Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
NİĞDE YEŞİLBURÇ KÖYÜ NİĞDE YEŞİLBURÇ KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
NİĞDE YEŞİLBURÇ KÖYÜ sizce ne demek,
NİĞDE YEŞİLBURÇ KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"NİĞDE YEŞİLBURÇ KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
0 person liked.
0 person did not like.
Yeşilburç, Niğde

Yeşilburç, Niğde ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

1924 YILINDAN ÖNCE BUGÜNKÜ YEŞİLBURÇ KÖYÜNDE RUMLAR YAŞAMAKTAYDI. KÖYÜN O ZAMANKİ ADI "TENEY"Dİ. TENEY KÖYÜ 320 HANELİ BİR KÖY OLUP O DÖNEMDE NİĞDE BÖLGESİNDEKİ RUM KÖYLERİ İÇERİSİNDE EN ZENGİN OLANIYDI. KÖYÜN ZENGİN OLMASI NEDENİYLE 19 NCU ASIRDA TARİHSEL DEĞERE SAHİP BİR ÇOK KONAK İNŞAA EDİLMİŞTİR. BU KONAKLARDAN BİR KISMI HALEN AYAKTA OLUP EV OLARAK KULLANILMAKTADIR.

KÖYDE SÖZKONUSU DÖNEME AİT OLUP KİTABESİNDE 1805 YILINDA İNŞAA EDİLDİĞİ BELİRTİLEN BİR KİLİSE VE BU KİLİSEYE AİT BİR ÇAN KULESİ BULUNMAKTADIR. KİLİSE MÜBADELE SONRASINDA KÖYE YERLEŞEN BÜYÜKLERİMİZCE CAMİYE ÇEVRİLMİŞ OLUP HALEN KÖYÜN İKİ CAMİSİNDEN BİRİ OLARAK KULLANILMAKTADIR. SÖZ KONUSU TARİHİ ESER NİĞDE İL KÜLTÜR MÜDÜRLÜĞÜNÜN GİRİŞİMLERİYLE 1992 YILINDA KÜLTÜR VE TABİAT VARLIKLARINI KORUMA KURULU TARAFINDAN KORUMA ALTINA ALINMIŞTIR.

30.01.1923 TARİHİNDE TBMM HÜKÜMETİ İLE YUNANİSTAN HÜKÜMETİ ARASINDA, DAHA SONRA LOZAN BARIŞ ANTLAŞMASININ BİR EKİ OLARAK DA KABUL EDİLEN "NÜFUS MÜBADELESİ SÖZLEŞMESİ" İMZALANMIŞTIR.

SÖZKONUSU SÖZLEŞME GEREĞİNCE TÜRKİYE TOPRAKLARINDA YERLEŞMİŞ OLAN ORTODOKS RUMLAR İLE YUNANİSTAN TOPRAKLARINDA YERLEŞMİŞ MÜSLÜMAN TÜRKLERİN 01.05.1923 TARİHİNDEN İTİBAREN KARŞILIKLI ZORUNLU MÜBADELESİ ÖNGÖRÜLMÜŞTÜR.

NÜFUS MÜBADELESİ SÖZLEŞMESİ GEREĞİNCE ZORUNLU GÖÇ ÖNCE TÜRKİYE TOPRAKLARINDA YERLEŞİK ORTODOKS RUMLARDAN BAŞLAMIŞ VE YAKLAŞIK 1.500.000 RUM ANADOLUDAN YUNANİSTAN'A GÖÇ ETMİŞTİR.

ESKİ ADI TENEY, YENİ ADI YEŞİLBURÇ OLAN KÖYÜMÜZDE YERLEŞİK ORTODOKS RUMLAR MÜBADELE KAPSAMINDA YUNANİSTAN'IN KORFU ADASINA YERLEŞTİRİLMİŞLERDİR.

YUNANİSTAN'DAN TÜRKİYE'YE İSE YAKLAŞIK 500.000 MÜSLÜMAN TÜRK GÖÇ ETMİŞTİR. BU GÜNKÜ YEŞİLBURÇLULAR İSE MÜBADELEDEN ÖNCE YUNANİSTAN'IN BATISINDA BULUNAN VE SELANİK'E 180 KM. MESAFEDE OLAN GREVENA ŞEHRİNE BAĞLI TAMAMI MÜSLÜMAN TÜRK AHALİSİNDEN OLUŞAN ESKİ ADI "KRİFÇ", YENİ ADI "KİVOTOS" KÖYÜNDE YAŞAMAKTAYDILAR.

