 83
Bugun, o yillarda dile getirilmis Misak-i Milli sinirlarina sahip olmadigimiz ortada. Musul, Kerkuk, Halep, Karaagac, Dedeagac, Nahcivan, Batum ve Adalar'in pek cogu anavatana bagli degil bildiginiz gibi. Zamaninda Ataturk tarafindan ilan edilen ve bizzat Ataturk tarafindan takibi yapilan Misak-i Milli'nin, Ataturk'un olumu sonrasi gereken onemi gormedigi de acik. Zaten onun icin Halep, Karaagac ve Dedeagac nasil elimizden cikti pek bilinmiyor. Tabii uluslararasi cikar catismalari mi demeliyiz yoksa isin icinde bilmedigimiz bir seyler mi var bilmiyorum ama, bu sehirler, sanki bir anda kaybolmus gibiler.

Herseye ragmen, bu noktada Ataturk'un baska bir sozu aklimiza geliyor: 'Yurtta sulh, cihanda sulh'. Elimizdeki sinirlarla barisi korumak da basli basina bir erdemdir. Misak-i Milli bu diye hadi savasalim, bu topraklari alalim demenin bir mantigi yok bence... Ikide bir dile getirmenin de...

Toparlarsak, Misak-i Milli denildiginde su andaki Turkiye Cumhuriyeti sinirlarini anlamak gerek efendim...
(16.9.2008 14:42)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayOFLi HOCA Offline
OFLi HOCA
Bay, 83
Bir onceki yazi, gordugunuz gibi gunumuz Turkcesiyle uyusmuyor pek. Daha anlasilir bir dille soyle aciklayabilirim:

Yani;

Elviye-i Eelase (Kars, Ardahan, Batum) dogudaki siniri gostermektedir. Guneyde ise Hatay'dan doguya dogru cizilen Musul, Suleymaniye ve Kerkuk'u de icine alan bir sinirdan bahsedilmektedir. Trakya'da ise su anda bildigimiz Edirne siniri ifade edilmektedir...

Simdi gelin sinirlarin nasil olustugunu gorelim.

Kars, barisci yollarin sonuc vermemesi uzerine 20 Eylul ve 30 Ekim 1920 tarihleri arasinda Kazim Karabekir komutanliginda yapilan harekatlar neticesinde Ermeniler'den alinip anavatana baglanmistir.

Gene Misak-i Milli sinirlarinin icinde yer alan Artvin ve Ardahan ise yurutulen bariscil politikalara Gurculer'in 23 Subat 1921'de olumlu yanit vermesi sonrasi anavatana baglanmistir.

Ancak Misak-i Milli sinirlari icinde yer almasina ragmen Rusya'nin mudahil olmasi sebebi ile Batum ve Nahcivan (bu sefer) baris yonunde Turkiye'nin attigi adim sonrasi 16 Mart 1921 Moskova Antlasmasi'na gore Turkiye siniri disinda birakilmistir.

Musul ise Turk tarafinin ve Ataturk'un onca hakli cabasina ragmen (o zamanki adi ile) Milletler Cemiyeti baskisi sonucu 5 Haziran 1926 tarihinde imzalanan Ankara Antlasmasi geregince Irak'a birakilmistir.

Bogazlara gelindiginde ise, gene Ataturk tarafindan aciklanan Misak-i Milli'ye gore 20 Temmuz 1936 tarihinde imzalanan Montroux Sozlesmesi ile Bogazlar'in hakimiyeti, tahkimi ve kontrolu tamami ile Turkiye'ye gecmistir.

