Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
NEPAL NEPAL terimi Sezgin_
tarafından 19.5.2005 tarihinde eklendi
NEPAL sizce ne demek,
NEPAL size neyi çağrıştırıyor?
"NEPAL" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

Baykarakalpakla.. Offline
karakalpaklar ve kızıl yıldız
x
1 person liked.
0 person did not like.
yaşasın nepal devrimci savaşı bu savaş devrimcilerinin dünyanın hiç bir yerinde iradesinin kırılmayacağının ispatıdır bu nedenle nepa halkı ile her alanda ve anlamda dayanışma içinde olmalıyız.... (12.7.2008 11:04)
(bakınız: dünya, anlam, devrim, savaş, neden, esin, evrim, devrimci, halk, maya)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baybilimselbakış Offline
bilimselbakış
x
21 NİSAN 2008 İTİBARİYLE NEPAL SEÇİM SONUÇLARI

Monday, 21 April 2008
Parti
Sandalye

Parti
Sandalye


CPN-Maoist (Nepal Komünist Partisi-Maoist)
120
NWPP (Nepal İşçi Köylü Partisi)
2

NC (Nepal Kongre Partisi)
37
NSP-M
4

CPN(UML) [Nepal Komünist Partisi (Birleşik Marksist Leninist) ]
33
PFN
2

MPRF (Madesi Halkın Hakları Forumu)
29
Diğer
3


TMLP (Tarai-Madesi Loktantrik Parti)
9
[Kaynak: Ekantipur]WWW.SOLUNDOGUSU.NET
(22.4.2008 20:30)
(bakınız: komünist, forum, ayna, lenin, halk, seçim, nisan, köylü, sonuç, eşik)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baybilimselbakış Offline
bilimselbakış
x
NEPAL KURUCU NECLİS SEÇİMLERDE MAOİSTLER 27 KOLTUK ÖNDE GİDİYOR

gidiyor
Sunday, 13 April 2008
Maoistler 27 koltukla önde; NC 7, UML 6, NWPP 2, MPRF 1
(8:00)

Kantipur Raporu

Katmandu, 12 Nisan [2008] – CPN-M [Nepal Komünist Patisi – Maoist] şimdiye kadar aldığı 24 koltukla zafere imza atarak Kurucu Meclis seçim sonuçlarında önde gitmeye devam ediyor.

Şimdiye kadar açıklanan seçim sonuçlarına göre, Maoist adaylardan Jhakku Prasad Subedi (Katmandu-2) , Hitman Shakya (Katmandu-6) , Hisila Yami (Katmandu-7) , Maoist Başkan Prachanda (Katmandu-10) , Barsaman Pun (Lalitpur-1) , Raj Kaji Maharjan (Lalitpur-2) , Pumpha Bhusal (Lalitpur-3) , Dil Bahadur Ghising (Makwanpur-1) , Prem Bahadur Pulami (Makwanpur-2) , Pralad Lamichhane (Makwanpur-3) , Durga Kumari Bika (Kaski-4) , Dev Gurung (Manang'daki tek seçmen) , Sarla Regmi (Bardiya -1) , Bishnu Chaudari (Bardiya-2) , Ram Charan Chaudhary (Bardiya-4) , Indra Jit Tharu (Dang-1) , Dama Kumari Sharma (Dang-2) , Krishna Bahadur Mahara (Dang-3) , Shiva Raj Gautam (Dang-4) , Lila Kumari Bagale Somai (Palpa-2) , Hem Raj Bhandari (Dhankuta-1) , Hari Raj Limu (Dhankuta-2) , Prem Bahadur Tamang (Rasuwa'daki tek seçmen) , Naresh Bhandari (Jumla'nın tek seçmeni) , Sudarsan Baral (Gulmi-1) ve Chandra Bahadur Thapa ‘Sagar’ (Gulmi-3) seçimi kazandı.

Maoist başkan Prachanda KTM-10'dan önemli bir farkla önde gidiyor ve hemen hemen kazanması kaçınılmaz.Aynı şekilde NC (Nepal Kongresi) adayları Suprabha Ghemire (Katmandu-4) , Prakash Man Singh (Katmandu-1) , Nabindra Joshi (Katmandu-8) , Narahari Acharya (Katmandu-5) , Chankra Bahadur Thakuri (KTM-3) , Gopal Man Shrestha (Syanja-2) ve Bal Krishna Khand (Rupandehi-3) seçilmiş durumdalar.UML adayları Dal Bahadur Rana (Palpa-1) , Kul Prasad Nepal (Palpa-3) , Chandra Bahadur Gurung (Mustang-1) , Bishnu Prasad Poudel (Rupendehi-4) , Rabindra Prasad Adhikari (Kaski-3) ve Ram Nath Dhakal da(Rupandehi-5) seçildiler.Nepal İşçileri ve Köylüleri Partisi (NWPP-Nepal Workers and Peasants Party) adayları Narayanman Bijukchhe (Bhaktapur-1) ve Sunil Prajapati (Bhaktapur-2) seçimi kazandılar.Nepal İşçileri ve Köylüleri Partisi (NWPP-Nepal Workers and Peasants Party) adayları Narayanman Bijukchhe (Bhaktpur-1) ve Sunil Prajapati (Bhaktapur-2) Bhaktapaur mevkisine ait 1 ve 2 numaralı seçim bölgelerini kazandılar.Madhesi İnsan Hakları Forumu (MPFR) adayı Sarb Dev Prasad Oja da kazandı (Banke-3) .Maoist aday Hari Raj Limbu Dhaknuta bölgesi 2 numaralı seçim bölgesini Rastirya Janashakti Partisi başkanı Surya Bahadur Thapa'yı yenerek kazandı.Maoist aday Prem Bahadur Tamang, Rasuwa alanının tek seçim bölgesinden Kurucu Meclis’e seçildi.

