Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
SÜRYANİLER SÜRYANİLER terimi SagaArterSizofren
tarafından 11.10.2003 tarihinde eklendi
SÜRYANİLER sizce ne demek,
SÜRYANİLER size neyi çağrıştırıyor?
"SÜRYANİLER" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

Sayfa: 1 2
sonraki sayfa >>
BayTahsin Aksu Offline
Tahsin Aksu
x
3 person liked.
4 person did not like.
çok kısa bir süre öncesine kadar giçbir fikrim yoktu. süryani olduğunu söyleyen biriyle tanıştım. Ben müslümanım. Ancak türkiyede yaşayan yerli hristiyanların varlığından haberdar olmak oldukça güzel. türkiyenin çeşitli illerinde bazen gerçek kimliklerini gizleyerek bazende özgürce bunu söyleyerek yaşayanların olduğunu söyleyebilirim. eğer farklı kültürleri ve yaşam biçimlerini seviyorsanız onları tanımanızı öneririm. (13.12.2010 12:55)
(bakınız: türk, güzel, gerçek, yaşam, türkiye, bazen, müslüman, esin, söyle, eğer)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayErdem Ülkün 1 Offline
Erdem Ülkün 1
Bay, 73
Türkiye
Konuşdukları dil Süryanicedir.Süryanice dünyada yaşayan en eski üç dilden biridir.Süryanicenin diğer bir özelliği de İsa'nın konuştuğu dil olmasıdır. (12.6.2010 17:56)
(bakınız: dünya, yani, özel, cenin, üryan, ryan, diğer, süryani)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayHakan Demir 5 Offline
Hakan Demir 5
x
Süryaniler Kimdir?
Süryaniler, kökenleri 5000 yıl öncesine giden bir toplumdur. Mezopotamya'da yeşeren ve uygarlığın gelişiminde önemli rol üstlenen eski Mezopotamya halklarının yani köklü bir kültürün mirasçılarıdır. Hıristiyanlığı kabul ettikten sonra, coğrafyayı istila edenlerin baskı ve egemenlikleri yüzünden başlangıçtaki etkinliklerini kaybetmişlerdir. Günümüzde ise dünyanın değişik bölgelerinde dağınık bir şekilde yaşamaktadırlar.

Süryanilerin kökeni ve nerden geldiklerine dair bilinen üç farklı görüş vardır.Bu görüşlerden birisi, Süryanilerin Aramiler'den geldiğini savunan tezdir. Bu tezin dayanağı Süryani halkının Aramca konuştuğu ve bundan dolayı da kökeninin Aramiler olduğunu iddia etmektedir. Süryanilerin kökenine dair ikinci görüş ise Süryanilerin Asurlular'dan geldiğini savunan tezdir. Bu görüşe göre Süryaniler, eski Mezopotamya'da imparatorluklar kurmuş olan Asurlular'ın torunlarıdır. Bu iki görüşün eksiklikleri, Süryanilerin kökenini tüm eski Mezopotamya halklarına dayandığını belirten yeni bir görüş ortaya çıkarmıştır.

Aslında bu farklı görüşlerin önemi, getirdikleri tarihsel açıklamalardan ziyade, bu görüş sahiplerinin Süryaniler için düşledikleri farklı toplumsal modellere sahip olmasındadır. Yani Asur görüşünü savunanlar, Süryanilerin öncelikle siyasal bir toplum olmasını arzu etmekte; Arami görüşünü savunanlar ise daha çok inanca dayalı bir toplum modeli oluşturmak ve bu model çerçevesi içinde toplumu bir arada tutmaya çalışmaktadırlar.

Aslında Asur ve Arami ile anlatılmak istenen halk aynıdır. Söz konusu olan halk, Eski Mezopotamya kültürünü taşıyan ve inancı bakımından Hıristiyan olan bir topluluktur. Bu halk Irak ve İran'da daha çok 'Asur' adıyla tanınırken, Suriye ve Türkiye'de aynı halk için 'Süryani' adı kullanılmaktadır. Süryani kelimesi özellikle Hıristiyanlığı sonrası yaygınlık kazanmıştır ve Hıristiyan olan Yukarı Mezopotamya halkını belirtir. 'Asurlu' kelimesi ise İsa'dan önceki Yukarı Mezopotamya halkı için kullanılmaktadır. Başka bir deyişle 'Asurlu' kelimesi 'Süryani' kelimesi ile anlatılmak istenen halkın Hıristiyanlıktan önceki zamanını belirtir. Bir yerde bugün bu halk için kullanılan, 'Asur', 'Arami', 'Süryani' (ve daha başka adlar; Keldani, Maruni vs.) kelimeleri aynı topluluğu nitelemektedir.