Gene Misak-i Milli hukumlerine gore Hatay da barisci yollar ile 1939 yilinda anavatana baglanmistir...
(16.9.2008 14:30)
(bakınız: zaman, ankara, araf, ermeniler, vatan, tarih, arda, bira, esin, alara)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayOFLi HOCA Offline
OFLi HOCA
Bay, 83
24 Nisan 1920 tarihli meclis tutanagindan;

'Efendiler... Işte bu kongre bu hududu çizmiştir. Bir Hudud-u Millî çizmiştir. Bu Hudud-u Milli'yi suhuletle ibka için demiştir ki, mütarekenamenin imza olunduğu 30 Ekim 1334 (1918) tarihinde çizdiği hudut, hududumuz olacaktır. Vatanımızın hududu olacak bu hududu ihtimal teferruatıyla bilmeyen arkadaşlarımız vardır. Yeniden fazla teferruata girmemek için şu suratte izahat vereceğim: Sark hududu Elviye-i Selase'yi dahil ederek tasavvur buyurunuz. Garb hududu Edirne'den bildiğiniz gibi geçiyor. En büyük tebeddülat cenub hududunda olmuştur. Cenub hududu Iskenderun cenubundan başlar. Halep'le Katıma arasında Cerablus köprüsüne mühtehi olur bir hat ve şark parçasında da Musul vilayeti, Süleymaniye ve Kerkük havalisi ve bu iki mıntıkayı yekdiğerine kalbeden hat. Efendiler, bu hudut sırf askerî mülahazat ile çizilmiş bir hudut değildir. Hudud-u Millîdir. Hudud-u Millî olmak üzere tespit edilmiştir. Fakat bu hudut dahilinde tasavvur edilmesin ki, anâsır-ı saire-i islamiye vardır. Işte bu hudut memzuç bir halde yaşayan bütün maksatlarını bütün manasıyla tevhid etmiş olan kardeş milletlerin hudud-u millisidir.'
(16.9.2008 14:23)
(bakınız: büyü, vatan, arkadaş, tarih, islam, kardeş, esin, emek, gibi, millet)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayV u l c a n Offline
V u l c a n
x
Resmi tarih imalatçılarının zorlamaları ve imal ettikleri safsatalar bir yana bırakılırsa, TC’nin sınırları ‘yedi düvele’ karşı ‘ulusal bir kurtuluş savaşı’ veren Kuvayı Milliyeciler tarafından değil, emperyalistler tarafından ve onların tek yanlı çıkarlarını gerçekleştirecek biçimde çizilmişti... Daha önce başka yerde (10) yazdığım gibi, Sovyet Devrimi ve iç savaşta Bolşeviklerin zaferi, emperyalist hesapları alt-üst etmişti... Bolşeviklerin zaferi ve devrimin yayılma potansiyeli karşısında başta İngiltere olmak üzere emperyalist güçler, Sevr Antlaşması’nda tâdilat yapmak zorunda kaldılar... Orhan Dilber’in ifade ettiği gibi: 'Zaten asıl büyük değişiklik Türkiye’nin Misak-ı Milli'ye göre genişlemesi biçiminde değildir... Nitekim yukarda gösterildiği gibi, bu bakımdan bir daralma söz konusudur... Bu nedenle söz konusu değişikliği Kuvayı Milliye’nin Misak-ı Milli aşkıyla daha büyük topraklar fethetmesi biçiminde yorumlamak yerine, emperyalistlerin Büyük Ermenistan ve bir özerk Kürdistan’dan vazgeçmesi biçiminde yorumlamak gerekir... Türkiye’nin sınırlarının bir tek bu çerçevede genişlemiş olması ve başka cephelerde bilakis geri çekilmiş olması da bu yorumu açıkça doğrulamaktadır... Bu bakımdan emperyalistler Ermenistan’ın küçültülmesini tercih etmiş ve Batı Ermenilerini de buna razı etmişlerdir... Kürtlerin kuzeyde kalan kesimini de yedi düvele karşı savaş havasındaki azgın Kuvayı Milliyecilerin önünde yalnız bırakmışlardı...” (11) Dolayısıyla, Türkiye’nin sınırlarını belirleyen başlıca faktörler: Bolşeviklerin Çarlık döneminde işgal ettiği topraklardan çekilmesi, ABD’nin de Sevr’den doğan haklarından vazgeçmesi ve Sovyet devriminin emperyalist dünyada yarattığı korkudur... İşte TC’nin ve Ortadoğu’nun savaş sonrasında aldığı biçim bu üç faktör tarafından belirlenmişti... Artık o aşamada sorun, sınırların şuradan veya buradan geçmesi değil, emperyalist çıkarları tehdit eden komünist yayılmayı engellemekti ve T.C. bir tampon bölge olarak bu işlevi yerine getirecekti...

