Şiir Antoloji.comKitap ŞiirEtkinlikler Şarkı SözleriŞarkılar Antoloji.comResim Antoloji.comForum NedirÜyeler Antoloji.comGruplar Antoloji.com Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 Cinsel
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
MONA LİSA MONA LİSA terimi NigHt eLf
tarafından 09.05.2004 tarihinde eklendi
MONA LİSA sizce ne demek,
MONA LİSA size neyi çağrıştırıyor?
"MONA LİSA" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

Sayfa: 1 2
sonraki sayfa >>
BayRemzi Ece Offline
Remzi Ece
Bay, 44
Türkiye
2 person liked.
0 person did not like.
Değerli Ayşegül Uğur Hanımefendi, tabiri caizse onikiden vurmuş. Düşünürün birisi, sanat Allah CC'ın erişilmez sıfatıdır demişti. Hanımefendinin sözleriyle de örtüşüyor.
Günümüzde sanat adı altında yapılan faaliyetler hakiki birer beceri olmayıp, zaten varolan nesnel objelerin verdiği ilham ile icra edilmektedir. Bu nedenle bunlara, takldi sanat denilmesi uygun olabilir.
Mona Lisa'ya gelince yukarıdaki görüşümüz saklı olmak kaydıyla muhteşem bir eserdir.
(19.09.2014 18:14)
(bakınız: aliye, neden, sanat, ayşe, lara, değer, uğur, eğer, ayıp, değerli)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayanAyşegül Uğur.. Offline
Ayşegül Uğur 1
Bayan
Muhteşem bir esermiş,yoğun güvenlik önlemleri altında gösteriliyormuş falan feşmekan.
Bir bal arısının tasarımına bakın da asıl muhteşem eser neymiş görün.Adam resim yapıyor,sanatçı kabul ediliyor.Rabbim yoktan en muhteşem tasarımları yapıyor.Onlara can veriyor,ruh veriyor,yaşam veriyor,akıl,duygu,inanç veriyor.Çoğu insan bırak hayranlıktan şaşkına dönmeyi,durup bir an düşünmüyor.

Muhteşemmiş.He canım he...
(25.07.2014 17:33)
(bakınız: insan, akıl, yaşam, sanat, duygu, güven, adam, resim, sanatçı, canım)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayankezban7575 Offline
kezban7575
Bayan, 40
Malatya
çokça ben...bir yanım gülen mona
diğer yanım ağlayan lisa.....
(27.11.2006 23:35)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayvulcan Offline
vulcan
Bay
Bilim adamları, Leonardo da Vinci'nin ünlü eseri Mona Lisa'nın esrarengiz gülümsemesinin, yeni doğum yapmış bir annenin gülümseyişi olduğunu belirtti.

Kanada Ulusal Araştırma Konseyi uzmanları, Fransa'nın başkenti Paris'teki Louvre Müzesi yönetiminin isteğiyle, tabloyu üç boyutlu renkli lazer taramasından geçirerek rapor hazırladı.

Araştırma sonunda, Mona Lisa'nın o zamanlar genellikle hamile ya da yeni doğum yapmış kadınların kullandığı çok ince ve saydam bir tülle boynundan aşağısını örttüğü anlaşıldı. Uzmanlara göre, tablo Mona Lisa'nın ikinci oğlunun doğumuna ithafen yapıldı.

Kızılötesi yansıma tekniğini de kullanan araştırmacılar, ayrıca nam-ı diğer Jokond'un saçlarının serbest bırakılmamış olduğunu ve başın arkasında topuz
yapılarak toplanmış olduğunu fark etti.

Şimdiye kadar Jokond'un saçlarının serbest olduğu düşünülüyordu. Saç topuzu, tarihçileri şaşırttı, zira Rönesans'ın bu tür saç bağlama tarzı 'kötü kızlar'a mahsustu'. Oysa Mona Lisa iyi bir aileden geliyordu ve bir ipek tüccarının karısıydı...

Da Vinci'nin tablosunda ayrıca hiçbir fırça izi de belirlenemedi. Tabloda çok ince ve yekpare boya tabakası bulunduğu anlaşıldı.

Eserde ayrıca hiçbir parmak izi de bulunamadı. Bazı uzmanlar, sanatçının tabloyu parmaklarını kullanarak yaptığına inanıyordu.

