BUGÜNKÜ GAZETELER
Gazeteler  Sabah Gazeteler  Milliyet Gazeteler  Zaman Gazeteler  Sözcü Gazeteler  Habertürk Gazeteler  Taraf Gazeteler  Cumhuriyet Gazeteler  Fotomaç Gazeteler  Türkiye Gazeteler  Tüm Gazeteler

Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 Cinsel
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
SELAHATTİN PINAR SELAHATTİN PINAR terimi Sulu Sepken
tarafından 21.03.2006 tarihinde eklendi
SELAHATTİN PINAR sizce ne demek,
SELAHATTİN PINAR size neyi çağrıştırıyor?
"SELAHATTİN PINAR" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

Bayeraybenli Offline
eraybenli
x
0 person liked.
0 person did not like.
sırf 'anladım sevmeyeceksin beni sen nazlı çiçek' ve 'dudağım dudağında kemençede yay gibi' isimli şaheserleri için bile bestekarlıktaki üstadlığına tapılası deha. rahat uyusun... (30.09.2006 20:03)
(bakınız: çiçek, gibi, isim, beni, üstad, deha, nazlı, anladım, için, ağın)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baysayfaların g.. Offline
sayfaların gölgesinde
x
afife jale- selahattin pınar aşkı...

sahne bir:

1902 doğumlu selahattin pınar ticaret mektebini bırakıp müziğe
başladı.oysa babası eski denizli milletvekili sadık bey,onun hukukçu olmasını istiyordu. bir gün denizli'den gelen eşraf için kurulmuş bir sofrada sadık bey'e oğlunu sordular; selahattin de sofradaydı. sadık bey o yokmuş gibi ' selahattin çalgıcı oldu ' dedi.
selahattin ayağa fırladı ve ' babacigim, rica ederim, ben çalgıcı değil, sanatkârım ' diye diklendi.

sadık bey, pek sevimsiz bir küfürle yanıtladı bu çıkışı... bunun üzerine selahattin pınar, ceketini alıp sofrayı terk etti.kapıdan çıkarken döndü ve şöyle dedi:' babacığım, bir gün gelecek, benim adımla anılacaksınız.'

sadık bey, yanı başında bulunan gaz lambasını oğluna doğru fırlattı.çıkan yangını güç bela söndürdüler. selahattin kapıyı çarpıp çıkmıştı bile... asla baba evine dönmeyecekti.

sahne iki:

1902 doğumlu afife jale, istanbul kız sanayi mektebi'nde okuyordu. ama onun aklı tiyatrodaydi. oysa müslüman kadınlara sahneye çıkmak yasaktı. buna rağmen 16 yaşında talebe olarak darülbedai'ye başvurdu ve kabul edildi. babası hidayet bey, kızını bu sevdadan vazgeçirmek için çok uğraştı. başaramayınca sertleşti. ona ' fahişe ' dediği bir gün ' benim afife diye bir kızım yok ' diye gürledi. zaten afife artık sahnede, ' jale ' adını kullanıyordu sanatı için baba evini terk etti.

sahne üç:

hicaz makamındaki o selahattin pınar bestesindeki gibi,' bir bahar akşamı ',rastlaştılar. istanbul kuşdili çayırında... hafız burhan konserinde... selahattin pınar, üstadın arkasında tambur çalıyordu. nicedir saz salonlarının en sevilen besteci ve icrâcılarından biriydi.

afife jale ise darülbedai'de sahneye çıkarak ' tiyatrodaki ilk müslüman kadın oyuncu ' olarak tarihe geçmiş, ancak tiyatro zaptiye tarafından basılınca kapı önüne konulmuştu.ıssız, sahnesiz ve kimsesizdi. acısını yatıştırıcı haplarla dindirmeye çalışıyordu.

ikisi de 25 yaşındaydı.

belki de güftedeki gibi;

' içimde uyanan eski bir arzu
dedi yıllardır aradığım bu
şimdi soruyorum büküp boynumu
âh, daha önceleri neredeydiniz '
dediler, ve evlenmeye karar verdiler.

sahne dört:

gençliklerini acılar içinde harcamışlardı. evlenince hayat boyu ıskaladıkları her şeyi birlikte yapmaya çalıştılar. evde saklambaç oynadılar.bahçede enginar yetiştirip yarıştırdılar. ' bir çocuk resmi '
kıvamında şiirler yazdılar. pınar çaldı; afife dinledi.

ancak güzel günler uzun sürmedi.afife, tiyatrosuz yaşayamıyordu ve tiyatronun boşluğunu uyuşturucularla dolduruyordu.suriyeli bir eczacı onu morfine alıstırmıstı.selahattin pınar, bir gün eşinin öğle uykusu için çekildiği odasının anahtar deliğinden içeri baktığında, damarına morfin şırınga ettiğini gördü ve çöktü.morfin için eczacıyla ilişkiye girmişti afife...

ama pınar,eşine öfkeden çok, merhamet duyuyordu..onu hayata döndürebilmek için çırpınmaya başladı.sürekli melankolik besteler yapar olmuştu.

sahne beş:

çırpındılar, bu gidişi geri çevirebilmek için...olmadı! selahattin pınar, kendisi de morfin tuzağına düşer gibi oldu.bunun üzerine afife, ' terk et beni ' diye yalvardı ona... ' yoksa sen de mahvolacaksın, bırak beni gideyim' dedi.

pınar, 6 ay sonra afife jale'yi terk etti. şimdi ikisi için de en kötü yıllar başlıyordu. afife, kimsesiz ve beş parasız, tenha parklarda yatıp kalkar, aşevlerinde karnını doyururken ayrıldığı eşinin kendisinin ardından yazdığı şarkıları taş plaktan dinleyip ağladı.

