Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
TAKÎYÜDDÎN TAKÎYÜDDÎN terimi -_-
tarafından 12.5.2004 tarihinde eklendi
TAKÎYÜDDÎN sizce ne demek,
TAKÎYÜDDÎN size neyi çağrıştırıyor?
"TAKÎYÜDDÎN" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayFizanlı Neci.. Offline
Fizanlı Necip Fîyakalı
x
3 person liked.
10 person did not like.
efenim gündüz itibaiylen öküz terimine dadanmış gece vaktiylen de takunyaya sarmışız idir, subhanallah ilen...

efenim asıl namı takunyalı halil olup, muhterem dedem fizanlının lalezarda namaz kılar iken seccadenin kenarına başucuna gelen geçene duvar maksaiylen koyduğu, üstü nakışlı tahtası yakışlı,görenin bayıldığı takunyalaı görmüş,gaflete düşüp çalmış idir. takunyaları görüp de görünmez zincirler ilen esir olmamak mümkün değil idir,hoşgördük ilen...
velhsıl-ı kelam bu takunyalar ilen alelacele koşturup hamama seyirttiği,göbek taşına yatıp kubbedeki şekli şemayili ay,yıldız,güneş zannettiği ilimi bilimi bırakıp zevke eğlenceye şişeye şaraba meyil verdiği akabinde muhterem dedemin elini eteğini öpüp geç de olsa takunyaların parasını ödediği cümle alemin malumu udur.ücretiylen ziyadesiylen zevke gelmiş paraya pula bel bağlamamış muhterem dedem fizanlı necipin takunyalı halile 'takuyiddin'lakabını taktığı kulağımıza gelmiş idir.
mağfiret ilen...
(3.10.2011 23:47)
(bakınız: anne, gece, para, namaz, arda, güneş, rakı, bilim, yıldız, lale)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayKayra Corvus Offline
Kayra Corvus
x
meleklerin bacaklarını dikizliyor diyerek itham edilmiş,
dinin gericiliğine kurban gitmiş, bir akıl
(8.9.2011 22:39)
(bakınız: akıl, melek, kurban, gerici, erek, ekler, geri, itham)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayakademissy Offline
akademissy
x
16. yüzyılın en önemli astronomlarından biridir. Devletten görev almak üzere Kahire'den İstanbul'a gelmiş, matematik bilimindeki ustalığı nedeniyle hoş karşılanıp Sultan'a tanıtılmış ve onun yüksek yardımlarıyla rasathane hazırlanmıştır. Kurduğu rasathane o zaman için dönemin en önemli astronomi aletleriyle donatılmıştır. Yapılan gözlem, kullanılan araçlar ve çalışan astronomları ile son derece önemli bir mekandır.

Takiyüddin'in en önemli eseri Sidretü'l-Münteha'dır. Bu eserde güneş parametreleri üç gözlem noktası yöntemi uygulanarak hesaplanmıştır. Takiyüddin, Tycho Brahe ve Copernicus dışında dünyada bu yöntemi kullanan üçüncü kişidir. Benzer sonuçlara ulaşmalarına rağmen, Takiyüddin'in güneş parametreleri konusunda yaptığı hesaplamalar 16. yüzyılda en doğru hesaplamalar olarak tarihe geçmiştir.

Takiyüddin, eserlerinde 'saatlerden' bir astronomik araç gibi bahsetmiştir. Bu saatlerin en önemli özelliği dakik olarak, dakika ve saniyeyi verebilmesidir. Avrupa'da dakika ve saniye bulunan bir saatin yapılma tarihi ile Takiyüddin'in bu mekanizmadan bahsetmesi aynı döneme rastlar.

Takiyüddin, Haridetü'd-Dürer ve Feridetü'l-Fikr adlı küçük bir zic'inde ondalı kesirleri kullanmış ve bu konu hakkında bilgi vermiştir. Bir başka deyişle, ondalı kesirler Avrupa'da tanınmasından çok daha önce Takiyüddin tarafından sadece tanıtılmamış, kullanılmıştır da. Bütün bunlara bakarak, Takiyüddin'in, dünyada 'ilk'leri gerçekleştiren bilginlerden biri olduğu açıkça görülmektedir.
(5.11.2004 20:02)
(bakınız: aşk, istanbul, zaman, ben, para, dünya, gerçek, özlem, din, araf)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: TAKÎYÜDDÎN KİMDİR? takîyüddîn kimdir?

Antoloji.com
22.2.2017 07:13:02  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]