Dipnotlar

1- Tarih IV, Türkiye Cumhriyeti 1931, s. 64. İstanbul Devlet Matbaası

2 - Bkz: Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri I, III, TTK yayını, s. 73.

3 - 23.4. 1920’de BMM açış konuşması.

4 - “Kemalist Düşüncede “Türk Milleti” Kavramı”, Türkiye Günlüğü, Mart-Nisan 1995 ss: 127-141.

5 - Yazar, isimleri sayfa altındaki notta veriyor, ana metne tarafımdan eklenmiştir...

6 - Bkz: Sorun Yayınları, 2. Baskı, İstanbul 2004.

7 - Bkz: TBMMGCZ,III, s. 1319.

8 - Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri, II, s. 12.

9 - Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri, I, 2.baskı, s.30.

10 - Paradigmanın İflası, Özgür Üniversitie Kitaplığı

11 - Bkz: “Bir Emperyalist Saldırı Projesi [BOP] Orhan Dilberle Söyleşi”, in Ozguruniversite.org Güncel Yazılar, 7 Nisan 2006.
(12.3.2008 22:06)
(bakınız: istanbul, kürt, türk, komünist, para, dünya, büyü, korku, gerçek, devrim)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayV u l c a n Offline
V u l c a n
x
Kürtler Misak-Milli’nin neresinde duruyordu?

Bilindiği gibi, Misak-ı Milli Beyannamesi’nde Kürt adı geçmiyor... Birinci maddede “din ortaklığından”, “Osmanlı İslam ekseriyetinden“, “ayrılık kabul etmez bir bütün“den söz ediliyor... Milli Mücadele boyunca, “Türklerin ve Kürtlerin Misak-ı Millisi”nden, self determinasyon’a, muhtariyete, mahalli idare kurma hakkına varıncaya kadar bir dizi vaadde bulunulsa, Kürtlerin farklı bir etnik kökene sahip oldukları çekingen bir tarzda da olsa ifade edilse de, o dönemde geçerli ‘millet’ anlayışından ötürü, Kürtlerin Türk Milletinden sayıldığı izlenimi ortaya çıkıyor... Fakat gerek beyannamenin birinci maddesi, gerekse Mustafa Kemal’in 18 Aralık 1919 tarihli demeci, daha işin başında çelişkiyi ortaya koyuyor... Nitekim, Mustafa Kemal söz konusu demecinde şunları söylüyordu: ” [...]devlet için milli yeni bir hudut kabul ettik [...] Bu hudut ordumuz tarafından silahla müdafaa olunduğu gibi aynı zamanda Türk ve Kürt anasırıyla meskun aksamı vatanımızı tahdit eder”. (8) Kürt yurdu olan Musul Vilayeti 2 Kasım 1918’den itibaren İngilizlerin işgali altında olduğuna göre, Kürdistan’ın bölünüp-parçalanmasına razı olunduğu, bu durumun sorun edilmediği anlalışıyor... Mustafa Kemal 24 Nisan 1920’deki demecindeyse “ [ Erzurum Kongresinde] vatan hududu dahilinde yaşayan anasır-ı islamiyenin her birinin kendine mahsus olan muhitine, âdatına, ırkına mahsus olan imtiyazatı bütün samimiyetle ve mukabilen kabul ve tasdik edilmiştir“ (9) diyor... Açıkça ifade edilmese de Kürtlerin self-determinasyon hakkına sahip oldukları imâ edildiyor... Fakat Amasya Protokolleri'nde daha net ifadeler kullanıldığı görülüyor... Bir taraftan bu tür beyanatlar verilirken, diğer yandan da Türk, Kürt, Çerkes, vb. birliğine ve bunların bölünmezliğine yapılan vurgunun dozu artıyor... Devletin durumu netleştikçe, başta Mustafa Kemal olmak üzere, yönetici kliğin duruma hakimiyeti pekiştikçe, emperyalistlerle anlaşma yolunda mesafe kaydedildikçe, uslubun da değiştiği görülüyor... Bu sorunla ilgili yapılan tüm konuşmalar mutlaka birliğe-bölünmezliğe yapılan bir vurguyla bitiyor... Meclisin ve hükümetin hem Kürtlerin, hem de Türklerin meclisi ve hükümeti olduğu, Lozan Konferansı’na giden heyetin Türkleri ve Kürtleri temsil ettiği, Misak-ı Milli’nin Türklerin olduğu kadar Kürtlerin de Misak-ı Milli’si olduğu ifade ediliyor... Eğer söylemin lafzından ziyade ruhu dikkate alınırsa, asıl niyetin Kürtleri Türkleştirmek olduğunu söylemek mümkündür... Anadolu’da Türk ırkına dayalı bir devlet-ulus kurmak isteyenler, ülkeyi Rum ve Ermenilerden temizleyerek zaten bu yolda büyük bir mesafe kaydetmişlerdi... Geriye Kürtleri Türkleştirmek, değilse hizaya getirmek kalıyordu... TC elbette Kürtlerle birarada yaşamak isitiyordu ama bir şartla: Kürtler hiçbir hak talebinde bulunmadıkları sürece...

