Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
OTOMASYON OTOMASYON terimi Enis Ucuzal
tarafından 1.3.2005 tarihinde eklendi
OTOMASYON sizce ne demek,
OTOMASYON size neyi çağrıştırıyor?
"OTOMASYON" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

Sayfa: 1 2
sonraki sayfa >>
BayFizanlı Neci.. Offline
Fizanlı Necip Fîyakalı
x
1 person liked.
4 person did not like.
efenim doğrusu oto-misyon idir.dilimze fransızcadan girmiş olup akabinde ingilizceden çıkış idir.mana-ı kudret-i şahikası şudur:oto yani kendi kendine yapılan vü yapılabilen misyon idir.atalarımız bu laf-ı güzafın ihtiyacâtını evvelcene hissedip şu mübarek sözü buyurmuşlar idir....'kendi kendine gelin güvey olmak'
ayrıca bknz:çalmadan oynamak
ihtiyat ilen...
(20.9.2011 12:41)
(bakınız: doğru, ilim, ingilizce, yani, misyon, mânâ, fransızca, bile, gelin, şahika)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayBurak Mert O.. Offline
Burak Mert Oldaç 1
Bay, 28
Vize ve final zamanlarında sınav sonuçlarımı görmek için ortalama yarım saatte bir girdiğim sayfa, bkz. Niğde Üniversitesi Öğrenci Otomasyonu Sistemi, NOOS. (17.9.2011 01:40)
(bakınız: zaman, üniversite, saat, görmek, sınav, lama, öğrenci, aman, vize, niğde)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayNUSRET ORHAN Offline
NUSRET ORHAN
Bay, 60
İzmir
Otomasyonsuz hayatta işin tamamı insan gücü ile yapılır. Otomasyonlu hayatta ise işin büyük bölümü makine ile yapılır. Bu yüzdendir ki toplam işin insan ve makine arasındaki paylaşım yüzdesi otomasyonun düzeyini belirler. İnsanın işteki yüzdesi ne kadar çok azalırsa o kadar çok otomasyon dasınız demektir. (9.9.2011 15:30)
(bakınız: ölüm, insan, hayat, büyü, emek, tamam, demek, işte, ne kadar, paylaşım)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayNUSRET ORHAN Offline
NUSRET ORHAN
Bay, 60
İzmir
Bir işin insan gücünden daha ziyade makine ile yapılmasıdır. (9.9.2011 15:28)
(bakınız: insan, daha, ziya, makine)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayacar5234 Offline
acar5234
Bay, 62
İstanbul
Otomasyon Nedir?

Otomasyon’u kısaca, bir işin insan ile makine arasında paylaşilması şeklinde tanımlayabiliriz.

Bir otomasyon sisteminde toplam işin paylaşim yüzdesi ise otomasyonun düzeyini belirler. İnsan gücünün yoğun olduğu otomasyon sitemleri yarı otomasyon, makinenin yoğun olduğu sitemler ise tam otomasyon olarak adlandırılır.Endüstride kolay ve güvenilir üretim yönetimi, temelde prosesin doğru işletilmesi ve her adımında kontrol edilmesiyle mümkündür. Bu şekilde bir prosesi planlarken, daha az insan gücü ile daha çok kontrollü ve kaliteli üretim için en iyi yardımcımız otomasyon olacaktır.Otomatik kontrol endüstride ilk yerleşmeye başlıdığı tarihte pek çok sistem rölelerle veya özel olarak tasarlanmış elektronik kartlarla kontrol ediliyordu. Bu sistemlerin çok maliyetli olması yanında karmaşık yapısı, arıza takibinin zorluğu ve yeni teknolojik gelişmelere açık olmaması gibi daha birçok sorunuda beraberinde getirmekteydi. Aynı zamanda reçete işleme, veri toplama, değerlendirme ve raporlama özelliklerinde yoktu. İşte bu nedenlerden dolayı PLC’ler (programlanabilen konroller) ve SCADA (veri tabanlı gözetleme ve kontrol sistemeleri) doğdu. Bunlar otomasyon sistemlerinin bir parçasıdır.

Otomasyon Sistemlerinin kullanım alanları;

İmalat sektörü: Fabrika otomasyon sistemleri
İnşaat sektörü: Bina, deprem otomasyon sistemleri
Elektrik sektörü: Akıllı sayaç, aydınlatma otomasyon sistemleri
Geri dönüşüm sektörü: Su arıtma, atik kağıt değerlendirme otomasyon sistemleri
Tekstil sektörü: kumaş boyama otomasyon sistemleri
Enerji sektörü: Enerji üretim, denetim,ücretlendirme otomasyon sistemleri
Elektronik sektörü: Devre dizayn, üretim otomasyon sistemleri Ayrıca bilişim,telekomünikasyon, ofis yönetimi otomasyon sistemleri de vardır.

Otomasyon sistemleri hiç kuşkusuz sanayinin ihtiyaçlarını karşilayan önemli bir yapıdır. Sistem, tasarruf sağladığından; Şirket bu birikimi kendi gelişimi için kullanabilir durumdadır. Büyümek, yurt dışına açılmak, bulunduğu sektörün başını çeken şirket olmak isteyen her firmanın öncelikli tercihleri arasında yer alacaktır. Popülerliğini daha da arttırarak hızlı gelişimini devam ettirecektir.

