Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
SEVGİ VE SAYGI SEVGİ VE SAYGI terimi -_-
tarafından 18.4.2003 tarihinde eklendi
SEVGİ VE SAYGI sizce ne demek,
SEVGİ VE SAYGI size neyi çağrıştırıyor?
"SEVGİ VE SAYGI" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

<< önceki sayfa
Sayfa: 1 2
BayGlclK Offline
GlclK
Bay, 17
Venezuella
8 person liked.
12 person did not like.
Duygu toplumuyuz ki hep tartışmalarda 'sevgi' dedik.

Eğer sözlerime değer vermez, dinlemezsen; ne kadar seversen sev birşey noksandır.
Noksan nedir onu da sen bul.
(31.3.2005 15:09)
(bakınız: sevgi, nedir, arda, duygu, eğer, birşey, ne kadar, uyuz)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baykırgızistanb.. Offline
kırgızistanbozkırındabirbozkurt
Bay, 31
İstanbul
ile teşekkürler birlikte kullanılmalı (31.3.2005 15:02)
(bakınız: eşek, birlik)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baykırgızistanb.. Offline
kırgızistanbozkırındabirbozkurt
Bay, 31
İstanbul
yitirilmemesi gereken bir duygu (30.3.2005 01:37)
(bakınız: duygu)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baykırgızistanb.. Offline
kırgızistanbozkırındabirbozkurt
Bay, 31
İstanbul
ve sevgiyle birlikte saygısını (29.3.2005 22:48)
(bakınız: sevgi, saygı, birlik)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baydalga_li Offline
dalga_li
x
saygı ve sevgi desek... (5.2.2005 14:01)
(bakınız: sevgi, saygı)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayeclemif Offline
eclemif
Bay, 41
İngiltere
SEVGİ VE SAYGI

AİLEDE SEVGİ VE SAYGI

İnsanlar arasındaki ilişkilerin en önemli kuralı sevgi ve saygıdır. Bu yüzden, her insan çevresinden sevgi ve saygı bekler. Sevgili Peygamberimizin bu konuda çok güzel bir sözü vardır: 'İnsan, kendisine nasıl davranılmasını istiyorsa, başkalarına karşı da öyle davranmalıdır.' Yani kendimize sevgi ve saygı gösterilmesini bekliyorsak, biz de herkese karşı sevgi ve saygı göstermeliyiz. Bunun ilk adımı ailede başlar.

Aile, toplumun en küçük birimidir. Toplumun güçlü olması için her aile yapısının sağlam olması gerekir. Aileye kuvvet veren en önemli unsur ise sevgi ve saygıdır. Örnek bir ailede, bütün fertler ailesine bağlıdır. Herkes Ailenin huzur ve mutluluğunu bozacak davranışlardan uzak durur. Birbirlerini üzmekten kaçınır, kırıcı sözler söylemez. Sevinçli ve üzüntülü günlerinde birlikte olurlar. Ailenin problemlerini çözmek için hepsi elbirliği yapar. Kişisel sorunlarda ise, birbirlerine destekçi ve yardımcıdırlar. Ailenin birlik ve beraberliğine önem verirler. Aile bütünlüğünü bozacak hareketleri yapmazlar.

Küçükler, büyüklerine karşı daima saygılıdır. Onların tecrübe ve tavsiyelerinden yararlanır. İsteklerini ve ricalarını yerine getirmeye çalışırlar. Karşılıklı konuşmalarında büyüklerin sözünü kesmezler. Yanlarında otururken saygılı otururlar. İzin alınması gereken konularda, onlardan habersiz hareket etmezler. Yapılması imkansız isteklerde bulunmazlar. Ailenin bütçesini dikkate alır ve kendilerine verilen harçlıkları buna göre harcarlar. Paralarını israf etmezler.

Anne ve babaya sevgi ve saygı duymanın dinimizde çok önemli yeri vardır. İslam'a göre Anne ve babaya karşı gelmek büyük bir hatadır. Onların gönüllerini almadığımız sürece hiçbir işimiz güzel gitmez. Yüce Allah Kuran-ı Kerim'de; Onlara 'Öf! ' diyecek kadar bile saygısız davranılmasını yasaklar. Sevgili Peygamberimiz 'Cennet annelerin ayakları altındadır.' diyerek, anne sevgisinin ne kadar mühim olduğunu ifade etmiştir. Çocuklar, anne ve babanın haklarını ödeyemezler. Ailede büyükler de küçüklere karşı daima sevgi ve hoşgörü besler. Önemsiz hatalarını görmezlikten gelir ve kusurlarını tatlı dille izah ederler. Küçüklerin arzu ve isteklerini dinleyip bunlara önem verirler. Söz verdikleri zaman yerine getirirler. Sorunlarını çözme konusunda yardım ederler. Bütün bu güzel davranışların temeli sevgi, saygı ve hoşgörüdür. Ailesinde sevgi ve saygıyı hakim kılamayan insanlar, toplumda sevgi ve saygıdan söz edemezler.