TC iktidarının bu tür bir politika uygulayabilmesi, bizzat Kürtler tarafından da kolaylaştırılmıştı... Nitekim herbiri ayrı bir ‘devletçik’ halindeki Kürt aşiret şefleri arasındaki bölünmüşlük ve rekabet, onların gelecekleriyle ilgili ortak tavır almasını, ortak bir politik program izlemesini olanaksız hale getirmişti... Bir bölüğü açıkça Kuvayı Milliyecilerle ortak hareket ederken, bir bölüğü de silahlı mücadele yürütüyordu, bir başka kesim iki taraf arasında ‘kararsızdı’, vb. Zaten Kürt aşiret reisleriyle Kuvayı Milliyeciler arasındaki “muğlak mutabakat” Hilafet Makamı’nın tasfiyesinden sonra problemli hale gelmişti... Resmi söylem, sorunun Lozan Konferansı’nda çözüldüğünü, Kürtler Lozan’da temsil edilerek self-determinasyon hakkını kullandıklarını, artık söyleyecek sözlerinin olmadığını ileri sürerek, sorunu kapatmaya çalışıyor... Gerçekten Lozan'da Kürtler temsil edilmiş miydi? Edilmişse ne kadarını kim temsil etmişti? Bu soruların burada cevaplanması için yerimiz yok ama şu kadarını söyleyebiliriz: Kürdistan’ın güneyi [Musul Vilayeti] İngiliz işgali altında olduğuna göre, Lozan’a o bölgeden temsilcilerin katılması zaten mümkün değildi... Üstelik Kürtler İngilizlerle savaşmaktaydı... Daha baştan İngilizlerle anlaşarak Kürt yurdunun parçalanmasına onay verenlerin bu gün hâlâ Kürtlerin self-determinasyon hakkını kullandığını söylemesi ne anlama geliyor?
(28.1.2008 19:33)
(bakınız: kürt, zaman, türk, büyü, ayrılık, gerçek, yaşamak, yaşam, osmanlı, araf)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
<< önceki sayfa
Sayfa: 1 2 3
sonraki sayfa >>

"MİSAK-I MİLLİ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

DİKKAT: YAZDIĞINIZ YAZI EDİTÖRLERİMİZ TARAFINDAN OKUNDUKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR

Bir terime aynı gün içinde en fazla 5 adet anlam yazabilirsiniz.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: MİSAK-I MİLLİ NEDİR? misak-ı milli ne zaman?

Antoloji.com
25.2.2017 05:09:46  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]