Nabindra Joshi, daha önceki parlamento seçimlerinde o yerden kazanan en yakın rakibi Astalaxmi Shakya'yı geçerek Kurucu Meclis’te bir koltuğu garantiledi,

Maoist aday Jhakku Prasad Subedi, CPN-UML genel sekreteri Madhav Kumar Nepal'i yenerek Katmandu 1 numaralı seçim bölgesine ait seçmen meclisinde bir koltuk garantiledi.

NWPP adayı Narayanman Bijukchhe,Bhaktpur 2 numaralı bölgede, en yakın rakibi Maoist aday Devendra Shrestha'yı elerken, NWPP adayı Sunil Prajapati, Bhaktpur 2 numaralı bölgede rakipleri Nepali Congres ve UML'yi eledi.

Aynı sırada, UML adayı Rabindra Prasad Adhikari Kaski 3 numaralı bölgeyi 13,338 oy ile kazandı.

Cumartesi akşamı (8:00) hesaplanan son sonuçlara göre, Maoist adaylar 60 seçim bölgesinde, NC adayları 24, UML 22, Madhesi İnsan Hakları Forumu 9 ve Terai Madhes Demokrat Partisi ise 3 seçim bölgesinde önde gidiyorlar.

[Kaynak: Ekantipur –www.kantipuronline.com

Çeviri: Solun Doğusu]WWW.SOLUNDOGUSU.NET
(22.4.2008 19:18)
(bakınız: insan, çile, komünist, forum, şimdi, ayna, arda, esin, gitme, lara)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baybilimselbakış Offline
bilimselbakış
x
DR.BAURAM İLE RÖPÖRTAJ.....


Baburam Bhattarai ile Yeni Dönem Üzerine
Saturday, 12 January 2008
Baburam Bhattarai*: “Nepal, Hindistan’la Çok Samimi Bir İlişki İçinde Olacaktır”

Sarat C Das, Maoistlerin seçimlere yönelik hazırlıklarını, barış sürecine katkılarını ve devletin gelecekteki yapılanmasında Hindistan’ı ortak olarak değerlendirme noktasındaki istekliliklerini anlamak amacıyla, Katmandu’da Bhattarai ile görüştü.Nepal Komünist Partisi (Maoist) ’ten Baburam Bhattarai ile RöportajNepal şu anda, Nepal Komünist Partisi (BML) ’nin Maoistlerin nispi seçim sistemi önerisini kabul etmesi üzerine Baburam Bhattarai’ın geçici hükümette başbakan yardımcısı olarak atanması spekülasyonuyla çalkalanıyor.
Mao Zedung’a güçlü bir şekilde inanıyorsunuz ve “Devrimci Enternasyonal Hareket”ten ve Peru’daki solcu uç gerilla hareketinden esinleniyorsunuz. Gerçek ideolojinizi anlatır mısınız?

Marksizm-Leninizm-Maoizm-Prachanda yolu bizim ideolojimizin rehber gücüdür. Bununla birlikte, Peru’daki hareket gibi diğer komünist hareketlerle karşılaştırdığınız zaman, Prachanda yoluna bağlılığımız nedeniyle kendimizi farklı bir konuma oturtuyoruz. Prachanda yolunu bilmeniz, hareketimizin tarihsel önemini anlamanızı kolaylaştıracaktır.

NKP (Nepal Komünist Partisi) kısaltmasını isimlerinde ortak olarak kullanan, aktif ya da feshedilmiş) pek çok grup var. Sizce bu durum, seçimlerde NKP (Maoist) ’in kimliğine yönelik bir karmaşaya neden olur mu?

Tarihin farklı noktalarında komünist hareket içine sokulan çeşitli ideolojiler mevcuttur, bu yüzden hizipler ve karşı hizipler bu kadar çok partinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bununla birlikte, yalnızca iki büyük güç mevcut; birisi, demokrasinin parlamenter biçimine inanan ve NKP (Birleşik Marksist-Leninist) olarak bilinen reformist komünist parti; diğeri de toplumun gelişmesinde devrimci yolu benimseyen ve NKP (Maoist) olarak bilinen devrimci komünist partidir. Nepal’de yeterince bilgi sahibi olmayan kimseler dahi bu iki partiyi de biliyor; bu nedenle herhangi bir karışıklık doğmayacaktır.


Sizce NKP (Maoist) ’in Devrimci Enternasyonal Hareket ve Güney Asya Maoist Partiler ve Örgütler Koordinasyon Komitesi üyeliği, onun uluslararası alanda daha çok kabul görmesinde yardımcı oldu mu?
Marksist ideoloji, uluslararası bir ideolojidir. Dünyadaki bütün devrimci hareketler bizimle dayanışma içinde olduklarını açıkladılar. Bununa birlikte, Nepal’deki mevcut siyasi hareket üzerinde bir etkiye sahip değiller. Biz kendi stratejilerimizi kendimiz belirliyoruz.

