Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
SANTA CLAUS SANTA CLAUS terimi -_-
tarafından 31.12.2002 tarihinde eklendi
SANTA CLAUS sizce ne demek,
SANTA CLAUS size neyi çağrıştırıyor?
"SANTA CLAUS" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

Bayoziii81 Offline
oziii81
x
5 person liked.
3 person did not like.
keşke geçek olsa ve beni bütün sevdiklerimin yanına götürse...sizleri özlüyorum çocuklar...selim, zuzu, ve diğerleri...şerefe (27.12.2006 11:45)
(bakınız: çocuk, keşke, yorum, beni, çocuklar, zuzu, şeref, selim)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayansayınherşeyi.. Offline
sayınherşeyibilen
Bayan, 35
Haiti
santa claus hristiyanların dinlerini daha cazip kılmak ve aslında diğerlerini yozlaştırmak için uydurduğu birisinden başka birşey değil. elbette öyle iyi biri var olmuş olabilir ama bize koca göbekli kırmızılı noel baba olarak tanıtılan adamı ben hiç sevmiyorum.. (27.12.2006 11:45)
(bakınız: baba, adam, yorum, aslı, kırmızı, lara, dinle, koca, dinler, daha)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayanlaina Offline
laina
Bayan, 41
Mozambik
10 yaşıma kadar Santa Clausun varolduğuna yürekten inanırdım taa ki annem birgün çizmelerimin içine hediyemi koymayı unutana kadar ;) (13.10.2005 20:11)
(bakınız: anne, hediye, birgün, için, annem)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayanEternalflame Offline
Eternalflame
Bayan
Ankara
Santa Claus'un tarihi, Anadolu'da papazlık yapan Saint Nicholas adındaki bir adam ile başlar. Saint Nicholas hayırseverliği ve bilgeliği ile bilinirdi. Efsanelere göre onun zengin bir aileden geldiği ve fakirlere bütün parasını verdiği söylenir. Saint Nicholas M.S.340'da öldü.

11. yüzyılın sonlarında, İtalyan askerleri Saint Nicholas'dan kalan tüm kalıntıları İtalya'ya getirdiler. İtalya'nın güneyinde bir liman kasabası olan Bari'de onun adına bir kilise inşa ettiler. Daha sonra dünyanın her yerindeki Hıristiyan Pilgrim'ler gelip Saint Nicholas'ın kilisesini ziyaret ettiler. Bu Pilgrim'ler, Saint Nicholas efsanesini yerlisi oldukları ülkelerine taşıdılar.12. yüzyıl boyunca Avrupa'da 'Saint Nicholas Günü' hayırseverlik ve hediye verme günü oldu. Almanya, Fransa ve Hollanda 6 Aralık gününü fakirlere ve çocuklara hediye verme ve bir dini bayram olarak kutladı.

Sinter Klaas'ın Hollanda efsanesinden adını ve ilhamını alan Santa Claus'ın Amerikan versiyonu,17. yüzyılda göçmenlar tarafından New York'a getirildi.1773'lerin başında isim Amerikan basınında 'St. A Claus' olarak ortaya çıktı fakat Saint Nicholas'ın Hollanda versiyonu hakkında Amerikalılar'a ilk detaylı bilgiyi veren ünlü yazar Washington Irving'dir. Bu Hollanda-Amerikalı Saint Nick,1823'de yazar Clement Clarke Moore'un 'The Night Before Christmas' (Christmas'dan önceki gece) adlı şiiri ile Amerika'daki bugünkü şekline ulaştı.

Çeşitli söylemler mevcut...
(8.11.2003 13:23)
(bakınız: şiir, gece, para, dünya, çocuk, din, ney, araf, anı, ada)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayanEternalflame Offline
Eternalflame
Bayan
Ankara
Türkiye’de, Patara yakınlarındaki Mira’da doğan Saint Nicholas ya da Hacı Nicholas, ABD’de ^^Santa Claus^^ ismini alıyor.

Santa Claus’un Hollandaca versiyonu ise Sint Klaas. Santa Claus geleneğini ABD’ye ilk getirenler Hollandalı göçmenler olmuş. Noel Baba, Santa Claus ismi dışında, İngiltere’de Father Christmas, Çin’de Shengdan Laoren, İtalya’da ise Belfana ya da Babbo Natale ismini alıyor.

Aslında Noel Baba efsanesinin altında Avrupa Pagan geleneği ve Hristiyanlık var. Pagan geleneğinin çocukları koruyan ve insanlara hediyeler getiren mitleri, Roma Pagan geleneğine has Belfana ve Alman Pagan geleneğine has Berchta ve Knecht Ruprecht, Hristiyan ermiş mitolojisindeki Saint Nicholas ile birleşerek Noel Baba efsanesini oluşturuyor. Vikingler’in de Noel Baba efsanesindeki önemleri küçümsenemez elbette. Vikingler, tanrıları Odin’in her yıl 12 ayrı karaktere büründüğüne ve her aralık ayında sekiz bacaklı atı Sleipnir ile dünyaya gelip yoksullara yiyecek dağıttığına inanırdı.

Bugün bildiğimiz Santa Claus’un orijinali olan Sint Klaas’ın da bir atla dolaştığına inanılır ve çocuklar ayakkabılarının içine Sint Klaas’ın atı için saman ve havuç koyarak hediyelerini beklerdi. İspanya ve İtalya’da, çocuklar hâlâ ayakkabılarını Noel çorabı yerine Noel Ağacı’nın altına koyarak hediye bekliyor.

Zengin bir aileden gelen Saint Nicholas hakkında da pek çok hikaye anlatılır.

En bilineni ise, Saint Nicholas’ın tüm varlığını üç kız çocuğu sahibi yoksul bir adama kızlarının çeyizini tamamlamak üzere vermiş olduğu. Hikayede St. Nicholas’ın altınları evin bacasından attığı, sonra da Filistine gittiği söylenir. Noel Baba’nın bacalardan girerek hediyeler dağıttığı inancı da bu hikayeden kaynaklanıyor.
(8.11.2003 13:15)
(bakınız: insan, türk, filistin, sen, baba, dünya, acı, çocuk, din, kızlar)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayanmer-maid Offline
mer-maid
Bayan, 37
Endonezya
noel baba (7.10.2003 02:04)
(bakınız: baba, noel baba)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: SANTA CLAUS KİMDİR? santa claus kimdir?

Antoloji.com
20.2.2017 06:52:17  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]