TWITTER'DA
TAKİP ET
twitter.com/AntolojiCom
Şiir Antoloji.comKitap ŞiirEtkinlikler Şarkı SözleriŞarkılar Antoloji.comResim Antoloji.comForum NedirÜyeler Antoloji.comGruplar Antoloji.com Mesajlarım
http://nedir.Antoloji.Com
Arayın :
                              reiki nedir?
Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Yeni Terim Ekle
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 Cinsel
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
REİKİ REİKİ terimi Selin Sonsuz
tarafından 18.10.2003 tarihinde eklendi
REİKİ sizce ne demek,
REİKİ size neyi çağrıştırıyor?
KENDİ GÖRÜŞÜNÜZÜ EKLEYİN
Bayİsmail Bülbü.. Offline
İsmail Bülbül 2
Bay, 51
İstanbul
0 person liked.
0 person did not like.
Reiki Nedir
Reiki, Öz kaynaktan gelen ve tekamüllerini tamamlamaya yakın olan insanlara verilen İlahi bir hediyedir. Her ne kadar Avrupalılar Reiki kelimesini “evrensel yaşam enerjisi” olarak tabir etseler de bunun böyle olmadığını Japonca anlamını incelediğimizde görebiliriz.

Japonca’da, “ Rei” İlahi, “Ki” ise Aydınlanma yada “Nur” anlamına gelmektedir. İlahi Nefha tüm canlılarda ve hatta nesnelerde vardır. Onsuz bir hayat, onsuz bir canlılık zaten düşünülemez. Özünden kopup, ete kemiğe bürünüp bu aleme gelmiş olan bizler de bu İlahi Nefha’yı taşıyoruz. Evrensel yaşam enerjisi olarak tabir edilen kavram bu olsa gerektir.

Reiki ise bundan farklı bir şeydir. Allah’ın sadece seçilmiş kullarına nasip ettiği Reiki, Hz. Adem’den başlayıp, tüm peygamberlerde, enbiyalarda, evliyalarda, velilerde kendini göstermiş olan Nur’dur.

Kur’an-ı Kerim, Nur Suresi 35. Ayet’te şöyle buyrulur:

“ Allah, göklerin ve yerin nûrudur. O’nun nûrunun temsili, içinde ışık bulunan bir kandillik gibidir. Işık sırçanın içindedir. Sırça sanki incimsi bir yıldız gibidir ki, doğuya da, batıya da ait olmayan kutlu bir zeytin ağacından tutuşturulur. Bu öyle bir ağaç ki neredeyse ateş ona dokunmasa da yağ ışık verir. Nur üstüne nurdur. Allah, kimi dilerse onu kendi nuruna yöneltip-iletir. Allah insanlar için örnekler verir. Allah, her şeyi bilendir.”

İnsanın aura (Nura) kanalı temizlenmdikçe de bu Nur’a ulaşmak mümkün değildir.

Hz. Mevlana Mesnevi’nin 35. beyitinde bu konuya şöyle işaret etmektedir:

“Senin ruhun aynası niçin aksi haber vermiyor biliyor musun? Sathı pastan kurtulmamış da ondan”.

Aura (Nura) kanalları paslı oldukça İlahi Kaynak’tan saf bilgilerin alınıp insanın kendini keşfetmesi de mümkün değildir.

Rabbimiz bu Nur’u insanlara vesilelerle ulaştırmakta ve onların tekamüllerini tamamlatmaktadır. Reiki inisiyesi tüm Aura (Nura) kanallarının açılması ve dolayısı ile tüm çakralarımızın açılması sonucu birebir İlahi kaynakla temasa geçiştir.

Günümüze kadar sadece şifa yönü ile bilinen Reiki, gerçek anlamda bir mistik ilim, bir felsefedir. Yalnız şunu vurgulamadan geçemeyeceğiz: Elle veya uzaktan şifa yöntemi diğer mistik felsefelerde de bulunmakla birlikte, öğreti, eğitim farklılığı nedeni ile buna çok zor ulaşılmaktadır. Şifa yöntemine kavuşmak Reiki ile bir inisiye sonucu hemen oluşurken, diğerlerinde yıllar sürmektedir. İşte bu yönü ile de Reiki insanın en kolay elde edebileceği bir iksirdir.

Reiki inisiyesinden hemen sonra tepe (TAÇ) çakranın açılması ile birlikte İlahi Kaynak’tan saf,berrak,temiz bilgiler sezgisel olarak akmaktadır. Fakat, terbiye edilmemiş olan ego ve nefs bu alınan bilgileri muhafaza etmeye engel olmaktadır.

İşte bu nedenle kişisel keşfine devam etmek isteyen kişi ego ve nefsini ehilleştirmenin bir yolunu bulmalıdır. Burada Kur’an’a göre yapılan ve kalbi olan Tasavvuf bizlere bir kapı açmakta, bizi içeriye buyur etmektedir. Reiki de Tasavvuf da Öz’e ulaşmak için birer araçtır. Bu ikisinin sentezi ile asıl amaç insanın kendisini, dolayısı ile aslını bulmasıdır.