Her fırsatta, Maoist Halk Savaşı’nın feodalizm** ve emperyalizme karşı tarihsel bir ayaklanma olduğunu, bu yolla Nepal’de “yeni demokrasi” kurmayı amaçladığını iddia ediyorsunuz. O halde demokrasiye daha erken ulaşmamızı sağlayabilecek bir barış sürecine neden yeterince katkı sunmuyorsunuz?

Biz sürmekte olan barış sürecine fazlasıyla katkı sunmakta olduğumuzu düşünüyoruz; bunun aksini düşünen her kimse çok büyük bir yanılgı içindedir. Bizim nihai hedefimiz sosyalizm ve komünizmdir; bunun da demokrasi gelişiminin çeşitli aşamalarından geçerek gerçekleştirilebileceğine inanıyoruz. Toplumun acil ihtiyacı olarak gördüğümüz federal demokratik bir cumhuriyet kurmaya uğraşıyoruz. Bu nedenle önce silahlı halk savaşını örgütledik ve daha sonra bunu barışçıl bir harekete yönlendirdik.

Maoistlerin 4 Şubat 1996’da zamanın başbakanı Sher Bahadur Deuba’ya yolladıkları muhtırada su ve elektrik dağıtımı konusunda Hindistan’la imzalanan Mahakali Anlaşması’nın feshedilmesi talep ediliyordu. Bu tavrınızı sürdürüyor musunuz?

Uluslararası düzeydeki ilişkimizi yeniden tanımlamak istiyoruz. Nepal’in Hindistan’la mevcut diplomatik ilişkisi Hindistan’daki güçlü İngiliz kalıntısına dayanmaktadır. İngiliz-Nepal savaşının ardından bize dayatılan 1816 tarihli bu eşitsiz anlaşma varlığını hala sürdürmektedir. Bu nedenle, bu kalıntılardan kurtulmak ve böylelikle iki taraf için de kabul edilebilir ve yararlı bir ilişki geliştirmek istiyoruz. Temel kaynaklarımızdan biri olan suyun dağıtımı konusundaki anlaşma da aralarında olmak üzere bazı anlaşmaların feshedilmesini istiyoruz. Fakat, bu demek değildir ki Hindistan ile uzlaşmaz bir ilişki olacağız; biliyoruz ki Hindistan bizim en önemli komşumuzdur ve onun desteği olmadan ilerleyebilmek zordur.

Mahakali anlaşmasının feshedilmesi talebi 40 maddelik bir talepti. Bunların hepsinin yerine getirilmesini mi istiyorsunuz?

Oturup konuşarak bir çözüm yolu bulmak istiyoruz.

Seçim sonrasında Nepal’in Hindistan’la ilişkisini nasıl öngörüyorsunuz?

Biz her zaman iyi bir ilişki içinde olduk. Maalesef her iki ülkenin halkı da yönetici sınıfların bencil çıkarları için bu sınıflar tarafından sömürülmekteler. Çok samimi bir ilişki kuracağımıza inanıyorum.

Hindistan, daha iyi bir siyasi ilişki için Nepal Maoistlerinin Hindistan’daki Naksalitlerle bağlantısını koparması gerektiği konusunda ısrar ediyor!

Bizim onlarla yalnızca ideolojik ve siyasi bağlantılarımız vardır; herhangi bir askeri ilişkimiz yok. Ve hiçbir zaman da askeri bir ilişki kurmayacağız. Dünyadaki çeşitli komünist partileri arasında da benzer siyasi bağlantılar mevcut. Bunda sorun olan yön nedir?

Fakat ULFA [Assam Birleşik Kurtuluş Cephesi, Assam: Hindistan’da bir bölgenin adı – ç.n.] gibi bazı radikal naksalit gruplarla gizli bir askeri anlaşma içinde olduğunuz iddia ediliyor!

ULFA ile birlik içinde oluğumuzu iddia eden bazı temelsiz haberlerle karşılaşıyoruz. Onlarla herhangi bir birlik içinde değiliz ve Maoizm’e inanmadıkları için de asla bir birlik kurmayacağız. Kendi hakları için mücadele eden çeşitli milliyetçi hareketler var ve bizim bu hareketlerle hiçbir ilişkimiz yok.

Şimdi Kral için nasıl bir rol çiziyorsunuz?

Biz, kralın törensel [sembolik] bir lider olarak dahi hiçbir role sahip olmadığı bir demokratik cumhuriyeti savunuyoruz. Bununla birlikte, onun ülkedeki varlığı yeni siyasi sistemle nasıl bir işbirliği içinde olacağına bağlı. Eğer sıradan bir yurttaş gibi yaşamayı tercih ederse her zaman için kendisine yer bulacaktır; aksi halde ise kendini belaya sürüklemiş olacaktır.

Siz, komünizmin bir kalesi olan Hindistan Jawaharlal Nehru Üniversitesi (JNÜ) mezunusunuz. Kurulu düzene karşı isyanınızda ne kadar etkili oldu JNÜ?