ENDÜSTRİYEL OTOMASYON

Otomatik üretim modern sanayinin temeli ve teknik ilerlemenin genel eğilimi olmaktadır. Bu da yeni fabrikasyon süreçleri, otomasyon olanaklarının daha geniş uygulanışı, otomatik işlem görücülerin ve sanayi robotlarının, çeşitli tipte yükleme gereçleri, yükleme gereçleri, transfer tezgahları ve otomatik kontrol sistemlerinin kullanımı demektir. Tüm bunlar için sürekli yeni uzmanlar istemi doğmaktadır.Sanayi üretiminin bugünkü durumu düzenli artan çıktı, üretimin uzmanlaşması ve bütünleşmesi, imalat süreçlerinin ve fabrika ürünlerinin standartlaşması ve ürün parametrelerinde aynılık istemi ile belirlenmektedir. Bu son gereklilik ancak imalat koşulları pratik olarak değişmediği sürece karşılanmaktadır. Fabrikasyonda, parçaların toplanmasında ve özellikle metal kesme tekniklerinde yeni yöntemlerin kullanımı yalnızca mekanizasyonda değil, imalatın, takım düzmenin ve kontrol süreçlerinin otomasyonunda ana önkoşul olmaktadır.

Endüstriyel otomasyonda mekanik, hidrolik ve elektronik birleşmekte ve otomasyon araçları olarak kuvvet, basınç, hız iletme sistemleri (transducers) , röleler, amplifikatörler, sinyal çevirgeçleri,elektriksel hidrolik ve pnömatik harekete geçiriciler kullanılmaktadır.
Otomatik kontrolde, kam kontrolleri, mekanik durdurma kontrolleri, şablon kontroller ve nümerik kontroller kullanılabilmektedir.Malzeme taşıyıcılığında basit oluklar bile otomasyonun bir parçası olarak kabul edilmekte; ayrıca ayırıcılar, besleyiciler, iticiler, yönlendiriciler ve robotlara kadar bunlar çeşitlenmektedir.Ölçüm işlemlerinde ve tezgahların ayarında otomasyondan yararlanılmakta; otomatik torna, freze, matkap ve taşlama otomasyonun bir kısmını oluşturmaktadır. Montajlara da otomasyon girmiştir.

Otomasyon denildiğinde aklımıza gelen şehirlerimiz;

istanbul:Gebze,Büyükçekmece,Ümraniye,Beyoğlu,Avcılar,Şişli,Ayazpaşa,Güneşli,Okmeydanı

İzmir:Çankaya,Konak,Pınarbaşı,Yenişehir,Karşıyaka,Yenişehir,Bornova

Bursa Osmangazi Adana Seyhan gelmektedir.

ENTEK OTOMASYON ÜRÜNLERİ adı altındaki firma algılama teknolojilerinde dünya lideri KEYENCE’in Türkiye temsilcisidir. KEYENCE, dünyanın en büyük 500 firması arasında yer alan, algılama teknolojileri konusunda dünyanın en büyük firmasıdır. Endüstriyel otomasyonda farklılaşan imalat teknolojileri ve ihtiyaçları çerçevesinde sürekli algılama çözümleri üreterek Türkiye endüstrisinin ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Ayrıca Siskon adı altında faaliyet gösteren Siskon fabrika otomasyonu ve işlem kontrol teknolojileri sektöründe faaliyet gösteren bir teknoloji şirketidir.Mühendislik, fabrika otomasyonuve proses kontrol konularında uzman ve 1997 yılından beri bir çok sektörde deneyim sahibi ve yenilikçi bir kurumdur.
(8.1.2010 11:51)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayheartway Offline
heartway
x
Kocaeli
bende sana soruom yaaaaaa (25.10.2006 19:59)
(bakınız: soru)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayyelen Offline
yelen
x
otomasyon nedir
işletme biliminde
(18.8.2006 11:37)
(bakınız: nedir, bilim, ilim)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayblue__beach Offline
blue__beach
x
otomasyon nedir? otel otomasyonu nedir? otomasyonun faydaları nelerdir? otelde kullanılan otomasyonlar nelerdir? otel otomasyonu hakkında genel bilgiler (21.3.2006 15:40)
(bakınız: nedir, bilgi, fayda, ilgi, genel)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baypufuk Offline
pufuk
x
un fabrikalarında otomasyon sistemi nasıl yapılıyor (7.10.2005 16:38)
(bakınız: nasıl, sistem, fabrika)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bay1_Root_1 Offline
1_Root_1
Bay, 33
Türkiye
Ekmek param:D (6.10.2005 12:41)
(bakınız: para, ekmek)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Sayfa: 1 2
sonraki sayfa >>

"OTOMASYON" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

DİKKAT: YAZDIĞINIZ YAZI EDİTÖRLERİMİZ TARAFINDAN OKUNDUKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR

Bir terime aynı gün içinde en fazla 5 adet anlam yazabilirsiniz.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: OTOMASYON NEDİR? otomasyon ne zaman?

Antoloji.com
22.2.2017 16:10:01  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]