Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
TEHECCÜD NAMAZI TEHECCÜD NAMAZI terimi KOSOVALI-2
tarafından 14.4.2007 tarihinde eklendi
TEHECCÜD NAMAZI sizce ne demek,
TEHECCÜD NAMAZI size neyi çağrıştırıyor?
"TEHECCÜD NAMAZI" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayanHiccran Hicc.. Offline
Hiccran Hiccran
Bayan, 97
15 person liked.
4 person did not like.
Peygamberlere farz olan namazdir. Fazilet bakimindan en degerli namazdir, ahirette kurtulu§a en makbul ibadetlerin ba§inda gelen namaz. (1.5.2014 13:50)
(bakınız: namaz, ahiret, peygamber, kurt, ibadet, baki, bade, amber, farz, fazilet)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayİsa Dogan Offline
İsa Dogan
x
Teheccüt namazı, yatsı namazından sonra geceleyin kılınır. Bir süre uyuduktan sonra kalkılarak kılındığı için 'teheccüd' denmiştir. Yorgunluk sebebiyle gece kalkamayacağından korkan kimsenin uykudan önce kılması da mümkündür. İki, dört veya sekiz rekât olarak kılınabilir. Çok faziletlidir ve ümmete sünnettir. Cenâb-ı Hak Peygamber Efendimiz’e (asm) bu namazı şu âyetle emretmiştir: (25.12.2013 19:14)
(bakınız: gece, uyku, namaz, peygamber, lara, sonra, efendim, emre, seni, sünnet)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayİsa Dogan Offline
İsa Dogan
x
teheccüt namazı, yatsı namazından sonra geceleyin kılınır. Bir süre uyuduktan sonra kalkılarak kılındığı için teheccüd denmiştir. (20.12.2013 17:00)
(bakınız: gece, namaz, lara, sonra, ecel, için, mazı)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayİsa Dogan Offline
İsa Dogan
x
allahı annarak gözyaşlarını dökme ve allaha olan aşkı dileklerini belirtmesi için bu namaz kılınması (20.12.2013 16:56)
(bakınız: namaz, dilek, için, ekler, nârâ, allah)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Baycandacanan Offline
candacanan
x
Gecenin üçte ikisi geçtikten sonra ve imsak vaktinden önce iki ile on iki rekat arasında kılınan namaz. Kur'ân-ı kerîmde meâlen: (Ey Resûlüm!) Sana mahsûs fazla bir namaz olarak, gece uykudan kalk da, Kur'ân-ı kerîm ile teheccüd (namazı) kıl. (İsrâ sûresi: 79)

Teheccüd namazına devâm ediniz. Zîrâ sizden önceki sâlihlerin kıldığı bir namazdır ve Rabbinize sizi yaklaştırıcıdır ve günâhların kefâretine ve nefsi günahtan alıkoymaya sebep olur. (Hadîs-i şerîf-Nîmet-ül-İslâm) Rasulullah sallallâhu aleyhi ve selem Efendimiz gece namazını hiç terk etmezdi. Öyle ki hastalanacak veya ağırlık hissedecek olsa oturarak kılardı. (Ebû Dâvûd, Tatavvu', 18) 'Sabah namazından önce kılınan iki rek'at nâfile namaz dünyanın tamamından daha hayırlıdır.' (Müslim, Salâtu'l-Müsâfirîn, 96) buyururdu. Gözümün nûru diye tavsif ettiği namazı geceleri daha bir iştiyak ve arzû ile kılardı. Ayakları şişecek kadar kendinde geçerek kıldığı teheccüd namazına olan iştihâsını şöyle dile getirmişti: 'Allâh her peygamberde belirli birşeye karşı aşırı bir istek yaratmıştır. Benim en çok hoşlandığım şey de gece ibâdetidir...' (Heysemî, Mecmau'z-zevâid, II, 271)

Hz. Peygamber, teheccüd namazında bazen sayfalarca Kur’ân okurdu. Hz. Huzeyfe, Efendimizle namaz kıldığını ve O'nun bir rekâtta Bakara Sûresi'nden başlayarak Nisa Sûresi'nin sonuna kadar okuduğunu belirtmektedir. İbn Abbas ise, Hz. Peygamber'in gece ibadetini öğrenmek için onlara misafir kaldığında, her rekâtta yaklaşık Müzzemmil Sûresi kadar (20 âyet) bir miktar okuduğunu söylemektedir.

Bu iki örnek bize teheccüd namazında, gücümüz nisbetinde az veya çok Kur’ân okuyabileceğimizi göstermektedir. Hz. Osman'ın bazen gece boyunca kıldığı iki rekât namazda bütün Kur’ân'ı hatmetmesi böyle bir teşvikin neticesidir. (Taberî, er-Riyadü'n-Nadra, 2/42)
(26.9.2009 23:27)
(bakınız: gece, dünya, uyku, namaz, bazen, islam, yara, aşık, oyun, emek)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
Bayverdasu Offline
verdasu
x
en ihlaslı namaz, gece namazı...
gece herkes uykuda iken sadece O'nunla kurbiyetini (yakınlıgını) artırmak adına, kimseler görmeden, bilmeden, ruhunu Ona acmaktır...insanı güzellestiren bir namazdır...
(23.11.2008 23:52)
(bakınız: insan, gece, güzel, uyku, namaz, aslı, sade, sadece, herkes, adın)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.
BayFasci Offline
Fasci
Bay, 37
İzmir
2 veya 4 veya 8 rekat kılınır. Gece uyanıp namaz kılmak anlamındadır. Peygamber efendimizin yatsıyı kıldıktan sonra bir müddet uyuyup uyandıktan sonrada vitiri kıldığı rivayet edilir. (14.4.2007 19:43)
(bakınız: gece, namaz, anlam, peygamber, sonra, efendim, amber, efendi, müddet)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: TEHECCÜD NAMAZI NEDİR? teheccüd namazı ne zaman?

Antoloji.com
27.2.2017 11:58:01  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]