JNܒnün benim üzerimde çok büyük bir etkisi oldu. Marksizm’i orada sadece teorik olarak değil pratik olarak da öğrendim.

Gelin Nisan’daki seçim sonrası senaryoyu gözümüzde canlandıralım. Siyasi başarı anlamında kendinizi nerede görüyorsunuz?

Ülkedeki dalitler, kadınlar ve janjatiler gibi değişik hareketleri destekliyoruz; seçimde büyük çoğunluğu kazanacağımızı düşünüyoruz. Ve bu da gerçek bir değerlendirmeye dayanıyor.

Seçimler için bir tarih öngörüyor musunuz?

Her zaman için seçimlerin mümkün olan en yakın tarihte yapılmasını istiyoruz. Şu an için Nisan’da olacak gibi görünüyor.

Uluslararası bağımsız gözlemcilerin seçimlerde gözlemcilik yapmasını istiyor musunuz?

Serbest ve adil bir seçim sağlamak üzere Birleşmiş Milletler ve benzeri örgütlerden bağımsız gözlemciler talep eden bizdik

Hindistan’ın seçimler sırasında uluslararası gözlemciler arasında yer almasını ister miydiniz?

Hindistan’daki sivil topluluklardan ve insan hakları gruplarından insanları bağımsız gözlemcilerin bir parçası olarak her zaman için memnuniyetle ağırlayacağız.

Ülke seçime giderken eşiniz Yoldaş Parvati için daha büyük bir siyasi rol tasarlıyor musunuz?

Ben onun için herhangi bir plan tasarlamıyorum. Kendisi Nepal’deki komünist harekete kendi bağımsız katkısını sunmaktadır. Aslında biz onunla mücadele sırasında karşılaştık. Kendi kariyerini planlayabilecek kapasiteye sahip ve Nepal’deki kadınların özgürleşme hareketine pek çok katkı sunmakta.

Seçimlerde yer almayı düşünüyor musunuz?

Kesinlikle evet. Başkanımız partinin üst düzey yöneticilerinin seçim koşusunda yer alacağını zaten belirtmişti.

Maoist savaşçıların, milislerin, kadroların, kararlı takipçilerin ve sempatizanların yaklaşık bir sayısını verebilir misiniz?

30.000 savaşçı var ve çok yakında onaylanmanın ardından 20.000 – 22.000 savaşçı daha katılacak bu listeye. 50.000 – 70.000 kadromuz var ve kararlı takipçilerimiz ile sempatizanlarımızın sayısı ise milyonları buluyor. Katmandu’daki sendikalardan yaklaşık olarak 200.000 takipçimiz var.

Bu büyük sayılar seçimlere yansıyacak mı?

Seçimden büyük çoğunluğu kazanan parti olarak çıkacağımız noktasında kendimize güveniyoruz. Fakat kesin oy rakamlarını öngörmek için henüz biraz erken.

BM (Birleşmiş Milletler) raporuna göre Maoistler monarşiye karşı verdikleri mücadele sırasında silahlarının yaklaşık yüzde 85’ini Polis kuvvetlerinden ve Nepal Krallık Ordusu’ndan (NKO) ele geçirdi. Bu durumun [Maoistlerin güvenlik güçlerinden silah gaspetmesi durumunun] halen sürdüğüne dair raporlar var. Bu gerçek mi?

Ateşkes yapıldığından bu yana silahlı mücadele vermiyoruz.


3 Ocak 2008

[Kaynak: Hindustan Times,

Çeviri: Solun Doğusu]*Baburam Bhattarai, NKP(M) Siyasi Büro üyesi ve partinin en önde gelen liderlerindendir.

** Röportajın orjinalindeki “federalizm” ifadesi, teknik bir hata olarak yazıldığı öngörüsü ile “feodalizm”olarak tarafımızca değiştirilmiştir. – S.D.

Not: Ülke solu içinde farklı değerlendirmelerle anılsa da, Nepal'deki gelişmeler özellikle sosyalist çevrelerden bir çok grubun ilgisini çekiyor. Özellikle son dönemde Nepal'de yaşanan gelişmeler hatırı sayılacak kadar popülerleşmiş olsa da, konuyu görünür kılacak çevirilerin azlığı bu ilgi ile çelişiyor. Bu eksende, Baburam Bhattari ile yapılan bu röportajın, yine geçtiğimiz günlerde Red Star'dan çevirdiğimiz NKP(M) MK Sekreterya Üyesi Netrabikram Chand röportajının (http://www.solundogusu.net/index.php? option=com_content&task=view&id=89&Itemid=1) ve 'İşçi Köylü' gazetesinin 28 Aralık-10 Ocak tarihli sayısında yayınlanan -yine Red Star'dan çevrilen- Krishna Bahadur Mahara röportajının birlikte okunmasının Nepal devriminin yeni dönemini kavramak adına faydalı olacağı inancındayız. - S.D


WWW.SOLUNDOGUSU.NET
(16.4.2008 17:01)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baybilimselbakış Offline
bilimselbakış
x
NEPAL'DE TARİHİ SEÇİM

Sunday, 13 April 2008
12 Nisan 2008, saat 20:00 itibariyle Nepal’deki Seçim Sonuçları (Sayımlar Devam Ediyor)

NC: Nepal Kongresi (Sosyal Demokratlar)

