Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
POMPEİ POMPEİ terimi Şayler Gafici
tarafından 31.3.2006 tarihinde eklendi
POMPEİ sizce ne demek,
POMPEİ size neyi çağrıştırıyor?
"POMPEİ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

Sayfa: 1 2
sonraki sayfa >>
Bayy_demir Offline
y_demir
Bay, 62
Türkiye
6 person liked.
10 person did not like.
Bilim her şeyi açıkladığı halde, burada her kafadan bir ses çıkmış.
2 Bin yıl önce felakete uğramış insanları, sapkınlıkla, ahlaksızlıkla suçlayıp, onlarında Lut Kavimi gibi Allah tarafından cezalandırıldığı iddia edilmiş. Ve hatta insanların taş kesildiğide bu iddiaların arasındadır.

Bu düşünceye sahip kişiler, Marmara Depremi'nde, evladını, eşini, tüm ailesini yitirmiş onca acılı insana bile '7.2 Yetmedimi! ' diye pankart açarak çamur attıktan sonra, Pompei için bunları söylemeleri onlar açısından gayet normaldir. Onların hayata bakış açıları böyledir, böyle felaketleri yorumlama tarzları budur ve birçok ilaveler, uydurmalarda yaparlar.

İ.S. 79 Temmuz'unda Plinian Püskürtmeleri denilen volkan patlaması sonucu 16 Milyar tondan fazla sünger taşı ve külün altında kalan Pompei Kentinde yaşayan 20 Bin insandan, 15 Bini ilk patlamanın ardından kaçtıkları için kurtuldular. Kalan 5 Bin kişi bu kül ve sünger taşlarının altında kaldı. Olayın nasıl cereyan ettiğini, gerek olayı yaşayan Pliny'in mektubundan, gerekse bilim adamlarının yaptığı çalışmalardan biliyoruz.

1500 Yıl toprak altında kalan bu kent, 1594 yılında bir su kemeri yapımı sırasında tesadüden bulunmuş ve yüz yıllardır kazı çalışmaları devam etmektedir.

Orada ölen insanların cesetleri, kendilerini kaplayan kızgın küllere kalıplarını verdiklerinden, çimento dökme tekniği ile son hallerinin heykelleri çıkartılmıştır. Kimilerinin iddia ettiği gibi insanlar taşa dönüşmemiştir. Taşa dönüşmüş insanlar dedikleri o heykeller, külde oluşan kalıplara çimento dökmek sureti ile meydana getirilmiştir.
Bina içindeki ölümlerde de, iskeletler bulunmuştur. Bunların içinde, kadınlar, erkekler, çocuklar vardır. Hamileleğinin son evresindeki iskeletler bile bulunmuştur.

