Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
ORDU ULUBEY OHTAMIŞ KÖYÜ ORDU ULUBEY OHTAMIŞ KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
ORDU ULUBEY OHTAMIŞ KÖYÜ sizce ne demek,
ORDU ULUBEY OHTAMIŞ KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"ORDU ULUBEY OHTAMIŞ KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
0 person liked.
0 person did not like.
Ohtamış, Ulubey

Köy Muhtarı : Bilal Zaimoğlu

Köyün Eski Adı : Otamış

İlçe Merkezine Uzaklığı : 15 Km.

Mahalle Sayısı : 8

Nüfusu : 1042 Erkek, 528 Kadın Olmak Üzere Toplam 1570

Yol Durumu : Kısmen yol yok, Kısmen Stabilize,

Geçim Kaynakları : Fındık, Hayvancılık,Arıcılık

Arazi Durumları : Engebeli

Ohtamış

Ordu'nun Ulubey ilçesine bağlı köy nüfusu 1.500 civarındadır. Ulubey'in en büyük köyüdür.Bu köyde karadenizin en büyük şelalesi Ohtamış Şelalesi bulunur.Köyde 6 cami, 1 sağlık ocağı ve 1 ilkögretim okulu bulunuyor.Köy muhtarı Bilal Zaimoğlu'dur köy Ulubey'e 13 km uzaklıkta Ordu'ya ise 36 km uzaklıktadır.Köyün geçim kaynağı fındık,mısır vb'dir.Ohtamış Ordu'nun en güzel köylerindedir.

Ohtamış köyünün dört mahallesi bulunmaktadır bunlar Yukarıkışla, Tepekışla,Karşıkol,ve Sırageçe mahalleleridir.Ayrıca bu köy 2 ana yol arasına kurulmuştur.Kuzeyinde Refaiye, Doğusunda Akoluk ,Batısında Gülbelen, Güneyinde Kızılen köyleri bulunur.

Ohtamış Şelalesi Ordu'nun Ulubey ilçesine bağlı olan Ohtamış köyünde bulunan bir şelaledir. Karadeniz'in en büyük şelalesidir. 30 metre yüksekliğindedir.Dinlenme ve tatil için çok iyidir.

Ohtamış Adı

Ohtamış adı, Oğuz Türkleri”nde bir erkek ismidir. Bu isim, Divan-ı Lügat-it Türk”de olarak geçer. Ohtamış köyü adını Anadolu”nun fethini müteakip Ulubey topraklarına gelerek burada yerleşen bir Türkmen topluluğundan almıştır. “Türkmenlerden bir yere göç etmeyerek yurtlarında kalanlara Tohtamış; Çadıra çıkanlara Otamış” derler. Bu kelime zamanla değişerek “Hotamış” olmuştur. Ohtamış aynı zamanda yörükan taifesinden bir topluluğun da adıdır. Ohtamış adı da Oktamış biçiminde söylenmektedir. Ohtamış köyü Ulubey ilçe merkezine 15 Km. uzaklıkta Sarp dere yolundan ayrılan stabilize bir yol ile bağlıdır. Asfalt yolu Ohtamış köyüne bağlayan stabilize yol 2 Km. dir. Ohtamış köyü Ulubey”in en büyük köyüdür.Sağlık ocağı mevcuttur. Ayrıca Ohtamış köyünde ilk öğretim okulu mevcuttur. Telefon ve Elektrik vardır. Köyü su ihtiyacını çeşmelerden ve Kaynak sularından karşılamaktadır. Köy iktisadi bakımdan Gürgentepe ve Ulubey ilçelerine bağlıdır.

Nüfus

Ohtamış köyünde 2005 sayımına göre 8 mahallesinde 1042 erkek, 528 kadın olmak üzere ceman 1570 kişi yaşamaktadır. Ohtamış köyünde yaklaşık 13000 dönüm tarıma elverişli arazi vardır. Bunun 8500 dönümü fındık, 3700 dönümü orman, 75 dönümü mera, 725 dönümü de tarladır. Yaklaşık olarak 80 dönüm de tarım dışı arazi vardır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Geçim Kaynağı

Köyün başlıca gelir kaynakları fındık, hayvancılık ve arıcılıktır.

Eğitim Öğretim

Ohtamış köyünde 1 ilköğretim okulu mevcuttur.(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: ORDU ULUBEY OHTAMIŞ KÖYÜ NEDİR? ordu ulubey ohtamış köyü ne zaman?

Antoloji.com
24.2.2017 20:04:32  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]