UML: Birleşik Marksist-Leninistler

NSP: Nepal Sadhvawana Partisi

MPRF: Madhesi Halkın Hakları Forumu

NWPP: Nepal İşçi Köylü Partisi

KATHMANDU- 1

NC adayı Prakash Man Singh 14,318 oyla kazandı

KATHMANDU - 2

Maoistlerin adayı Jhakku Prasad Subedi kazandı

KATHMANDU- 3

NC adayı Chakra Bahadur Thakuri kazandı

KATHMANDU- 4

NC adayı Suprabha Ghimire kazandı

KATHMANDU- 5

NC adayı Narahari Acharya kazandı

KATHMANDU- 6

Maoistlerin adayı Hitman Shakya kazandı

KATHMANDU- 7

Maoistlerin adayı Hisila Yami kazandı

KATHMANDU- 8

NC adayı Nabindra Raj Joshi kazandı

KATHMANDU- 9

Maoistler - 10489 oy

UML - 7694 oy

NC - 6393 oy

KATHMANDU -10

Maoistlerin adayı Prachanda kazandı

LALITPUR- 1

Maoistlerin adayı Barshaman Pun (Ananta) kazandı

LALITPUR-2

Maoistlerin adayı Raj Kaji Maharjan kazandı

LALITPUR- 3

Maoistlerin adayı Pampha Bhusal 18,930 oyla kazandı

BHAKTAPUR- 1

NWPP adayı Narayanman Bijukchhe kazandı

BHAKTAPUR- 2

NWPP adayı Sunil Prajapati kazandı

DHANKUTA-1

Maoistlerin adayı Hem Raj Bhandari kazandı

DHANKUTA- 2

Maoistlerin adayı Hari Raj Limbu kazandı

MUSTANG (tek bölge)

UML adayı Chandra Bahadur Gurung 2456 oyla kazandı

MANANG (tek bölge)

Maoistlerin adayı Dev Gurung 1652 oyla kazandı

RASUWA (tek bölge)
Maoistlerin adayı Prem Bahadur Tamang kazandı

JUMLA (tek bölge)

Maoistlerin adayı Naresh Bhandari kazandı

BAJURA (tek bölge)

