Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 Cinsel
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
NİZAM I ALEM NİZAM I ALEM terimi Güneş Seninle Doğacak
tarafından 01.01.2006 tarihinde eklendi
NİZAM I ALEM sizce ne demek,
NİZAM I ALEM size neyi çağrıştırıyor?
"NİZAM I ALEM" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

Sayfa: 1 2
sonraki sayfa >>
BayEflatun Müsl.. Offline
Eflatun Müslim
Bay, 21
Ankara
14 person liked.
1 person did not like.
Ancak cihad ile elde edilecek şey.şer'i hükümlerin tüm cihanda hakim olması.bir ülküden ziyade taşınması gereken bir ruhtur.kuru bir cihangirlik kavgası değildir.tek millete endekslenemez.peygamber hedefidir.İslamın her müslümana yüklediği bir sorumluluk bilincidir. (14.02.2014 20:48)
(bakınız: soru, islam, müslüman, peygamber, ülkü, kavga, millet, inci, cihad, sorumluluk)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayİsmet Demir 1 Offline
İsmet Demir 1
x
Nizam ı Alem: Beş merhalede toplanır. 1. Nizam ı Nefs,2. Nizam ı Aile, 3. Nizam ı Cemiyyet, 4. Nizam ı Devlet, 5 Nizam ı Alem. Nizam ı Alem Ülküsü: Kısaca değinecek olursak; Allah'ın (C.C) Emir ve yasakları doğrultusunda insanın kendi nefsine, ailesine, cemiyete (sosyal çevreye) devlete, ve en son olarak ta dünyadaki bütün insanlığa düzen vermesi,dizayn etmesi,insanlığın mutlak doğruyu, mutlak iyiyi, mutlak güzeli yakalayıncaya kadar çabalamalarının, gayretlerinin, çalışmalarının tümü mefkurevi bir olgudur. Dünyada din Allah'ın oluncaya kadar fitne ortadan kalkıncaya kadar mücadele etmenin adı da diyebiliriz. (28.03.2011 23:25)
(bakınız: insan, güzel, dünya, devlet, esin, doğru, aile, lara, ülkü, yasak)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayanEylül_Çiçeği Offline
Eylül_Çiçeği
Bayan, 30
Ankara
NİZAM-I ALEM,Allah (C.C) ve Resulünün (S.A.V) çizgisinde yürümektir.
NİZAM-I ALEM,Türklüğü bedeni,İslamiyet’i ruhu bilmektir.
NİZAM-I ALEM,Türklük şuur ve vakarı,İslam iman,ahlak ve aksiyonuna sahip olmaktır.
NİZAM-I ALEM,Türk-İslam Kültürü ve Türk-İslam Medeniyetine bağlı olmaktır.
'Nizam-I Alem,Türk Milletinin tarih sahnesine çıktığı andan itibaren kendi toplumu için ve bütün insanlık için öngördüğü,insan haklarına dayalı din,dil,ırk,renk farkı gözetmeksizin sevgi,şefkat ile hak ve hukuku ile refahı temel alan bir ülküdür
(11.04.2009 01:21)
(bakınız: allah (c.c), sevgi, insan, türk, ahlak, tarih, islam, esin, iman, bilmek)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayÜSTAD-I SİS Offline
ÜSTAD-I SİS
x
Osmanlı aleme düzen verme anlamında değil kendi ülkesinde düzeni sağlama anlamında kullanmış ve bunu sadece ila-yı kelimetullah için değil tüm müslim gayri müslim vatandaşlarının barış içinde yaşamasını sağlamak anlamında kullanıyordu.Osmanlı zaten bu bölgeye barış getirmiştir.Yani kendi ülkesinde kanuni kadim geleneklerini uygulayarak nizamının sürmesini istiyordu. (01.04.2009 10:15)
(bakınız: ağlamak, anlam, yaşam, osmanlı, vatan, yara, kelime, esin, barış, sade)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baybaybars38 Offline
baybars38
Bay, 38
Kayseri
elbette her etnik yapının kendine mahsus kendince farklı olan görüşleri vardır nizam ı alem bazı cahillerin zannettiği gibi değil islamın ı lay ı kelimetullahı yani islamın kelamını, öğretilerini yayarak dünyada yeni muntazam bir sistem meydana getirme isteğidir ama bu düşünce kızıl elma yada turan dedğimiz milliyetçi yaklaşımla örtüştürülüp milli bir hüviyet kazandırılmıştır.rengi ne olursa olsun dili yada memleketi ne olursa olsun insanların insanca yaşam hakkınını islamın doktrinlerine ve islamın yoğun insancıl emirlerine uygun olarak savunma işini türklerin üstlenmesi