Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
RABITA RABITA terimi Eceli Gelen Fare
tarafından 8.11.2001 tarihinde eklendi
RABITA sizce ne demek,
RABITA size neyi çağrıştırıyor?
"RABITA" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

<< önceki sayfa
Sayfa: 1 2 3 4 5 6 7
sonraki sayfa >>
Bayakguness Offline
akguness
x, 31
İstanbul
2 person liked.
2 person did not like.
bağ demektir seher vaktinde yapmak en eftali anlayan anladı hahahahah :)))) (15.9.2006 18:32)
(bakınız: emek, demek, eftal, seher vakti, yapmak, yapma)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayçet_78 Offline
çet_78
x
Diğer bir yönüyle rabıta, Yüce Allah’ın dostu ile gönülde beraber olmaktır. Onun kalbine emanet edilen ilâhi nura bağlanmaktır. Onun ilâhi aşkla kaynayan kalbine inen feyizden nasiplenmektir. Velideki dostluk sırrını düşünmektir. Salihleri özlemek ve onlardaki güzel ahlâka özenmektir. Sevgi atmosferi içinde kalbi uyandırıp Hakka yöneltmektir.

Kısaca rabıta, Allah’ın yeryüzündeki şahidine bakarak Allah’ı tanımaktır. İşte tefekkürün özü de budur.
(16.8.2006 14:21)
(bakınız: sevgi, dost, güzel, özlemek, özlem, ayna, ahlak, gönül, arda, dostluk)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayçet_78 Offline
çet_78
x
Rabıta”, “ribat”, “murabata” kelime olarak “rabt” kökünden gelmektedir. Rabıta ve rabt, sözlükte iki şeyi birbirine iyice bağlamak anlamına gelir. Bu kelimeye, iki şeyi birbirine bağlayan ip, alaka, şiddetli muhabbet, münasebet, ilgi ve sevgi ile bir şeye bağlılık, cesur ve dayanıklı olmak gibi manalar da verilmiştir. (Cevherî, Sıhah; İbnu Manzur, Lisanu’l-Arab; Zebidî,Tacu’l-Arus.) (16.8.2006 14:19)
(bakınız: sevgi, ağlamak, anlam, kelime, lara, gibi, bağlama, cesur, gelmek, lama)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayan_hidayet_ışı.. Offline
_hidayet_ışığı_
Bayan, 29
tam bilmiyorum ama.....Rabıta'yı Süleymancıların(Süleyman Hilmi Tunahan hazretlerinin evledları) yaptığını biliyorum....belki diğer gruplarda yapıyordur...Allah'la kulun arasında olan bi ibadet....yani o an Yaradan'la beraber oluyorlar....dua ediyorlar...benim bildiğim bu...daha teferruatlı bilgisi olan varsa bizi aydınlatsın... (23.7.2006 07:13)
(bakınız: bilgi, arda, yara, süleymancı, süleyman hilmi tunahan, yorum, bilmiyorum, belki, aydın, ibadet)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayhakikat orta.. Offline
hakikat ortaya bir gün
x
rabıt tasavvufta bir öğretme metodudur. amacının dışına çıkarsa şirke girer ve büyük günahlar arasında sayılır. (25.5.2006 16:12)
(bakınız: büyü, tasavvuf, günah, kars, sayı, büyük, şirk, metod)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baymemoli_____ Offline
memoli_____
x
rabıta-i şerife demek insanın hz.üstadımıza yaklaşmasıdır... (15.5.2006 19:02)
(bakınız: insan, emek, demek, üstad)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BaySahibüzzaman Offline
Sahibüzzaman
Bay, 44
İstanbul
Rabıta, Allah (CC) Hz.leri’ne, O’nun (CC) Yüce Resulü (SAV) Efendimiz’e ve Cenab-ı Hakk’ın veli kullarına duyulan bir sevgiden ibarettir. Rabıta, lügatta “artırmak”, “kuvvetlendirmek”, “güçlendirmek” ve “bağlamak” manalarına gelir. (27.3.2006 14:30)
(bakınız: sevgi, ağlamak, efendim, lama, resul, efendi, ulan, veli, kuvvet, bağlamak)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayUtku06 Offline
Utku06
x
Ankara
KAZIM YARDIMCI'NIN VARLIK ADLI KİTABINDA RABITA ŞÖYLE ANLATILIYOR:

RABITA

İslâm dininde, kul ile Allah arasında vasıta –aracı yoktur ve olamaz da. Rabıta -irtibat- kurmak, biat –bağlanmak, bunlar kişinin herhangi çiğ ve cahil birine rabıta ve biatı değildir.Rabıta ve

34

biat,Tanrının kutsi ruh -kutsal ruhu taşıyan (ki, bu ruh, Tanrının emridir ve Tanrının başta ilim olmak üzere, tüm sıfatları ile sıfatlanmıştır) Alim ve Arif, Nebi ve Velilerin ruhlarınadır. Yani, Kâmil insanadır. Demek ki rabıta ve biat, ilim ve marifetedir. Yoksa beşere değildir. Ruh, mahluk değildir. O Tanrının emir sıfatı olup, Haktır, nurdur,

Rabıta ve biat Hakkadır. Halka, rabıta ve biat olmaz. Güneşin ışığına yönelmek nasıl ki güneşe yönelmek ise, Alim ve Arif olan kutsal ruh taşıyan Olgun İnsana yönelmek de Tanrıya yönelmektir.Buna vasıta denmez. Çünkü ruh, Hakkın ziyası, ışığıdır, ziyasız da Güneş ile irtibat kurmak mümkün olmaz ve de güneş bilinmez. Bunun gibi, kutsal ruhla ilişki kuramayan bir kimse de, Tanrı ile ilişki kuramaz. Çünkü Tanrı, çok büyük ve sonsuz nurdur. Eğer o nur, birden zahir olsa, bütün kainat yanar.