UML - 9273 oy

Maoistler - 8618 oy

NC - 8283 oy

BARA- 1

NC - 489 oy

MPRF - 477 oy

Maoistler - 371 oy

BARA- 2

Maoistler - 751 oy

NC - 699 oy

MPRF - oy

BANKE-1

Maoistler - 771 oy

NC - 264 oy

UML - 239 oy

BANKE- 2

MPRF - 423 oy

Maoistler - 189 oy

Anandidevi önderliğinde NSP - 146 oy

BANKE-3

MPRF adayı Sarba-Dev Prasad Ojha kazandı

BANKE- 4

Maoistlerin adayı Purna Subedi - 772 oy

Mahato önderliğinde NSP - 468 oy

NC - 395 oy

BARDIYA- 1

Maoistlerin adayı Sarla Regmi kazandı

BARDIYA – 2

Maoistlerin adayı Bishnu Chaudhary kazandı

BARDIYA- 3

Maoistlerin adayı Chandra Bahadur Thapa (Sagar) kazandı

BARDIYA- 4

Maoists adayı Ramcharan Chaudhary kazandı

CHITWAN- 1

UML - 10,011 oy

Maoistler - 7615 oy

NC - 4851 oy

CHITWAN- 2

Maoistler - 16,735 oy

UML - 9714 oy

NC - 9119 oy

CHITWAN- 3

Maoistler - 7775 oy

NC - 5893 oy

UML - 3760 oy

CHITWAN- 4

Maoistler - 15,912 oy

NC - 14,317 oy

UML - 3580 oy

DANG-1

Maoistlerin adayı Indrajit Tharu kazandı

DANG- 2

Maoistlerin adayı Dama Kumari Sharma kazandı

DANG- 3

Maoistlerin adayı Krishna Bahadur Mahara kazandı

DANG- 4

Maoistlerin adayı Shivaraj Gautam kazandı

DANG- 5

Maoistler - 8726 oy

NC - 6787 oy

UML - 2424 oy

DADELDHURA- 1

NC - 3550 oy

Maoistler - 2213 oy

UML - 940 oy

DHADING- 2

UML - 4732 oy

Maoistler - 4296 oy

NC - 2970 oy

DHADING- 3

Maoistler - 9154 oy

UML - 5681 oy

NC - 2603 oy

DHANUSHA-1

Maoistler - 741 oy

UML - 613 oy

NC - 268 oy

DHANUSHA- 2

NC - 1307 oy

Maoistler - 1011 oy

UML - 742 oy

DHANUSHA-3

UML - 443 oy

NC - 329 oy

Maoistler - 200 oy

DHANUSHA- 4

MPRF - 1104 oy

UML - 324 oy

TMDP - 176 oy

DHANUSHA- 5

NC - 464 oy

TMDP - 445 oy

UML - 86 oy

DHANUSHA- 6

Maoistler - 2207 oy

UML - 1999 oy

NC - 1716 oy

DHANUSHA- 7

UML - 1938 oy

NC - 1438 oy

Maoistler - 1041 oy

DOTI- 1

UML - 2598 oy

NC - 2473 oy

Maoistler - 1942 oy

Doti- 2

NC - 147 oy

Janamorcha “A” - 141 oy

Maoistler - 106 oy

JANAKPUR- 7

UML - 276 oy

NC - 70 oy

Maoistler - 49 oy

JHAPA-1

Maoistler - 7095 oy

UML - 6620 oy

NC - 6164 oy

JHAPA-2

Maoistler - 7315 oy

NC adayı Krishna Prasad Sitaula- 5448 oy

UML adayı Pushpa Prasad Pokhrel- 3147 oy

JHAPA- 3

NC- 3110 oy

Maoistler - 2728 oy

UML - 1543 oy

JHAPA- 4

UML - 5307 oy

NC - 5235 oy

Maoistler - 4771 oy

JHAPA- 5

NC - 8001 oy

Maoistler - 7401 oy

UML - 7339 oy

JHAPA-6

UML - 10,357 oy

NC - 7145 oy

Maoistler - 7070 oy

JHAPA- 7

Maoistler - 11, 142 oy

UML - 10,523 oy

NC - 8495 oyKAILALI- 1

Maoistler - 4757 oy

NC - 1938 oy

UML - 1724 oy

KAILALI- 2

Maoistler - 5757 oy

NC - 2313

UML - 2162

KAILALI- 3

Maoistler - 2462 oy

RPP - 978 oy

NC - 752 oy

KANCHANPUR-1

Maoistler - 4791 oy

NC - 4082 oy

UML - 2683 oy

KANCHANPUR- 2

Maoistler - 8994 oy

NC - 3968 oy

UML - 2667 oy

KANCHANPUR- 3

Maoistlerin adayı Tejendra Prasad Bhatta - 4019 oy

NC adayı Bir Bahadur Singh Thapa - 2586 oy

UML adayı Gobinda Prasad Kalengi - 1417 oy

KANCHANPUR- 4

NC - 5157 oy

Maoistler - 3939 oy

UML - 2073 oyKASKI-1

Maoistler - 882 oy

UML - 880 oy

NC - 712 oy

KASKI- 2

Maoistler - 338 oy

UML - 307 oy

NC -242 oy

KASKI- 3

UML adayı Rabindra Adhikari kazandı

KASKI- 4

Maoistlerin adayı Durga Kumari BK kazandı

KAVRE- 3

Maoistler - 6653 oy

UML - 6291 oy

NC - 4366 oy

MAKWANPUR-1

Maoistler Dil Bahadur Ghishing kazandı

MAKWANPUR-2

Maoistler Prem Bahadur Gulami kazandı

MAKWANPUR-3

Maoistler Prahlad Lamichhane kazandı

MAKWANPUR-4

Maoistler Kumari Moktan -530

UML Rameshwar Rana Magar -211

Nepali Congress Nirmala Devi Uprety -100

MAHENDRANAGAR

NC - 573 oy

Maoistler - 190 oy

UML - 123 oy

MORANG- 1

NC - 3235 oy

UML - 2958 oy

MPRF - 2016 oy

MORANG- 2

Maoistler - 7525 oy

UML ¬¬¬- 4000 oy

NC - 3307

MORANG- 3

NC - 3692 oy

Maoistler - 2396 oy

UML - 1976 oy

MORANG- 4

Maoistler - 2655 oy

NC - 2544 oy

MPRF - 2451 oy

MORANG- 5

MPRF - 11,628 oy

NC - 3827 oy

Maoistler - 1189 oy

MORANG- 6

MPRF - 5048 oy

NC - 1974 oy

UML - 1745 oy

MORANG- 7

MPRF - 8374 oy

NC - 6333 oy

Maoistler - 2598 oy

MORANG- 8

UML - 6328 oy

Maoistler - 6057 oy

NC - 4219 oy

MORANG- 9

Maoistler - 4719 oy

UML - 3691 oy

NC - 2869 oy

MYAGDI (tek bölge)

Maoistler - 4131 oy

UML - 2188 oy

NC - 883 oy

NAWALPARASI- 4

Maoistler - 314 oy

UML - 236 oy

RPP - 139 oy

NAWALPARASI- 5

NC - 135 oy

Maoistler - 106 oy

UML - 35 oy

NAWALPARASI- 6

TMDP - 110 oy

NC - 107 oy

Maoistler - 60 oy

NUWAKOT- 3

Maoistler - 1051 oy

NC - 1003 oy

RJP - 765 oy

PALPA- 1

UML adayı Dal Bahadur Rana kazandı

PALPA- 2

Maoistlerin adayı Lila Kumari Somai kazandı.