Amaç Öz’ü bulmak, O’nu idrak etmektir. Önemli olan bir zerrenin içinde alemleri görebilmektir. Amaç fena olmaktır, amaç fenafillah makamıdır. Amaç O’nda var olmak değil, aksine O’nda yok olmaktır.

“ Ölü iken dirilttiğimiz ve kendisine, insanlar arasında yürüyeceği bir nur verdiğimiz kimsenin durumu, hiç, karanlıklar içinde kalmış, bir türlü ondan çıkamamış kimsenin durumu gibi olur mu? ”

(Enam Suresi, 122.Ayet)

İsmail Bülbül
(29.11.2010 22:46)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayanİç dünya Offline
İç dünya
Bayan, 48
İstanbul
Reiki kitap yazarı Petek Kitamura..
Öneriyorum kitaplarını okuyun yada internette sitesini gezin...
pozitif düşünün ve görün yeter.
(12.10.2008 00:23)
(bakınız: kitap, esin, yorum, internet, yeter, öneri, yazar, kuyu, pozitif, gezi)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayMyzrael Offline
Myzrael
x
Bu gezegeni, ve bu evrendeki herşeyi kaplayan, hem içimizde hem dışımızda varolan salt enerji formunun sevgiye ve olumlamaya dönüşmüş aktarım süreci kontrolü bilgeliğidir. Tüm evrenlerde varolan yaratıcı enerji atom altı parçacıklarından ve onların içindeki dünyalardan en büyük samanyollarına kadar canlı cansız kütle halinde ya da farklı enerji formlarında ve astral boyutlardaki tüm varlık düzeylerinin kendisini ve herşeyi oluşturan güçtür. Sevgidir... (08.02.2007 00:32)
(bakınız: sevgi, büyü, dünya, arda, yara, atom, herşey, turan, enerji, evren)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayexpect Offline
expect
x
Muğla
reiki; şifa-şifacılık ama reiki ile tanışan bir çok kişi bunu fiziksel şifa olarak algılıyor.bu bana göre biraz yanlış anlaşılıyor. oysa fiziksel olan bir çok rahatsızlığın kökeni psikolojiktir.
örneğin: ülser, cıban, deri üzerinde oluşan cilt bozuklukları, bazı yüksek tansiyon hastalıkları ve bazı kanser türleri gibi.
reiki rahatsızlığın orjinine iner. hastalığın kökten temizliği esastır.
(03.01.2005 13:40)
(bakınız: bira, kanser, gibi, fizik, algı, şifa, atsız)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayarthas.. Offline
arthas..
Bay, 33
Çanakkale
Önerdiğiniz kitaplar var mı?

'Reiki ile Sağlıklı Yaşam' H.Günther, B.Müller
'Işığın Elleri' Barbara Ann Brennan
'Reiki The Healing Touch' William Rand
'The Spirit of Reiki' Rand, Petter, Lübeck
'Reiki Fire' Frank Arjava Petter
'The Legacy of Dr.Usui' Frank Arjava Petter
'The Original Reiki Handbook of Mikao Usui' Frank Arjava Petter
'Reiki for a New Millenium' William Rand
'Spiritual Healing - Scientific Validation' Daniel J. Benor
'Energy Medicine' Donna Eden

'Düşünce Gücüyle Tedavi' Louise Hay
'Tüm Hastalıkların Zihinsel Nedenleri' Louise Hay

okuyucunun dikkatine! ! malesef bu gün sadece bukadar anlatabiliyorum cünkü beşden fazla yazılmıyor ;)
(06.06.2004 16:27)
(bakınız: ben, yaşam, kitap, ada, düş, neden, düşünce, yorum, cin, sağlık)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayarthas.. Offline
arthas..
Bay, 33
Çanakkale
Daha önce de böyle bir şey var mıydı, yoksa Reiki yeni ortaya çıkmış bir yöntem mi?

Reiki bizim kültürümüzde de bulunan, ellerle şifa enerjisi aktarılan yöntemlere çok benziyor. Hepimizin ailesinin büyüklerinde eli şifalı, dua ile iyileştiren veya nefesi kuvvetli kişiler var. Bizim kuşağımız onların kullandığı yöntemlerle yakından tanışmamış olsa da, öyküleri aktarılmış bizlere. Dünyanın her kıtasında, her ülkesinde böyle doğal yollarla sağlık geleneği var. Reiki, unutulan geleneklerin yeniden hatırlanması ve zaten içimizde bulunan iyileşme yeteneğinin güçlendirilmesi demek. Japonya'da 1920'li yıllarda Mikao Usui adındaki bir Budist rahibin uzun bir meditasyon sonucu yaşadığı bir deneyimle, dünya yeniden evrensel yaşam enerjisini daha yoğun kullanabilmeyi ve aktarabilmeyi öğreniyor.

'Evrensel Enerji'yi biraz daha açarak anlatabilir misiniz?

