Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
SİNOP BOYABAT GAZİDERETABAKLI KÖYÜ SİNOP BOYABAT GAZİDERETABAKLI KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
SİNOP BOYABAT GAZİDERETABAKLI KÖYÜ sizce ne demek,
SİNOP BOYABAT GAZİDERETABAKLI KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"SİNOP BOYABAT GAZİDERETABAKLI KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
0 person liked.
0 person did not like.
Gazideretabaklı, Boyabat

Gazideretabaklı, Sinop ilinin Boyabat ilçesine bağlı bir köydür. Boyabat İlçe merkezinin içinde de geçen Gazidere Çayı ve bu çayın oluşturduğu ovanın hemen yanında kuruludur.

Tarihi

Köyün tarihi hakkında kesin bilgilere ulaşılamamış ise de köyde anlatılan efsanelere, evlerin ve köyün genel yapısına bakıldığında ortaçağ' da ya da ortaçığın sonlarında bu bölgeye gelen Türk boylarının yerleşik hayata geçmesi ve pirinç tarımını öğrenmesi ile birlikte kurulan köylerden biri olduğu düşünülmektedir. Tabaklı isminin geniş bir türkmen aşireti olduğu düşünülmektedir.Bu Türkmen aşiretinin önde gelenlerin den olan NİZAM BEY bu köye ilk gelenler den dir. halen NİZAMIN deresi NİZAMIN bagı NİZAMIN evi adıyla anılan yerler vardır. Köyde anlatılanlara göre eskiden üç sülale varmış ve köydeki herkes bu sülalenin torunlarıdır. Bu sülaler Nizamoğulları, Çuhadaroğulları, ve Ekizoğullarıdır. Şu anda köyde hangi ailenin hangi sülaleden geldiği biliniyor olsa da köklere uzanan net soyağaçlarına ulaşmak mümkün olmamıştır.

Kültür

Köyün en sevilen yemegi pilavdır.Pilav genellikle zeytinyağlı yeşil fasulye ya da kuru fasulye ile birlikte yenir. Sade pilav pek tercih edilmez. Pilavsız gün yok gibibidir. BOYABAT OVASININ EN LEZZETLİ PİRİNCİ BURADA ÜRETİLİR. MIHLAMA, SARI BURMA TATLISI, DUT PEKMEZİ köyün diğer ünlü yemekleridir. Gazideretabaklı Köyünü ünlü yapan bir başka unsur evleridir. Köydeki bütün evler en altta hayvanların barınağı onun üstünde ise direkler üzerinde duran ve iki kattan oluşur. Bu şekilde üç kattan oluşan ev yapısı Boyabat' ın diğer köylerinde de yaygın olmasına rağmen, Gazideretabaklı köyünde bütün evlerin üç katlı oluşu ve bugüne kadar bozulmadan gelmiş olmayarı ve köyün içinde hiç betonarme evin olmayışı köyü diğerlerinden ayırır. Evlerde her katta genellikle iki oda ve geniş sofalar bulunur. Her odada "ocakbaşı" olarak anılan şömine tipi ocak vardır. Odaların bazıları duvarlar dahil geniş ağaçlarlarla örülü tam ahşap, bazıları ise içi ahşap dışı sıvalı olacak şekilde tasarlanmıştır (bağdadiye olarak anılır. Bütün odalarda sedirler, sergenler ve dolaplar muntazam ve nizami bir biçimde yapılmıştır.

GAZİDERETABAKLI KÖYÜNE VE ÇEVRE KÖYLERE ÖZGÜ SÖZCÜKLER

HAYLIMCA: Kendinden beklenenden daha üstün iş yapanlar için söylenen bir söz. İstanbul ağzında karşılığı yok.

ÇELEÇÜR : Üstüne başına dikkat etmeyen, pasaklı anlamında bir sözcük

TELTÜK : Sakar anlamında bir sözcük

GUYULMAK: Dökülerek bir yere dolmak ya da yere saçılmak anlamında kullanılan, İstanbul ağzında karşılığı olmayan özel bir fiil. "Başımdan aşağı sular guyuldu"

GUYMAK : Bir şeyin içine dökerek koyulabilen sıvı ya da çok taneli nesleri kapalı bir kaba koymak için kullanılan, "koymak" fiilinden farklı bir anlamda kullanılan ve İstanbul ağzında karşılığı olmayan bir fiil.

FEDLÜ : Numara yapan, aslında olduğu gibi görünmeyen kişiler için kullanılan, İstanbul ağzında olmayan yazı diline geçmemiş bir sıfattır. "Fedlülükten ağlıyor"

ÇON : Belinde bir şeyin ya da pantolonun durmasını sağlayan özellik için kullunalın bir sözcük. Karşılığı İstanbul ağzında yoktur ve yazı diline girmemiştir. "Bu çocuğun çonu yok belinde pantolon durmuyor!"

AGAŞ : Kendinden küçük kişilere hitaben kullanılan, ağabey anlamına gelen "aga" sözcüğünün zıttı olan, İstanbul ağzında "abisi" şeklinde kullanılan sözcük. "Agaş dışarıda çok durma eve gel!"

Coğrafya

Sinop merkeze 100 km , Boyabat'a ise 10 km. uzaklıktadır. Resmi adı Gazide Çayı olan, halk arasında Kolaz Çayı ya da Golaş Çayı olarak bilinen çayın vadisinde bulunur. Aynı çay daha sonra Gazide Köyünün ve Boyabat' ın içinden geçerek Gökırmak' la birleşir. Çay kenarındaki fazla geniş olmayan düzlüklerde çeltik tarlaları vardır. Pirinç tarımı için elverişli olmayan taşı çok olan arazilere ise köyde bağ adı verilen meyve bahçeleri yapılmıştır. Köyde eskiden kalma birçok değirmen ve eskiden çeltiği kabuğundan ayırıp pirinç yapmaya yarayan ve "ding" adı verilen, su gücü ile çalışan büyük dibekler bulunur. Köyün etrafı çam ve meşe ormanları ile çevrilidir. Köyün kurulu olduğu yer eskiden çaya gelen büyük seller nedeni ile çayın yatağında değil biraz yüksekte ovanın hemen yükseğinde ve yaklaşık çağ yatağına 500 m uzaklıkta kurulmuştur. Gazideretabaklı Köyü Kıyı Karadeniz' e özgü dağınık yerleşim özelliği değil toplu yerleşim özelliği gösterir.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimiile Orta Anadolu iklimi arasında geçiş iklimi özellikleri göstermektedir. Her mevsim yağış almasına karşın Yaz ayları Karadeniz' in kıyı kesimlerine göre daha az yağışlıdır.

Nüfus

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Genellikle pirinç tarımı yapılır.

Muhtarlık

Gazideretabaklı'nın, köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Yıllara göre köy muhtarları:

> 2004 - ahmet yılmaz
> 1999
> 1994
> 1989

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu var ve kullanım dışıdır ancak taşımalı eğitim sisteminden yararlanılmaktadır. Köyde, uzun zamandır içme suyu şebekesi vardır. Kanalizasyon şebekesin de eklenmesi ile birlikte köydeki altyapı sorunu büyük ölçüde çözülmüştür. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur.

Dış bağlantılar

* Yerelnet

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: SİNOP BOYABAT GAZİDERETABAKLI KÖYÜ NEDİR? sinop boyabat gazideretabaklı köyü ne zaman?

Antoloji.com
25.2.2017 03:04:47  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]