PALPA- 3

UML Kul Prasad Nepal kazandı

PARSA- 1

NC ¬¬- 5744 oy

TMDP ¬¬- 3965 oy

UML ¬¬- 3236 oy

PARSA- 2

MPRF - 5744 oy

NC - 3965 oy

RPP - 3236 oy

PARSA- 3

NC - 1517 oy

TMDP - 704 oy

UML - 648 oy

PARSA- 4

NC - 3449 oy

UML - 2375 oy

TMDP - 1524 oy

RAUTAHAT- 1

MPRF - 1788 oy

Maoistler - 1734 oy

NC - 1681 oy

RAUTAHAT- 6

UML adayı Madhav Kumar Nepal - 712 oy

TMDP - 598 oy

Maoistler - 528 oy

ROLPA-1

Maoistler - 7439 oy

NC - 1091 oy

UML - 770 oy

ROLPA-2

Maoistler - 6744 oy

UML - 1563 oy

NC - 1399 oy

RUPANDEHI-1

UML adayı Baburam Chaudhary - 2297 oy

Maoistlerin adayı Ghanashyam Yadav - 1808 oy

NC adayı Abdul Rajaal - 1255 oy

RUPANDEHI-2

MPRF - 6738 oy

UML adayı Devi Prasad Chaudhary - 6371 oy

Maoistlerin adayı Binod Kumar Upadhaya - 5816 oy

RUPANDEHI- 3

NC adayı Bal Krishna Khand kazandı

RUPANDEHI- 4

UML adayı Bishnu Prasad Poudel kazandı

RUPANDEHI- 5

UML adayı Ramnath Dhakal kazandı

RUPANDEHI- 6

MPRF - 7396 oy

TMDP - 6233 oy

UML - 3377 oy

RUPANDEHI- 7

MPRF - 7396 oy

Mahato önderliğinde NSP - 3180 oy

TMDP- 3062 oy

SALYAN- 1

Maoistler - 4363 oy

UML - 1118 oy

NC - 897 oy

SALYAN- 2

Maoistler - 3690 oy

UML - 1271 oy

NC - 997 oySINDHUPALCHOWK- 1

UML - 961 oy

Maoistler - 827 oy

NC - 170 oy

SUNSARI- 1

Maoistler - 7308 oy

UML - 4118 oy

NC - 2210 oy

SUNSARI-2

Maoistler - 7191 oy

UML - 7023 oy

RPP - 5891 oy

SUNSARI- 3

MPRF - 3655 oy

NC - 3433 oy

Maoistler - 800 oy

SUNSARI-4

MPRF - 5447 oy

NC - 2278 oy

UML - 1515 oy

SUNSARI- 5

MPRF adayı Upendra Yadav - 11,052 oy

UML - 5181 oy

NC adayı Sujata Koirala- 4400 oy

SUNSARI- 6

UML - 4010 oy

Maoistler - 2573 oy

NC - 2101 oy

SUNSARI- 7

MPRF - 7131 oy

UML - 4187 oy

NC - 3147 oy

TANAHUN-1

Maoistler - 10,987 oy

NC - 6940 oy

UML - 4697 oy

TANAHUN-2

NC adayı Ram Chandra Poudel- 12,494 oy

Maoistler - 7822 oy

UML - 6244 oy

TANAHUN-3

UML - 13,469 oy

NC - oy

Maoistler - 9934 oy[Kaynak: Ekantipur]
(14.4.2008 20:07)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baybilimselbakış Offline
bilimselbakış
x
NKP(M) 'NİN EL KOYDUĞU TOPRAKLARA VE YCL'NİN SEÇİM BEYANI


NKP(M) 'nin El Koyduğu Topraklar ve YCL'nin Seçim Beyanı
Saturday, 26 January 2008
Maoistler El Koydukları Toprak Ve Mülkleri Geri Vermiyor

Katmandu, 26 Ocak 08 - KR

Maoistler savaş sırasında büyük toprak sahiplerinden alarak el koydukları toprak ve mülkiyetleri halen elinde tutuyor. Genç Komünist Ligi ise seçimler için 4 milyon 176 bin faaliyetçisini görevlendireceğini açıkladı.

Nepal Kongre Partisi Genel Konsey Üyesi Padam Bahadur Niraula, Maoistlerin el koyduğu gayri mülkler konusunu gündeme getirerek Maoistlere suçlamalar yöneltti.

Niraula, Maoistlerin çatışma sırasında elde ettikleri toprak ve mülkün yüzde 25’ini elinde tuttuğunu ve bu sorunun batı Nepal’de büyük bir problem olduğunu ifade etti.

Maoistlerce mülkiyetine el konulan Rudra Bahadur KC, medyaya ve yöneticilere başvurdu. Eski rejimin Rajparishad Daimi Komisyonu üyesi olan Bahadur KC, bir yıl önce, seçimler aleyhinde ve monarşi lehinde siyasi çalışma yaptığı gerekçesiyle Maoistlerce bölgeden kovulmuştu.Genç Komünist Ligi’nden Seçim Beyanı

Öte Yandan Genç Komünist Ligi (YCL) basına yaptığı açıklama ile her seçim bölgesinde 200 YCL üyesinin görev yapacağını duyurdu. YCL başkanı Ganesh Man Pun, ülke çapında 4 milyon 176 bin gencin seçimler için görevlendirileceğini duyurdu. Bu açıklama, Seçim Komisyonu’nun ülke genelinde 20,883 seçim noktası olacağını duyurmasından kısa bir süre sonra geldi. Man Pun, YCL’nin her seçim noktasına 200 üyesini yerleştirecek kapasitede olduğunu, bu sayıyı YCL bünyesinde faaliyet yürüten militan sayısını ve seçim noktası sayısını hesap ederek belirlediklerini belirtti.[Kaynak: Kantipur Report

Çeviri: Solun DoğusuWWW.SOLUNDOGUSU.NET
(10.4.2008 18:12)
(bakınız: aliye, komünist, büyü, savaş, ayna, rejim, soru, adam, esin, toprak)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baybilimselbakış Offline
bilimselbakış
x
NEPAL'DE MONARŞİ SON BULUYOR


