Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
ŞIRNAK ULUDERE GÜLYAZI KÖYÜ ŞIRNAK ULUDERE GÜLYAZI KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
ŞIRNAK ULUDERE GÜLYAZI KÖYÜ sizce ne demek,
ŞIRNAK ULUDERE GÜLYAZI KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"ŞIRNAK ULUDERE GÜLYAZI KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
0 person liked.
0 person did not like.
Gülyazı, Uludere

Gülyazı, Şırnak ilinin Uludere ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adı resmi kayıtlarda 60'lı yıllara kadar "Bijuh" ismiyle geçmiştir. Bu isim Türkiye cumhuriyetinin türkleştirme politikalarının sonucu olarak değiştirilip "GÜLYAZI" olarak Türkçeleştirilmiştir. Orjinal ismi "Bêjuh" olup web'teki bazı kayıtlarda Becuh, Becu, Becü ismiyle bilinir. Bejuh ismi, kesin olmamakla birlikte, Ermenice bir isimdir. Kürtçe karşılığı olmasına rağmen, Kürtler'den önce Ermeniler'in bu yerleşim alanında bulunması, ismin Ermenice olduğu varsayımını güçlendirir. Kürtçe kelime anlamı "be-cuh" yani "yersiz" anlamına gelmektedir. 1850'li yıllarda Ermeniler'in bulunduğu dönemlerde, yarı göçebe hayatı yaşayan Irak'lı Şahbaz isminde Sindi aşiretine mensup şahıs,Tanin yaylasına çıkma amaçlı, gidip gelmekten yorulup, ailesiyle köye yerleşti. O yıllara kadar köyde Ermeniler'e ait 5 ev bulunmaktaydı ve Şahbaz 6. haneyi kurarak Ermenilerle beraber Bejuh'ta yaşamaya başladı. Cumhuriyet donemine kadar Goyan aşiretine mensup birkaç aile de köye yerleşti. 1900'lü yılların başında Ermeniler, sosyal ve politik nedenlerle köyü terketti. Milli Mücadele döneminde İngilizler, köyü ve çevresini işgal etmek için bir gurup asker yolladı ve Bejuh halkı tarafından geri püskurtülerek köyün T.C. sınırları içinde kalması sağlandı.

Kültür

Köyün gelenek ve görenekleri hakkında bilgi yoktur

* 1969-1971 yılları arasında köyde ilkokul öğretmenliği yapan Muhammet Alpaslan AKDOĞAN'ın verdiği bilgiye göre; Köyün ilk camii 1970 yılında inşa edilmiştir. İlk ulaşım yolu 1971 yılında yapılmıştır. Köy o dönemde tahminen 35 haneden oluşmaktaydı. Ceviz ağaçları, sincapları ve laleleri meşhurdu. Köyün tüm su ihtiyacı içinden geçen dereden, gıda ve gaz yağı temini çoğunlukla Irak Zaho'dan sağlanmaktaydı. Köyde yaşayan tüm misafirler köyden ayrılırken tüm köy halkı tarafından 'ayrılık kayası' olarak adlandırılan yere kadar uğurlanırdı.

**köyde öğretmen sıkıntısıda yokoktur\\****
köyde bulunan bazı hizmetler

* köyde bir internet cafe vardır
* köyde balık tesisi vardır
* sağlık ocağı bulunur
* lise vardır
* iki ilköğretim okulu bulunur
* ptt acentesi de vardır

lokanta vardır bevzin istasyonu vardır
ayrıca bilardoda bulunur

marketi ve kahvesi vardır

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım,ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Yıllara göre muhtarları:

> 2004
> 1994 - gurgin alma
> 1983 - şahbaz akdağ
> 1969 - Musa Öncü

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi vardır ancak PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. 4. Jandarma Sınır Tabur Komutanlığı Gülyazı Köyünde konuşludur. 2004 yılı itibariyle birçok lise kurulmuştur. Düğünleri ile ünlü güzel bir köydür.

'''Gülyazı Tarımsal 2008 yılında kendi çabalarıyla kurmuş olduğu tarımsal kooperatifin yaklaşık 150 üyesi bulunmaktadır. 2008 yılında çalışmaya başlamasına rağmen köyde; köy suyu projeleri,hayvansal sulama kanalları yayla yolları yaptırımı gibi daha bir çok çalışmaya imza atmıştır.

Dış bağlantılar

* Yerelnet
* Uludere Gülyazı

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: ŞIRNAK ULUDERE GÜLYAZI KÖYÜ NEDİR? şırnak uludere gülyazı köyü ne zaman?

Antoloji.com
22.2.2017 13:38:41  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]