BUGÜNKÜ GAZETELER
Gazeteler  Sabah Gazeteler  Milliyet Gazeteler  Zaman Gazeteler  Sözcü Gazeteler  Habertürk Gazeteler  Taraf Gazeteler  Cumhuriyet Gazeteler  Fotomaç Gazeteler  Türkiye Gazeteler  Tüm Gazeteler

Şiir Antoloji.comKitap ŞiirEtkinlikler Şarkı SözleriŞarkılar Antoloji.comResim Antoloji.comForum NedirÜyeler Antoloji.comGruplar Antoloji.com Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
                              mürted nedir?
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 Cinsel
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
MÜRTED MÜRTED terimi SniperScope
tarafından 03.07.2006 tarihinde eklendi
MÜRTED sizce ne demek,
MÜRTED size neyi çağrıştırıyor?
"MÜRTED" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayOsman Özütler Offline
Osman Özütler
Bay, 42
İstanbul
0 person liked.
0 person did not like.
Yüce kitabımız Kuran-ı Kerim 'dinde zorlama yoktur.' diye buyurmaktadır. Dolayısıyla da dinini değiştirdi diye, kimseye zararı dokunmayan bir insanı sözde Allah adına kesinlikle öldüremezsiniz. Zaten bu konuyla ilgili bir ayet de yoktur.

Bence bu tarz tutumlar, İslamiyet'in yayılmasına değil bilakis zarar görüp, 'islamifobia'nın' yayılmasına sebebiyet verir..

TV'de bir hasbihal programı'nda izlemiştim. Hoca efendi, Müslüman olmayı düşünen bir Hristiyan ile arasında geçen diyaloğu anlatıyordu. Fakat bu kişi; hoca efendi kendisine 'mürted' ve 'irtidad' konusunu anlatınca, gözü korkup geri vites atmış. Oysa ki böylesine bir şey kendisine anlatılmasa idi, o kişi %90 Müslüman olurdu.

Kısacası bu uygulama 'din ve vicdan özgürlüğü' ile çeliştiğinden, bir insan hakları ihlali olup, hoşgörü dini İslamiyet ile asla bağdaşamaz.
(12.11.2014 21:17)
(bakınız: insan, kuran-ı kerim, korku, hoşgörü, islam, müslüman, esin, vicdan, bence, islamiyet)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayŞeyh Şamilin.. Offline
Şeyh Şamilin Torunları
Bay, 34
Ankara
Müslümanlıktan ayrılıp, kâfir olana veya ana-babası müslüman olup da, kendisi müslüman olmayana mürted denir. Müslüman evladı oldukları halde, Müslümanlıktan haberleri olmadığından ve hiçbir din âliminin kitabını okumadıklarından ve anlamadıklarından, yalnız bir lutfe, bir teveccühe ve dünyalığa kavuşmak için ve akıntıya kapılmış olmak için, Müslümanlığı beğenmeyenler, ilerlemeye engel diyenler de mürteddir. (18.04.2009 15:30)
(bakınız: baba, dünya, anlam, müslüman, yalnız, kapı, kafir, alim, lama, maya)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayDermanbeyi Offline
Dermanbeyi
Bay, 50
Bursa
MÜRTED BAHSİ

Mürted: İslâm’dan sonra kâfir olan müslüman-dır…
İlim adamları, İslâmdan sonra insanı küfre götürecek bir çok meseleler zikrederler… Bunların hepsinde de mürteddin kanını ve malam helâl saymışlardır. Hatta yalnız dille söylenen ya da oyun veya mizah yollu ifade edilen bazı kelimeleri de bunun müsebbibi olarak kabul ederler.
(05.02.2009 11:04)
(bakınız: insan, islam, müslüman, adam, yalnız, kelime, oyun, ilim, kelimeler, lara)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayDermanbeyi Offline
Dermanbeyi
Bay, 50
Bursa
MÜRTED BAHSİ

Mürted: İslâm’dan sonra kâfir olan müslüman-dır…
İlim adamları, İslâmdan sonra insanı küfre götürecek bir çok meseleler zikrederler… Bunların hepsinde de mürteddin kanını ve malam helâl saymışlardır. Hatta yalnız dille söylenen ya da oyun veya mizah yollu ifade edilen bazı kelimeleri de bunun müsebbibi olarak kabul ederler. Cenabı ALLAH buyurur ki:
“(Münafıklar o kötü sözö) söylemediklerine dair ALLAH’a yemin ediyorlar. And olsun o kâfir kelimesini söylemişlerdir. Onlar Müslümanlıklarını açıkladıktan sonra da kâfir oldular…”
(Tevbe: 9/74)
(05.02.2009 11:04)
(bakınız: insan, islam, müslüman, adam, yalnız, kelime, esin, oyun, ilim, kelimeler)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayanmavimercanli Offline
mavimercanli
Bayan
Çanakkale
Sözün aslı 'irtidat'dır geri gelmek,dönmek terk etmek anlamlarına gelir.ıstılah anlamı ise müslüman olduktan sonra küfre girmektir.Aslında bu; inancını değiştiren 'pasif mürtedlere' eşitlenebilecek bir tanımdır.Tarihte 'aktif mürted' denilen kişiler ise devlet otoritesine başkaldıran ferdi ve toplu isyan hareketlerine katılanlara verilen isimdir.Din değiştirmese bile dönüşü ifade ettiği için mürted denilir.HZ.ebubekir dönemindeki hadise buna örnektir.zekat vermek istemeyen ama müsl.tan da vazgeçmeyen mürtedler. (03.08.2008 12:52)
(bakınız: anlam, hadise, tarih, müslüman, devlet, esin, zeka, hadis, aslı, lara)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayşamil_84 Offline
şamil_84
x
Türklük dinine iman eden; putperest Türk tarihinin karanlıklarına dönmek isteyen hakiki mürtecilerin islam lügatındaki adı. (22.12.2006 22:30)
(bakınız: türk, tarih, islam, karanlık, iman, kara, türklük, dönmek, türk tarihi, hakiki)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayMai Eflatun Offline
Mai Eflatun
x
bulunduğu hâlden geri dönen kişi anlamındadır...irtidad eden yani..iyiden kötüye dönülebileceği gibi kötü hâlden de iyi hâle geçilebilir elbette...mürted aslında her iki yönlü de kullanılması gereken bir terim olmasına karşın günümüzde ifade ettiği anlam daralmıştır..

Şimdilerde sadece tek bir bakış arz eder...'İslam dininden dönen kişi' anlamında kullanılır...
(04.07.2006 10:41)
(bakınız: çile, anlam, şimdi, islam, aslı, gibi, sade, kötü, bakış, terim)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2015. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: MÜRTED NEDİR? mürted ne zaman?

Antoloji.com
06.03.2015 09:31:06  #.234#
  » Şiir  » Kitap  » Etkinlikler  » Şarkı Sözleri  » Resim  » Forum  » Nedir  » Gruplar  » E-Kart  » Sinema  » Haber  » Bilgi Yarışması  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim   » Seçim  
[Hata Bildir]