2 Bin yıl önce bu şekilde yok olan insanları böyle suçlamak, nasıl bir vicdanın ürünüdür, anlamak mümkün değil
(9.11.2012 17:17)
(bakınız: ölüm, kürt, insan, hayat, kadın, anlam, çocuk, ceza, kadınlar, araf)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayanBİLLUR KALP Offline
BİLLUR KALP
Bayan, 34
Tarihi kayıtlar, şehrin yok olmadan önce tam bir sefahat ve sapkınlık merkezi olduğunu gösterir.Pompei halkı aynı Lut kavmi gibi cinsel sapkınlıklara yönelmiş, Allah'ın emrettiği ahlaka ve hayata aykırı bir yaşam tarzını tercih etmişti. Ancak onların sonu da Lut kavmi gibi oldu. Şehrin en belirgin özelliği, fuhuşun çok yaygın olmasıydı. Ancak Vezüv'ün lavları bir anda tüm kenti haritadan sildi. Olayın en ilginç yanı ise, kentin günlük yaşantısı içinde, Vezüv'ün korkunç patlamasına rağmen, kimsenin kaçamamış ve adeta olduğu yerde donakalıp felaketin farkına bile varamamış olmasıydı. Yemek yiyen bir aile, o andaki gibi aynen taşlaşmıştı. Sapıklıkları esnasında taşlaşmış pek çok çift bulunmuştu.bu çiftler arasında, aynı cinsten olanlar da vardı. Pompei kalıntılarından çıkarılan taşlaşmış insan cesetlerinin, bazılarının yüzleri hiç bozulmadan kalmıştı. Genel yüz ifadesi şaşkınlıktı. Çünkü bu halk Allah'ın ayetlerinde bildirdiği gibi, 'birdenbire' yok olmuştu.Pompei, ahlaki dejenerasyonun sembolüydü.. (23.6.2006 12:30)
(bakınız: insan, hayat, korku, yaşam, ahlak, tarih, ayetler, emek, aile, lara)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baygreen_ Offline
green_
Bay, 36
İstanbul
kendilerine peygamber uyarıcı gönderildiği halde eşcinselliklerinden vaz geçmediler ve sonunda helak oldular....italyanın pompei şehrinde birbirleriyle eşcinsel ilişkide bulunurlarken taş kesilmiş insanların bulunduğu yer.... (16.6.2006 01:29)
(bakınız: insan, insanlar, peygamber, eşcinsel, cinsellik, eşcinsellik, rind, amber, italya, hela)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayinas Offline
inas
x
Gecen yil subat ayinda Pompei`den tüm kalanlari bir müzede gördüm.. Pompei`nin eski halini ve felaketi canlandiran bir film de sundular. Gercekten dehsetengiz.. (17.5.2006 00:54)
(bakınız: gece, iran, felaket, kalanlar)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayMai Eflatun Offline
Mai Eflatun
x
daha ilgincini yazalım:
bu yanardağ patlamasından 11 aile kurtulabilmiş ve dağın öteki yamacındaki bir başka yerleşim birimine kaçmışlardır.ve bilinir ki patlayan yanardağ uzunca bir zaman tekrar faaliyet göstermez..ve bu kaçan 11 aile yaşam kurdukları yerde ahlaksızca yaşamlarına devam etmişler.ve aradan 1-5 yıl gibi bir zaman geçince imkansız denilen oluyor ve yanardağ tekrar harekete geçiyor.bu defa dağın öteki yamacına lav püskürtüyor..ve sadece o 11 ailenin yerleşip yaşadığı mahalleyi yok ediyor..ibret ise buyrun..
(1.4.2006 19:08)
(bakınız: kürt, zaman, aliye, yaşam, ahlak, arda, lenin, imkansız, aile, kurt)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baykurgudünya Offline
kurgudünya
x
Kahramanmaraş
'...Allah'ın yasasında bir değişiklik bulamazsın' ifadesi Kur'an-ı Kerim'de geçer.Rezilliği irtikap eden ha 5000 sene önce yaşamış,ha 2000sene önce,ha şu zamanda,cezası veriliyor.Fakat sadece kabul edecek cesareti olanlar,onun ilahi ceza ve diğer insanlara da uyarı olduğunu kabul ediyor. (1.4.2006 17:07)
(bakınız: insan, zaman, ceza, yaşam, cesaret, insanlar, lara, sade, sadece, lama)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baykurgudünya Offline
kurgudünya
x
Kahramanmaraş
Güney İtalya'da,Vezüv Yanardağı'nın eteklerinde yer alan bir eski çağ kentidir.M.S. 79'da yanardağın patlamasıyla yokolmuştur.Bu tarihin gösterdiği üzere,bu kente yaşayan bir peygamberin uyarısı erişmemiştir.Çünkü,atma-tutma usulüyle değil,İslam'ı bilerek konuşan herkes bilir ki,Hz.İsa(aleyhisselam) ile Peygamberimiz (s.a.v.) arasında hiçbir peygamber gelmemiştir.İyi niyetli ama bu konuda yeterli bilgisi olmayan arkadaşlar alınmasın,hem kötü niyetli,hem bilgisiz olanlar alınabilir.Peygamberini dinlemeyip helak olan o şehir,Tevrat'ta 'Sodom' ve 'Gomore' olarak geçen,Hz.Lut (aleyhisselam) 'un şehridir.Kimi yahudi araştırmacılara göre,M.Ö.4000'lere aittir.Fakat Pompei de ahlaksızlığının cezası olarak bu şehir gibi yok edilmiştir. (1.4.2006 16:59)
(bakınız: ceza, ahlak, arkadaş, tarih, islam, bilgi, arda, yahudi, şehir, selam)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayandrag/b/onfire Offline
drag/b/onfire
Bayan
yürekleri lanetlenmiş insanlara gökten taş yağmasını beklemeyin artık.. taşlar içlerine yağıyor da haberleri yok..! (1.4.2006 12:06)
(bakınız: insan, insanlar, lara, artık, haberler)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baythatanos Offline
thatanos
Bay, 40
İstanbul
pink floyd ne konser vermiş orada
izlenir kaçmaz derim
başkada bişi demem
(31.3.2006 23:21)
(bakınız: pink floyd, başka, pink, ermiş)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayMai Eflatun Offline
Mai Eflatun
x
fuhuş mekanı bütün evler..caddelerde hep bu evlere göre şekillenmeler..yanardağın patlamasını izlemek için toplanan halk anfitiyatroda bilmiyorlardı kendilerini helak edecek olanı..8-12 saat sonrasında yağan gaz ve kül bulutu taş kesilmelerine sebep oldu..kimi uykuda kimi kacarken kimi elindeki bir yastığı kendine sutre yapmış haldeyken..hatta bir köpek de koşar haldeyken taşlaşmışlar..yerinde gördüm..insanın ibret alası bir helak oluş.. (31.3.2006 18:02)
(bakınız: insan, uyku, arda, tiyatro, saat, emek, köpek, bulut, sonra, halk)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Sayfa: 1 2
sonraki sayfa >>

"POMPEİ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

DİKKAT: YAZDIĞINIZ YAZI EDİTÖRLERİMİZ TARAFINDAN OKUNDUKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR

Bir terime aynı gün içinde en fazla 5 adet anlam yazabilirsiniz.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: POMPEİ NEDİR? pompei ne zaman?

Antoloji.com
24.2.2017 22:28:13  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]