Bu nedenle Tanrı, nurdan mahrum olmamamız için, kutsal ruh taşıyan Peygamberleri ve Yıldızlar gibi bize göndermiş ve ruh alemimizi onlarla aydınlatmak, büyük ve sonsuz nurdan haberdar etmek istemiştir. İnsan-ı Kâmil, nur-aydınlıktır. Allah, muazzam nurdur. Şimdi bir gerçek vardır, onu açıklıyoruz: “Az ışığı sevmeyen ve kabul etmeyen, çok ışığı hiç sevmez ve kabul etmez”. Bu durumdakiler, yarasa kuşları gibidir.Öyleyse, ruhları ve kalpleri birer ampül gibi parlayan, - nur olan-Nebileri ve Velileri sevmeyen ve kabul etmeyenler, Tanrı Güneşi Muhammed Mustafa’yı ve sonsuz, kenarsız nur olan Allah’ı nasıl sevip, kabul ederler? Bazılarının: “Biz Tanrıya inanıyoruz, Tanrıya bağlıyız, Peygamberler de neymiş, biz de insanız” ve bazılarının: “Biz Tanrının Peygamberine bağlıyız, Veliler de ne imiş” gibi saçma, aslında küfr – gerçeği örtme – lafları boştur. Kaide şudur: “Az ışığı sevmeyen, çok ışığı hiç sevmez.” Güneş doğup battığına, dünya yaşadığına, insanlar dünyada var olduğuna göre, muhakkak bu insanlar içerisinde Tanrıyı tam bilen, Kutsi ruh taşıyan, güzel ahlakla bezenmiş Kâmil insanlar da olacaktır.Çünki Tanrı, alemleri kendisi bilinsin yani gerçek bütün kemâlı ile anlaşılsın diye yaratmıştır. “Men Araf” dersini görmeyen ve Ledünni –Alem-i Kutsiyanın esrarına mahrem olmayanlar ise, Tanrıyı, gerçeğin özünü kemali ile bilemezler. Ahlak bütünlüğüne bir türlü ulaşamazlar.

Alem yaşadığına göre, içinde İnsan-ı Kamiller var demektir. Eğer kalmamış denilse, o zaman bu aleme lüzum yoktur. Yaratılış sırrına aykırı düşer. Bir bağda koruklar var ise, herhalde birer tane de üzüm vardır. Bu milyonlarca koruk misali, çiğ adamlar içinde de muhakkak ve muhakkak Kâmil İnsanlar vardır. İşte bunlar, Tanrı Velileridir. İnsan-ı Kâmil ile temas kuramayan, koyu karanlık ve dalalet-şaşkınlık- içindedir. İnsan-ı Kâmil’siz Tanrı bilinmez ve Tanrının gerçek ilminden, feyzinden faydalanılamaz.

Adem – Olgun İnsan-, Tanrının zatını yansıtan bir ayna, Onun ruhu ve kalbi Tanrının nuru, Tanrının sıfatıdır.

Kazım YARDIMCI
http://www.varliktanveriler.com/new/kitap/varlikyeni/
(30.11.2005 09:52)
(bakınız: allah (c.c), insan, zaman, dünya, büyü, güzel, esra, gerçek, şimdi, tanrı)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayAbdülbaki Offline
Abdülbaki
x
Ben rabıta nedir daha yeni öğrendim, valla ne desem bilmiyorum. Ama rabıta bana göre Mürşidini düşünmek, Peygamberimizi sav düşünmektir. Dahada genişletirsek bence rabıta ALLAHI (C.C.) düşünmektir.

Yaratan yeryüzüne nurunu alimleri ve sevdiği kulları vasıtasıyla saçarmış ve kimki onları sever ve onlara dost olursa, onlar vasıtasıyla Allahu Teala' nın nurundan istifade eder.
(29.11.2005 23:00)
(bakınız: allah (c.c), dost, nedir, yara, yorum, düşünmek, bilmiyorum, peygamber, bence, lara)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayLogical Song Offline
Logical Song
Bay, 17
Venezuella
Eğer vesikalık resim taşımazsanız şeyh yerine bir eşek ile de hayali rabıta yapabilrsiniz. Bu durum tarikatça sorun değildir. Umulan sizin o eşeği bir gün şeyh haline dönüştürmenizdir. (23.11.2005 02:14)
(bakınız: soru, hayal, tarikat, resim, bir gün, eşek, eğer, şeyh, ulan, hayali)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
<< önceki sayfa
Sayfa: 1 2 3 4 5 6 7
sonraki sayfa >>

"RABITA" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

DİKKAT: YAZDIĞINIZ YAZI EDİTÖRLERİMİZ TARAFINDAN OKUNDUKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR

Bir terime aynı gün içinde en fazla 5 adet anlam yazabilirsiniz.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: RABITA NEDİR? rabıta ne zaman?

Antoloji.com
27.2.2017 11:52:51  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]