Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
TATAR TATAR terimi mandepsi
tarafından 27.1.2007 tarihinde eklendi
TATAR sizce ne demek,
TATAR size neyi çağrıştırıyor?
"TATAR" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

Sayfa: 1 2
sonraki sayfa >>
Baymetesin Offline
metesin
Bay, 77
Edirne
15 person liked.
3 person did not like.
Tatarlar hakkında…
Tatar sözü, Cengiz Han’ın yenip kendine bağladığı zamânın uygar bir toplumu olarak, Orta Asya’da ortaya çıkmıştır. Bu Tatarların Türk oldukları söylenir. İlgi çekicidir ki, daha sonra Cengiz’in Moğollarına da Tatar denmeye başlanmıştır.
Cengiz Han’ın büyük oğlu Cuci’nin ikinci oğlu Batu Han, Avrupa’ya sefer açıp Ural dağlarının batısındaki topraklara varınca, buralarda yaşayan bir kısım Türklerle karşılaşmıştır. Aslında, Batu ordusunun da yüzde yirmibeş kadarı Moğol iken geri kalanı Türk unsurlardır. Yâni Orta Asya Türkleri… Batu, Avrupalı Türklerle savaşmış ve kazanmıştır ama, sonuçta bu ikisi çok geçmeden karışıp kaynaşan tek bir toplum olmuşlardır. Yönetici sınıfa dayanarak yeni oluşan topluma da Tatar denmiştir. Toplumun diliyse, Moğol yöneticilere rağmen çoğunluğun konuştuğu Türkçe olmuştur. Bir Tatar organizasyonu olan Altınordu İmparatorluğu böyle kurulmuş ve hayat bulmuştur. Gün gelip de İmparatorluk dağılınca, ortaya yeni-yeni devletler ve hattâ milletler çıkacaklardır. Tatar, Özbek, Kazak… gibi. Bugün zaman-zaman Tatar ve zaman-zaman da ayrı bir toplum olarak anılan Nogaylar’sa, asıl olarak Tatarların köylüsü, göçebesi ve bu bakımdan Yörükleridirler. Tatarlar, yaşadıkları bölgeye dayanılarak ikiye ayrılmışlardır. Kırım Tatarları ve Kazan Tatarları diye. Bu ikisi arasında şöyle bir fark daha vardır ki, Kazanlılar Bulgar Türkleriyle Cengizlilerin karışımı, Kırımlılarsa Kuman Türkleriyle Cengizlilerin karışımıdırlar. Karışmak da iki şekilde oluşmuş ve gelişmiştir. Bir şekilde, Moğollar ve Türkler komşu olup aynı kültürü yaşamışlardır. Diğer şekildeyse, iki grup daha ileri gidip evlenerek genlerini karıştırmışlardır! Çehreleri nispeten Moğola benzeyen Tatarlar işte bu ikincilerdir. Diğerlerine çok kere Tatar bile denmemektedir!
Altınordu’dan sonraki devletlerin en ünlüsü, gene Cengiz Han torunlarınca kurulan Kırım Hanlığı’dır. Türkiye’de yaşayan Tatarların yüzde yüze yakını da Kı-rım Tatarlarıdırlar. Diğer bir Tatar toplumu olan kuzeydeki Kazan Tatarları ülkemizde pek tanınmazlar. Çünkü oradan bize fazla göçmen gelmemiştir. Ancak, bunun yanında pek çok Kazan Tatarı târihimizde Türk olarak isim bırakmışlardır.
Abdullah Taymaz, Abdülkâdir İnan, Ahmet Temir, Akdes Nîmet Kurat, Ayaz İshâkî İdilli, Grigoriy (Çoros) Gurkin, Halil İnalcık, İlber Ortaylı, İsmâil Gaspiralı, Nâdir Devlet, Reşit Rahmetî Arat, Saadet İshâkî Çağatay, Sadri Maksûdî Arsal, Sultan Galiyev… Bunlar, çoğu Kazanlı olmak üzere dünyâ çapında tanınmış akademisyen Tatar kimliklerdir.
Kırım Tatarlarının pek çoğu hâlen Türkiye’de yaşamaktadırlar. Tatarlar arasından akademisyen, iş adamı ve sanatçı gibi hayli tanınmış kimlikler çıkmıştır. Bütün bir dünyâda olduğu gibi, bizde de en tanınmış kişiler sanatçılar ve özellikle sahne sanatçılarıdırlar. Bu açıdan bizde de en tanınmış Tatar, asıl adı Fahrettin Cüreklibatur (yürekli yiğit) olan sinema sanatçısı Cüneyt Arkın’dır.
Tatar deyince bir de Giraylara değinmek lâzım gelir. Giray, Cengiz Han soyundan gelen Kırım Hanları ve onların âile bireylerine verilmiş bir unvandır ki, geçerliğini bugün hâlâ korumaktadır. Soyun kimi mensupları, atalarından mîras Giray'ı soyadı olarak kullanmaktadırlar.

