Antoloji.com Şiir Nedir Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
 
 
Nedir.Antoloji.Com
Arayın :
 
Yeni Terim Ekle

Nedir Ana Sayfası
Son 24 Saat
Yazdıklarım
Serbest Kürsü
  Kişiler
 Genel
 Yaşam
 Edebiyat
 Güncel
 Toplum
 Bilim
 Din
 Müzik
 Tarih
 TV Dizileri
 Atasözleri
 Deyimler
 Filmler
Futbol Takımları
Köyler
TEKİRDAĞ MALKARA KÜRTÜLLÜ KÖYÜ TEKİRDAĞ MALKARA KÜRTÜLLÜ KÖYÜ terimi
tarafından 12.10.2009 tarihinde eklendi
TEKİRDAĞ MALKARA KÜRTÜLLÜ KÖYÜ sizce ne demek,
TEKİRDAĞ MALKARA KÜRTÜLLÜ KÖYÜ size neyi çağrıştırıyor?
"TEKİRDAĞ MALKARA KÜRTÜLLÜ KÖYÜ" ile ilgili görüşünüzü aşağıya yazıp "Kaydet" butonuna basın.

BayAntoloji Gez.. Offline
Antoloji Gezgini
0 person liked.
0 person did not like.
Kürtüllü, Malkara

Kürtüllü, Tekirdağ ilinin Malkara ilçesine bağlı bir köydür.

Kürtüllü, Osmanlıların Trakya'ya ilk geçtikleri zamanlarda İmparatorluk tarafından çiftlik olarak kullanılmıştır. Daha sonraları Osmanlı İmparatorluğu buraya bir Eğitim Okulu inşaa etmiştir. Okulun masraflarını karşılamak için de çiftliğin topraklarını çifçilikle uğraşanlara kiralamıştır. Köyün hemen üzerinde bulunan İkiz Tepeler Askeri Okulun uzak yerlerle dumanla haberleşmesini sağlamaktaymış. Avrupalıların sıkça saldırılarına maruz kalan bu okul zamanla tamamen yakılıp yıkılmış ve günümüze bir belge kalmamıştır. Ancak bu okulun burada oluşu nedeniyle buraya kültürlü köy olarak isim verildiği sadece yakın tarihte çıkarılmış bir rivayettir. Asıl olan Osmanlıların fethetikleri yerleri imar etmek için oraların topraklarını çalışkan ve fakir müslümanlara vermeleri adetince, oraya yerleştirilen Kürt vatandaşlardan almıştır. yörede sıkça kullanılan Kürt İli tanımlaması zamanla Kürtüllü haline gelmiştir. Cumhuriyetin ilk yılları da dahil olmak üzere Kültürlü diye geçen hiçbir yazılı veya sözlü kaynak yoktur. Her yerde Kürtüllü diye geçmektedir. Birinci Dünya Savaşından sonra Yunanlıların işgaline uğrayan köy, 1922 yılmda Yunanlıların köyü terketmesi ile 1928'de, 1935'te ve son olarak 1951'de Yunanistan ve Bulgaristan'dan gelen Türk göçmenlerin yerleşimine açılmıştır.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Tekirdağ iline 66 km, Malkara ilçesine 12 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

ekonomi

Köyün ekonomist İlçenin diğer tüm köylerinde olduğu gibi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ekilen ürünlerden başta üretilenler; buğday, arpa, yulaf, ayçiçeği, mısırdır. Büyükbaş hayvancılık oldukça gelişmiştir. Yerli ırk elden çıkarılmış, süt veren Holştayn cinsi inekler beslenmeye başlanmıştır. Günlük süt üretimi 4 ton civarındadır. Bu hayvanların hepsi cins hayvandır.Gönderen ufuk aydemir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2004 -MUSTAFA GÜNDÜZ
> 1999 -MUSTAFA GÜNDÜZ
> 1994 -HASAN BASRİ BAYKARA
> 1989 -HASAN BASRİ BAYKARA
> 1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Vodafon çekim alanı çok azdır.2007 yılından itibaren internet bağlantısı kurulmuştur.Köyde kreş öğretmeni bile olmamasına karşın imam atamaları bir hafta içinde yapılmaktadır.Ancak ezan merkezi sistemden okunmaktadır.

Dış bağlantılar

* Yerelnet

(13.10.2009 09:26)
Bu yorum için 1-5 arası yıldız verin.

  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: TEKİRDAĞ MALKARA KÜRTÜLLÜ KÖYÜ NEDİR? tekirdağ malkara kürtüllü köyü ne zaman?

Antoloji.com
22.2.2017 20:26:26  #4.33#
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]