BÜYÜKLERİMİZE SEVGİ VE SAYGI

Büyükler birçok konuda bizden daha bilgili ve tecrübelidir. Onlar daima küçüklere yardımcı olmayı ve yol göstermeyi düşünür. Bu yüzden, onların görüş ve düşünceleri hoşumuza gitmese de, öğütlerine kulak vermeliyiz. Bizlerin iyiliğini istemekte samimi olduklarına inanmalı ve söylediklerini anlamaya çalışmalıyız. Onlarla beraberken söz ve davranışlarımızda dikkatli olmalı, saygıda kusur etmemeliyiz. Yanlarında ayak ayak üstüne atarak oturmamalı ve izin almadan uzanarak yatmamalıyız. Yolda karşılaştığımızda selam vermeli ve hatırlarını sormalıyız.

Büyüklerimiz arasında öğretmenlerimize ayrı bir değer vermeliyiz. Onlar bizim iyi yetişmemiz, güzel huylar kazanmamız ve hayatta başarılı olmamız için gayret ederler. Bu sebeple, onların tavsiyelerini büyük bir dikkatle dinlemeliyiz. Okul içinde veya dışında her zaman saygılı olmalıyız. Onları gördüğümüzde kıyafetimize çeki düzen vermeli saygı içinde selamlamalıyız. Okulumuzdan mezun olduktan sonra bile ziyaretlerine gitmeli, bize verdikleri emeği saygı ile anmalıyız.

BAYRAK SEVGİ

Bayrak, bir milleti temsil eder. Üzerindeki işaretler ve renkler bir değer ve anlam taşır. Bayrağımızdaki kırmızı, hürriyetimiz için binlerce şehidin verdiği canları, akıttığı kanları hatırlatır. Bayrağımızdaki Hilal aynı zamanda İslamın sembolüdür. Yıldız ise, bağımsızlığımızı ve gökteki yıldızlar kadar özgür olduğumuzu gösterir. Ay yıldızlı Türk Bayrağı, bir savaş sonrasında şehitlerin akan kanları üzerine gökteki ay ve yıldız görüntüsünün düşmesiyle doğmuştur.1793 yılından itibaren de Türk devletinin ve milletinin sembolü olmuştur.

Türk Bayrağı, her Türk'ün göğsünü kabartır. Milli duygularını canlandırır. Dalgalandığı her yerde Türk'ün varlığını, cesaretini ve hakimiyetini gösterir. Bayrağa ve sancağa duyulan saygı, onların ifade ettiği güzel değerlere duyulan sevginin belirtisidir. Bu değerler kolay elde edilmemiş, büyük fedakarlıklar yapılmıştır. Ülkemizin gelişmesi, milletimizin ilerlemesi için bunları çok sevmeli ve çalışmalıyız. Türk Bayrağı'nın, dünyanın en güçlü ülkelerinden birini temsil etmesini sağlamalıyız. Bayrağımız dalgalandıkça bunun gururunu ve şerefini duymalıyız.

İNSAN SEVGİ

İslam'a gönül vermiş olan Türk Milleti, ırk, renk ve inanç ayrımı gözetmeden bütün insanlara sevgi ve hoşgörü ile bakar. Kin ve düşmanlıktan uzak, barış ve huzur dolu bir dünya kurulmasını savunur. Türklerin hakim olduğu topraklar yüzyıllar boyunca baskı ve zulümle değil, sevgi ve adaletle yönetilmiştir. Kimsenin diline ve dinine karışılmamıştır. Milliyeti ve inancı farklı olan birçok toplum, Türk hakimiyetinde yaşamayı tercih etmiştir. Bu konuda en güzel ilkeyi 'Yurtta Sulh Cihanda Sulh' diye söyleyen Atatürk koymuştur. Bizler böyle bir milletin torunlarıyız. Hiçbir ayrım yapmadan bütün insanlara sevgi ve saygı duyarız. Tatlı dil ve güler yüzümüz bütün dünyaca bilinir. Misafirperverliğimiz herkes tarafından övülür. Merhametimize, yardımlaşma ve dayanışma geleneğimize bütün yabancılar hayran kalır.

İnsan sevgisine önem verdiğimiz kadar, bu sevgiyi hiçe sayan ve insanlar arasında huzursuzluk çıkaranları da kesinlikle kabul etmeyiz. Bölücülük ve yıkıcılık yapanları içimizde barındırmayız. Bizler 'Yaratılanı severiz, Yaratan'dan ötürü.' diyen Yunus Emre'lerin soyundan geliyoruz. Dünyada savaşların, düşmanlıkların bitmesini, sevgi ve dostluğun hakim olmasını arzu ediyoruz. Barış ve huzur içinde her devletin, kendi milletinin mutluluğu için çalışmasını temenni ediyoruz.

Dr Abdullah Manaz
(18.4.2003 20:18)
(bakınız: aşk, allah (c.c), sevgi, insan, dost, hayat, mustafa kemal atatürk, zaman, anne, kuran-ı kerim)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
<< önceki sayfa
Sayfa: 1 2

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: SEVGİ VE SAYGI NEDİR? sevgi ve saygı ne zaman?

Antoloji.com
22.2.2017 16:10:03  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]