Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
SİVAS HAFİK ÇINARLI KÖYÜ SİVAS HAFİK ÇINARLI KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
SİVAS HAFİK ÇINARLI KÖYÜ sizce ne demek,
SİVAS HAFİK ÇINARLI KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"SİVAS HAFİK ÇINARLI KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
0 person liked.
0 person did not like.
Çınarlı, Hafik

Çınarlı, Sivas ilinin Hafik ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün tarihine baktığımızda pek çok önemli olaylar yaşanmıştır. Köyün kaç yılında kurulduğu tam olarak bilinmemektedir.Ancak şuan ki köyün olduğu yerin 4 km güneyinde Ornevit denen yere Hatip oğlu, Kasım oğlu, Pilder oğlu, Baş oğulları sülaleleri yerleşmesiyle köy kurulmuştur.Köyde gayrimüslim nüfusla birlikte yaşanmıştır.Köy büyümüş ancak 1950’li yıllardan itibaren tüm Sivas’in köylerinde olduğu gibi göç olgusu Çınarlı’da da kendisini hissettirmiştir.Köyün ismi 1960 yılında köyün bulunduğu yerdeki Çınar tepesinden almıştır.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Sivas iline 53 km, Hafik ilçesine 20 km uzaklıktadır.Çınarlı köyü Hafik’in doğusunda Zara sınırında İç Anadolu Bölgesinin Yukarı Kızılırmak Havzasında bulunmaktadır.Çınarlı 39-40 kuzey enlemi,37-38 doğu boylamı arasındadır.Köy doğal güzellikler ve kaynaklar bakımından zengin bir bölgede yer almaktadır.Köyümüzün su potansiyeli oldukça yüksektir.Köyün aşağı mahalle bölümünden ülkemizin en uzun nehri olan Kızılırmak'ın bir kolu olan Koru ırmağı geçmektedir.Çınarlı kendi su ihtiyacını karşılamakla beraber diğer köyler de köyümüzün meşhur Çınar suyundan faydalanmaktadır.Bu köy bahçecik ile kuşçu köyü arasındaki 12-14 km uzunluğundaki bir vadide yer almaktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyümüzün başlıca tarım ürünü buğday ve arpadır. Hayvancılıkta elde edilen sütler, peynir ve diğer süt ürünleri yapılıp diğer illere de gönderilmektedir. Ayrıca arıcılık son zamanlarda hızla gelişmektedir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2004 - Abdullah Uğurlu
> 1999 -
> 1994 -
> 1989 -
> 1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak öğrenci azlığından 5. sınıfa kadar kullanılmaktadır.Ortaokula taşımalı eğitim yapılmaktadır.Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı yoktur ancak sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

* Yerelnet

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: SİVAS HAFİK ÇINARLI KÖYÜ NEDİR? sivas hafik çınarlı köyü ne zaman?

Antoloji.com
25.2.2017 07:35:24  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]