BUGÜNKÜ GAZETELER
Gazeteler  Sabah Gazeteler  Milliyet Gazeteler  Zaman Gazeteler  Sözcü Gazeteler  Habertürk Gazeteler  Taraf Gazeteler  Cumhuriyet Gazeteler  Fotomaç Gazeteler  Türkiye Gazeteler  Tüm Gazeteler

Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
NEDİM NEDİM terimi Ali Muzaffer
tarafından 26.5.2004 tarihinde eklendi
NEDİM sizce ne demek,
NEDİM size neyi çağrıştırıyor?
"NEDİM" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

Sayfa: 1 2
sonraki sayfa >>
Bayandans eden kiz Offline
dans eden kiz
Bayan, 34
İstanbul
0 person liked.
0 person did not like.
Nedim, 18. yüzyıl' da yaşamış, divan edebiyatında önemli bir yer eden şairimizdir...
Kendisi, zevke, eğlenceye düşkün olduğu için, şiirlerinde de, zevk ve eğlence mutlaka geçmiştir...
Aynı zamanda o, lale dönemi şairidir, o dönemin refahı, mutluluğu, onun şiirlerine de yansımıştır...
Daha sonra lale devrinin bitişinde, Patrona Halil İsyanı başlarken, damdan düşerek ölmüştür...
(4.2.2008 14:16)
(bakınız: şiir, zaman, edebiyat, yaşam, şair, lale, geçmiş, lale devri, sonra, isyan)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayTO Şİ EZ MIR.. Offline
TO Şİ EZ MIRENO
Bay, 39
Tunceli
akıbeti ancak ucuz türk filmlerindeki gibi biten zevk ve sefa düşkünü eleman (30.4.2007 17:17)
(bakınız: türk, gibi, filmler, zevk, leman, rind, elem, ancak, türk filmleri, âkıbet)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baynedimerdem Offline
nedimerdem
Bay, 45
Afyonkarahisar
Nedim Demek 'Hoş sohbet arkadaşı,can demektir' Bizmde tanıdığımız Nedim Taktak aynı özelliklere sahip olmakla beraber söylediğini yaşayan yaşadığını paylaşan yazardır.Timaş yazarlarından olup ücretsiz seminerler de veren Nedim Taktak 'İyi bir meslek sahibi olmanın yolu; iyi bir ilköğretim, ortaöğretim ve üniversite eğitiminden geçtiğini hepimiz iyi biliyoruz. Nedim Taktak tecrübeli bir öğretmen olarak bu kitabında, derslerin kolay yönlerine ışık tutarken; sizlere ders çalışmada öz ve verimli yolları gösterecek, yeni öğretim sistemini, çoklu zekâ kuramını ve öğrenme tekniklerini anlatacak bir öğrenci el kitabı olmasının yanında, başarıya giden kısa yolu bulmanıza yardımcı olacak. Amacımız, sizlere 'Yapamıyorum, sevmiyorum, sınav korkum var' ya da 'Görmeye bile tahammülüm yok! ' dediğiniz engelleri, basit ve kolay uygulanabilir yöntemlerle yıkabileceğinizi göstermek. Yarınlar bugünlerden kuruluyor. Gelecek yüzyılın, her yönüyle seçkin bir ferdi olmak ya da olmamak... Seçim sizin! Her gelecek yakındır ve siz geleceğe bu kitapla yön vereceksiniz. Bütün iş, başlamaya cüret edebilmekte. (25.10.2006 17:33)
(bakınız: bugün, korku, kitap, öğretmen, arkadaş, üniversite, yorum, bilmek, emek, zeka)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baynedimerdem Offline
nedimerdem
Bay, 45
Afyonkarahisar
Bizce Nedim 'Hiç Kızmayan Öğretmen' demektir.Çünkü; bu Nedim, NEDİM TAKTAK'tır.Birikimlerini anlattığı 'Hiç Kızmayan Öğretmen' kitabında öğretmenlik mesleğinin severek yapılması gerektiğini 'PAra için Yapılamayaacak Tek Meslek' olarak nitelendirmesi de bunu gözler önüne sermektedir.
Bir sevgi ve duygu çağlayanı olan çocukluğumuzun o saf, berrak ve samimi dünyasına hitap eden öğretmenimiz, çocuğumuzun dünyasında çok önemli bir yer tutar. Çocuğa göre dünyanın en bilgili, en başarılı insanı odur. Gerçekten böyle olsa bile yaşayışı, kültürü, aile durumu, ekonomik seviyesi farklı olan öğrencilerin oluşturduğu bir sınıfta ahengi sağlamak, sağlıklı bir eğitim vermek hiç de o kadar kolay değil. Bunu başarmak hiç şüphesiz, ciddi bir şevk, gayret ve sabır ister. Özellikle mesleğe yeni başlayan öğretmenler, öğrendiklerini uygulama sürecinde, birtakım sıkıntılar yaşayabiliyorlar. Mutlaka sayısız tecrübenin ürünü olan kurallar çok önemlidir. İşte karşımızda bu kuralları geliştiren ve geliştirdiği bu kurallara “Hiç kızmayan öğretmen kuralları” ismini veren bir eğitimci duruyor.

