Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
SAYI SAYI terimi -_-
tarafından 4.2.2003 tarihinde eklendi
SAYI sizce ne demek,
SAYI size neyi çağrıştırıyor?
"SAYI" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

Sayfa: 1 2 3
sonraki sayfa >>
BayŞinasi Akay Offline
Şinasi Akay
Bay
0 person liked.
0 person did not like.
Türkçede sayılardan sonra gelen isimler çoğul olmaz. (22.6.2015 08:27)
(bakınız: türk, arda, türkçe, isim, sonra, olmaz, oğul, sayılar, ayıl, çoğu)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayanOnur BİLGE Offline
Onur BİLGE
Bayan
Antalya
__________S A Y I S A L


_________çıkarını hesaplar
________çakaralmaz yüreğin
_______sayısal______çarpar
_______parasal______ölçer
________toplar_____çarpar
_________________kırar
_______________döker
___________her şeyi
_______benim kalbimse senin
_______anlayamayacağın gibi

Onur BİLGE


http://www.antoloji.com/siir/siir/siir_SQL.asp? sair=42021&siir=637780&order=oto

Otomatik sıralamaya göre 23. sayfadaki 456. şiir
(23.7.2008 06:19)
(bakınız: şiir, para, antoloji.com, gibi, beni, seni, kara, onur, lama, maya)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bay-KorkuluK- Offline
-KorkuluK-
x
'önce birdir ama saymaya başlayınca sonu gelmez' (16.3.2008 15:19)
(bakınız: maya, önce)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baylittle lulu Offline
little lulu
x
mayın.../

yenildik...

bunu saymayın...}

tükendik

sanmayın...............

__________________
niye sonsuzsunuz sanki......
(3.12.2007 20:59)
(bakınız: sonsuz, yeni, mayın, sanki, niye, sunu)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bay15 Ağustos 2.. Offline
15 Ağustos 2005 Pazartesi...
Bay, 40
Çanakkale
Sayılar bana okul hayatım boyunca bir türlü geçemediğim matematik derslerini hatırlatır. O yüzden sayılardan, rakamlardan nefret ederim. Ama hayatımızda sayılar üzerine kurulmuştur. Örneğin her insana verilmiş bir nefes sayısı vardır ve bu sayı dolunca da biz artık yaşamıyor oluruz. (15.10.2007 23:35)
(bakınız: insan, hayat, yaşam, nefret, arda, matematik, okul, oyun, nefes, artık)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayPara Kazanma.. Offline
Para Kazanma Hırsı
Bay, 39
İstanbul
Sayı ve biçime ilişkin kavramlarla tanışmamız Yontma Taş Devri’ne kadar uzanır. Yüzbinlerce yıl boyunca insanlar, hayvanların yaşadığı koşullardan pek farklı olmayan bir biçimde mağaralarda yaşadılar.Enerjilerinin çoğunu nerede yiyecek bulurlarsa onu toplamaya harcıyorlardı.Avlanmak ve balık tutmak için silahları, birbirleriyle anlaşmak için konuşma dilini geliştirdiler.Yontma Taş Devri’nin sonlarına doğru da yaratıcı sanatlarla heykelcikler ve resimler yaparak yaşamlarını renklendirdiler.Fransa ve İspanya’daki yaklaşık 15.000 yıl öncesinin mağara duvar resimlerininayinsel bir anlamı olabilir, ama bunun ötesinde de üstün bir biçim anlayışı gösteriyorlardı.

Maden Devrinde ise bunun aksine ticaret öylesine gelişmişti ki, yüzlerce mil uzaklıktaki köyler arasındaki ilişkilerin izleri fark edilebiliyordu.Önce bakırın daha sonra da tuncun eritilmesiyle bu metallerden araçlar ve silahlar yapıldı.Bu da ticaretin ve yeni dillerin daha da gelişmesine yol açtı.Bu dillerdeki nesnelerin çoğunlukla somut; yani elle tutulur ve gözle görülür nesneleri belirtmesine ve az sayıda olmasına karşın bazı sayısal terimler ortaya çıktı.Bazı düşüncelere göre matematiğin ilk kez ortaya çıktığı çağ Maden Çağıdır.

Ünlü bir matematikçi olan Adam Smith’in “insan aklının ürünü en soyut düşünceler” olarak tanımladığı sayısal terimlerin kullanılmaya başlanması çok yavaş oldu. Bunlar ilk ortaya çıktıklarında bir cismin sayısını değil niteliğini gösteriyordu.Örneğin; “bir insan” değil sadece “insan” kavramını gösteriyordu.Sayısal kavramların bu niteliksel kökenlerinin izleri hala Yunanca ve Keltçe gibi bazı dillerdeki ikili terimlerde görülebilir.Sayı kavramı geliştikçe toplama yoluyla daha büyük sayılar oluşturuldu:2 ile 1 toplanarak 3, 2 ile 2 toplanarak 4, 2 ile 3 toplanarak 5 bulundu.
Zanaatlerin ve ticaretin gelişmesi sayı kavramının netleşmesine yardım etti.Sayılar, ticaret yaparken doğal bir yöntem olan bir ya da iki elin parmakları kullanılarak daha büyük birimlerin içinde gösterildi.Buna örnek olarak şimdiki okullarda okuyan küçük sınıflarda ki çocukların sayma yöntemini verebilirim.Bu olayın sonucunda önce 5 sonra 10 tabanlı sayı sistemleri oluşturulup, bunlar toplama ve bazen çıkarma ile tamamlandı.Böylece 12, 10 + 2 olarak ya da 9,10-1 olarak algılandı.Bazen de taban olarak el ve ayak parmaklarının toplam sayısı olan 20 kullanıldı.Yapılan araştırmalara göre Amerikan yerlilerinin kullandığı 307 sayı siteminden 146’sı onluk, 106’sı onluk, onikilik ve yirmilik sayı sistemlerinin karışımıydı.Çoğu kişi tarafından yamyam olarak bilinen Amerikan yerlilerinin bu kadar çok sayı sisteminin olması önce bana biraz garip geldi.Fakat sonra, onların da en az bizim kadar zeki olduklarını anladım.Yirmili sayı sisteminin en tipik biçmi Meksika’da Mayalar ve Avrupa’da Keltler tarafından kullanıldı.

