Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
SİVAS KOYULHİSAR ORTASEKİ KÖYÜ SİVAS KOYULHİSAR ORTASEKİ KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
SİVAS KOYULHİSAR ORTASEKİ KÖYÜ sizce ne demek,
SİVAS KOYULHİSAR ORTASEKİ KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"SİVAS KOYULHİSAR ORTASEKİ KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

Baygurselakyel Offline
gurselakyel
Bay, 53
İstanbul
0 person liked.
0 person did not like.
Ben de 1966 yılında İstanbul'a, çalışmaya gelen babamla birlikte geldim. o zamanlar 2 yaşındaydım. Büyük şehirde okula gitme şansım oldu. okuyup mimar oldum. köyde kalmış olsaydım yoksul bir çiftçi olarak yaşayacaktım belkide. asla 700 şiir de yazamamış olacaktım.

selamlar.

ben Koçali mahallesindenim.
(19.1.2010 10:18)
(bakınız: istanbul, şiir, zaman, baba, büyü, okul, esin, gitme, şehir, selam)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
Ortaseki, Koyulhisar

Ortaseki, Sivas ilinin Koyulhisar ilçesine bağlı bir köydür.

Ortaseki, Sivas'ın Karadeniz sınırındaki Koyulhisar ilçesine bağlı bir köydür.Koyuhisara 15 ,Sivasa 185 km uzaklıktadır.

7 mahalleden oluşmaktadır. Karadeniz sınırına yakın oluşu nedeniyle doğal çam ormanlarıyla kaplı birçok arazisi vardır. Bunun yanında 4 yaylası vardır. Bunlardan en bilinen ünlü Sarıçiçek Yaylası da göl ve orman manzarası ile Ortaseki köyü sınırları dahilinde bulunmaktadır. Ortaseki köyü'nün yaylalarını sıralamak gerekirse bunlar;

1-Sarıçiçek yaylası ve doğal Sarıçiçek gölü:

Yerli ve yabancı turistlerin ortak amaç için toplandıkları bu yayla her yıl çeşitli etkinliklerle binlerce konuklarını ağırlar. Çam ormanları ve sarıçiçek göl manzarasıyla keşfedilemeyen doğal harikalar arasındadır.

2-Top alanı Yaylası:

Eski çağlarda çeşitli savaşların yapıldığı yer olarak günümüze kadar gelmiştir.Ortasekililer bu yaylanın ismini Topalan olarak yaygın bir ağızla söylerler ve bu yaylayı Atalarından emanet olarak her yıl vefalı bir kalabalıkla Göçerçer.Günümüzde Yaylaya göçme,yaşlı nüfüs tarafından senbolikte olsa yapılmaktadır.Köy nüfusunun büyük şehirlere kayması dolayısıyla bu Yaylaya göçme geleneği unutulma aşamasına gelmiştir. Topalanı Yaylası;sicak çermik kaynak suları bakımından çeşitli hastalıklara şifa verdiği,ortaseki köyü halkı tarafından bilinen bir gerçektir.

3-Zarguna yaylası:

Çam ormanları arasına saklanmış bu yayla,aslında zarguna mahallesi olarak da anılır.Gerek Hayvancılığın aralıksız olarak devam etmesi,gerek nüfüsunun çokluğu ve gerekse yaz-kış aynı yaylayı kullanmış olmaları bu yaylayı mahalle olara da bizlere sunmuştır.

4-Ganca Alanı:

Son yıllarda Tekrar köylü girişimlerin gün yüzüne çıkardığı ve köylülere kapılarını açan bu yayla;19.yüzyıl sonundan başlayarak yıllar itibariyle unutulmaya yüz tutmuştur.Yaylanın geçmişi hakkında fazla bir kaynak bulunmamaktadır fakat eski taş evlerin günümüze kalan kalıntılarındn buranın tarım ve hayvancılığın yoğun yapıldığı yıllarda sahip olduğu mera ve otlak alanlarından dolayı Ortaseki köyü göçerlerinin yaylası arasında yer aldığı bilinen bir gerçektir.

İstanbul'a 11 saat mesafede bulunan Ortaseki köyü yazın yerli turistlerin cazibe merkezlerinden biridir. İsmini yörenin ünlü meyvesi kirazdan alan 'sarıçiçek kiraz şenlikleri' de burada düzenlenmektedir.

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Sivas iline 185 km, Koyulhisar ilçesine 15 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. DOGAL ÇAM ORMANLARINDAN SAKLIDIR ORTASEKİ KÖYÜ ÇOK GÜZEL HERKEZIN GELIP GORMESINI TAVSIYE EDERIM

Nüfus

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Az miktardada olsa Arıcılık yaygındır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2004 - Yaşar Gürbüz
> 1999 -
> 1994 -
> 1989 -
> 1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

* http://www.ortasekililer.com/
* Yerelnet

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: SİVAS KOYULHİSAR ORTASEKİ KÖYÜ NEDİR? sivas koyulhisar ortaseki köyü ne zaman?

Antoloji.com
25.2.2017 03:05:16  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]