Uzmanlar, tabloda 'Da Vinci Şifresi' romanındaki gibi bir esrar bulunmadığını da belirterek, eserin sadece Da Vinci'nin maharetini gözler önüne serdiğini vurguladı.
(03.10.2006 01:58)
(bakınız: çile, zaman, anne, kadın, esra, gözler, akıl, şimdi, kızlar, kadınlar)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayboorocks Offline
boorocks
Bay, 29
Ankara
o resimde hamiyet teyze olsa o meşhur olacaktı. çünkü resmi çizen kişi modele birçok farklı duygu vermiş. (kısaca ressam önemlidir, model değil) (13.08.2006 00:30)
(bakınız: duygu, resim, çünkü, teyze, kısaca, ressam, ermiş, kısa, model, meşhur)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baysayfaların g.. Offline
sayfaların gölgesinde
x
'La Gioconda” (Mona Lisa)
Francesco del Giocondo’nun eşi Lisa Gherardini 1503-1506 yılları arasında Leonardo’ya modellik yapmasaydı, acaba “Mona Lisa” (La Gioconda, La Joconde) ortaya çıkar mıydı? Herhalde çıkardı. Çünkü Leonardo kafasında tasarladığı resim için model arayan birisi idi. O olmasaydı mutlaka başka bayana poz verdirecekti. Güzel bir kadın olan Mona Lisa’ya alışılmışın dışında bir yöntemle poz verdirdiğini bilmemizde fayda var. Modelini hoş tutmak için müzik dinletmiş, yeni enstrümanlar getirtmiş onu eğlendirmek için çeşitli oyunlar oynatmıştı. Onun tüm bu çabalarındaki amacı eserin baş kahramanı kadına ustalıkla yaklaşarak kafasındaki profili yüklemekti.

Kadınsı bir ifadeye sahip ancak ne kadın ne erkek gibi algılanabilen bir insan duruyor karşımızda. Başının büyüklüğünün ifadeyi güçlendirdiğini düşünmek mümkün. Figüre bakan kişiye göre yüzünün sol tarafı hüznü ve yaşlı birini, sağ tarafı ise mutluluğu ve genç bir insanı yansıtıyor. İki elin üst üste duruşu özellikle dikkatleri ele çekmek içindir. Bir anlamca iki elini kullanabilen bir ressamın bilinçli olarak dikkati modelin ellerine çekmesi şeklinde yorumlanabilir. Vücut duruşu ise tıpkı arka planda görünen yol kıvrılışı gibidir. Bize göre baş, sağa yani bize doğru bakar, gövde ters yöne yani sola, üstte duran sağ el sağ yöne doğru çeker bizi, sol el ise ters yöne.

Eser kimine göre dört yılda tamamlanır, kimine göre ise tamamlanmadan bırakılır. Biçilen değer ise henüz yapım aşamasında iken bile en yüksek düzeylere ulaşır.
(06.04.2006 01:41)
(bakınız: insan, çile, kadın, büyü, güzel, anlam, deli, akıl, müzik, erkek)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayConathan Liv.. Offline
Conathan Livingston ... T.Y.K.Ö
Bay, 34
Mardin
filmini izledim dün akşam... şöyle diyordu: bak gülüyor ama öyle görünüyor.bu görünen kısım............................................? ? ? ? ? (18.02.2006 13:56)
(bakınız: ............................, akşam, ordu)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayanhekabee Offline
hekabee
Bayan, 33
Sinop
anlamlı eller (20.01.2006 16:37)
(bakınız: anlam, eller)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayconnectionpe.. Offline
connectionpeople
x, 95
beni tahrik ediyor (08.01.2005 08:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baythalese Offline
thalese
Bay, 38
İstanbul
leonardo de vinci'ye hep hayranlıkla bakmışımdır..ondan dolayı da mona liza'ye karşı bi hayranlığım var... o tebbessüm var ya..harika bişii...
harika olan leonardo yaa..neyse...
(07.01.2005 22:18)
(bakınız: harika, hayr)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Sayfa: 1 2
sonraki sayfa >>

"MONA LİSA" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

DİKKAT: YAZDIĞINIZ YAZI EDİTÖRLERİMİZ TARAFINDAN OKUNDUKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR

Bir terime aynı gün içinde en fazla 5 adet anlam yazabilirsiniz.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2015. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: MONA LİSA NEDİR? mona lisa ne zaman?

Antoloji.com
27.03.2015 05:34:29  #.234#
  » Şiir  » Kitap  » Etkinlikler  » Şarkı Sözleri  » Resim  » Forum  » Nedir  » Gruplar  » E-Kart  » Sinema  » Haber  » Bilgi Yarışması  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim   » Seçim  
[Hata Bildir]