Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
SİVAS ZARA YAPAK KÖYÜ SİVAS ZARA YAPAK KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
SİVAS ZARA YAPAK KÖYÜ sizce ne demek,
SİVAS ZARA YAPAK KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"SİVAS ZARA YAPAK KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
1 person liked.
0 person did not like.
Yapak, Zara

Yapak, Sivas ilinin Zara ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Yapak köyü kesin olmamakla beraber 1300 li yılarda zara ve cevre illerden 15 ailenin gelişi ile Kurulmuştur YAPAK adını almıştır.

Coğrafya Sivas iline 78 km, Zara ilçesine 18 km uzaklıktadır. Genel olarak bozkır hakimdir. köye yakın kesimler ormanlıktır. Akarsu kenarlarında söğüt ve kavak yetişir. Tepelerin üzerinde yalnız alıç ağaçları tipik bozkır manzarasıdır. Patika kenarlarında yetişen madımak, tarla ve dağlarda yetişen kasnı, mantar, kangal yenilebilen yabani otlar arasındadır. Toprak bakımından oldukca kırsaldır. Su yok denecek kadar azdır. Bu yüzden tarımcılık pek gelişmemiştir. Genelde ekilenler şunlardır; Bugday, Arpa, Fiğ, Mercimek vb. su istemeyen tahıl ürünleridir. Bunun yanında hayvancılık biraz daha iyi safhadadır. genelde büyük baş olmak üzere hayvancılık yapılır. Son yıllarda azda olsa arıcılıkta yapılmaktadır.

İklim

Kara iklimi hakimdir, yazları sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve karlıdır. BİTKİ ÖRTÜSÜGenel olarak bozkır hakimdir. Orta uzaklıkta çevresi ormanlıktır. Akarsu kenarlarında söğüt ve kavak yetişir. Tepelerin üzerinde yalnız alıç ağaçları tipik bozkır manzarısıdır. Patika kenarlarında yetişen madımak, tarla ve dağlarda yetişen kasnı, mantar, kangal yenilebilen yabani otlar arasındadır.

Nüfus

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Son yıllarda arıcılıkta gelişmiştir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2004 - İsmail Akkaya
> 1999 - Seyit Yakıcı
> 1994 - Halil Akkaya
> 1989 - Halil Akkaya
> 1984 -
> ......... -Ömer Osman Öztemür

Altyapı bilgileri

Eğitim 1950 lerden bu yana kesintisiz devam etmektedir. 1990 lı yılların ortaların da örgenci sayısının azalması ve okulun hasar görmesiyle kullanılmaz hale gelmiştir Bu yıllarda ilçe milli eğitim müdürlüğnünün köye prefabrik okul yapması ile ilk okul öğrencileri bir öğretmenle orta okul öğrencileri 18 km uzaklıkta ki ilçeye taşımalı olarak eğitimlerine devam etmişlerdir. 2006 yılında yapak köyü vakfının hayırseverleri ve köy halkınında desteği ile 480 m2 2 katlı 10 derslik bilgisayar donanımlı yemekhanesi ana sınıfı olan bir okul yapıldı.

Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon bulunmaktadır.

Dış bağlantılar

* http://www.yapakvakfi.org.tr/
* Yerelnet

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: SİVAS ZARA YAPAK KÖYÜ NEDİR? sivas zara yapak köyü ne zaman?

Antoloji.com
28.2.2017 13:25:04  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]