Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
ŞEYH SAİT ŞEYH SAİT terimi kara han
tarafından 9.4.2004 tarihinde eklendi
ŞEYH SAİT sizce ne demek,
ŞEYH SAİT size neyi çağrıştırıyor?
"ŞEYH SAİT" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

<< önceki sayfa
Sayfa: 1 2 3 4
sonraki sayfa >>
BayPrognasticat.. Offline
Prognasticator
Bay, 27
0 person liked.
0 person did not like.
_keçika pıti_; aynen katılıyorum sana...Çok güzel ifade etmişsin Tebrikler... (12.3.2009 17:10)
(bakınız: güzel, yorum, sana, atıl, ifâde, tebrikler, keçi, aynen, keçika pıti, katılıyorum)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bay^^YILDIZ_GÖZ.. Offline
^^YILDIZ_GÖZLÜM^^/HaYaT a DaiR ÇizGiLeR
Bay, 34
Ankara
Ayaklanmalar imparatoru... (21.2.2009 14:36)
(bakınız: para, ayak, ayaklanma, imparator)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baymehmet selim.. Offline
mehmet selim polat
Bay, 62
Kocaeli
Ermenileri silahlandıranlarla `soykırım yapıldı` diyenler aynı


Abdülilah Fırat, Ermenilerin Kürtlere karşı bir hıncı olduğunu söylüyor. Fırat`a göre bu hınç, Batılı devletlerin önerdikleri, `gelin Osmanlı`dan ayrılıp Ermenilerle beraber bağımsız bir devlet kuralım` önerisine Kürtlerin hayır demesiyle başladı. `Şimdi Avrupa bu fesadı devam ettiriyor.` diyen Fırat, sözlerine şöyle tamamlıyor: `Ermenileri dün silahlandırıp üzerimize salanlar, şimdi de başka bir manada soykırım yasalarıyla üzerimize salıyor. Yani bu 100 yıllık kampanya değişik usullerle halen devam ediyor. Kürtleri birlik içinde tutmanın tek yolu din duygusudur. Kürtler dinden uzaklaşınca kimse onların önünü alamaz. Hatta Ermenilerle birleşip ayrılırlar. Son 30 senedir bir kısım Kürtler sünnet olmadı, yani dinden bu kadar uzaklaştı.`
(16.2.2009 02:46)
(bakınız: kürt, nedir, şimdi, osmanlı, ermeniler, duygu, devlet, uzak, tamam, sünnet)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayankendini boya.. Offline
kendini boyayan ressam
Bayan
Diyarbakır
bir soyun kırımının en önemli kanıtı ve kişisi........hesap sorulacağı günü görmeyi çok isterdim. (2.12.2008 21:33)
(bakınız: soru, oyun, isterdim, kanıt, anıt, kanı, kırım)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayyeuda Offline
yeuda
x
mekanı cennet olsun.... serok barzani nin babası ile irtibatı kopmuştu... yoksa şimdi cennet yurdum güllük gülistanlıkytı. (4.10.2008 17:46)
(bakınız: baba, şimdi, cennet, olsun, batı, yoksa, gülistan, muştu, mekan, kanı)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baysaldiray Offline
saldiray
x
kürt ne zaman ulus olduki?

kıyım veya soykırım tarzı bişey yapılsın!
(28.9.2008 06:17)
(bakınız: kürt, zaman, aman, soykırım, ulus, ne zaman, tarz, kırım, kıyım)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayan_keçika pıti_ Offline
_keçika pıti_
Bayan, 28
İstanbul
Osmanlı devletinin 1918 yıllında dağılmasından sonra Ortadoğu, Kafkas ve Balkan bölgelerinde bulunan uluslar kendi bağımsızlıklarını ilan ederek devletleştiler. Osmanlı devleti Birinci Dünya Savaşı sırasında özellikle doğu sınırlarında yaşayan iki ulusu yani Kürtleri ve Ermenileri şiddet yolluyla yok etmeyi tercih etti! !

Kürtleri her yönüyle İslamlık unsurunu kullanarak kendi asıl sorunlarından uzaklaştırmak için oyalandı ve aynı zamanda Kürtlerin askeri gücünü de büyük oranda arkaya alındı; yalanlar ve asla yerine getirilmeyecek vaadlerle! !

Ancak bu vaadlere kanmayan üstelik Şeyh olan bir Kürt vardı; Şeyh Sait! ! Kürt halkının kandırıldığını gören Şeyh Sait Kürt halkını haklı olarak örgütlemeye çalıştı.

Ülke kurulduğunda görüldü ki Kürtlere sözü edilen hiçbir hak verilmedi üstüne üstlük tekçi yapı oluşturularak en büyük zarara uğratıldı; başta Kürt kavramı olmak üzere, Kürtlere ait herşey yasaklandı ve Kürt ulusu inkar edilerek dağ Türkü tezleriyle geri kalmış Türkler olarak kabul edildi. Bilimsel gerçekler poltik bencillikler uğruna heba edildi! !

Buna en büyük çaplı isyanı eden Şeyh Sait oldu! !

Sonuç; Kürt katliamı, Kürt kıyımı! ! !

