Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
SAMSUN ÇARŞAMBA GÜLYAZI KÖYÜ SAMSUN ÇARŞAMBA GÜLYAZI KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
SAMSUN ÇARŞAMBA GÜLYAZI KÖYÜ sizce ne demek,
SAMSUN ÇARŞAMBA GÜLYAZI KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"SAMSUN ÇARŞAMBA GÜLYAZI KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
0 person liked.
0 person did not like.
Gülyazı, Çarşamba

|websitesi =

Tarihi

Köy tarihi olarak oldukça yeni bir köy olup köyümüzde herhangi bir tarihi eser bulunmamaktadır. Önceleri ormanlık ve mera olan arazilerin yerleşime açılmasıyla 1950'lerden sonra yerleşim yoğunluk kazanmıştır. Gülyazı Köyü ,...... yılında Ordu Köyünden ayrılmıştır. Mahalle olduğu dönemde ismi Sarımsakyazı idi. Köy olduğunda köyde bol olan gül isim olarak tercih edilmiştir. Öyleki her evin önü mutlaka güllerle bezelidir. Sarımsakyazı ismi ise köyün merasında yabani olarak yetişen sarımsaklar nedeniyle verilmiştir.

Kültür

Köyde imece usulü yaygındır. Bu şekilde tarım alanında güçlüklerin önüne geçilmiştir.

Köyde kara lahanabol miktarda tüketilmektedir. Pancarın dolması, yemeği, turşusu, kapaması, gürcü pancarı yemeği...yapılmaktadır. Ayrıca köyde yerel yeşilliklerden çeşitli yemekler yapılmaktadır. Bunlar; galdirik, gazayak, baldıran, ısırgan, hoşgıran... Çarşambaya özgü olan Fasulye Turşusu Kavurması köyümüzde çokca yapılmaktadır. Un çorbası ve yağlaç diğer önemli yemeklerdir.

Düğünler daha çok mevlütlü yapılmaktadır. Düğün iki güne yayılır. Genelde haftasonları yapılmakla beraber son zamanlarda haftaiçinde de ilçe merkezindeki düğün salonlarında da düğün yapılmaktadır.

Bayramlarda köy halkı bir araya gelir ve sıcak anların yaşanmasına vesile olur. Bayram namazı sonrası cami önünde bayramlaşmalar yapılır. Evlerden getirilen tatlılar yenir. Köyden olupta dışarıda çalışan ve veya köy dışından gelenler köydekilerle görüşüp bayramlaşmış olur.

Köy etnik bakımdan çeşitlilik göstermekle birlikte bu ilişkilerde herhangi bir soruna neden olmamaktadır. Yani köy halkı birlik ve dayanışma içerisindedir. Köy halkı bir arada yaşamaktan mutludur.

Gülyazı Köyünde ilkokulda bulunan okul kitaplığı dışında kütüphane bulunmamaktadır.

Coğrafya

Samsun iline 49 km, Çarşamba ilçesine 14 km uzaklıktadır. Kuzeyinde Muşçalı, güneyinde Soğucak, batısında Ordu Köyü, doğusunda ise Muslubey köyü yer almaktadır. Muslubey köyü ile Büyük Dereüzerine kurulu köprü vasıtasıyla ulaşım sağlanmaktadır. Ayrıca köy işlek bir yol üzerinde bulunmaktadır. Köyün kendi ormanı ve merası bulunmaktadır. Köyde ayrıca iki dere bulunmaktadır, bunlar güney-kuzey yönünde akmaktadırlar ve köyden çıkmadan birleşmektedirler. Bu iki dere harici kışın akan ancak yazın kuruyan ve bu iki dereyi besleyen bir çok kol bulunmaktadır. Büyük dere Muhçalı köyünde Yeşilırmakla birleşmektedir. Köyümüz Canik Dağlarının eteklerinde kurulmuştur, nispeten düz bir arazidir. Köyün Soğucak köyü ile sınırını Canik Dağlarının başlangıcı oluşturmaktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. karadeniz ikliminden farklı olarak köyün canik dağlarının eteklerinde ve birazda çukurda oluşu nedeniyle kış aylarında soğuk rüzgarlar ve don olayı çokca görülmektedir.

Nüfus

Ekonomi

Daha çok fındık yetiştirilir. Besicilik gelişmektedir. Sebze ve meyve yetiştiriciliği iç tüketime dönüktür. Köyde bir kereste atölyesi, bir beton pencere imalathanesi, bir mısır değirmeni, bir öğrenci yurdu, bir şişeleme fabrikası ve bir bakkal bulunmaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2004 - Osman AYDIN
> 1999 - Osman AYDIN
> 1994 -
> 1989 -
> 1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak isteyenler taşımalı eğitimden de yararlanmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır fakat sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köy içinde bazı yollar asfalt değildir. Cami tek minareli, üç şerifelidir. Köyden Çarşamba'ya gün içinde sabah ve öğle saatlerinde minibüsle ulaşılabilir. Çarşamba'dan ise köye dönüşler öğle ve akşam gerçekleşmektedir. Minibüsler Yeniköprü ayağından kalkmaktadır.

Dış bağlantılar

* Yerelnet

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: SAMSUN ÇARŞAMBA GÜLYAZI KÖYÜ NEDİR? samsun çarşamba gülyazı köyü ne zaman?

Antoloji.com
28.2.2017 01:41:19  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]