ve bir mefkure haline getirmesidir yani faşizan bir olgu değil adil ve insancıl olan doğruların müslüman türkler aracılığı ile insanlara anlatılması ve gerektiğinde mazlum milletler için savaşılabilme yetisidir bu arada biz nizamı alemciler faşist değiliz en azından atom bombası ile yüzbinlerce insanı bir anda öldüren amerikalı 13 yaşında cezayirli kızlara tecavüz eden fransız 1.5 milyon libyalıyı tellerle çeviren italyan srebreniskada 10000 bosnalının ölümüne gözyuman hollandalı onbinlerce eskimo yu biraz farklılar diye öldüren danimarkalı milyarlarca insanın ülkesini sömüren bu insanları köle diye satan ingiliz kızılderili çocuklarını kılıçla ikiye biçme yarışı yapan ispanyol değiliz biz türküz bize göre insanlar eşittiir 3000 yıldır bu yeryüzü ne faşistliğimizi görmüş bize faşist diyen kör herifler.bu ülkede bazı insanlara bölücülük yapma hakkı bile tanınıyor bizden demokratı varmı polise taş at çocuklara bomba at asker şehit et demokrasi barış çözüm de lanet olsun vatan hainlerine ve müslüman türklere faşist diyenlere stalin 54 milyon insan öldürür devrim için devrimci lider olur biz ülkemizi savunuruz faşist oluruz (28.03.2009 22:30)
(bakınız: ölüm, insan, anne, türk, dünya, faşist, devrim, çocuk, kızlar, savaş)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayNUSRET ORHAN Offline
NUSRET ORHAN
Bay, 59
İzmir
3000 kişilk uzman görevlinin 3 gün boyunca ulaşamadığı enkaza,
Üç beş köylü korucu ulaştı.
Yazıklar olsun...
Ne diyeyim. Muhsin başkan ve beraberindekiler, çağdaş ve büyük bir ülkede olsalardı belki şimdi yaşıyor olacaklardı.
Allah rahmet etsin hepsine.
(28.03.2009 10:10)
(bakınız: büyü, şimdi, oyun, ahmet, belki, hepsi, yazı, ülke, rahmet, ağda)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayNUSRET ORHAN Offline
NUSRET ORHAN
Bay, 59
İzmir
Sevgili dostlar,
Muhsin YAZICIOĞLU’nu ve beraberindeki arkadaşlarını maalesef kaybettik.
Bu helikopter kazası gösterdi ki, bazı bilgi eksikliklerimiz bize zarar veriyor.
Türkcell hatlar için büyük harflerle “NEREDEYIM” yazıp 2222 ye kısa mesajla gönderin, bulunduğunuz yerle ilgili tüm bilgiler, koordinatlar cebinize mesaj olarak gelsin.
Eğer İHA muhabiri bunu bilseydi ve Tukcell 2222 kısa mesajla NEREDEYIM yazıp gönderseydi gelen mesajı 112 görevlisine okusaydı yerleri hemen bulunacaktı.
Onun için bu bu mesajı sevdiklerinizle paylaşın, tanıdıklarınızı bilgilendirin.
Selamlar. Nusret ORHAN.
(27.03.2009 20:55)
(bakınız: sevgi, dost, türk, büyü, sevgili, arkadaş, muhsin yazıcıoğlu, bilgi, selam, nusret orhan)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayAkdenizliGenç Offline
AkdenizliGenç
x
Nizamı Alem, bütün dünyaya huzuru nizamı yani hakkı hakim etme davasıdır. Başta Osmanlı Cihan Devleti olmak üzere Selçuklular, Timurlular, Gazneliler ve diğer Müslüman Türk devletlerinin vazgeçilmez davalarıdır. Gayeleridir. 1980 öncesi Ülkücülerinin yoğunlaştığı ve 1993 lü yılların BBP sinin söylemlerinde sık sık Nizamı Alem tabirine rastlanır. Yalnız şimdi tartışmaya açıktır MHP ve BBP nin bu davayı ne kadar savunduğu. (10.01.2008 18:40)
(bakınız: türk, dünya, şimdi, osmanlı, huzur, müslüman, devlet, yalnız, ülkü, söyle)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baymayloğlu Offline
mayloğlu
x
geçmişte anlattığım şekillerde bulunan nizam-ı alem günümüzde kullanan kişilerce şu ifadelerce anlatılmaktadır.
Nizam-ı Âlem: Allah’ın (C.C.) insanı halife olarak yarattığı yeryüzünde, yine onun istediği gibi yaşamak isteyenlerin ölüme kadar peşinde koşmakla mükellef olduğu ulvî bir misyondur. Biraz açarsak bu dünyayı ötelerin tarlası kabul eden İslâm inancı, bu dünyayı imar vazifesini de yüklemiştir inananlara...