ayrılık acısını yeni bir evlilikte dindirmeyi deneyen selahattin pınar ise hiç birlikte yatmayacağı bu kadından kısa sürede ayrıldı.

son sahne

afife jale, kimsesizliğinin, terk edilmişliğinin,yoksulluğunun son durağı balıklı rum hastanesi'nde, bir deri bir kemik veda etti hayata...
ölümü, gazetelere haber bile olmadı. cenazesine 4 kişi katıldı. mezar yeri de mektupları ve fotoğraflarıyla birlikte kaybolup gitti.unutuldu.

selahattin pınar, afife'nin ölümünün ardından paraladı kendini...nice ölümsüz, hicran dolu besteye imza attı. son katıldığı radyo programında ' hatıralar' şarkısını seslendirdi:

' beni de alın koynunuza hatıralar
dolanıp kalayım bir an boynunuza hatıralar '

bir süre sonra müdavimi olduğu todori meyhanesine gitti; doktorların yasak ettiği ne varsa hepsini ısmarlayıp sofrayı döşetti.rakısını yudumlarken son nefesini verdi. ' her yıl ölüm yıldönümümde mezarıma bir büyük rakı dökün ' diye vasiyet etti. son yolculuğuna mezarlıkta kendi bestesi çalınarak uğurlandı:

' söndü yâdımda akisler gibi aşkın seheri...'

can dündar


hazin bir aşk hikâyesi.uyuşturucunun dipsiz karanlığında tükenmiş.
(24.07.2006 23:57)
(bakınız: ölüm, istanbul, hayat, şiir, kadın, para, baba, güzel, ayrılık, uyku)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baywithlove Offline
withlove
Bay, 33
Ankara
Selahattin Pınar, (1902 Altunizade, İstanbul - 1960 İstanbul) Klasik Türk Müziği bestecisi ve tanburi. Eserleri genelde melankolik bir havaya sahiptir.


Hayatı
1902 yılında Altunizade`de dünyaya geldi. Babasının karşı çıkmasına rağmen 12 yaşında ud çalarak musikiye başladı. Dönemin önemli bestekarlarından ders alan Selahattin Pınar ilerki yıllarda tambur sazına geçti. Daha sonra ilk Türk ve müslüman kadın tiyatrocu Afife Jale ile evlendi. Bu evliliğin Selahattin Pınar`ın sanat hayatına etkisini büyük oldu. Bu dönemde ve boşandıktan sonra bestelediği parçalar genelde karşılıksız ve ümitsiz aşkları, ayrılık acılarını içerdi.

Afife Jale`den sonra bir evlilik daha yaptı fakat bu evlilik kısa sürdü. Alkol bağımlısı olduğu sanılan, asabi fakat içe dönük bir karaktere sahip Selahattin Pınar bir meyhanede hayata gözlerini yumdu.

Sabiha Gökçen`in anlattığına göre bestelediği Gel Gitme Kadın şarkısı Mustafa Kemal Atatürk`ün en sevdiği şarkılar arasında yer alır.

Bestelediği eserler
Atatürk`ün karşısında da tambur çalan Selahattin Pınar`ın bestelediği eserleri Zeki Müren, Sabite Tur Gülerman gibi birçok önemli sanatçı okudu. 100`e yakın bestesi olduğu sanılmaktadır. Bunlardan, 'Nereden sevdim o zalim kadını' ve 'Anladım sevmeyeceksin beni sen nazlı çiçek' isimli şarkılarını Afife Jale için bestelemiştir. En çok bilinen bestelerine aşağıdaki eserler örnek sayılabilir:
Anladım sevmeyeceksin beni sen nazlı çiçek(Hicaz) - Söz: Mustafa Nâfiz Irmak
Beni de alın ne olur koynunuza hatıralar (Hisarbuselik) - Söz: Baki Süha Edipoğlu
Bir bahar akşamı rastladım size (hicaz) - Söz: Fuat Edip Baksı
Gel gitme kadın ruhumu hicranına yakma(Kürdili hicazkâr) - Söz: Celadet Barbarosoğlu
Hala yaşıyor kalbimin en gizli yerinde (Nihavend) - Söz: Zekai Cankardeş
Nereden sevdim o zalim kadını (Kürdîli Hicâzkâr) - Söz: Yusuf Ziya Ortaç
Bakışı Çağırır Beni Uzaktan (Muhayyerkürdi) Söz: - Fuat Edip Baskı
Kalbim yine üzgün seni andım da derinden (Bayâtî) - Söz: Yahya Kemal Beyatlı
(05.07.2006 18:51)
(bakınız: istanbul, hayat, mustafa kemal atatürk, kadın, türk, baba, büyü, dünya, gözler, ayrılık)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayARUZ.KOLİK Offline
ARUZ.KOLİK
Bay, 48
Düzce
Selâhattin Pınar,Türk Mûsıkîsinin en büyük bestekârlarından biridir (05.07.2006 18:48)
(bakınız: türk, büyü, sela, pınar, büyük, este)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayMai Eflatun Offline
Mai Eflatun
x
zarif yürekli bestekar..
'bir bahar akşamı rastladım size' hicaz eserin bestekar-ı şahaneleridir kendileri..
(21.03.2006 11:56)
(bakınız: bahar, akşam, este)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: SELAHATTİN PINAR KİMDİR? selahattin pınar kimdir?

Antoloji.com
30.05.2016 09:50:53  #.234#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]