YEŞİLBURÇLULAR 1924 YILINDA KRİFÇ KÖYÜNDEN SELANİK'E, SELANİK'TEN DE "GÜLCEMAL" VAPURU İLE İZMİR'E GELMİŞLER, İZMİR'DE GEÇİCİ BİR SÜRE KALDIKTAN SONRA ISPARTA'YA GEÇMİŞLERDİR. ORADAN DA KISA BİR SÜRE İÇİN NİĞDE'NİN ULUAĞAÇ KÖYÜNE YERLEŞTİRİLMİŞ, ULUAĞAÇ KÖYÜNDE YAKLAŞIK BİR YIL KADAR KALDIKTAN SONRA 1926 YILI BAŞLARINDA YEŞİLBURÇ KÖYÜNE NAKLEDİLMİŞLERDİR. MÜBADELE İLE VATANIMIZA KAVUŞMAMIZI SAĞLAYAN ULU ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK VE ÇALIŞMA ARKADAŞLARINA KÖY SAKİNLERİ HER ZAMAN MÜTEŞEKKİR OLMUŞLARDIR.

BU GÜNKÜ YEŞİLBURÇ KÖYÜ SAKİNLERİ GEÇMİŞTEN GETİRDİKLERİ KÜLTÜREL ZENGİNLİKLERİNİ HALEN DEVAM ETTİRMEKTE OLUP, KÖY SAKİNLERİNİN EĞİTİM DÜZEYİ YÜKSEK VE YETİŞMİŞ İNSAN GÜCÜ FAZLADIR.

YEŞİLBURÇ KÖYÜNDE RUMLARDAN KALAN ESKİ KONAKLAR, ESKİ KİLİSE ŞİMDİKİ CAMİ, KISMEN AYAKTA OLAN ESKİ HAMAM GİBİ KÜLTÜREL DEĞERLER İLE KAYARDI BAĞLARININ DEVAMI OLAN YEŞİLBURÇ VADİSİ HEM YEŞİLBURÇ EKONOMİSİ İÇİN HEM DE NİĞDEMİZİN TANITIMI VE TURİZMİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR POTANSİYEL İÇERMEKTEDİR.

Kültür

Köyde her yıl Mart ayı sonunda veya Nisan ayı başında Geleneksel Helva Günü düzenlenmektedir. Bu gelenek 1800'lü yıllara kadar giden köklü bir gelenek olup zaman zaman ara verilse de son yıllarda düzenli bir şekilde yapılmaktadır.

Helva gününde bütün köy bir araya gelmekte bir şenlik havası içerisinde eğlenmekte bir birleriyle hasret gidermektedir. Aynı zamanda kazanlarda hazırlanan helva şenliğe katılanlara ikram edilmektedir.

Helva gününde köyümüzün güzelleşmesi ve çocuklarımızda çevre bilincinin yerleşmesi maksadıyla köyün tamamının katılacağı ağaç dikimi de yapılmaktadır.

Coğrafya

Niğde merkezine 5 km uzaklıktadır.Kuzeyinde Kırkpınar ve Tepeköy, Güneyinde Niğde Şehir merkezi, doğusunda Güllüce ve batısında Taşlıca köyleri bulunmaktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2009 - Necip Giray
> 2004 - Necip Giray
> 1999 - Necip Giray
> 1994 - Yıldız Yılmaz
> 1989 - Yıldız Yılmaz
> 1986 - Fehmi Yılmaz
> 1984 - İsmail Yılmaz
> 1982 - Muzaffer Gülsoy

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı yoktur ancak sağlık evi mevcuttur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

* Yeşilburç Köyü Web Sitesi
* Yerelnet

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: NİĞDE YEŞİLBURÇ KÖYÜ NEDİR? niğde yeşilburç köyü ne zaman?

Antoloji.com
20.2.2017 06:57:20  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]
An error occurred on the server when processing the URL. Please contact the system administrator.

If you are the system administrator please click here to find out more about this error.