Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
ORDU KARAOLUK KÖYÜ ORDU KARAOLUK KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
ORDU KARAOLUK KÖYÜ sizce ne demek,
ORDU KARAOLUK KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"ORDU KARAOLUK KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
0 person liked.
0 person did not like.
Karaoluk, Ordu

Karaoluk, Ordu ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Köy 1900'lü yıllaradki resmi kayıtlarda: Batamı köyüne bağlı güney mahallesi adı ile bilinmektedir. Yerelde; Karaoluk ve Çukur Köy adı ile anılmaktadır. Avcıoba ırmağının her iki yanında yer alıp Karaoluk tepesi, Çukurköy, Vahitli ve Kiliseyen mahallelerinden oluşmakta idi. Daha sonra Karaoluk tepesi ayrılarak Yeşilköy adını almış; Çukurköy, Vahitli ve Kiliseyen mahalleleri Karaoluk adını alarak kullanmaya başlamıştır. Yine köyde Kılıçköy adı ile yer alan ve bugün yerleşim olmayan bir arazi vardır. Trabzon-Akçaabad civarında yerleşmiş olan Çepni, Türkmen boylarının çoğu, mezheplerinden ve bir beylik şeklinde hareket etmelerinden dolayı Çeteci Abdullah Paşa tarafından 1738-1750' Bu yıllarda Trabzon,Akçaabad bölgesinde yaşayan çepni türkmenlerinden çoğu bölgeyi terk etmiş ve daha önce yerleşke olarak kullandıkları ordu bölgesinde yüksek dağlara yerleşmişlerdir. Köyün ilk sakinleri de bu dönemde Trabzon Akçaabad yöresinden karaoluk köyüne gelmişler ve yerleşmişlerdir.. Köydeki sülaleler Abdioğulları,Çavuşlu, Tahmazlı ve Ayvazlı, Gondoğlar diye bilinir.Abdioğulları Ak, Çavuşoğulları genelde Kılıç ve Çapkın soy adlarını almışlar, Tahmazlılar genelde Aslan; Gondoğlar, Konak; Ayvazlılar ise genelde Bayazıt soy adlarını almışlardır.

Coğrafya

Ordu merkezine 22 km uzaklıktadır. ordu-fatsa karayolu Nefise Akçelik tünelinin Ordu tarafın dan girişinden sağa dönülerek stabilize yoldan 4 km gidilerek ulaşılır. avcıobo ırmağı kenarında yer alır. yer şekilleri tepelik olup, köyün çevresi tepeler ile çevrilidir. Daha önceki adı Çukurköydür. yukarı mah. orta mah. aşağı mah. vahitli mahalesi, kurtuluş mah ve aşağı kurtuluş mah.olmak üzere 6 mahaleden oluşur. yeşil köy

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Nüfus

Ekonomi

Köyün tarım ekonomisi fındık üretimine dayanmaktadır. Bunun yanı sıra kivi yetiştiriciliği gelişmektedir. Çam ve mavi ladin fidanı yetiştiriciliği de yapılmaktadır. Arıcılık her yıl azalmakla birlikte yapılmaktadır. Köy halkının çoğu kamu veya özel sektörde çalışmaktadır. Köyde daha çok emekliler ikamet etmektedir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2004 - Mecit Konak
> 1999 - Helim Bayazıt
> 1994 - Vahit Aslan
> 1989 - Hasan Kılıç
> 1984 - Hasan Kılıç

Altyapı

Köyde, iki adet ilköğretim okulu vardır. Ancak kullanılmamakta ve taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır fakat faal değildir. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup 4 Km.'si stabilizedir. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

* Karaoluk köyü
* Yerelnet

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: ORDU KARAOLUK KÖYÜ NEDİR? ordu karaoluk köyü ne zaman?

Antoloji.com
26.2.2017 15:14:06  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]