Sayılar kümelere ayrılarak, tahtanın üstüne çentik, ipin üstüne düğüm atılarak ya da deniz kabuklarının beşli yığınlar biçiminde düzenlenmesiyle sayısal kayıtlar tutuldu.Bu yöntemler eski zaman hancılarının çetele tutma yöntemlerine benziyordu.Böyle yöntemlerden 5, 10, 20 gibi özel simgelere geçilmesi çok kolay oldu.Benzer simgeler uygarlığın doğuşu da denen yazılı tarihin başlangıcından beri kullanılmıştır.

Yontama Taş Devri’ne kadar uzanan en eski çetele çubuğu 1937’de Vestonica’da bulunmuştur.Bu; genç bir kurdun 7 inç uzunluğundaki ön kol kemiğiydi ve üzerinde ilk 25’i beşli gruplar halinde düzenlenmiş 55 çentik bulunmaktaydı.Dizinin sonunda, önceki çentiklerden iki kat uzun bir çentik vardı.Yeni dizinin başındaki çentik yine 2 kat uzundu ve bunu 30 çentikten oluşan bir dizi izliyordu.

Böylece, sık sık söylenen “eski zamanlarda sayma parmaklara dayalıydı.” görüşü geçerliliğini kaybetmiş oldu.Yazı olmamasına rağmen Yontma Taş Devrin’deki insanların çetele çubuklarını duymak ilginç gelebilir.Fakat gerçek.

Parmaklar kullanılarak sayı saymak yani 5’erli 10’arlı saymak ancak toplumsal gelişimin belirli bir aşamasında ortaya çıkar.Bu aşamadan sonra sayılar bir tabana göre ifade edildi ve bu da büyük sayıların ortaya çıkmasına yardım etti.Böylece ilkel bir aritmetik ortaya çıktı.14 bazen 10+4, bazen de 15-1 olarak gösteriliyordu.20’nin 10+10 değil de 2´10 olarak gösterilmesiyle çarpma başladı.Bölme, 10’un “vücudun yarısı” olarak gösterilmesiyle başladı, ama kesirlerin bilinçli bir şekilde oluşturulması hala çok enderdi.Kuzey Amerika’da kabilelerin ancak birkaçında böyle kesirler biliniyordu, çoğu durumda bu ½’ydi.Bazen 1/3

ya da ¼’de kullanılıyordu.Bir başka ilginç durum çok büyük sayılara duyulan ilgidir.Bu belki de tümüyle insana ait bir tutku olan sürünün büyüklüğü ya da öldürülen düşmanların çokluğunu abartma isteğinin sonucudur.Bu eğilimin kalıntıları İncil’de ve diğer kutsal metinlerde de ortaya çıkar.
(25.3.2007 20:28)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayanMiniMiniBirK.. Offline
MiniMiniBirKusDonmustuPenceremeKonmustu
Bayan, 31
bir zamanlar 13 vardı 8 vardı
şu an askıdalar
akıbetini bilemiyorum :)
(11.1.2007 00:10)
(bakınız: zaman, yorum, aman, bile, bir zamanlar)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayturgay22 Offline
turgay22
x
sayılar insan hayatını düzenler ve sayılar ile hayat akışımızı belirleriz.işimizi uykumuzu çalışmamızı dinlenmemizi alışverişimizi daima sayılar ile yaparız.insan ömrünün geçmesi dünyanın dönüşü bile sayılar ile bilinir.hastalığımız bile sayılar sayesinde tedavi edilir.sayılar insanın doğumundan ölümüne kadar başlar ve devam eder.biter demiyorum devam eder diyorum.ölüm sonrası bile bizden geriye kalanlar bu sayılar ile yaşarlar. (26.10.2006 19:37)
(bakınız: ölüm, insan, hayat, dünya, uyku, esin, yorum, sonra, dinle, hasta)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayhayal_zamani Offline
hayal_zamani
x
sayma işlemlerinin arkasındaki fikirdir.... (3.10.2006 02:57)
(bakınız: fikir)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayaneflatunkar Offline
eflatunkar
Bayan, 31
İstanbul
sayıyorsan bir ile ikinin farkı yoktur
eğer ki bir işleme sap olmuyorlarsa
bir işlemin de ayrıcalığı yoktur
o işlem bir anlam ifade etmiyorsa
(19.6.2006 23:45)
(bakınız: anlam, eğer)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Sayfa: 1 2 3
sonraki sayfa >>

"SAYI" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

DİKKAT: YAZDIĞINIZ YAZI EDİTÖRLERİMİZ TARAFINDAN OKUNDUKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR

Bir terime aynı gün içinde en fazla 5 adet anlam yazabilirsiniz.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: SAYI NEDİR? sayı ne zaman?

Antoloji.com
20.2.2017 06:55:50  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]
An error occurred on the server when processing the URL. Please contact the system administrator.

If you are the system administrator please click here to find out more about this error.