Aynı isimde bir internet sitesi ile bir kitabı da bulunan eğitimci Nedim Taktak, öğretmenliği boyunca çok farklı okullarda, farklı yaşayış biçimlerine sahip öğrencilerle muhatap olmuş. Öğretmenliği zevkli ve neşeli olduğu kadar zor ve zahmetli bir meslek olarak gören Nedim Taktak, kızmanın insanın doğasında olduğunu, dolayısıyla kızarken bile bunu hissettirmemenin önemine vurgu yaparak, “Öğretmen böyle davranıp, kızma duygularına fren koyunca, kızma olgusunu hissettirmeden geleceğe hazırladığı öğrencileri de bu duygularını frenliyor.” diyor. Kızıp sinirlenince, milyarlarca sinir hücremizin öldüğünü; sınıftaki başarının ardındaki sırrın empati olduğunu açıklayan Taktak, azarlama dili yerine empatiyi kullanmayı tavsiye ederek ayrıca sınıfta alınan kararların uygulanabilmesi için toplantı yaparak bu kararların çocuklar tarafından alınmasını sağladıklarını dile getiriyor. Başarının öğretmen, veli ve öğrenci birlikteliğinden kaynaklandığına dikkat çeken Taktak, bu konuda bazen aksamaların olduğu ve bu aksamaların bazen öğretmen, bazen öğrenci, bazen de veli merkezli olduğu üzerinde duruyor.

Öğretmen kaynaklı sorunları genellikle “Sınıf öğretmeni branşında olmayan bazı öğretmenler çocuk ve velileri tanıyamıyor ya da geç tanıyorlar. Çocukların davranışlarından kaynaklanan iletişim mesajını alamıyorlar. Zor şartlarda çalışan arkadaşlarımızda agresiflik oluyor. Dolayısıyla çocuklarımızla ortak dili bulamıyoruz.” şeklinde tespitlerle dile getiriyor. Eğitimde gönüllülerin olması gerektiğine dikkat çeken Taktak, gönüllü velilerin olmadığı bir eğitim sisteminin bir yanının hep noksan kalacağına vurgu yapıyor.

Öğrencilerin başarısızlıklarının öğretmen, veli ve öğrenci kaynakla gibi birçok nedene bağlı olabileceğine dikkat çeken Taktak, “Öğrenci, bazı nedenlerden dolayı herhangi bir derse karşı küsebilir, böyle bir durumda mutlaka aile desteğine ihtiyaç var.” şeklinde konuşuyor. Çocuklara ‘bey, hanımefendi’ şeklinde seslendiğinizde çocukların tavırlarında otomatik bir değişim oluyor ve çocuk sizden gelen mesajı daha bir dikkatli uyguluyor.

Sınıfın bir de internet sitesi var. Site, ismini de kitaptan almış. ‘Hickizmayanogretmen.com’ sitesi velilerin katkısıyla kurulan bir site. Bu alanda kurulan ilk sınıf sitesi olması açısından önemli. Veliler site sayesinde öğrencilerinin notlarını, okula devam gibi konularda okul durumlarını anında öğrenebiliyor.

