Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
SİVAS İMRANLI TÜRKKEŞLİK KÖYÜ SİVAS İMRANLI TÜRKKEŞLİK KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
SİVAS İMRANLI TÜRKKEŞLİK KÖYÜ sizce ne demek,
SİVAS İMRANLI TÜRKKEŞLİK KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"SİVAS İMRANLI TÜRKKEŞLİK KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
1 person liked.
0 person did not like.
Türkkeşlik, İmranlı

Türkkeşlik, Sivas ilinin İmranlı ilçesine bağlı bir köydür.

Sivas ili İmranlı ilçesine bağlı olan Türkkeşlik köyü nüfus bakımından İmranlı'nın en büyük köyüdür. Sivas iline 88 km, İmranlı ilçesine 15 km uzaklıktadır.Komşu köyler ise Karaboğaz, Eskikeşlik, Bahar, Maden, Kılıçköy ve Uzuntemur ile Zara ilçesine bağlı Adamfakı ve Suşehri ilçesine bağlı Geminderesi ve Kumoğlu’dur. 1 yaylası olan köyün 11 tane de ağılı vardır. Bunlar Atoluğu, Sayıcıoğlu, Çamlıağıl, Gözlektaşı, Kışladeresi, Yedipelit, Himmetoğulları, Alasakal, Çitköyü, Uzungöze ve Kındıralı'dır.

Türkkeşlik köyünün kuruluşu 1886 yıllarına dayanmaktadır.Köye ilk önce Kars’tan 2 aile gelir. Bunları Kasımoğulları ve Çindiloğulları takip eder. Daha önce köyün mevkisi Okçular diye anılmakta iken o yıllarda bu mevkiye gelip çadır kurarak burada yaşamaya başlayan bir grup bu alana Düzyurt adını verir. Türkkeşlik adı ise köy kurulmadan evvel bu alana Ankara Haymana civarından gelen göçebe insanlar tarafından verilmiştir. Burada okçuluk ve atıcılık müsabakaları yapılır ve güreşler tutulurmuş. Keş güç anlamına geldiği için bu alana keşlik denilmiş. Yine Eskikeşlik köyünden gelenler, diğer Keşlik köyü Kürt kökenli olduğu ve köy adının ayırt edilmesi için bu yeni yerleşime Türk önadını da ekleyerek Türkkeşlik adını koymuşlardır.

Köyde sabit oturan nüfus 640 civarında iken bu oran yaz aylarında 1200’lere kadar çıkmaktadır. Ancak Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi2007 Nüfus Sayımı Sonuçlarına göre köy nüfusuna kayıtlı 391 kişi vardır. 1960’larda köy 250 hane iken daha sonra 125 haneye kadar düşmüştür. 1974’de nüfusun tekrar artması ile dışarıya göç başlamıştır. Büyük bir çoğunluğun istikameti İstanbul iken diğer şehirler ve Almanya gibi Avrupa ülkelerine gidenler de olmuştur. 1980’lerde göç iyice artmış ve deyim yerinde ise köy adeta boşalmıştır. Köyde yirmi ana sülale olup bunlar: Alasakal, Aleygil, Aşıkosmangil, Hamogil, Hüsükgil, Kamburgil, Karamusagil, Kertlezgil, Sarıhasanlar, Alıçgil, Certlekgil, Şeyhgil, Taşoğgil ve Yonuzgil'dir.

Köyün başlıca geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olup son zamanlarda da arıcılık ön plana çıkmaya başlamıştır.

Köyde 1944 yılında yapılan iki öğretmenli 41 öğrencinin eğitim gördüğü dört derslikli bir ilköğretim okulu olmakla beraber orta öğretim öğrencileri İmranlı ve Zara’ya giden taşımalı eğitim sistemi ile okumaktadır. Bir cami ile ebe tayin edilmediği için kapalı bir sağlık ocağı bulunan köyde iki de mezarlık bulunmaktadır. Köyün altyapı problemi tamamen çözülmüş olup tek önemli problem su sorunudur.

1980'lerde yaşanan dışarıya göçün büyük bir bölümü İstanbul’a olunca köylüler sosyal ve ekonomik dayanışmalarını devam ettirmek, sahip oldukları kültürü yaşatmak düşüncesi ile 1997 yılında Türkkeşlik Köyü Kültür ve Yardımlaşma Derneği'ni kurmuşlardır. Dernek kısa zamanda gerek İstanbul’daki Türkkeşliklerin bir araya gelmesi, gerekse köyün problemlerinin çözümü yönünde önemli çalışmalara imza atmıştır. 896 üyesi bulunan derneğin Kadıköy ilçesi Kayışdağı Mahallesi'nde yapılan çok katlı kültür merkezi tüm Sivas derneklerine örnek olacak bir yapıya sahiptir. Kültür merkezinin birinci ve ikinci katları düğün salonu, üçüncü katı lokal, dördüncü katı ise bilgisayar ve bilardo gibi imkânlarla gençlerin ve köylülerin hizmetine sunulmuştur.

Dış bağlantılar

* Türkkeşlik Köyü

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: SİVAS İMRANLI TÜRKKEŞLİK KÖYÜ NEDİR? sivas imranlı türkkeşlik köyü ne zaman?

Antoloji.com
26.2.2017 15:17:51  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]