Reiki, yani 'Evrensel Yaşam Enerjisi' dünyada hep var olmuş ve olacak bir şey. Tüm varlıklar bu enerjiden oluşuyor, bu enerjiyle besleniyor. Her gün yediklerimiz, içtiklerimiz enerjiye dönüşüyor. Kalori hesabı yaparken aslında bedenimizin gereksindiği enerjinin hesabını yapıyoruz. Uykuda enerji depoluyor, hareket ederek enerji harcıyoruz. Enerjimiz düşük olduğunda yorgun, hatta hasta oluyoruz, enerjimiz yüksek olduğunda canlı, 'enerjik' ve mutlu oluyoruz. Bütün bunları yaparken bizim de, en derinde, enerjiden oluştuğumuzu pek düşünmüyoruz. Aslında madde ve enerji sürekli birbirine dönüşüyor, evrendeki her şey hareket halindeki ve yapısının büyük oranla enerjiden ibaret olduğu atomlardan oluşuyor. Aldığımız her nefes enerji dolu. Reiki uygularken de bu enerji ellerden geçiyor ve gerek madde bedenimizdeki, gerekse onu besleyen enerji kanallarımızdaki tıkanıklıkları açarak tüm sistemimizin doğrudan enerjiyle beslenmesini sağlıyor.
(06.06.2004 16:23)
(bakınız: ben, dua, büyü, dünya, uyku, ney, yaşam, anı, ada, düş)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayarthas.. Offline
arthas..
Bay, 33
Çanakkale
Reiki nedir?

Reiki, yüce kaynaktan gelen, canlandırıcı, şifa verici doğal bir enerjidir. Ortaya çıktığı ülkenin dilinde, Japonca'da anlamı 'Evrensel Yaşam Gücü Enerjisi'dir. Aslında okunuşu Leiki'dir, ama batıda yıllardır 'Reiki' söylenegelmiş olduğu için biz de bu şekilde kullanıyoruz. En temel şekliyle Reiki, bu enerjiye açılmış, uyumlanmış bir kişi tarafından ellerin bedene yaklaştırılması veya üzerine konulması ile aktarılıyor. Özetle Reiki, çeşitli pek çok rahatsızlıkta yararı kanıtlanmış bir tamamlayıcı tıp yöntemi olarak tüm dünyada kabul görmüş bir enerji çalışmasıdır.
(06.06.2004 16:23)
(bakınız: nedir, dünya, yaşam, ayna, araf, anı, ada, yara, dil, biz)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayAbelar Offline
Abelar
x, 35
İzmir
Reiki, “evrensel yaşam gücü enerjisi” anlamına gelen Japonca bir sözcüktür. Çok istisna bir şekilde hemen herşeye yararı olabilecek bir doğal iyileşme disiplinidir. Binlerce yıl önce ortaya çıktığı düşünülen Reiki,1914 yılında Mikao Usui adındaki bir Japon tarafından yeniden keşfedilmiştir. Arayışa çıkarken, Usui’nin niyetinin Budha ve Hz. İsa gibi efsanevi şifacıların kendi enerjilerinden eksiltmeden nasıl iyileştirdiklerini öğrenmek olduğu düşünülüyor.
Rei: Ruhsal Bilgelik
Birçok düzeyde anlamı olan Japon ideogramlarına bakıldığında, Rei günlük kullanım düzeyinde, “evrensel” anlamına gelebilir. Spiritüel düzeyde ise Tanrı’nın tüm varlığını (omnipresence) anlatır.
Ki: Yaşam Enerjisi
Ki sözcüğü, Çin’deki Çi, Havai’deki Ti veya Ki ile aynı anlama gelir. Birçok başka kültürde de başka adlarla anılır. Ki, tüm canlılarda ve diğer herşeyde hareket halinde bulunan, fiziksel olarak tanımlanamayan enerjidir. Ki aynı zamanda duygularımızın, düşüncelerimizin ve spiritüel dünyamızın da oluşturucu enerjisidir.
Reiki tüm enerjilerin akışını düzenleyen güçlü doğal bir iyileşme sistemidir.
Reiki yaşamdaki oluşumların (manifestations) düzenini ve olayların doğal akışını hızlandıran bir evrim aracıdır.
Reiki her zaman elinizin altında ve kullanılmaya hazırdır. Uyumlama (inisiyasyon) yapıldığı zaman onu artık yitirmek mümkün değildir.
Reiki’nin kullanımı kolaydır.
Reiki sorunları engellemek ve bedensel ve ruhsal dengeyi korumak için, iyileştirme işleminde yardımcı olarak kullanılır.
Reiki özgerçekleştirme (self actualisation) için etkin bir araçtır.
Reiki ruhsal rehberlikle alınır.

Bana cagrisimlari: sifa, cakralar, sicaklik, akis.
(24.10.2003 19:23)
(bakınız: aşk, zaman, sen, dünya, acı, gerçek, akıl, tanrı, yaşam, araf)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

"REİKİ" hakkında görüş yazmak için tıklayın.
  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2014. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: REİKİ NEDİR? reiki ne zaman?

Antoloji.com
16.04.2014 14:12:38  #.234#
  » Şiir  » Kitap  » Etkinlikler  » Şarkı Sözleri  » Resim  » Forum  » Nedir  » Gruplar  » E-Kart  » Sinema  » Haber  » Bilgi Yarışması  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim   » Seçim  
[Hata Bildir]