Şeyh Sait'in mezarı TC tarafından gizli tutulması ve bilinmeyen yerlerde saklı tutulması insanlık adına utanç verici bir durumu arzetmektedir. Fakat fani lider manevi olarak kendi halkının yüreğinde yaşamakta, anılmakta ve yüceltilmektedir.
(25.9.2007 22:14)
(bakınız: kürt, insan, zaman, türk, yalan, dünya, büyü, gerçek, yaşamak, savaş)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bay_BozKurT_ Offline
_BozKurT_
x
lozan sonrası misak-ı milli den sadece musul eyaleti sorun olarak kalmıştı...ingiltere bir türlü musul u bırakmak istemiyordu...türkiye de öyle...Atatürk bu iş için diplomasi ustası İsmet İnönü yü görevlendirdi.
Görüşmeler çetin geçti..İsmet paşa diplomasi alanındaki her türlü kurnazlığı ve ustalığını sergiliyordu...İsmet paşa sürekli olarak Türk-kürt kardeşliğinden bahsediyor...gerekirse referandum yapılmasını söylüyordu...zaten ingiltere de tek buradan darbe yiyordu Türk-Kürt kardeşliği...bunu önlemeliydi...işler tamamen lehimize gidiyordu...derken 14 ili kapsayan bir isyan patlak verdi...
Nakşibendi tarikatına mensup Şeyh sait denen bir ingiliz uşağı vatan haini bir isyan başlattı...isyan kısa sürede büyüdü..Hükümet hemen olağanüstü hal ilan etti ve bölgeye asker sevketti...çok çetin mücadelelerden sonra isyan bastırıldı suçlular yakalandı ama bu isyanın bedeli bize ağır oldu...petrol açısından zengin Musul eyaleti(Kerkük Musul Erbil Süleymaniye Telafer Zaho Dohuk) milletler cemiyeti tarafından İngiliz mandası altındaki Irak krallığına verildi...
ve ortadoğu da anadoludan önce türkleşen musul eyaleti elimizden çıktı...Şeyh sait isyanı olmasaydı Atatürk ve karabekir paşa askeri operasyonda fikir birliğindeydiler...
(19.2.2007 00:03)
(bakınız: kürt, türk, büyü, nakşibendi tarikatı, deli, araf, türkiye, soru, vatan, kardeş)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayamedo21 Offline
amedo21
Bay
İzmir
ŞEYH SAİD YARGILAMA VE İNFAZ:
12 Nisanda 1925 de Diyarbakır'a gelen isyan (Kurdistan) bölgesi İstiklal Mahkemesi heyeti, birkaç gün içinde idamla sonuçlanacak olan Seyid Abdülkadir, Dr. Fuat ve Şeyh Eyüb'ın davalarına baktıktan sonra, 26 Mayıs'ta Şeyh Said'in davasına başladı.
81 sanığın bulunduğu duruşmalar Diyarbakır'daki bir sinema salonunda yapıldı. Savcıya göre, ayaklanma (kıyam) dış görünüş itibariyle şeriatçı olarak görünmesine karşın, 'asıl hüviyeti, iç bünyesi, ruhu ve tertipçilerin maksat ve gayesi bakımından ise tamamen bir Kürt milliyetçiliği, Kürt devlet ve hükümetçiliği olmaktan başka bir şey değildi.'

Bir ay kadar süren duruşmalar 28 haziranda sonuçlandı. Şeyh Said'in de aralarında bulunduğu 46 kürd şahsiyet idama mahkum edildi. İdamların infazı 28-29 Haziran gecesi yapıldı. İnfaz gecesinin en önemli özelliği, idamların bir kitle gösterisi şeklinde yapılması ve şeyhlerin iplerinin cellat yerine, toplumun çeşitli kesimlerinin temsilcileri (gazeteciler dahil) tarafından çekilmesiydi. Basında bu durum 'matbuat, tayyareciler, muhabereciler, şoförler namına, bu gruba mensup biri tarafından bir şeyh ipe çekildi' ve 'mahkumların çezasını halk verdi' sözleriyle yer aldı.

Mahkeme ve infaz sahasına ilişkin olarak gazetelerde yer alan haberlere göre, Şeyh Said ve hakimlerin ilginç bir 'diyaloğ' içinde olduğunu göstermektedir. Sorgu sırasında kendisine 'Şeyh hazretleri' şeklinde hitap eden heyet üyelerine Şeyh Said de, serbest bırakıldığında Hınıs'ta kuzu çevirmeyi teklif edecek kadar 'samimi' davranmış, darağacına giderken, 'Beni mi çok sevdin, yoksa diğer hakimi mi' gibi şakalaşmalar sürmüştür. Bu da gösteriyor ki Şeyh Said'e perde arkasında çok söz verilmişti. Verdikleri sözler arasında 'Eĝ er mahkeme esnasında, sadece din adına hareketi başlattıĝ ını, bu hareketin bir kürd hareketi olmadını söylese, kendilerini iki yıl içinde serbest bırakacakları ve kimseyi idam etmeyecekleri' idi. Buna inanan Şeyh Said' de, mahkemede sadece din adına kıyamı başlattını söylemiştir.

Düşman bu oyunlarını daha sonra gerek Seyyid Rıza ve gerek diğer davalarında da bir kez daha sahneledi. Ne yazik ki kürdler bütün bu oyunlara bakıp ibret alacakları yerde, hala düşmanlarının yalan ve oyunlarına kanmakta ve ders alamamaktadırlar.
(2.2.2007 12:57)
(bakınız: kürt, çile, gece, yalan, akıl, araf, haziran gecesi, devlet, rakı, esin)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayamedo21 Offline
amedo21
Bay
İzmir
büyük bir şahsiyet allah mekanını cennet etsin. (10.1.2007 16:55)
(bakınız: büyü, cennet, büyük, mekan, şahsiyet, kanı)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
<< önceki sayfa
Sayfa: 1 2 3 4
sonraki sayfa >>

"ŞEYH SAİT" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

DİKKAT: YAZDIĞINIZ YAZI EDİTÖRLERİMİZ TARAFINDAN OKUNDUKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR

Bir terime aynı gün içinde en fazla 5 adet anlam yazabilirsiniz.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: ŞEYH SAİT KİMDİR? şeyh sait kimdir?

Antoloji.com
25.2.2017 00:42:54  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]