Süryanilerin kökenini sadece Aramilere veya Asurlulara dayandırma çabalarının, Mezopotamyanın eski tarihine bakıldığında çok anlamlı olmadığı görülecektir. Buna karşılık Süryanilerin kökenini, tüm eski Mezopotamya halklarına (Fenikeliler, Akkadlar, Keldalılar, Babiller, Kenanlar, Asurlular ve Aramiler) dayandırmak daha mantıklıdır. Çünkü bütün bu halklar aynı kökenden oldukları için daha kolay kaynaşabilmişlerdir. Aynı dili konuşan, benzer örf ve adetleri yaşayan bu halklar Hıristiyanlık inancı ile birlikte aynı dine de sahip olmuşlardır. Ve bu eski halkların temeli üzerinde, yeni bir ada sahip olan Süryaniler doğmuştur.
(21.3.2010 01:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayAkif Güvenç Offline
Akif Güvenç
x
sevgili arkadaslar bence süryaniler sevginin ve hoş görünün anlamı demektir tarıhımizin sahidi olan bu millet hoşgörüvatanımızın vaz geçilmez bir parçasıdır medeniyetlerin kalbi olan ülkemizin ayrılmaz bir parçasıdır bu millet ben bir türküm ve böyle güzel ve hoş görülü bir millet ile yasadığımız için çok mutluyum ve ben bir süryani kızını seviyorum ve onunla hayatımı bırlestırmek istiyorum ama sevdiğim kızın tepkısınin ne olacağını bılmıyorum sevgili arkadaslar bana bu konuda yardımcı olursanız sevınırım şimdiden saygılarımla sağlıcala kalınız..... (31.12.2009 22:00)
(bakınız: sevgi, hayat, türk, güzel, anlam, sevgili, şimdi, hoşgörü, vatan, saygı)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bay1944 Offline
1944
Bay, 73
Türkiye
Üç beş kişi kalmış Süryani'yim diyen,diğerleri nerede? (3.7.2009 14:17)
(bakınız: yani, üryan, ryan, diğer, süryani)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayalpacino_39 Offline
alpacino_39
x
Gecen gün midyattaydım bır suryanı ıle tenıstım bendekı ıltıbası cok ıyıydı sohpet ettık bence cok ıyı ınsanlar ınsan ayrıcalıgı yapanlar sapkalarını önüne koyup bır dusunsunler kendılerıne aynı seylerı yapsalar ıyımı once ıgneyı kendıne sonrada cuvaldızı batırsınlan saygılarımla tum suryanı arkadaslarımıza saygılar. ALPACİNO_39 (1.11.2008 00:45)
(bakınız: gece, saygı, bence, sonra, asla, batı, midyat, bend, anlar, aynı)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayTebdili Mekan Offline
Tebdili Mekan
Bay, 36
Antakya'da kiliselerine gidip çok hoş anılarla yanlarından ayrıldığım topluluk.Çok sıcakkanlılar,yasak olmasına rağmen bir sürü fotoğraf çektim,yakalandığımda sadece tebessüm ettiler.. (18.10.2008 13:31)
(bakınız: fotoğraf, tebessüm, sade, yasak, lise, sadece, kilise, antakya, kalan, anılar)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayanantygone Offline
antygone
Bayan, 48
Bursa
Süryaniler, kökenleri 5000 yıl öncesine giden bir toplumdur. Mezopotamya'da yeşeren ve uygarlığın gelişiminde önemli rol üstlenen eski Mezopotamya halklarının yani köklü bir kültürün mirasçılarıdır. Hıristiyanlığı kabul ettikten sonra, coğrafyayı istila edenlerin baskı ve egemenlikleri yüzünden başlangıçtaki etkinliklerini kaybetmişlerdir. Günümüzde ise dünyanın değişik bölgelerinde dağınık bir şekilde yaşamaktadırlar. Ülkemizde de Mardin, Midyat ve bir kısımda Antakya bölgesinde yaşamaktadırlar. (6.9.2008 10:30)
(bakınız: dünya, yaşamak, yaşam, esin, mardin, sonra, halk, ülke, kültür, mezopotamya)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baygui yuzlum Offline
gui yuzlum
x
bu millete yarasa diyenlerin kimligini milliyetini gerçekten merak ediyorum süryanilik bir inançtır musevilik mecusilik putpereslik vs hepsi inançtır bizlere zararı olmadıgı sürece saygı duyarız ama bu millete yarasa diyenlere nasıl bir isim koymak gerekir ben bilemiyorum başka dinlerin başka milletlerin etkisinde kalan milletler ve toplumlar sömürge müstemleke olmaya ezilmeye yok olmaya mahkumdur, müslüman türkün yer yüzünde tek dostu vardır oda kendisidir bosnada gümilcinede bulgaristanda ırakta filistinde afganda çeçenistanda eritrede kırımda sudanda zülme ugrayanlar hep müslüman bunları görüp ibret almıyormusunuz esas yarasalar bunları göremeyendir akıllı olalım lütfen akıl (24.7.2008 18:46)
(bakınız: dost, türk, filistin, gerçek, akıl, saygı, müslüman, türkü, yara, yorum)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baygui yuzlum Offline
gui yuzlum
x
kendi milletine ırkçı diyebilen gitsin; süryani olsun gitsin ermeni olsun gitsin yahudi olsun gitsin ne olursa olsun ama mukaddesatımıza islam inancımıza türklügümüze ve milliyetçiligimize dil uzatmasın bizden utanan bizden degildir biz islamız biz türküz ne mutlu müslüman türküm diyene (24.7.2008 14:47)
(bakınız: türk, islam, müslüman, türkü, yahudi, millet, yani, olsun, ne mutlu, bile)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Sayfa: 1 2
sonraki sayfa >>

"SÜRYANİLER" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

DİKKAT: YAZDIĞINIZ YAZI EDİTÖRLERİMİZ TARAFINDAN OKUNDUKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR

Bir terime aynı gün içinde en fazla 5 adet anlam yazabilirsiniz.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: SÜRYANİLER NEDİR? süryaniler ne zaman?

Antoloji.com
23.2.2017 23:47:43  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]