Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
OTUZ ÜÇ KURŞUN OTUZ ÜÇ KURŞUN terimi pesimist soul
tarafından 18.2.2008 tarihinde eklendi
OTUZ ÜÇ KURŞUN sizce ne demek,
OTUZ ÜÇ KURŞUN size neyi çağrıştırıyor?
"OTUZ ÜÇ KURŞUN" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

Baysimitçi Offline
simitçi
x
0 person liked.
0 person did not like.
Vanın Özalp kazasında,Orgeneral MUSTAFA Muğlalı tarafından katledilen 33 insanın hazin öyküsü... Mahkemenin suçsuz bulduğu,fakat paşayı idama mahkum ettirecek sabit fikri,bu insanların katledilmesine neden olmuştur.İdamlık paşa 1950 de hapishanede ölür. Daha sonra oradaki insanlara karşın,yani öldürülenlerin acılarını hatırlatmak istercesine oradaki garnizona Mustafa Muğlalı kışlası adı verilir.NE ACIDIR.... (26.3.2008 23:30)
(bakınız: insan, araf, neden, esin, insanlar, lara, mustafa, sonra, usta, öykü)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baypesimist soul Offline
pesimist soul
x
Hatırla sevgilide, hapisteki devrimci gençlerin hep birlikte söylediği “kirvem hallerimi ayni böyle yaz” ve “vurun ulan vurun ben kolay ölmem” mısralarıyla aklımda yer eden şiir. Bu şiiri Ahmet Arif tarafından gerçek bir olaydan esinlenerek yazılmıştır. 1943'de İran'dan Türkiye'ye sinir kaçakçılığı yapan 33 silahsız kürt, bölge jandarma komutanı Mustafa Muğlalı tarafından kursuna dizilmiştir. Uzun süre gizlenen bu olay Demokrat parti tarafından açıklanarak CHP ye karşı seçim propagandası olarak kullanılmıştır. Demokrat parti kürt illerinde yüksek oy yüzdeleri alarak bu olaydan istediğini elde etmiştir. Bu olaydan başka tarihimizde üç 33 kurşun olayı daha vardır. Bunlar Sivas katliamına tepki olarak 33 tane Sünii köylünün öldürülmesi (Başbağlar katliamı) , 1993 tarihinde pkk tarafından 33 askerin şehit edilmesi (Bingöl katliamı) ve 1996 da pkkya karşı yapılan harekatta 33 teröristin öldürülmesidir. Ahmet Arif’in bu şiiri birçok sanatçı tarafından bestelenmiştir. Bunların arasında Cem Karaca ve grup Baran da vardır. (8.3.2008 18:18)
(bakınız: sevgi, kürt, şiir, türk, sevgili, gerçek, devrim, araf, türkiye, şehit)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: OTUZ ÜÇ KURŞUN NEDİR? otuz üç kurşun ne zaman?

Antoloji.com
21.2.2017 05:58:32  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]