Nepal'de Monarşinin Kalkmasına Karar Verildi
Saturday, 29 December 2007
Nepal Parlementosu Monarşinin Kalkması Yönünde Karar Verdi

(Katmandu, 28 Aralık 2007) Nepal parlementosu, yaptığı oylama ile Maoistlerle barış yapmanın bir parçası olarak monarşiyi kaldırma yönünde karar aldı. Maoistler, geçtiğimiz yıl, 10 yılı aşkın süredir sürdürdükleri silahlı isyanı sonlandırarak kabineye girmiş, geçtiğimiz Ekim ayında ise bir daha asla monarşi kırıntılarına dönmeyeceklerini beyan ederek hükümetten çekilmişlerdiNepal, gelecek Nisan ayında gerçekleşecek seçimlerden sonra cumhuriyet ilan edecek.


1769’dan bu yana hanedanlığını sürdüren Kral Gyanendra, 2005 yılında hükümeti lağvetmesi ve tüm gücü elinde toplaması ile tepki toplamış, popülaritesini yitirmişti. Bugün (28 Aralık) yapılan parlemento oturumunda Nepal meclisi ezici bir çoğunlukla monarşinin kalkması ve “Federal Cumhuriyet Devleti” kurulması yönünde oy kullandı. Parlamento üyelerinin yalnızca üçü monarşi lehinde tutum aldı. Bu karar, Nisan ayındaki seçimler sonrasında Nepal’de cumhuriyet ilan edilip edilmeyeceğine dair soruların bir tarafa bırakılması anlamına geliyor.Maoistler, bu kararın tek seferde ve aciliyetle alınması için baskı yapmışlardı. Çünkü daha önce koşut koydukları üzere bu şekilde yeniden kabineye dahil oldular.NKP(M) lideri Prachanda oylama sonrası parlementodan çıkarken

Böylelikle yeni meclis, Kral Gyanendra’nın kral sıfatının son kez telafuz edileceği parlemento olacak. Bununla birlikte, kral, halen, mevcut sistemin kendisine tanıdığı imtiyazlar ve sağladığı gücü kullanarak süreci yarmaya çalışıyor. İç İşleri Bakanı Krishna Prasad Situala ise, “Bugünkü seçimler ile kralın seçimlerden sonra ivedilikle yerinden edileceği netlik kazanmıştır” şeklinde konuştu.

Düşüş ve İsyan

Kral Gyanendra’nın siyasi düşüşü 2005’in Şubat’ında parlementoyu feshetmesi ve tüm idari gücü kendi üzerinde toplaması ile başladı. Kral bunun, Maoist isyana son vermek ve bozulan düzeni yeniden tesis etmek adına tek yol olduğunu savunmuştu. Fakat, bu ağır eylem, muhalefetin kendisine karşı birleşmesi, şiddetin tırmanması ve sonunda Nisan ayında parlementoyu yeniden tanımak zorunda kalması sonuçlarına yol açtı.


Yeni sivil yetki ise Kral’ın yetkilerini elinden aldı, hukuki dokunulmazlığına ve ordu üzerindeki yönetim gücüne son verdi. Şimdi ise sahip olduğu sıfata son veriyor.


[Kaynak: BBC Çev: Solun Doğusu]
WWW.SOLUNDOGUSU.NET
(6.4.2008 20:28)
(bakınız: bugün, anlam, cumhuriyet, gerçek, akıl, şimdi, ayna, araf, soru, devlet)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayçiçeğin Offline
çiçeğin
x
katmandu başkenti.pashupatinath ölülerin yakıldığı yer ganj nehri burdan geciyor ve yaşlı insanların ölümü bekleme odaları var burda zamanı gelince kendileride kül olup gidiyorlar dünyadan.ve bu dünyadaki konumlarına göre yakıldıkları yer farklılık gösteriyor.sadhu dedikleri din adamları var ve bunlar kendilerini dünya nimetlerinden çekmişler sözde tabi gelen turistlerden fotoğraf çekmelerinin üzerine bahşiş istiyorlar burasını anlamış değilim.birde daha 6 -7 yaslarında kumari adını verdikleri tanrıçaları var.hinduizm ve budizm başta olmak üzere inançlara çok saygı duyuluyor bu ülkede..ve bu ülke oldukça fakir ve 60 yaş üzeri insan görmek çok zorburda.himalayalara ev sahipliği yapıyor.zeynep oralın katmandudan meksikaya adlı kitabında nepali oldukça güzel anlatmıştır ilgililer için tavsiye...yaşayan tanrıçaların mistik ülkesi denmişti bir dergideki yazıda.nepal için! ! (21.10.2006 01:02)
(bakınız: ölüm, insan, zaman, dünya, güzel, anlam, akıl, tanrı, saygı, adam)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayadadad Offline
adadad
x
asya'da mistik bir ülke.. (13.5.2006 15:11)
(bakınız: ülke, asya)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayfircadarbesi Offline
fircadarbesi
Bay, 32
Ankara
çok dağ var (28.1.2006 17:11)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: NEPAL NEDİR? nepal ne zaman?

Antoloji.com
26.2.2017 22:14:43  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]