Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
NERGİS NERGİS terimi Selin Sonsuz
tarafından 20.10.2005 tarihinde eklendi
NERGİS sizce ne demek,
NERGİS size neyi çağrıştırıyor?
"NERGİS" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

Sayfa: 1 2
sonraki sayfa >>
BayV u l c a n Offline
V u l c a n
x
0 person liked.
0 person did not like.
...

Debussy'den 13 yaş küçük olan Ravel, müziğin temellerini oynatan bu büyük bestecinin önce gölgesinde kalmasına rağmen, ne onun izleyicisi, ne de taklitçisi oldu... Ravel, Debussy'nin hazırladığı ortamda gelişmiş, Liszt'in deneyimleriyle eski klavsencilerin yazış stilini kaynaştırarak piyano şaheserleri yaratmıştır...

16 yaşında konservatuvarda Eugène Anthiome'un sınıfında birincilik ödülü kazandıktan sonra Ravel, bir daha piyanoda egzersiz yapmadığını, ancak yeni bestelerini halk önünde çalmadan önce bunları çalıştığını anlatır... Pek çok eserini ithaf ettiği ve bunların çoğunu ilk kez seslendiren İspanyol piyanist Ricardo Vines (1875 - 1943) , onun teknik eserlerden kaçındığını söyler: 'Küçük elleri nedeniyle oktavları sevmeyen ancak uzun ve çok hareketli parmaklara ve olağanüstü bir başparmağa sahip olan Ravel bu üstünlükleriyle piyano edebiyatının en güç eserlerini, örneğin Gaspard de la Nuit'yi bile çalabiliyordu... Profesyonel standartlarda bir virtüoz olmamasına karşın, piyano konusunda bilmediği hiçbir şey olmadığı bestelerinden açıkça seziliyordu...'