Sorunları halletmek için aile tanınmalı

Çocukların sorunlarının çözülmesi için ailenin tanınması gerekiyor. Bunun için aile anketleri yapılmalı. Ev reisleri ile iletişim kurularak çocukların başarıları için çözüm yolları aranmalı. Velilerle yakınlaşma için onların özel günlerine katılmalı. Çocuk ve aile arasında iletişimin daha güçlü olması için alternatif “sürpriz anneler günü” gibi aktivitelerle aile ve çocukların, duygusal iletişimlerine katkı sağlanmalı. Yakın hedeflerle çocukların iyi alışkanlıklar kazanmalarına yardımcı olunmalı. İki gün boyunca yazılarını güzel yazıp, çevreyi temiz tutan ve anne-babalarını üzmeyen çocuklar ödüllendirilmeli. Kitap okuyup raporlarını getirenlere hediyeler verilmeli. Sınıf kumbarası’ uygulaması çocuklara çok cazip gelebilir. Kumbara sisteminde zorunluluk olmamalı. Ama olumlu pekiştireçlerle çocukların ceplerindeki bozuk paraları bu kumbarada değerlendirmelerine imkan verilmeli. Çocuklar, bu güzel tavırlarının; sonra bir kitap, kalem ya da sınıfa bir şey alınarak geri döndüğünü görünce mutlu oluyor, yardımseverlik duyguları gelişiyor.

A.Kadir Süphandağı
(http://www.zaman.com.tr/webapp-tr/haber.do; jsessionid=B1D5A1C00B5E365AC436A7001AC8F6B9.node3? haberno=154814)
(25.10.2006 17:29)
(bakınız: sevgi, insan, anne, para, dünya, ağlamak, gözler, gerçek, çocuk, kitap)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayepiküros Offline
epiküros
x
Şarkı şairidir.Devrin sultanlarından himaye görmüş, işret meclislerinin, helva sohbetlerinin,sefahat alemlerin başkonuğu olmuştur.Rivayete göre çıkan bir ayaklanma esnasında damdan dama kaçarken düşerek vefat etmiştir.Bence en güzel beyitlerinden biri şudur:
Güllü diba giydin amma korkarım azar eder
Nazeninim sâye-i hâr-ı gül-i diba seni
(31.7.2006 12:21)
(bakınız: güzel, şair, vefa, bence, seni, alem, rind, ayak, nazenin, sultan)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baydelphoi Offline
delphoi
Bay, 36
Hatay
Ezelden şâh-ı aşkın bende-i fermanıyız cânâ
Muhabbet mülkünün sultân-ı 'ali-şânıyız cânâ
(17.6.2006 17:33)
(bakınız: ülkü, muhabbet, ferman, sultan, mülk)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayanşekerriz Offline
şekerriz
Bayan, 35
Cebelitarık
Pek sevgili sevdiklerimin pek sevgili şâirleridir.

Mehmet ve öbürü pek çok severler, hakîkaten Nedîm, onlara 'nedîm' olmuştur..
(11.6.2006 22:02)
(bakınız: sevgi, sevgili, şair, hakikat, lara, mehmet, muştu, akika, şairler)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayanşekerriz Offline
şekerriz
Bayan, 35
Cebelitarık
Cefâ-yı tâli'-i nâ-sâzkârı benden sor
Aman aman sitem-i rûzgârı benden sor

Düşüp ümîde neler çektiğimi ben bilirim
Belâ-yı keşmekeş-i intizârı benden sor

Bir iki günde ne gaddarlıkların gördüm
Felek dedikleri nâ pâydârı benden sor

Zamân-ı va'd-i tahassürde başkadır âlem
O telh şerbet-i şîrin-güvârı benden sor

Henüz neş'esini görmeden humâr çeker
nedîm-i dil-şûde-i bî-karârı benden sor.
(11.6.2006 21:59)
(bakınız: zaman, esin, sitem, kara, bela, alem, intizar, felek, şirin, aman)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayDüşler Sokağ.. Offline
Düşler Sokağında Bir Mavi
Bay, 50
Bursa
gülen insan eğlenmeyi ve eğlendirmeyi seven,sohbeti dinlenir.
konuşmaları ve davranışları yerinde insan demek
(20.5.2006 22:29)
(bakınız: insan, emek, demek, rind, seven)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayfircadarbesi Offline
fircadarbesi
Bay, 32
Ankara
'... o bütün haneme teşrifini guşetti meğer
sevk-i şurideyi gördüm gelür amma ne gelür...'
nedim
(12.9.2005 10:55)
(bakınız: eğer, meğer, teşrif)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Sayfa: 1 2
sonraki sayfa >>

"NEDİM" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

DİKKAT: YAZDIĞINIZ YAZI EDİTÖRLERİMİZ TARAFINDAN OKUNDUKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR

Bir terime aynı gün içinde en fazla 5 adet anlam yazabilirsiniz.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: NEDİM NEDİR? nedim ne zaman?

Antoloji.com
26.2.2017 11:11:10  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]