Mete Esin
(27.9.2011 00:48)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayankübrabekmez Offline
kübrabekmez
Bayan
Her ne kadar Türkmenler tatarlarla anlaşamaz denilse de... Belki de en çok anlaştığım hatta tek anlaşabildiğim ve güvenebildiğim insan tipi.. Dostum, birçok sevdiğim insan, güvenebilip sırlarımı verebildiklerim tatardır... Gerçi çok tatar tanımıyorum ama tanıdıklarımda durum böyle... Birinin yani benden 23 yaş falan büyük olmasına ve hocam olmasına karşın 'sen, dostum' diye hitap edebildiğim tek hocam... Diğeri yine benden 20 yaş civarları büyük sanatçı ve çok çok sevdiğim bir şahsiyet... Özellikle akrep burcunda olanları çok iyi sırdaş oluyor... (17.2.2009 17:00)
(bakınız: insan, dost, türk, büyü, akrep burcu, sanat, güven, yorum, sanatçı, belki)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayratat Offline
ratat
Bay, 42
Türkiye
EN SAVAŞÇI TÜRK KAVİMİ EN ÇOK ŞEHİT VERMİŞ KAVİM TATARLER SÖZÜNDEN DÖNMEZ (11.11.2008 01:40)
(bakınız: türk, savaş, şehit, savaşçı, ermiş, kavim)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayKursad_86 Offline
Kursad_86
Bay, 31
Anadolu topraklarina yerlesen Tatarlarin kokeni Mogollardir. (5.8.2008 13:14)
(bakınız: toprak, anadolu, esen, anadol)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baymakinisthuma.. Offline
makinisthumanist
Bay, 50
Kütahya
çincede (tat) yabancı (ar) adam demektir (16.11.2007 20:09)
(bakınız: adam, emek, demek, yabancı, yaban, ince, yaba)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baytatariko Offline
tatariko
x
Tatar bar mı dep küm soray?
Bar men tatarman
Atın şanın pek tanıngan
Laş tatarman
Türkten özge toganım
Yok dünyada türkün özü öz kadası
(17.4.2007 11:00)
(bakınız: türk, dünya, özge, türkü)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayFasci Offline
Fasci
Bay, 37
İzmir
Hazar denizinin kuzeyinden göç eden Türk topluluğu.
Tarih boyunca son derece etkili devlet kurmuş ve geniş bir coğrafyada yaşamışlardır. Stepte (Bozkırda) Yaşayanına Nogay denmektedir. Bugün rusya federasyonunda Tataristan muhtar cumhuriyeti olduğu gibi Kırımdada özerk bölge bulunmaktadır.
'Dilde, işte, fikirde birlik' Prensibini ortaya koyan Gaspıralı İsmail bey Türk dünyasında millet kavramın gelişmesine katkıda bulunduğu gibi Türkiyedede Milliyetçiliğin teori haline gelmesinde Tatar aydınların katkısı büyüktür.
18 mayıs 1944 günü Stalinin emriyle Kırım Tatarları sibirya ve sovyetlerin çeşitli bölgelerine sürülmüş ve binlercesi daha sürgün yerine ulaşamadan tren katarlarında ölmüştür.
Bugün Kırım Tatar milli meclisi başkanlığını Mustafa Cemiloğlu bey yapmaktadır lakin kırım sovyetler döneminde özellikle rus iskanına açıldığı için kırımın çilesi ve sıkıntısı devam etmektedir.
(10.4.2007 01:33)
(bakınız: çile, türk, dünya, büyü, bugün, deniz, cumhuriyet, yaşam, türkiye, tarih)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayaneyyamse Offline
eyyamse
Bayan, 27
İstanbul
bide polatlı :)) (31.1.2007 18:20)
(bakınız: polat, polatlı)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baysufaya Offline
sufaya
Bay, 35
Ankara
Tataristan Cumhuriyeti; Rusya.. (31.1.2007 18:14)
(bakınız: cumhuriyet, huri, rusya, atari, cumhur, yeti)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baysufaya Offline
sufaya
Bay, 35
Ankara
Kırım tatarları; Ukrayna.. (31.1.2007 18:13)
(bakınız: ayna, kırım, ukrayna)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Sayfa: 1 2
sonraki sayfa >>

"TATAR" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

DİKKAT: YAZDIĞINIZ YAZI EDİTÖRLERİMİZ TARAFINDAN OKUNDUKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR

Bir terime aynı gün içinde en fazla 5 adet anlam yazabilirsiniz.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: TATAR NEDİR? tatar ne zaman?

Antoloji.com
25.2.2017 05:12:22  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]