Ravel 1905-1910 yılları arasında, piyano edebiyatını şaheserleriyle zenginleştirdi... Bunların ilki 'Sonatin', ikincisi de Miroirs (Aynalar) adlı beş parça oldu... İlk kez Ricardo Vines tarafından 6 Ocak 1906'da yorumlanan ve her parçası ayrı bir kişiye ithaf edilen bu eserini yazdığı 1905 yılında Ravel, Paris Akademisi'nin Roma Ödülü için açtığı yarışmaya dördüncü kez girmek istemiş, sınava bile alınmamıştı... Diğer yandan Miroirs'ı, Ravel'in Apaşlar diye adlandırılan arkadaş grubu bile tam çözememişti; üstelik bu eser onlara, Apaşlar'ın üyelerine ithaf edildiği halde...
(25.3.2010 20:08)
(bakınız: büyü, edebiyat, ayna, araf, arkadaş, neden, arda, yara, esin, yorum)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayV u l c a n Offline
V u l c a n
x
Miroirs'ın 1. Parçası çok hafif (Très léger) olarak yorumlanması istenilen Noctuelles (Pervaneler) , şair Léon-Paul Fargue'nin 'Pervaneler sundurmada uçuşuyor, kirişten kirişe' dizelerinden esinlenilerek bestelendiği için ona ithaf edilmiştir... Zarif, titrek figürlerle ve melodinin kısa fragmanlarıyla yansıtılan bu parçada, olağanüstü akıcılıkla zikzak biçiminde, akşamın alaca karanlığında kör kuşlar gibi şaşırmış, oradan oraya uçuşan pervaneler canlandırılır... Bu arada bu kaprisli ritim parlak bir virtüozluğa yol açar... Sembolik olarak, gece hayaletlerini temsil ettiği belirtilen parçadaki bu yeni stili Ravel, 'Benim davranışlarıma en alışık olan müzikçileri bile çileden çıkardı' diye tanımlamış... (19.3.2010 21:23)
(bakınız: çile, gece, müzik, hayal, şair, esin, yorum, lara, gibi, ışık)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayV u l c a n Offline
V u l c a n
x
Uzmanlar, çok ağır (Très lent) tempodaki Oiseaux Tristes (Hüzünlü Kuşlar) adlı 2.Parçayı bu dizinin en mükemmeli olarak tanımlar... Miroirs'ı ilk kez yorumlayan Ricardo Vines'e ithaf edilen bu melankolik parçayı, müzik yazarı Emile Vuillermoze'un belirttiğine göre, Ravel bir sabah bir karatavuğun ötüşünü notaya alarak işlemiş; bunun yanında ormanın diğer seslerini de kullanmış: 'En sıcak yaz saatlerinde karanlık ormana sığınmış kuşların sıkıntılı bekleyişi' yansıtılmış... Durağan, dengeli bir havada ani kanat çırpışından ya da kuş sesinden sonra yine o baskılı, melankolik hava... (26.6.2009 19:02)
(bakınız: hüzün, müzik, karanlık, esin, yorum, saat, melankoli, alara, lara, sonra)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayV u l c a n Offline
V u l c a n
x
Paul Sordes'e ithaf edilen 'Une Barque sur l'Océan' (Okyanusta bir kayık) adlı 3.Parçada arpejler yüceltilmiş gibidir... Esnek bir ritimle (d'un rythme souple) çalınması istenen, okyanusta büyük bir ninniyle sallanan kayıkta, Alfred Cortot'nun tanımıyla 'rüzgâr ve dalgalarla değişen fanteziler' yer alır... Gerçekte bu geniş fantezilerin önce zayıf tınılı bas seslerle güçlenmesi, tiz trillerle belirmesi sadece dış görüntü için değil de, sanki tüm okyanusu yansıtmak içindir... Bu koca su kütlesi üstündeki kayık, Ravel'e göre sembolik olarak insanı simgeler... (26.5.2009 17:58)
(bakınız: insan, büyü, gerçek, rüzgar, lara, gibi, sade, fantezi, ninni, dalga)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayV u l c a n Offline
V u l c a n
x
Miroirs'ın en tanınmış bölümü ise Alborada del Gracioso'dur... Soytarının - ya da saray soytarısının - sabah şarkısı olarak dilimize çevirebileceğimiz bu oldukça canlı (Assez vif) tempoda ve 6/8'lik ölçüdeki parçada Ravel piyanistlere oyun oynamış, ancak Scarbo'nun aşabileceği güçlükte bir piyano partisi bestelemiş ve bunu, müzikolog ve yazar Michel Dmitri Calvocoressi'ye ithaf etmiştir... Eski İspanyol komedilerinin soytarısını, İspanya'nın kuzey batı bölgesi Galicia'ya özgü bir serenadı, Alborado'yu yansıtırken Ravel'in İspanyol stilini ciddi mi, yoksa şaka yapar gibi mi aldığı güçlükle sezilir... Ravel'in 1912'de orkestrasyonunu yaparak daha çok tanınmasını sağladığı parçayı bazı uzmanlar, gitar ve kastanyeti taklit eden tınıları, soytarının zarif çıngırak seslerinin güçlü ton tekrarlarını, üçlü ya da beşli aralıklı glissando'larıyla gelişimini Liszt'in Mefisto Valsi'nin İspanyol versiyonuna benzetirler... Ancak orta bölmedeki bir resitatifle dinlenme olanağı verilen parçada sert, karanlık, gizemli tınılar güçlü, adeta ısırıcı staccato'larla, fışkırır gibi akan arpejlerle işlenirken ana tema aralıklarla belirsiz gibi duyurulur... Çok yönlü bir yan tema ise türlü maskeler takarak belirir... (1.5.2009 18:44)
(bakınız: ölüm, para, müzik, karanlık, oyun, ilim, lara, gibi, gitar, şarkı)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bay05052512155 Offline
05052512155
x
benim aklıma çok güzel seyler geliyo ne bileyim rakamların sadeligi gibi ama bir yandan da karısık duruyor (18.4.2009 13:23)
(bakınız: güzel, deli, gibi, sade, beni, karı, benim, bile, duru, biley)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayV u l c a n Offline
V u l c a n
x
5. Parça 'La Vallée des Cloches' (Çanlar Vadisi) Ravel'in ilk öğrencisi, sonra da sadık dostu olan Maurice Delage'a ithaf edilmiştir... Çok ağır (Trés lent) tempodaki parçada da tuşe nüansları ilgi çeker... Gizemli armoni böylece, bu farklılıklarla her yöne doğru gelişebilir, çanın doğal titreşimlerinden oluşan melodinin büyümesi sağlanır... (8.3.2009 17:40)
(bakınız: dost, büyü, doğru, gizem, sonra, böyle, öğrenci, doğa, rind, ilgi)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayV u l c a n Offline
V u l c a n
x
Caravaggio... (27.2.2009 17:29)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayanSevgigül Offline
Sevgigül
Bayan, 26
Kendine asik olmus. Cok yakisikli bir delikanliymis. Birazda havali Bir perinin askini red ettikten sonra o peri onu cezanlandirmis ve bir gölde kendini gördükten sonra asik olmus..
Ama Bir peri ona aciyip onu nergis ciegine dönüstürmüs diye anlatiliyor..
Genelde günümüzde kendine begenen erkeklere denir sanki dünya yakisiklisi sanarlar kendilerini...
Sen bir narzissin diye :))
(14.12.2008 16:44)
(bakınız: dünya, deli, ceza, erkek, bira, ezan, sonra, peri, sana, sanki)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bay... dulcinea.. Offline
... dulcinea...
x
İstanbul
Narcissus u bilirsiniz;
Öyle heybetli ve güzelmiş ki, bakmaya doyamazmış kendine... Gün boyu ayna karşısına geçip kara gözlerini, incecik burnunu, dar kalçalarını, kıvırcık saçlarını seyredermiş hayran hayran... Bir gün ır­mak kenarında gezinirken, sudaki yansımasına ilişmiş gözü... uzanıp, iyice bak­mak istemiş. Tam gördüğünde kendini, dengesini kaybedip düşüvermiş ırmağa, kapılıp gitmiş suya...

Yeryüzünün en güzel insanının öldüğü­nü duyan Tanrı, unutulmaması için O'nu her bahar açan güzel kokulu bir çiçeğe dönüştürmüş.

Narcissus, nergis olmuş.
(13.6.2008 16:57)
(bakınız: insan, güzel, gözler, bahar, tanrı, ayna, okul, esin, koku, bir gün)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Sayfa: 1 2
sonraki sayfa >>

"NERGİS" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

DİKKAT: YAZDIĞINIZ YAZI EDİTÖRLERİMİZ TARAFINDAN OKUNDUKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR

Bir terime aynı gün içinde en fazla 5 adet anlam yazabilirsiniz.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: NERGİS NEDİR? nergis ne zaman?

Antoloji.com
24.2.2017 07:10:07  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]