Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
PALEONTOLOJİ PALEONTOLOJİ terimi eLf 
tarafından 16.4.2005 tarihinde eklendi
PALEONTOLOJİ sizce ne demek,
PALEONTOLOJİ size neyi çağrıştırıyor?
"PALEONTOLOJİ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

Sayfa: 1 2
sonraki sayfa >>
BayMehmet Sevba.. Offline
Mehmet Sevban Toklu
x
13 person liked.
10 person did not like.
sadece geçmişte yaşayan canlılar için değil hatta şuan bile sedimantasyon olabiliyordur canlıların hayvan bitki, eşya, vb.. canlıların kayaçlarla sedimantasyonunu inceleyen bilim dalıdır.. (28.9.2012 23:18)
(bakınız: bilim, iman, ilim, geçmiş, sade, hayvan, ordu, şuan, sadece, ayva)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayMehmet Sevba.. Offline
Mehmet Sevban Toklu
x
paleontoloji jeoloji mühendisliğinin ana bilim dallarından biridir.geçmiştekii canlıların hayvan,bitki vb canlıların kayaçlarla sedimantasyonunu inceleyen bilim dalıdır.. bu bölümde okuyorum gayet zevkli bir bölüm ama zor.. (28.9.2012 23:15)
(bakınız: ölüm, bilim, iman, yorum, ilim, geçmiş, hayvan, zevk, ayva, işte)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayandaisy_daisy_ Offline
daisy_daisy_
Bayan
Taşılbilim ya da fosilbilim, fosilleri veri olarak kullanarak dünyada yaşamın tarihini yazmak amacını taşıyan bilim dalıdır. Arkeolojinin bir dalı. (30.9.2008 16:28)
(bakınız: dünya, yaşam, tarih, bilim, yazmak, ilim, lara, arkeoloji, fosil, ille)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayzeynep_tokat Offline
zeynep_tokat
x
paleontologluk hakkında her şeyi öğrenmek istiyorummm
lütfen bana yardım edin hangi lise hangi üniversite gerekiyo en az kaç puan vb. hemen şimdi yollayın nolur
(29.2.2008 20:47)
(bakınız: şimdi, üniversite, yorum, lütfen, lise, öğrenmek, leon, erek, olur, gerek)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bay2011 Offline
2011
x
Arkeobiyolojinin bir dalı olan paleontoloji, çeşitli jeolojik devirlerde yaşamış olan insan, hayvan ve bitki türlerine ait fosiller üzerinde araştırmalar yapar ve jeolojik devirlerde yaşayan canlılar hakkında bilgi sahibi olunmasına yardımcı olur. Paleontoloji, fosil bilim ya da taşıl bilim olarak da bilinir. Bir başka tanımlamayla, soyu tükenmiş organizmaların fosillerini ve biyolojisini inceleyen bilim dalıdır. İlk paleontoloji araştırmaları 19. yüzyılda yapılmaya başlanmıştır.

Paelontolojide günümüzdeki büyük kaya parçalarının içerdiği bitki ve hayvan fosilleri incelenir, bu yolla jeolojik geçmişte egemen olan yaşam biçimleri belirlenir. Bu bilim dalı eski canlı türlerini bütün yönleriyle (biçimleri, yapıları, günümüzdeki canlı türleriyle taksonomik ilişkileri, coğrafi dağılımları ve çevreyle ilişkileri) inceler. Yer katmanlarının jeolojik tarihinin açığa çıkartılmasında da paleontoloji çalışmalarından elde edilen verilerden yararlanılır.

Evrim teorisi günümüzde en çok paleontoloji alanındaki çalışmalarla gündeme gelir. Çünkü fosil bulguları evrimciler açısından çarpıtmaya, taraflı yorumlara ve sahtekarlıklara son derece uygun bir alan oluşturmuştur. Nitekim bilim tarihi evrim teorisine sözde delil bulma arayışlarıyla yapılmış çok sayıda sahtekarlık örneğiyle doludur.
Paleontolojinin evrim teorisini desteklediği yönündeki yanlış imaj, Science dergisindeki bir makalede şöyle açıklanır:

Evrimsel biyoloji ve paleontoloji alanlarının dışında kalan çok sayıda iyi eğitimli bilim adamı, ne yazık ki, fosil kayıtlarının Darwinizm'e çok uygun olduğu gibi bir yanlış fikre kapılmıştır. Bu büyük olasılıkla ikincil kaynaklardaki olağanüstü basitleştirmeden kaynaklanmaktadır; alt seviye ders kitapları, yarı-popüler makaleler vs... Öte yandan büyük olasılıkla biraz taraflı düşünce de devreye girmektedir. Darwin'den sonraki yıllarda, onun taraftarları bu yönde (fosiller alanında) gelişmeler elde etmeyi ummuşlardır. Bu gelişmeler elde edilememiş, ama yine de iyimser bir bekleyiş devam etmiş ve bir kısım hayal ürünü fanteziler de ders kitaplarına kadar girmiştir.

