BUGÜNKÜ GAZETELER
Gazeteler  Sabah Gazeteler  Milliyet Gazeteler  Zaman Gazeteler  Sözcü Gazeteler  Habertürk Gazeteler  Taraf Gazeteler  Cumhuriyet Gazeteler  Fotomaç Gazeteler  Türkiye Gazeteler  Tüm Gazeteler

Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
ŞİZOFREN ŞİZOFREN terimi DELAL ASMİN
tarafından 18.6.2001 tarihinde eklendi
ŞİZOFREN sizce ne demek,
ŞİZOFREN size neyi çağrıştırıyor?
"ŞİZOFREN" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

<< önceki sayfa
Sayfa: 1 2 3 4 5 6 7 10 20 21
sonraki sayfa >>
Bayan_gökçen_ Offline
_gökçen_
Bayan, 31
Ankara
0 person liked.
0 person did not like.
hayatın kendisine katlanamayıp, kendilerine yeni bir hayat bulanlar.. (17.6.2008 17:40)
(bakınız: hayat, ayıp, yeni, ulan, sine, haya, anam, anlar)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bay... dulcinea.. Offline
... dulcinea...
x
İstanbul
Aklıma hep 'Akıl Oyunları' filmi gelir. Aklın insana oynadığı bir oyundur gerçektende şizofreni..Ama kişi oyun oynadığının farkında değildir, onun için yaşadığını sandığı herşey gerçektir. Ve diğer şahısların bu gerçekliğin farkında olamayışları çok da mühim değildir...
Depresyondan çok daha ağır ve patalojik bir durum olmasına rağmen depresyon kadar insana acı vermemesi de belki avantaj olarak görülebilir :)
(10.6.2008 15:26)
(bakınız: insan, gerçek, akıl, oyun, belki, depresyon, lara, herşey, şizofreni, lama)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayleyyam Offline
leyyam
x
bukalemun:şizofren hayvan :) :) tenekeci (5.6.2008 22:51)
(bakınız: kalem, hayvan, alem, ayva, teneke, bukalemun, fren)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayansmokin Offline
smokin
Bayan, 32
Van
kişilik bölünmesi yani deliliğin en uç noktası denebilir... kısaca kendi senaryosunu yazıp inanan kişi.... :-)))) (12.4.2008 15:59)
(bakınız: deli, nokta, sena, yazı, nana, kişilik, nebi, yani, kısaca, senaryo)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayArabian Offline
Arabian
x
sizofren...

sizin tecrube etmeden anlayamcagnz bir sey....