Müslümanın hayatında cemiyet kaçkınlığı, ruhbanlık gibi hayat tarzları yoktur. Müslümanlar bu dünyanın hakkını, sadece ve sadece inançlarına uygun olarak vermek zorundadırlar. 'Hiç ölmeyecekmiş gibi bu dünya, yarın ölecekmiş gibi ahirete çalışmak' olarak ifade buyrulan ilahî ölçü buna işaret değil midir?

İslâmiyet insanların vicdanına hapsedilmiş bir inanışın adı değildir. 'Siz benim namazıma-orucuma bakmayın, benim kalbim temiz. Din bir vicdan meselesidir ve Allah’la kul arasındadır.' safsataları müslümanın inançları ile bağdaşmaz. Keza 'Şeriat, yani İslâm zahire göre hükmeder' prensibini bilmeyenimiz yoktur. Din, insanların yaşamını şekillendirir. Birtakım mükellefiyetler, müeyyideler, ahlâkî prensipler içerir. Bunlar, O dine bağlanmış fertlerin uyması zorunlu olan yükümlülüklerdir. 'Ben şurasını kabul eder, burasını kabul etmem' ve 'İnancım bu meselelere karışsın ama şu şu şu meselelerden soyutlansın, müdahil olmasın' düşüncesi saçmadır ve aynı zamanda İslâm’ın kabulleriyle çelişmektedir. Çünkü bizler, müslümanlar olarak, doğumumuzdan ölümümüze, taharetlenmizden yememize, içmemize, konuşmalarımızdan sükût etmemize kadar uzanan bir hayat çizgisinde, herşeyi Allah (C.C.) ve Resulü’nden ve onun mümtaz Sahabiler kadrosundan öğrendik. Bunların zıddı bir anlayışa ve bizlere biçtiği yaşam biçimine muhalif olmak haddimize midir? İslâmiyet tam bir teslimiyet ve kabul ister. Müslümanım diyen bir şahıs, müslümanlığın gereklerini ayırıma tutma hakkına sahip değidir. Yani, ya hep, ya hiç. Konunun özü budur. Bana göreler ve ben böyle anlıyorumlar yoktur. Herşey Allah’a ve Resulü’ne göre şekillenecektir...

İşte Nizam-ı Âlem; bütün vasıtaların, bütün kadroların, bütün anlayışların, bütün fikirlerin velhasıl yeryüzünün, İslâm’a ve onun ölçülerine göre kıvamlanması, ilahî kalıplara oturtulması ve adem-i beşerin hayatını, Hakk’ın (C.C.) tanıdığı serbestiyet ve yasaklar dahilinde idame ettirmesini sağlayacak meşru düzenin adıdır
(07.05.2006 18:01)
(bakınız: ölüm, insan, hayat, zaman, dünya, namaz, yaşamak, yaşam, ahlak, islam)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baymayloglu Offline
mayloglu
x
nizam-ı alem ilk olarak bu anlamda görülsede osmanlı zamanında islamın etkisine bürünerek şimdiki ismini almıştır. nizam-ı alem fikri 751 yılından sonra türklerde daha fazla oturmaya başlamış, nizam-ı alem fikrinde en başarılı osmanlılar göstermişlerdir. başlangıç döneminden gerileme dönemine kadar olan dönemde osmanlılar bu görüşü yaşamın her yerinde kullanmaktaydılar. 'iayi kelimetullahı nizam-ı aleme yaymak' bu dönemde temel politika haline getirdiler.
'Nizâm-ı Âlem için,dinsiz bir padişahın adâleti,dindar bir padişahın zulmünden daha iyidir'.
sözü nizam-ı alemin dinden,
'Ve her kimesneye evlâdımdan saltanat müyesser ola, karındaşların nizâm-ı âlem içün katl etmek münâsibdir'
sözüde saltanattan daha önemli olduğunu göstermektedir.
Osmanlı devleti bu görüşü taşıdığı müddetçe düzenin bozulmamasını sağladığı için ırkı ve dini ne olursa olsun her kesim tarafından sevgi kazanmıştır. bu da osmanlı devletini cihan imp. haline getirmiştir. nizam-ı alem osmanlı devletinin gerileme dönemine doğru devletin bekası için farklı adımlara gidilmesi, batının gelişip refah sahibi olmasıyla kesintiye uğramıştır. osmanlı devleti bu dönemde düzen bozucuların faaliyetleri yüzünden bu politikayı devam ettirememiştir. illayi kelimetullah ve nizam-ı alem görüşleri birbirinden ayrılmaya ve din ehli olmayan cahillere terk edilmeye başlanmıştır. bu sayedede osmanlı devletinin çöküşüde hızlanmış, nitekim osmanlı devleti bu şekilde son bulmuştur. bugünkü nizam-ı alem sözü ise osmanlı devletinin özellikle ilerleme döneminde yakaladığı refahı, düzeni yakalamak isteyen kişilerin kullandığı bir söz anlamındadır.
(02.04.2006 21:43)
(bakınız: sevgi, zaman, aliye, türk, bugün, anlam, şimdi, adalet, yaşam, osmanlı)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Sayfa: 1 2
sonraki sayfa >>

"NİZAM I ALEM" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

DİKKAT: YAZDIĞINIZ YAZI EDİTÖRLERİMİZ TARAFINDAN OKUNDUKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR

Bir terime aynı gün içinde en fazla 5 adet anlam yazabilirsiniz.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: NİZAM I ALEM NEDİR? nizam ı alem ne zaman?

Antoloji.com
25.05.2016 16:01:11  #.234#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]