Önde gelen evrimcilerden, N. Eldredge ve I. Tattersall ise bu konuda şu önemli yorumu yaparlar:

Ayrı türlere ait fosillerin, fosil kayıtlarında bulundukları süre boyunca değişim göstermedikleri, Darwin'in Türlerin Kökeni'ni yayınlamasından önce bile paleontologlar tarafından bilinen bir gerçektir. Darwin ise gelecek nesillerin bu boşlukları dolduracak yeni fosil bulguları elde edecekleri kehanetinde bulunmuştur... Aradan geçen 120 yılı aşkın süre boyunca yürütülen tüm paleontolojik araştırmalar sonucunda, fosil kayıtlarının Darwin'in bu kehanetini doğrulamayacağı açıkça görülür hale gelmiştir. Bu, fosil kayıtlarının yetersizliğinden kaynaklanan bir sorun değildir. Fosil kayıtları açıkça söz konusu kehanetin yanlış olduğunu göstermektedir.

Türlerin şaşırtıcı bir biçimde sabit oldukları ve uzun zaman dilimleri boyunca hep bu şekilde kaldıkları yönündeki gözlem, 'kral çıplak' hikayesindeki tüm özellikleri barındırmaktadır: Herkes bunu görmüş, ama görmezlikten gelmeyi tercih etmiştir. Darwin'in öngördüğü tabloyu ısrarla reddeden bir fosil kaydı ile karşı karşıya kalan paleontologlar, bu gerçeğe açıkça yüz çevirmişlerdir.

Amerikalı paleontolog S. M. Stanley, fosil kayıtlarının ortaya koyduğu bu gerçeğin bilim dünyasına hakim olan Darwinist dogma tarafından nasıl göz ardı edildiğini ve ettirildiğini şöyle anlatır:
Bilinen fosil kayıtları kademeli evrimle uyumlu değildir ve hiçbir zaman da uyumlu olmamıştır. İlgi çekici olan, bir takım tarihsel koşullar aracılığıyla, bu konudaki muhalefetin gizlenmiş oluşudur... Çoğu paleontolog, ellerindeki kanıtların Darwin'in küçük, yavaş ve kademeli değişikliklerin yeni tür oluşumunu sağladığı yönündeki vurgusuyla çeliştiğini hissetmiştir... ama onların bu düşüncesi susturulmuştur.
(8.1.2008 23:15)
(bakınız: insan, zaman, dünya, büyü, deli, gerçek, özlem, evrim teorisi, yaşam, kitap)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baynadidem Offline
nadidem
x
paleontoloji ne demek (30.10.2006 11:18)
(bakınız: emek, demek, leon)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayanlibrarion Offline
librarion
Bayan, 44
Mersin
'jeolojinin yan bilim dallarından birisi.. eski (jeolojik) çağlarda yaşamış hayvan veya bitkilerin fosillerini inceleyen ve onlar hakkında fizyolojik ve anatomik bilgi edinmeyi amaçlayan bilim dalı..'
denilmiş ekşi sözlükte)))
(10.10.2006 11:00)
(bakınız: yaşam, bilgi, arda, bilim, nato, ekşi sözlük, ilim, atom, hayvan, çağla)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baysuatnil Offline
suatnil
x
PALEONTOLOJİ HAKKINDA BİLGİ (10.10.2006 10:15)
(bakınız: bilgi, leon, ilgi)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayPruSSiaN BluE Offline
PruSSiaN BluE
Bay, 34
lisede bizim sınıftan bi çocuk paleontolog olacam falan diyordu şuan belediyede zabıta memuru oldu ne alaka dimi,, (15.2.2006 19:42)
(bakınız: çocuk, ordu, lise, şuan, leon, bizim, sınıf)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayTre-x Offline
Tre-x
x
paleontoloji milyonlarca yıl önce yani nesli tükenmiş canlıların fosilleri üzerinde bilimsel araştırmalar yapan bir dal olarak yorumlayabilirim.
paleontoloji bence milyonlarca yıl önceki yaşamın sırlarla dolu ve şaşırtıcı yaşam alanlarını çağrıştırıyor
(22.1.2006 21:45)
(bakınız: yaşam, bilim, yorum, ilim, bence, lara, ağrı, çağrı, rind, yani)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Sayfa: 1 2
sonraki sayfa >>

"PALEONTOLOJİ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

DİKKAT: YAZDIĞINIZ YAZI EDİTÖRLERİMİZ TARAFINDAN OKUNDUKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR

Bir terime aynı gün içinde en fazla 5 adet anlam yazabilirsiniz.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: PALEONTOLOJİ NEDİR? paleontoloji ne zaman?

Antoloji.com
27.2.2017 11:55:55  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]