8 senedr ben yasiyrum:(
(3.3.2008 19:35)
(bakınız: amca, fren, sene)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baynazeninane Offline
nazeninane
x
İstanbul
Bazen hayatın gerçeklerinden kaçıp kendi gerçeğimi, kendi dünyayaşamak istiyorum,bir şizofreen gibi..sadece bana ait, benim bildiğim ve senaryosunu benim yazdığım bir hayat... (22.2.2008 13:33)
(bakınız: hayat, dünya, gerçek, yaşamak, yaşam, bazen, yorum, sena, gibi, sade)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baypesimist soul Offline
pesimist soul
x
neredesin firuze filminde 'eğer siz tanrı ile konuşuyorsanız bu normaldir, ancak tanrı sizinle konuşuyorsa ya peygambersiniz ya da şizofrensiniz' şeklinde tanımlanan hastalık. Ancak toplumumuzda ne olduğu tam olarak bilinmeyen bir hastalık. Şizofreni delilik değildir, kişilik bölünmesi de değildir. Şizofreni bir beyin hastalığıdır. Nedeni tam olarak bilinemeyen her hastalık gibi bununda nedeni genetik olarak kabul edilir. Ancak çok yoğun stres veya üzüntüden sonrada ortaya çıkabilir. Şizofrenler maddesel ve sanrısal dönemdeki zaman-mekan- kişi değerlerini birbirine karıştırarak(bir anlamda zaman çakışması gibi bişey) var olmayan şeyleri oluyormuş gibi yaşanmamış olayları yaşanmış gibi kabul ederler. 15-25 arasında görülür genellikle.Tam olarak çürütüldüğü ya da kanıtlandığını bilmiyorum ama sanırım her insanın şizofren olduğu sadece bunu bastırabilen veya bastıramayan kişilerin olduğunu savunan bi hipotez var. Yani herkes her an şizofren olabilir. Katatonik şizofreni, desorganize tip şizofreni ve paranoyak şizofreni gibi türleri vardır ve her türü farklı semptomlar (halisünasyonlar, sanrılar, düşünme bozuklukları, katatoni(donakalım)) gösterir. Şizofrenler nadir de olsa kendilerine ya da insanlara zarar verdikleri için klinik gözlem altında bulunurlar.Çok nadir bir hastalık değil.100 kişide bir görülür. Psikolojinin kanseri denilebilir bu hastalık için çünkü tam olarak tedavisi yoktur. Sadece psikolojik olarak değil mutlaka psikiyatrik olarak da tedavi edilmelidir. Tek çare hastayı hasta olduğuna inandırmaktır. Yani her ortalıkta ben şizofrenim diye bağiran insanlara inanmayın gerçekleri bu durumu çok zor kabul eder. Bir çok filme (beautiful mind) ve kitaba (Veronika ölmek istiyor,sana gül bahçesi vaat etmedim) konu olduğu için bazı insanlar tarafından çok karizmatik bir hastalık olarak görülse de çok zor bir hastalıktır.Bayanlarda 25-35 yaşlarında sık görüldüğü için kendimi risk altında görmüyor değilim hani.Kısaca şizofren “ben in içinde bizi sizi onları yaşatabilen”dir. (17.2.2008 20:09)
(bakınız: insan, zaman, para, anlam, deli, gerçek, özlem, tanrı, araf, neden)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayanNoordzee Offline
Noordzee
Bayan
- dunyada onemli bir gorevi yerine getireceginize inanirsiniz.
- insanlarin size komplo kurmakla mesgul oldugunu dusunursunuz
-cok derin dusuncelere dalarsiniz
-kimsenin duymadigi sesleri isitir, bazi seyleri gorursunuz..
sizofren hastalari kendileriyle cok mesguldur..
(15.2.2008 23:43)
(bakınız: insan, insanlar, seni, hasta, derin, sunu, arsin, anlar, fren, tire)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baydeahtangel Offline
deahtangel
x
Şizofren genellikle kalıtsal olarak ortaya çıkan bir çeşit beyin hastalığıdır
ben şizofren hastasıyım daha önce yanlış teşhis konulmuştu çünkü akrabalarımda da olduğundan doktorlara bahsetmiyordum.Şizofrenseniz karşınızdaki kızmasanız bile ona bağarmaya başlıyorsunuz bazen dahada ileriye gidiyor kafanızdan birşeyler uydurup onlara kendiniz bile inanıyorsunuz kişiye görede değişiyor mesela bende; sürekli uyku bozukluğu ve kabuslar var bunun dışında dönem dönem halüsinasyonlar görüyorum bazen psişik güçlerim olduğuna inanıyor, başkalarınıda buna inandırıyorum bunu yaparken yanlış yaptığımı bildiğim halde kendime engel olamıyorum sosyal yaşantım sıfır ve bütün zamanımı nette geçiriyorum çoçk gerildiğimde kekeliyorum bile bazen kendime zarar verirdim ama bunu bıraktım annem durumu kabullendiğinde bana çok yardımcı oldu ama başlarda oda çok zorlandı çok fazla düşünüyorsunuz birde başkasının bir kere düşündüğü herhangi bir şeyi milyonlarca kez düşünüp kendinizi boşu boşuna yoruyor ve sürekli bitkinlik hissediyorsunuz sırf kendiniz istediğiniz için kalp krizi bile geçirebilirsiniz hissettiğiniz acı herzaman için gerçek fakat vücudunuzda herhangi bir problem oluşmuyor aşmanın en iyi yolu yakınlarınızın sizi anlamaya çalişıp 24 saat başınızda beklememeleri dediğim gibi kişiye göre çok yönlü değişkenlik gösterebilen bir rahatsız ve genellikle 15 yaşından başlıyor ben 17 den bu yana yaşıyorum doktora gitmekten sonra yapmanız gereken ilk şey yakınlarınıza onları sevdiğinizi ve onları asla isteyerek kırmayacağınızı anlatmak olmalı ve elinizden geldiği kadar sizi kızdıracağını düşündüğünüz yada hep hatırladığınız o kötü anıları mümkün olduğunca paylaşmak o zaman birazda olsa kızgınlığınız geçiyor ama dediğim gibi dönem dönem kişiye göre değişiyor Bence bunu yaşadığına inanan kimseler tomogrofi ve çeşitli bedensel testlerle kendisinin gerçekten neyi olduğunu anlayabilecek bir muaynehanede tedaviye başlamalı çünkü tomogrofi testinde gerçekte şizofren olup olmadığınız anlaşılabiliyor.Şizofren hastalarının beyinlerinde farklı yerlerde değişik salgılanmalar oluyor çünkü saygılar
Herkese mutlu bir yaşam dilerim
(21.1.2008 15:25)
(bakınız: zaman, anne, uyku, anlam, gerçek, gitmek, yaşam, bazen, saygı, kalp)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bay_Rate Offline
_Rate
x, 29
colsulesi cok guzel acıklamamıs...
hiç guzel acıklamamıs...
(25.12.2007 16:20)
(bakınız: lama)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
<< önceki sayfa
Sayfa: 1 2 3 4 5 6 7 10 20 21
sonraki sayfa >>

"ŞİZOFREN" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

DİKKAT: YAZDIĞINIZ YAZI EDİTÖRLERİMİZ TARAFINDAN OKUNDUKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR

Bir terime aynı gün içinde en fazla 5 adet anlam yazabilirsiniz.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: ŞİZOFREN NEDİR? şizofren ne zaman?

Antoloji.com
22.2.2017 09:08:47  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]