Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
PÜF NOKTASI PÜF NOKTASI terimi Sezgin_
tarafından 31.03.2005 tarihinde eklendi
PÜF NOKTASI sizce ne demek,
PÜF NOKTASI size neyi çağrıştırıyor?
"PÜF NOKTASI" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

Baythe scope Offline
the scope
Bay, 59
Kahramanmaraş
0 person liked.
2 person did not like.
Hazreti Ebû Bekr’in en mükemmel şekilde vurguladığı üzere, “ALLAHI İDRAK, İDRAK EDİLEMEYECEĞİNİ İDRAKTIR” gerçeğini hiç gözden kaçırmamak kaydıyla, anlamaya çalışalım bu püf noktasını...

Kur’ân-ı Kerim’de “Allah” ismine bağlı olarak anlatılan olayları, daima, hem evrensel boyut itibariyle, evrenin özünde hakikatinde bilinci içinde; hem de insan ismiyle işaret edilenin varlığında ve hakikatinde olarak düşünmek gerekir! .

Daha önce de işaret ettiğim üzere, gerek “Âyet'el Kûrsî”, gerek “Kul Euzü”ler ve gerekse “huvallahulleziy...” diye başlayan tüm tanımlamalar, hem evren boyutlarıyla aşikâr olanı, hem de insan ismi altında açığa çıkanın, çıkış mertebelerindeki özelliklerini anlatmaktadır. Bu durumda ehli anlar sığınılan “Rab” nerededir, nedir; sığınılan “Melîk” nedir; sığınılası “İlâhin nâs” neresidir! .

Bir diğer ifade şekliyle, Allah isimleri, hem evrensel boyutta, hem de insanın varlığındaki Rububiyet mertebesinde bulunan özelliklerdir.

İşte bu yüzdendir ki, Kur’ân’ı anlamak için okumaya başladığımızda, Allah’a ait diye anlatılan tüm özelliklerin hakikatimizi meydana getirdiğini fark etmek, gelecekte karşılaşacağımız sonsuz olayların dahi bu özellikler kapsamında karşımıza çıkacağını bilmek zorundayız! .
(30.05.2007 12:59)
(bakınız: insan, nedir, anlam, anlamak, esin, bilmek, düşünmek, nokta, lenin, hakikat)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayasuva Offline
asuva
x, 29
bi örtmenimiz bize şöle anlatmıştı...
bir çanak çömlek yapan usta varmış.(onlara kısaca ne denirdi?) bide onun çırağı... çırak yıllarca onun yanında çalıştıktan sonra bir gün kendi çanak çömlek atelyesini açmaya karar vermiş. ustası sen daha olmadın deyince ona kızıp, tamda ustasının iki kapı ötesine bir dükkan açmış.işe başlamış. ama yaptığı herşey piştikten sonra kabarıp çatlıyomuşş.sonunda gururu birkenara bırakıp ustasının yanına dönmüş. olanları anlatmış ve bu işin sırrını söylemesi için yalvarmış.usta üzülmüş çırağına dayamayıp söylemiş.. meğer çömlekleri çıkarırken puf puf diye üflermiş o yüzdende üstünde küçük kabarcıklar olmaz ve çatlamazlarmış.. yani işin püf noktası puf diye nefesi doğru yerde harcamakmış
yanlış yer neresiymiş?
bknz. ustasının yüzüne çemkirdiği kısım...! !
(31.03.2007 00:02)
(bakınız: rakı, esin, doğru, nokta, nefes, lara, gurur, bir gün, kapı, söyle)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: PÜF NOKTASI NEDİR? püf noktası ne zaman?

Antoloji.com
25.09.2016 06:42:59  #.234#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]